Prosím čekejte...
Nepřihlášený uživatel
SVK
iduzel: 28824
idvazba: 47802
šablona: stranka
čas: 25.4.2024 23:19:12
verze: 5378
uzivatel:
remoteAPIs: https://cis-prihlasovadlo.vscht.cz/svk/
branch: trunk
Server: 147.33.89.150
Obnovit | RAW
iduzel: 28824
idvazba: 47802
---Nová url--- (newurl_...)
domena: 'svk.vscht.cz'
jazyk: 'cs'
url: '/home'
iduzel: 28824
path: 1/28821/43620/28823/28824
CMS: Odkaz na newurlCMS
branch: trunk
Obnovit | RAW

Studentská vědecká konference

Každoročně na podzim probíhá na VŠCHT Praha  Studentská vědecká konference, na které studenti bakalářských a magisterských programů prezentují výsledky svých výzkumných prací. Práce jsou rozděleny do cca 60 sekcí podle odborného zaměření, každý soutěžící student prezentuje svou práci před odbornou komisí formou krátké přednášky nebo posteru. Nejlepší práce ve všech sekcích jsou odměňovány hodnotnými cenami, často za přispění našich průmyslových partnerů.

Letošní SVK proběhne 23. 11. 2023.

Chcete-li se stát sponzory SVK na některé z fakult VŠCHT Praha, kontaktujte prosím příslušného fakultního koordinátora.

Seznam fakultních koordinátorů

V případě dotazů ohledně SVK se obracejte na příslušné ústavní či fakultní kordinátory.

  

Přihlašovací formulář

Nejste zalogován/a (anonym)

Ústav mléka, tuků a kosmetiky - chemie a technologie tuků a kosmetiky (B02 - 9:00)

  • Předseda: prof. Ing. Vladimír Filip, CSc.
  • Komise: doc. Ing. Iveta Hrádková, Ph.D., doc. Ing. Jan Kyselka, Ph.D., Ing. Markéta Berčíková, Ph.D., Ing. Katsiaryna Alishevich
Čas Jméno Ročník Školitel Název příspěvku Anotace
--- bc. Aleš Dvořák M2 prof. Ing. Vladimír Filip, CSc. Bílkovinný koncentrát z produktů zpracování olejnin.   detail

Bílkovinný koncentrát z produktů zpracování olejnin.  

Cílem práce bylo ověřit možnosti získání sójového bílkovinného koncentrátu.  Výchozím materiálem byly dodané extrudované sójové výlisky, které byly charakterizovány obsahem vlhkosti, obsahem tuku a obsahem látek obsahující dusík dle Kjeldahla.  Byla provedena extrakce extrudátu pomocí roztoků fosfátového pufru o různých hodnotách pH a následné posouzení nejvhodnější hodnoty pH fosfátového pufru pro získání rafinátu o nejvyšším obsahu bílkovin a hodnocení složení extraktu.
--- Bc. Barbora Soukupová M2 doc. Ing. Iveta Hrádková, Ph.D. Vliv antioxidantu na rychlost oxidace methylesterů mastných kyselin slunečnicového oleje detail

Vliv antioxidantu na rychlost oxidace methylesterů mastných kyselin slunečnicového oleje

Cílem práce bylo připravit vhodné médium pro sledování rozsahu oxidace lipidů, kterým jsou methylestery mastných kyselin slunečnicového oleje. Pro oddělení MEMK od tokoferolů, sterolů a oxidovaných lipidů byla provedena destilace na filmové odparce (PILODIST®) za sníženého tlaku při teplotě 100, 105, 110, 115 a 120 °C. U destilovaných MEMK bylo stanoveno množství tokoferolů pomocí HPLC-FLD. Dále bylo stanoveno p-anisidinové číslo, obsah konjugovaných dienů a oxidační stabilita metodou Rancimat. Rovněž byly připraveny vzorky destilovaných MEMK (110, 115 a 120 °C) s 1,5 mmol∙kg-1 α-tokoferolem, které byly skladovány pod kyslíkovou atmosférou při teplotě 60 °C. Oxidace vzorků byla ukončena po 0, 24, 48, 120 a 144 hodinách a následně bylo stanoveno p-anisidinové číslo, obsah konjugovaných dienů a oxidační stabilita metodou Rancimat.  Z výsledků HPLC-FLD lze pozorovat, že pomocí destilace na filmové odparce došlo k výraznému snížení obsahu tokoferolů. S přibývající dobou oxidace vzorků s 1,5 mmol∙kg-1 α‑tokoferolem rostlo p‑anisidinové číslo, obsah konjugovaných dienů, a naopak klesala indukční perioda.  
--- Bc. Eliška Bečvářová M2 doc. Ing. Jan Kyselka, Ph.D. Vliv procesních parametrů při deodoraci na kvalitu plně rafinovaných olejů detail

