Prosím čekejte...
Nepřihlášený uživatel
SVK
iduzel: 28824
idvazba: 47802
šablona: stranka
čas: 29.3.2024 13:21:47
verze: 5351
uzivatel:
remoteAPIs: https://cis-prihlasovadlo.vscht.cz/svk/
branch: trunk
Server: 147.33.89.153
Obnovit | RAW
iduzel: 28824
idvazba: 47802
---Nová url--- (newurl_...)
domena: 'svk.vscht.cz'
jazyk: 'cs'
url: '/home'
iduzel: 28824
path: 1/28821/43620/28823/28824
CMS: Odkaz na newurlCMS
branch: trunk
Obnovit | RAW

Studentská vědecká konference

Každoročně na podzim probíhá na VŠCHT Praha  Studentská vědecká konference, na které studenti bakalářských a magisterských programů prezentují výsledky svých výzkumných prací. Práce jsou rozděleny do cca 60 sekcí podle odborného zaměření, každý soutěžící student prezentuje svou práci před odbornou komisí formou krátké přednášky nebo posteru. Nejlepší práce ve všech sekcích jsou odměňovány hodnotnými cenami, často za přispění našich průmyslových partnerů.

Letošní SVK proběhne 23. 11. 2023.

Chcete-li se stát sponzory SVK na některé z fakult VŠCHT Praha, kontaktujte prosím příslušného fakultního koordinátora.

Seznam fakultních koordinátorů

V případě dotazů ohledně SVK se obracejte na příslušné ústavní či fakultní kordinátory.

  

Přihlašovací formulář

Nejste zalogován/a (anonym)

Biotechnologie I (A12 - 9:00)

  • Předseda: prof. Dr. Ing. Petra Patáková
  • Komise: doc. Ing. Irena Jarošová, Ph.D., Ing. Marcel Karabín, Ph.D.
Čas Jméno Ročník Školitel Název příspěvku Anotace
--- Samuel Novák B3 prof. Dr. Ing. Michaela Rumlová Using optical tweezers and confocal fluorescence microscopy to study CRISPR-Cas system interactions with DNA  detail

Using optical tweezers and confocal fluorescence microscopy to study CRISPR-Cas system interactions with DNA 

Optical tweezers are an instrument that combines laser optics with microfluidics and enables scientists to study biological systems on a single molecular level in real-time. This instrument can trap small particles with a focused laser beam and control their movement. This happens in a flow-cell which is monitored by a built-in optical and confocal microscope.  Bacteria Pseudomonas oleovorans downregulates its own genes for pili biogenesis via CRISPR interference. Using optical tweezers, we studied the binding of the Cas proteins that target the pili gene. Targeted DNA sequence was prepared via PCR and was biotinylated on both ends. Cas proteins had been received from collaborators and were fluorescently labelled. The protein buffer was optimized with Micro Scale Thermophoresis to mitigate the aggregation. In the flow-cell, two beads coated with streptavidin were trapped with a laser, and DNA was caught in between. Beads with DNA were moved into the channel with Cas proteins, which was monitored by a confocal microscope. After initial optimization, we were able to detect bindings of the Cas proteins on the DNA. Further research will shed more light on the effects of protein factors and DNA tension on the binding, which will provide more understanding of the regulatory pathways.  



--- Bc. Anastasiya Barynava M2 Ing. Monika Kumherová, Ph.D. Polotuhé vaginální přípravky s obsahem laktobacilů detail

