Prosím čekejte...
Nepřihlášený uživatel
SVK
iduzel: 28824
idvazba: 47802
šablona: stranka
čas: 24.4.2024 07:45:42
verze: 5351
uzivatel:
remoteAPIs: https://cis-prihlasovadlo.vscht.cz/svk/
branch: trunk
Server: 147.33.89.153
Obnovit | RAW
iduzel: 28824
idvazba: 47802
---Nová url--- (newurl_...)
domena: 'svk.vscht.cz'
jazyk: 'cs'
url: '/home'
iduzel: 28824
path: 1/28821/43620/28823/28824
CMS: Odkaz na newurlCMS
branch: trunk
Obnovit | RAW

Studentská vědecká konference

Každoročně na podzim probíhá na VŠCHT Praha  Studentská vědecká konference, na které studenti bakalářských a magisterských programů prezentují výsledky svých výzkumných prací. Práce jsou rozděleny do cca 60 sekcí podle odborného zaměření, každý soutěžící student prezentuje svou práci před odbornou komisí formou krátké přednášky nebo posteru. Nejlepší práce ve všech sekcích jsou odměňovány hodnotnými cenami, často za přispění našich průmyslových partnerů.

Letošní SVK proběhne 23. 11. 2023.

Chcete-li se stát sponzory SVK na některé z fakult VŠCHT Praha, kontaktujte prosím příslušného fakultního koordinátora.

Seznam fakultních koordinátorů

V případě dotazů ohledně SVK se obracejte na příslušné ústavní či fakultní kordinátory.

  

Přihlašovací formulář

Nejste zalogován/a (anonym)

Energetika (B166 - 9:00)

  • Předseda: doc. Ing. Luděk Jelínek, Ph.D.
  • Komise: Ing. Ivo Jiříček, CSc., Dr. Ing. Helena Parschová, Ing. Aneta Krausová, Ing. Pavel Kůs, Ph.D.
Čas Jméno Ročník Školitel Název příspěvku Anotace
9:00 Bc. Aneta Růžičková M1 Dr. Ing. Helena Parschová Studium stability anexů detail

Studium stability anexů

Tato práce se zabývá studiem stability anexů. Termická stabilita testovaných anexů byla sledována při standardní koncentraci regeneračního činidla v závislosti na změně jejich celkových kapacit a změně distribuce velikosti částic ionexu. Experiment byl prováděn s 15 ml anexu v termostatech po dobu 7 dnů při teplotě 70 °C a 90 °C v roztoku NaOH o koncentraci 1 mol/l. Sledovanými ionexy byly silně bazické anexy typu I - Lewatit MonoPlus M 500 a Lewatit MonoPlus MP 800, silně bazický anex typu II - Lewatit MonoPlus M 600, a dále pak slabě bazický anex Lewatit MonoPlus MP 68. Výsledky ukazují, že při daných podmínkách byla snížena celková kapacita všech silně bazických anexů až o 35 %. U slabě bazického anexu došlo naopak ke zvýšení celkové kapacity až o 12 %.
9:15 Bc. Michal Lieskovský M1 Dr. Ing. Parschová Helena Laboratorní příprava kyselých katexů detail

Laboratorní příprava kyselých katexů

Cílem práce bylo laboratorně připravit silně kyselé katexy a následně zjistit a porovnat jejich účinnost odstranit nikelnaté ionty z vodných roztoků, celkovou kapacitu a distribuci velikosti částic s komerčně používanými silně kyselými katexy. Z komerčně dostupných katexů byl použit monosferický makroporézní katex Lewatit MonoPlus SP112 v H+ formě a standardní gelový katex Lewatit S100 v H+ formě. K přípravě laboratorně připravených katexů byly použity neionogenní sorbenty Amberlite XAD - 2 a Amberlite XAD – 4, které byly sulfonovány koncentrovanou kyselinou sírovou při 90 °C po dobu 8, 16 a 24 hodin. Účinnost odstranění nikelnatých iontů byla sledována pomocí vsádkových pokusů po dobu 4 hodin, kdy byly průběžně odebírány vzorky upravovaného roztoku a měřena koncentrace nikelnatých iontů atomovou absorpční spektrometrií (AAS).
9:30 Jitka Brandejsová B3 Ing. Miroslava Novotná, CSc. Analýza polymerních materiálů pomocí infračervené spektroskopie detail

