Prosím čekejte...
Nepřihlášený uživatel
SVK
iduzel: 28824
idvazba: 47802
šablona: stranka
čas: 19.4.2024 09:53:50
verze: 5351
uzivatel:
remoteAPIs: https://cis-prihlasovadlo.vscht.cz/svk/
branch: trunk
Server: 147.33.89.153
Obnovit | RAW
iduzel: 28824
idvazba: 47802
---Nová url--- (newurl_...)
domena: 'svk.vscht.cz'
jazyk: 'cs'
url: '/home'
iduzel: 28824
path: 1/28821/43620/28823/28824
CMS: Odkaz na newurlCMS
branch: trunk
Obnovit | RAW

Studentská vědecká konference

Každoročně na podzim probíhá na VŠCHT Praha  Studentská vědecká konference, na které studenti bakalářských a magisterských programů prezentují výsledky svých výzkumných prací. Práce jsou rozděleny do cca 60 sekcí podle odborného zaměření, každý soutěžící student prezentuje svou práci před odbornou komisí formou krátké přednášky nebo posteru. Nejlepší práce ve všech sekcích jsou odměňovány hodnotnými cenami, často za přispění našich průmyslových partnerů.

Letošní SVK proběhne 23. 11. 2023.

Chcete-li se stát sponzory SVK na některé z fakult VŠCHT Praha, kontaktujte prosím příslušného fakultního koordinátora.

Seznam fakultních koordinátorů

V případě dotazů ohledně SVK se obracejte na příslušné ústavní či fakultní kordinátory.

  

Přihlašovací formulář

Nejste zalogován/a (anonym)

Paliva a ochrana ovzduší (A 181 - 9:00)

  • Předseda: doc. Ing. František Skácel, CSc.
  • Komise: Ing. Alice Vagenknechtová, Ph.D., Ing. Siarhei Skoblia, PhD., Ing. Veronika Kyselová, Ph.D., Ing. Ondřej Prokeš, Ph.D., MBA, Ing. Růžena Penížková
Čas Jméno Ročník Školitel Název příspěvku Anotace
9:00 Bc. Jakub-Vojtěch Ballek M2 Ing. Alice Vagenknechtová, Ph.D. Eliminace nežádoucí vlhkosti z CO2 využívaného v energetických okruzích detail

Eliminace nežádoucí vlhkosti z CO2 využívaného v energetických okruzích

Superkritický oxid uhličitý (sCO2) je možné využít jako pracovní médium v energetických okruzích, které představují alternativu k dnes využívanému parnímu cyklu. Energetické sCO2 okruhy poskytují relativně vysokou účinnost, kompaktnost jednotek, a tím pádem potenciální široké využití v různých odvětvích energetiky. Provoz a životnost těchto systémů mohou výrazně ovlivňovat nečistoty přítomné v okruhu. Především přítomnost O2 a vlhkosti značně podporuje korozi konstrukčních materiálů a může způsobovat provozní problémy zařízení. Práce se zabývá odstraňováním vlhkosti z CO2. Za tímto účelem byly vybrány různé typy adsorbentů a bylo provedeno jejich testování na sestavené aparatuře. Cílem experimentálních měření je posouzení vhodnosti jednotlivých adsorbentů pro využití v čistící jednotce pro sCO2 smyčku.  
9:20 Bc. Adam Přibyl M1 Ing. Jan Berka, Ph.D. Koroze slitin v prostředí oxidu uhličitého s nadkritickými parametry detail