Polotuhé vaginální přípravky s obsahem laktobacilů

Složení vaginální mikroflóry určuje zdravotní stav ženy. Ve vaginálním traktu zdravé ženy by měly převládat bakterie rodu Lactobacillus. Laktobacily produkují kyselinu mléčnou, která brání rozvoji patogenních bakterií. Vybrané kmeny laktobacilů produkují také peroxid vodíku a různé bakteriociny, které vykazují antimikrobiální efekt. Existuje souvislost mezi nepřítomností (resp. nízkou koncentrací) vaginálních laktobacilů a rozvojem vaginálních infekcí. Probiotické přípravky s obsahem laktobacilů se používají k prevenci infekcí vaginálního traktu a močových cest. Použití probiotických bakteriálních kultur stimuluje růst preferovaných mikroorganismů, vytlačuje potenciálně škodlivé bakterie a posiluje přirozené obranné mechanismy systému.  V této práci byla sledována stabilita lyofilizovaných laktobacilů, byla sledována jejich antibakteriální a antikandidózní aktivita. Navíc byly sledovány rezistence laktobacilů na antibiotika a autoagregace laktobacilů. Byly připraveny směsi mastí a oleogelů. U vybraných směsí byly dále sledovány obsah tuhých podílů a bod tání. Dále do vybraných směsí byly přidány lyofilizované laktobacily a byla sledována jejich stabilita v dané lékové formě.  
--- Faustýna Stanislavová M2 prof. Dr. Ing. Michaela Rumlová Příprava, charakterizace a testování aktivity reverzní transkriptasy M-PMV detail

Příprava, charakterizace a testování aktivity reverzní transkriptasy M-PMV

Reverzní transkriptasy (RT) jsou zcela unikátní enzymy, hrající klíčovou roli v replikačních cyklech jak endo- tak exogenních virů. RT umožňuje reverzní transkripci, tedy syntézu provirové komplementární DNA. Za účelem studie RT z Mason-Pfizerova opičího viru (M-PMV) z rodu Betaretrovirus byly připraveny dva expresní vektory pro její produkci v bakteriálních i hmyzích buňkách. Enzym byl produkován, purifikován a jeho aktivita byla měřena  metodou kvantitativního PCR. Z výsledných dat je patrné, že reverzní transkriptasa produkována v hmyzích buňkách je mnohem aktivnější než ta, která byla produkována v buňkách bakteriálních. Toto zjištění je důležité nejen pro produkci funkční reverzní transkriptasy viru M-PMV, ale také pro případnou charakterizaci tohoto enzymu. Díky dostatečnému množství enzymu bude možno připravit protilátku, která nám umožní interakční studie s případnými vazebnými partnery. Výsledky poté mohou významně přispět k hlubšímu poznání endogenních retrovirů, řadící se také do rodu Betaretrovirus které jsou v posledních letech intenzivně diskutovány v souvislosti s dalšími nemocemi, které jejich aktivace doprovází.
--- Bc. Kateřina Nováková M2 - Hodnocení biologické aktivity metabolitů půdních aktinobakterií proti multirezistentním patogenům   detail

Hodnocení biologické aktivity metabolitů půdních aktinobakterií proti multirezistentním patogenům  

Antibiotická krize je nejvíce skloňovaným problémem současné medicíny. Rezistence patogenů k běžně dostupným antibiotikům vzrůstá a je proto nutné hledat nová řešení léčby bakteriálních infekcí. Jednou z nabízených možností, jak bojovat s těmito patogeny je hledání nových účinných látek. Právě aktinobakterie jsou bohatým zdrojem různorodých specializovaných metabolitů, které by mohly disponovat antibakteriálními vlastnostmi a být tak využity jako nová zbraň v boji s rezistentními patogeny. Tato práce se zabývá hodnocením biologické aktivity extraktů extracelulárních specializovaných metabolitů z půdních aktinobakterií proti sedmi nejvíce znepokojujícím multirezistentním patogenům. Proti daným patogenům bylo otestováno celkem 42 různých extraktů, a to jak diskovou difúzní metodou, tak i metodou diluční. Účinné extrakty byly poté frakcionovány pomocí preparativní kapalinové chromatografie. Získané frakce byly otestovány opět diluční metodou vůči patogenům, které byly citlivé na daný extrakt. Extrakty a frakce s prokázanou biologickou aktivitou budou dále analyzovány za pomoci LC-qTOF-MS s následným vyhodnocením dat prostřednictvím platformy GNPS.
--- Bc. Eleonora Šperlová M2 prof. Ing. Tomáš Brányik, Ph.D. Kvantitativní stanovení řasového biofilmu detail