Analýza polymerních materiálů pomocí infračervené spektroskopie

Dnes je recyklace velice aktuálním tématem, především recyklace polymerních materiálů, které jsou pro životní prostředí obrovskou zátěží. Firma STABILPLASTIK se tímto zabývá a z použitých polymerních materiálů vyrábí plastové palety. Ovšem polymerní materiály úpravou ztrácí své vlastnosti a mohou být nebezpečné pro životní prostředí. Cílem této práce je analýza polymerního odpadu, který se pak dál zpracovává na meziprodukt ve formě peletek. Tyto peletky jsou také předmětem analýzy a jsou dále přepracovány na konečný produkt. K analýze byla vypracována metoda ve, které se používá kombinace obrazové analýzy s vytříděním materiálů, gravimetrie a infračervená spektrometrie.
9:45 Bc. Hana Skálová M1 doc. Ing. Luděk Jelínek, Ph.D. Výroba slabě kyselých katexů  detail

Výroba slabě kyselých katexů 

Tato práce se zabývá výrobou slabě kyselých katexů z modifikací celulózy. Vstupními surovinami je perlová celulóza. Výroba probíhá dvoustupňovou oxidací, kdy nejprve probíhá částečná oxidace hydroxylových skupin na aldehydové skupiny použitím NaIO4 a poté oxidace vzniklých karbonylových skupin na karboxylové skupiny pomocí ClO2 generovaného reakcí mezi NaClO2 a kyselinou octovou. Podmínky v jednotlivých krocích oxidace se snažíme upravit tak, aby nedocházelo k destruktivní oxidaci a vzniklý celulózový katex byl stálý i v mírně alkalickém prostředí. U vzniklých katexů jsme stanovili celkovou kapacitu, kterou jsme srovnali s komerčními katexy.
10:00 Bc. Karolina Dumská M1 doc. Ing. Jan Macák, CSc. Testování korozní odolnosti svarových spojů pro jadernou energetiku detail

Testování korozní odolnosti svarových spojů pro jadernou energetiku

Heterogenní svarové spoje jsou běžným konstrukčním řešením většiny energetických okruhů. Bohužel mohou být také velmi častým zdrojem provozních problémů, neboť v jejich případě dochází ke spojení dvou či více kovů s různou korozní odolností. U svarového spojení uhlíkové oceli s ocelí austenitickou, které je typické například pro sekundární okruh reaktorů VVER, však paradoxně může docházet k poškození částí vyrobených z austenitické oceli, tedy materiálu, který má výrazně lepší korozní odolnost, a to vlivem migrace nečistot z uhlíkové oceli (S, P, C) do oceli austenitické. Cílem tohoto projektu bylo využití elektrochemických metod pro testování korozního chování vzorků modelových svarových materiálů s různým obsahem Cr a Ni a dále u vzorků austenitické oceli s různou mírou znečištění (S, P, C).
10:15 Bc. Vojtěch Oujiří M1 Ing. Jana Petrů, doc. RNDr. Petr Sajdl, CSc. Korozní odolnost úložného obalového souboru pro hlubinná úložiště jaderného odpadu detail

Korozní odolnost úložného obalového souboru pro hlubinná úložiště jaderného odpadu

V České republice ročně vzniká v jaderných elektrárnách okolo 80 tun vysoceaktivního odpadu. Dlouhodobě se hledá vhodné řešení pro nakládání s tímto palivem. V ČR, ale i jinde ve světě se preferuje dlouhodobé ukládání vyhořelého paliva, nejčastěji pak hlubinné ukládání. Samotné hlubinné úložiště se skládá z několika stupňů bariér: samotné palivové tablety UO2, kovový kontejner, bentonitový obal a hornina. Kovový kontejner je nejdůležitější část celého úložiště a je potřeba zvolit vhodný materiál. Na základě různého složení půd a podzemních vod, se uvažuje o použití materiálů uhlíková ocel, korozivzdorná ocel, měď, slitiny titanu, olovo, slitiny niklu a další.  Předkládaná práce se zabývá kandidátními kovovými materiály pro hlubinné ukládání vyhořelého jaderného paliva. Jednotlivé vzorky budou vystaveny simulovanému prostředí, které by mělo v hlubinném úložišti nastat. V rámci dlouhodobého měření se použijí tři metody: gravimetrie, metalografie a XPS. Cílem této práce je přiblížení dané problematiky, seznámení s měřící technikou, příprava vzorků a prostředí pro měření.
Aktualizováno: 30.8.2023 15:43, : Mili Viktorie Losmanová

VŠCHT Praha
Technická 5
166 28 Praha 6 – Dejvice
IČO: 60461373
DIČ: CZ60461373

Datová schránka: sp4j9ch

Copyright VŠCHT Praha
Za informace odpovídá Oddělení komunikace, technický správce Výpočetní centrum

VŠCHT Praha
na sociálních sítích
zobrazit plnou verzi