Koroze slitin v prostředí oxidu uhličitého s nadkritickými parametry

Nadkritický (superkritický) oxid uhličitý s využitím jako teplonosné médium patří do odvětví pokročilých technologií v energetice, nabízí současně mnoho výhod pro energetické okruhy, spolu s potenciální účinností cyklů dosahujících až 50 %. Aby se mohlo toto odvětví rozvíjet je potřeba zajistit kompatibilitu konstrukčních materiálů s pracovním médiem. Mezi hlavní parametry určující kompatibilitu patří odolnost a koroze materiálů. Tato práce shrnuje současné poznatky o superkritickém oxidu uhličitém a jeho korozních vlastnostech na různé druhy materiálů. Dále je hodnocena odolnost tří materiálů In738, 316Ti a T92, které byly vystaveny po určitou dobu nadkritickému oxidu uhličitému v experimentální sCO2 smyčce v Centru výzkumu Řez s.r.o.  
9:40 Bc. Tereza Kozáková M2 Ing. Marek Staf, Ph.D. Adsorpce oxidu uhličitého na komerčně dostupných sorbentech detail

Adsorpce oxidu uhličitého na komerčně dostupných sorbentech

Práce se zabývá měřením adsorpčních kapacit vzorků v průtočné aparatuře za konstantní teploty a zvýšeného tlaku na komerčně dostupných adsorbentech, především molekulových sítech. Toto téma je diskutováno pro nutnost omezování emisí oxidu uhličitého vypouštěných do atmosféry. Sorbenty je možné využít pro záchyt CO2 v energetice, teplárenství, spalování odpadů a některých průmyslových výrobách. Některý z procesů odlučování oxidu uhličitého bude pravděpodobně nezbytné implementovat, pokud chceme zachovat možnost využití spalovacích procesů i do budoucna. V navazující etapě výzkumu se budou testovat lokálně dostupné přírodní sorbenty místo nákladnějších syntetických.
10:00 Bc. Dominik Tománek M1 doc. Ing. Tomáš Hlinčík, Ph.D. Studium různých metod přípravy katalyzátorů na bázi niklu detail

Studium různých metod přípravy katalyzátorů na bázi niklu

Niklové katalyzátory jsou důležitou součástí mnoha technologických výrob, např. produkce syntézního plynu, katalytická hydrogenace oxidu uhličitého na methan nebo technologie Power-to-Gas. Katalyzátory na bázi niklu je možné připravit impregnačním způsobem, založeným na zavádění katalyticky aktivního niklu na pórovitý povrch nosiče. Pro impregnaci se využívá roztok dusičnanu nikelnatého. Práce byla zaměřena na různé metody přípravy niklových katalyzátorů, které zahrnovaly využití ultrazvuku a vysoké hodnoty pH. Takto připravené katalyzátory byly podrobeny základním analýzám, charakterizující jejich vlastnosti (analýza specifického povrchu, rentgenové difrakční a fluorescenční analýza). Výsledky byly na závěr vyhodnoceny a porovnány.
10:20 Bc. Tereza Bartíková M2 Ing. Jan Berka, Ph.D. Koroze speciálních slitin ve vysokoteplotním plynném prostředí detail

Koroze speciálních slitin ve vysokoteplotním plynném prostředí

Plynem chlazené reaktory byly vyvíjeny a konstruovány od 50. let minulého století. Spolu s tlakem a průtokem chladiva se zvyšují nároky na konstrukční materiály, které musejí být v podmínkách vysokoteplotního chladiva dlouhodobě korozně i mechanicky odolné. Tato práce je zaměřena na odolnost slitin proti korozním účinkům ve vysokoteplotním heliu a oxidu uhličitém. Cílem experimentálních měření je posouzení degradace a koroze slitin Inconel 617 a Inconel HX v obou prostředích. Po expozici v trubkové peci bude zkoumána korozní vrstva, zejména její složení a změna struktury materiálu. K vyhodnocení bude použit skenovací elektronový mikroskop (SEM).  
10:40 Adam Vojtovič B2 Ing. Alice Vagenknechtová, Ph.D. Testování uhlíkatých filtrů pro záchyt sulfanu detail