Kvantitativní stanovení řasového biofilmu

Pro studium materiálů z hlediska toho, zda jsou vhodné jako nosiče pro biofilm nebo naopak odolné vůči adhezi mikroorganismů je určujícím parametrem množství získané biomasy. V rámci studií řasových biofilmů se metody kvantifikace liší, avšak obecně se dají rozdělit na mikroskopické, spektrofotometrické, gravimetrické a kultivační metody. Předmětem práce bylo nalezení spolehlivé a opakovatelné kvantifikační metody pro biofilm tvořený mikrořasou Chlorella vulgaris. Zvolenou a testovanou metodou bylo stanovení KTJ (kolonie tvořící jednotky). Pro kultivaci biofilmu byl jako nosič vybrán membránový nylonový filtr. Odstranění buněk z nosiče bylo provedeno dvěma způsoby. Zvolená metoda stanovení vedla k neefektivnímu a nepřesnému stanovení biomasy, a to z důvodu silného porůstání nosiče buňkami i po odstranění biofilmu. Jako alternativní metoda byla zvolena obrazová analýza s využitím fluorescenčního mikroskopu. Snímky biofilmu byly převedeny na binární obraz a byl určen procentuální nárůst biofilmu vztažen na plochu nosiče. Ve vybraném časovém intervalu kultivace biofilmu vykazovaly výsledky pro několik nosičů vždy shodu a metoda tak poskytla spolehlivou kvantifikaci. Tato metoda bude využita při studiu vlivu kultivačních podmínek na růst biofilmu v prstencovém biofilmovém reaktoru.  
--- Bc. Ivana Jačalová M2 doc. Ing. Olga Maťátková, Ph.D. Vliv extraktů révy vinné na mikroorganismy trávicího traktu detail

Vliv extraktů révy vinné na mikroorganismy trávicího traktu

Vedľajšie produkty pri výrobe vína sa ukazujú ako cenný zdroj polyfenolových látok, ktoré môžu mať potenciál pri prevencii ochorení tráviaceho traktu. V tejto práci boli charakterizované etanolové extrakty zo strapín, matolín a letorastov Vitis vinifera z hľadiska ich potenciálu pre antioxidačnú aktivitu a obsah významných biologicky aktívnych látok. Bol pozorovaný vplyv extraktov a vybraných antibiotík na tvorbu biofilmu významných oportúnnych patogénov GIT (Escherichia coli CCM 4787 sérovar O157:H7, Bacillus cereus CCM 2010T a Staphylococcus aureus subsp. aureus CCM 4516) pomocou sledovania metabolickej aktivity buniek s využitím MTT činidla. Analyzované extrakty z Vitis vinifera boli zo sledovaných zástupcov stilbenoidov bohaté na katechín, najvyššiu antioxidačnú aktivitu vykazovali extrakty zo strapín, najvyšší celkový obsah polyfenolov extrakty z letorastov. S. aureus sa ukázal ako pomerne rezistentný voči ampicilínu (došlo maximálne k 71 % inhibícii). Pri použití extraktov s koncentráciou polyfenolov 100 mgGA/l a vyššie došlo k inhibícii všetkých sledovaných mikroorganizmov oproti kontrole bez ohľadu na druh použitého extraktu.
--- Marsel Prokopev M2 prof. Ing. Pavel Dostálek, CSc. Application of the magnetic field in malting  detail

Application of the magnetic field in malting 

There have been several reports of electrophysical variables influencing the physiological state of plant seeds. Low-frequency electromagnetic field (LF-EMF) is one of these characteristics that has the most potential since, depending on the length of the treatment and the field frequencies used, it may either encourage or hinder seed germination. The application of LF-EMF in brewing operations, where the seed germination during malting may be enhanced, represents the specific interest. In this study, the impact of LF-EMF therapy on the seeds of eight distinct types of barley was observed and analyzed. The major objective was to determine the best period for seeds to be exposed to EMF, when the beneficial effect on seed germination is greatest.
--- Bc. Anna Kolková M2 prof. Ing. Jan Masák, CSc. Příprava nanočástic ovlivňujících virulenci rodu Pseudomonas detail