Vliv procesních parametrů při deodoraci na kvalitu plně rafinovaných olejů

Odkyselování je závěrečným krokem fyzikální rafinace rostlinných olejů. Je prováděna za hlubokého vakua (do 2 - 3 mbar) a vysokých teplot (220 - 250 °C), kdy dochází k destilaci volných mastných kyselin, aldehydů a ostatních těkavých sloučenin s přehřátou vodní parou. Olej získaný po odkyselování je vysoce oxidačně stabilní. V rámci experimentální práce byly analyzovány vzorky odebírané při odkyselování na poloprovozním zařízení v areálu firmy Farmet a.s.. Vstupní řepkový olej byl hluboce odslizený a adsorpčně bělený, následovalo poloprovozní odkyselování s a bez použití náplňové sekce destilační kolony – tzv. prestripperu. Jednalo se o jediný stupeň volnosti provedených zkoušek, prestripper byl osazen Pallovými kroužky o průměru 25 mm, 10 mm a prolamovaným plechem. Cílem práce bylo zjištění účinnosti deacidifikace stanovením čísla kyselosti, oxidační stabilita vzorků byla sledována pomocí peroxidového čísla, indukční periody oleje v RBD kvalitě, obsahu konjugovaných dienů a trienů, tokoferolů a fytosterolů.  
--- Bc. Adéla Ramešová M1 doc. Ing. Jan Kyselka, Ph.D. Produkty dekarboxylace a redukce fenolových kyselin v potravinách detail

Produkty dekarboxylace a redukce fenolových kyselin v potravinách

Fenolové kyseliny jsou biologicky aktivní sloučeniny hojně se vyskytující v potravinách rostlinného původu. Na povrchu rostlinných substrátů je významný výskyt bakterií mléčného kvašení (BMK), avšak fenolové kyseliny vykazují silné antimikrobiální účinky. Obranou či adaptací BMK je detoxifikace fenolových kyselin při jejich utilizaci, metabolická přeměna poskytuje redukované dihydrofenolové kyseliny či dekarboxylované deriváty 4-vinylfenolů. V této práci byla sledována mikrobiální přeměna volných fenolových kyselin vybranými kmeny Limosilactobacillus fermentum a Lactiplantibacillus plantarum. Byly sledovány produkty redukce a dekarboxylace 6 fenolových kyselin a kyseliny skořicové. Pro kvalitativní stanovení dihydrofenolových kyselin byla použita metoda GC/MS a pro kvantitativní stanovení metoda GC/FID. Výsledky potvrdily schopnost redukce polyfenolů u všech pozorovaných kmenů L. fermentum, stupeň přeměny byl kmenově specifický. Těkavé produkty dekarboxylace byly stanoveny technikou SPME-GC/MS. Dekarboxylace byla potvrzena v případě kyseliny ferulové a částečně u kyseliny p-kumarové. Obdobně jako redukce byla i dekarboxylace kmenově specifická. Kromě očekávaných těkavých metabolitů byly detekovány produkty kombinované demethylace a dehydroxylace 4-vinyl a 4-ethylguajakolu.  
--- Bc. Radek Beneš M2 doc. Ing. Jan Kyselka, Ph.D. Izolace, příprava a biologická aktivita cyklických peptidů detail

Izolace, příprava a biologická aktivita cyklických peptidů

Cyklické peptidy jsou polypeptidové řetězce s cyklickou strukturou. Mnohé z nich mají různé biologické účinky – např. antimikrobiální, imunosupresivní či protinádorové, čehož se využívá ve farmaceutickém průmyslu. V rámci této práce byly syntetizovány 4 cyklodipeptidy hydrofobního charakteru (někdy též nazývané jako 2,5-diketopiperaziny) – cyklo(L-Phe-L-Phe), cyklo(L-Leu-L-Pro), cyklo(L-Phe-L-Pro) a cyklo(L-Tyr-L-Pro). Následně byla testována a vyhodnocena jejich antimikrobiální aktivita proti kmenům bakterií Staphylococcus aureus CCM 4516, Escherichia coli CCM 4517, Pseudomonas aeruginosa CCM 1961 a proti kvasince Candida albicans CCM 8215 na spektrofotometru BioTek PowerWave XS.
--- Kristýna Čermáková M2 Ing. Markéta Berčíková, Ph.D. Antimikrobiální vlastnosti kationických tenzidů detail

Antimikrobiální vlastnosti kationických tenzidů

Rostoucí rezistence mikroorganismů vůči antibiotikům a desinfekčním prostředkům je důvodem, proč se připravují stále nové látky, které by vykazovaly antimikrobiální účinky. Obecně se uvádí, že antimikrobiální aktivitu mají z celé skupiny tenzidů právě tenzidy kationické, konkrétně kvartérní amoniové soli (KAS). Tyto účinky mají z toho důvodu, že KAS jsou membránově aktivní látky, které jsou schopny interagovat s cytoplazmatickou membránou bakterií díky svému kladnému náboji (povrch bakteriální buňky je nabit záporně). Tato jejich vzájemná interakce umožňuje zabudování KAS do buňky mikroorganismu, následně se změní vlastnosti buňky a dojde k její lýzi. Cílem této práce je tedy připravit tříkrokovou syntézou čtyři různé KAS lišící se délkou uhlovodíkového řetězce, následně otestovat jejich antimikrobiální vlastnosti na bakteriích Staphylococcus aureus, Propionibacterium acnes, Escherichia coli, Pseudomonas aeruginosa, na kvasince Candida albicans a na plísni Aspergillus brasiliensis a vzájemně je porovnat. Vstupními látkami pro tyto syntézy jsou methylestery mastných kyselin, konkrétně methylester kyseliny stearové, palmitové, myristové a laurové.  
Aktualizováno: 30.8.2023 15:43, : Mili Viktorie Losmanová

VŠCHT Praha
Technická 5
166 28 Praha 6 – Dejvice
IČO: 60461373
DIČ: CZ60461373

Datová schránka: sp4j9ch

Copyright VŠCHT Praha
Za informace odpovídá Oddělení komunikace, technický správce Výpočetní centrum

VŠCHT Praha
na sociálních sítích
zobrazit plnou verzi