Testování uhlíkatých filtrů pro záchyt sulfanu

Sulfan, který je toxický i při nižších koncentracích, je plyn, který je nežádoucí z pohledu svých vlastností. V atmosféře se vyskytuje v malých koncentracích kolem 0,0002 ppm, avšak v průmyslu a se s tímto nebezpečným plynem často setkáváme. Vzniká například při hydrogenační rafinaci pohonných hmot, katalytickém hydrokrakování a výroby síry nebo kyseliny sírové. Problémy může také způsobovat v bioplynu, kde má spolu s přítomnou vlhkostí výrazné korozivní účinky. Práce je zaměřena na testování adsorpce sulfanu na vybraných uhlíkatých filtrech impregnovaných sloučeninami mědi, chromu a manganu. Na sestavené aparatuře byly otestovány sady impregnovaných vzorků s cílem porovnat jejich adsorpční kapacitu v závislosti na přítomné/nepřítomné vlhkosti v plynu. Nasycené vzorky pak byly podrobeny elementární analýze pro zjištění zachyceného množství síry.  
11:00 Bc. Martin Burjánek M2 - Palivo z obnovitelných zdrojů - Bio LPG detail

Palivo z obnovitelných zdrojů - Bio LPG

V mém projektu jsem se zabýval dosti mladým tématem Bio LPG, kde jsem se zaměřil na jeho historii a současnost ve světě i v České republice. Dále pak je věnována pozornost současným trendům ve výrobě, ale i na budoucí slibné možnosti zpracování, které jsou děleny do jednotlivých podtříd, jako jsou konvenční chemické, biologické, chemicky pokročilé a další. Bio LPG se dle současných tlaků na ekologii ukazuje zvláště zajímavé z pohledu vstupních surovin, mezi které patří například bio oleje, bio odpady, biomasa a další, spadající do kategorie přeměny na paliva II. generace. Tyto paliva tak nekonkurují „potravinám“ jako jiná alternativní paliva I. generace. Takto vyrobený Bio LPG má velký potenciál zcela nahradit stávající fosilní LPG, a to bez větší zátěže budoucího distributora a koncového spotřebitele z ekonomického a technického hlediska. Je zde věnována pozornost i porovnání uhlíkové stopy mezi Bio LPG a fosilním LPG. Z těchto pohledů a hlavně jeho budoucího využití nejen v dopravě se Bio LPG může významně podílet při naplnění závazků klimatické neutrality.
11:20 Bc. Běla Ondrová M2 Ing. Marek Staf, Ph.D. Optimalizace pyrolýzy pneumatik za účelem výroby uhlíkatých sorbentů detail

Optimalizace pyrolýzy pneumatik za účelem výroby uhlíkatých sorbentů

Se stále rostoucím množstvím odpadních pneumatik je třeba hledat způsoby, jak tento materiál následně využít. Jedním ze způsobů by mohla být právě pyrolýza. Tato práce se zabývá pyrolýzními testy, pomocí kterých je optimalizována teplota rozkladu odpadních pneumatik. Příliš vysoká teplota znamená vysokou energetickou náročnost, a naopak příliš nízká teplota neumožňuje dostatečné rozložení vstupního materiálu. V tuhém zbytku pak mohou zůstávat částice dehtu, zejména jedovatých polycyklických aromatických uhlovodíků. Cílem práce je tedy nalezení teplotního optima, při němž by bylo dosaženo požadovaných parametrů uhlíkatého zbytku (co možná největší specifický povrch) a zároveň nízké energetické náročnosti celého procesu.  
Aktualizováno: 30.8.2023 15:43, : Mili Viktorie Losmanová

VŠCHT Praha
Technická 5
166 28 Praha 6 – Dejvice
IČO: 60461373
DIČ: CZ60461373

Datová schránka: sp4j9ch

Copyright VŠCHT Praha
Za informace odpovídá Oddělení komunikace, technický správce Výpočetní centrum

VŠCHT Praha
na sociálních sítích
zobrazit plnou verzi