Příprava nanočástic ovlivňujících virulenci rodu Pseudomonas

Vzhledem k rychlému nárůstu antimikrobiální rezistence způsobené nadměrným používáním antibiotik je zapotřebí neustále vyvíjet nové antibakteriální látky. Použití nanočástic (NPs) by proto mohlo být vhodnou alternativou ke konvenčním antibiotikům. Cílem této práce je nalezení nejvhodnější metody přípravy biologicky rozložitelných NPs z přírodních polymerů, ligninu (Lig) a chitosanu (CS). Pro přípravu Lig-NPs byly testovány 3 odlišné metody – dialýza, kyselá precipitace a antisolvent metoda. Sférické nanočástice s nejnižším indexem polydisperzity a s velikostí v rozmezí od 50 do 450 nm se podařilo připravit dialýzou při vstupní koncentraci Lig 0,5 mg/ml. V případě CS-NPs byla pro přípravu zvolena metoda iontové gelace. Z důvodu agregace NPs v kultivačním médiu byl nízkomolekulární chitosan v přípravě CS-NPs nahrazen trimethylchitosanem (TMC). TMC-NPs o velikosti v rozmezí 70 až 130 nm se podařilo připravit při poměru reakčních činidel TMC a tripolyfosfátu (TPP) 8,3:1,7 (ml TMC:ml TPP) o vstupních koncentracích 1 mg/ml. Oba úspěšně připravené systémy NPs budou testovány z hlediska antimikrobiální a antivirulenční aktivity vůči Pseudomonas aeruginosa.  



--- Bc. Gizem Candir M2 Ing. Barbora Branská, Ph.D. Effect of medium composition on physiology and metabolism of solventogenic clostridia detail

Effect of medium composition on physiology and metabolism of solventogenic clostridia

Solventogenic clostridia species are able to anaerobically metabolize a wide range of carbon sources including saccharides derived from lignocellulosic biomass to produce ethanol, butanol, acetone, acetic and butyric acids. In this work, four strains Clostridium beijerinckii NCIMB 8052, Clostridium beijerinckii NRRL B-598, Clostridium saccharoperbutylacetonicum DSM 1731, and Clostridium diolis DSM 15410 were cultivated in culture media with glucose, xylose and lactic acid as carbon sources. Concentration of metabolites formed, growth rate and sporulation  was monitored using ion exchange HPLC, spectrophotometry and phase contrast microscopy, respectively. The next steps of the project will be focused on the effect of changes in the mineral content of the media composition, the impact of CaCO3 as a buffering substance, and the addition of methyl viologen and neutral red as artificial electron carriers. 
--- Bc. Jakub Maloch M2 doc. Ing. Martin Halecký, Ph.D. Kinetické odezvy biofiltrů s náplňovým materiálem obsahujícím biouhel detail

Kinetické odezvy biofiltrů s náplňovým materiálem obsahujícím biouhel

Kinetické odezvy biofiltrů s náplňovým materiálem obsahujícím biouhel Bc. Jakub Maloch Školitel: doc. Ing. Martin Halecký, Ph.D. Biouhel je pyrolyzovaná biomasa, která se dá použít obdobně jako aktivní uhlí. Na jeho povrchu se nachází množství pórů, které dodávají absorpční vlastnosti. Biouhel je možné využít v biofilmových reaktorech, kde slouží jako jedna ze složek kompozitní náplně jako nosič biofilmu i sorpční složka pro znečišťující látky. Absorbované látky jsou utilizovány mikroorganismy biofilmu, a tím uvolňují prostor pro zachytávání dalších znečišťujících látek. Cílem práce bylo určit efektivnost tří biofiltrů s majoritním náplňovým materiálem štěpka kořenového dřeva s různou mírou přídavku biouhlu a jejich schopnost odstraňovat butylester kyseliny octové z odpadního vzduchu. Efektivita odstranění za tranzientních stavů byla porovnávána mezi biofiltrem se štěpkou kořenového dřeva bez biouhlu, se štěpkou kořenového dřeva s 10 % biouhlu a s 10 % impregnovaného (minerální látky – zdroje P, N, S apod. pro mikroorganismy) biouhlu. Biofiltr s náplní štěpka kořenového dřeva s 10 % impregnovaného biouhlu vykazoval nejlepší efektivitu odstraňování butylesteru kyseliny octové za tranzientních stavů.  
Aktualizováno: 30.8.2023 15:43, : Mili Viktorie Losmanová

VŠCHT Praha
Technická 5
166 28 Praha 6 – Dejvice
IČO: 60461373
DIČ: CZ60461373

Datová schránka: sp4j9ch

Copyright VŠCHT Praha
Za informace odpovídá Oddělení komunikace, technický správce Výpočetní centrum

VŠCHT Praha
na sociálních sítích
zobrazit plnou verzi