Prosím čekejte...
Nepřihlášený uživatel
SVK
iduzel: 28824
idvazba: 47802
šablona: stranka
čas: 29.3.2024 16:29:51
verze: 5351
uzivatel:
remoteAPIs: https://cis-prihlasovadlo.vscht.cz/svk/
branch: trunk
Server: 147.33.89.153
Obnovit | RAW
iduzel: 28824
idvazba: 47802
---Nová url--- (newurl_...)
domena: 'svk.vscht.cz'
jazyk: 'cs'
url: '/home'
iduzel: 28824
path: 1/28821/43620/28823/28824
CMS: Odkaz na newurlCMS
branch: trunk
Obnovit | RAW

Studentská vědecká konference

Každoročně na podzim probíhá na VŠCHT Praha  Studentská vědecká konference, na které studenti bakalářských a magisterských programů prezentují výsledky svých výzkumných prací. Práce jsou rozděleny do cca 60 sekcí podle odborného zaměření, každý soutěžící student prezentuje svou práci před odbornou komisí formou krátké přednášky nebo posteru. Nejlepší práce ve všech sekcích jsou odměňovány hodnotnými cenami, často za přispění našich průmyslových partnerů.

Letošní SVK proběhne 23. 11. 2023.

Chcete-li se stát sponzory SVK na některé z fakult VŠCHT Praha, kontaktujte prosím příslušného fakultního koordinátora.

Seznam fakultních koordinátorů

V případě dotazů ohledně SVK se obracejte na příslušné ústavní či fakultní kordinátory.

  

Přihlašovací formulář

Nejste zalogován/a (anonym)

Univerzitní centrum VŠCHT Praha - Unipetrol (Univerzitní centrum Litvínov - 9:00)

  • Předseda: doc. Ing. Pavel Šimáček, Ph.D.
  • Komise: Ing. Hugo Kittel, CSc., MBA, Ing. Vladimír Müller, Ing. Jan Tojnar, Ing. Jiří Kroufek, Ph.D.
Čas Jméno Ročník Školitel Název příspěvku Anotace
9:00 Bc. Filip Fraško M2 Ing. Bc. Hugo Kittel, CSc., MBA Vlastnosti alternativních surovin pro FCC detail

Vlastnosti alternativních surovin pro FCC

Na základě literární rešerše byl vypracován přehled vlastností a předpokladů, které musí splňovat surovina použitelná pro FCC. Význam a důležitost těchto vlastností byl diskutován jak z pohledu technologie, kterou alternativní surovina byla získána, tak z pohledů požadavků procesu FCC. Rešerše byla doplněna stručnou historií a hlavními milníky rozvoje procesu FCC z hlediska požadavků na surovinu. V praktické části byly laboratorně analyzovány vlastnosti vytipované v teoretické části pro dostupné vzorky alternativních surovin FCC (z odpadních plastů, použitých pneumatik, hydrokraku) a diskutována vhodnost jejich použití. Přitom byly porovnány a diskutovány vlastnosti surovin různého původu (např. z odpadních plastů vs. použitých pneumatik) a různých vzorků stejného původu (např. z odpadních plastů). Výsledky budou využity pro výběr a přípravu vzorků pro testování na laboratorní mikro-jednotce FCC i při budoucím provozu průmyslové jednotky FCC.  
9:30 Bc. Andrea Macurová M2 Ing. Daniel Maxa, Ph.D. Rejuvenace recyklovaných asfaltových pojiv látkami na bázi obnovitelných zdrojů detail

Rejuvenace recyklovaných asfaltových pojiv látkami na bázi obnovitelných zdrojů

V dnešní době je s výstavbou pozemních komunikací úzce spojené téma využití recyklovaných asfaltů. Součástí recyklovaného asfaltu je kromě asfaltového pojiva také kamenivo, které však během své životnosti nepodléhá výrazné degradaci. Zásadním problémem při recyklaci asfaltu je tedy právě stárnutí asfaltových pojiv, a s tím spojené různé nežádoucí jevy, z toho nejvíce problematická je zvýšená tuhost pojiva. Ke snížení tuhosti se využívá přídavku měkkých pojiv nebo vhodných přísad, mezi které patří rejuvenátory. Tyto přísady mají za úkol obnovení vlastností pojiv na kvalitu surového pojiva. Cílem práce je stanovit efektivitu vybraného rejuvenátoru a nalézt optimální koncentraci, která obnoví hodnoty základních a reologických vlastností rejuvenovaného pojiva na hodnoty původního pojiva. Pro výzkum bylo vybráno pojivo s gradací 50/70, které bylo laboratorně zestárnuto metodami krátkodobého a dlouhodobého stárnutí RTFOT+PAV. Jako rejuvenační přísada byl použit rejuvenátor na bázi obnovitelných surovin. Přídavek ideální koncentrace rejuvenátoru byl zjištěn na základě bodu měknutí, tedy jednoho ze základních parametrů. Porovnány byly fyzikálně-chemické vlastnosti rejuvenovaného pojiva s pojivem původním a s pojivem zestárnutým metodami RTFOT+PAV bez přídavku rejuvenátoru.  
10:00 Bc. Vojtěch Masojídek M2 Ing. Jaroslav Aubrecht, Ph.D. Studium vlastností heterogenních katalyzátorů vhodných pro přípravu biomaziv. detail

Studium vlastností heterogenních katalyzátorů vhodných pro přípravu biomaziv.

Cílem projektu je příprava a charakterizace katalyzátorů nanesených na SBA-15. SBA-15 patří mezi mezoporézní materiály s vysokým specifickým povrchem, které neposkytují dostatečné acido-bazické vlastnosti. Díky těmto vlastnostem se jedná o vhodný nosič pro epoxidaci velkých přírodních molekul. Na laboratorně připravený nosiš bude impregnací nanesen katalyzátor v podobě WO3, který následně bude testován v rámci epoxidace methylesterů rostlinných olejů pro potřeby přípravy biomaziv.
10:30 Bc. Patrik Rous M1 doc. Ing. Pavel Šimáček, Ph.D. Přímé zkapalnění polyethylenu pomocí modifikovaného fonolitu jako katalyzátoru detail

Přímé zkapalnění polyethylenu pomocí modifikovaného fonolitu jako katalyzátoru

Tato práce se zabývá možnostmi využití přírodního a kysele modifikovaného fonolitu (znělce) jako katalyzátoru při tepelném rozkladu vysokohustotního polyethylenu (HDPE). Byly provedeny experimenty termického štěpení v autoklávu při teplotě 420 °C a tlaku 1 MPa v atmosféře dusíku nebo oxidu uhličitého. Všechny experimenty probíhaly v přítomnosti tetralinu (poměr HDPE a tetralinu 1:5). Byla provedena celková hmotnostní bilance procesu, přičemž výtěžek kapalných produktů dosahoval až 86 %. Plynné, kapalné a pevné produkty byly charakterizovány pomocí několika analytických metod. Složení plynů bylo stanoveno pomocí plynové chromatografie, frakční složení kapalných produktů bylo zjištěno pomocí simulované destilace, skupinové složení dvourozměrnou plynovou chromatografií (GCxGC-TOFMS) a prvkové složení kombinací několika technik. Pro vybrané kapaliny bylo stanoveno bromové číslo coulometrickou titrací. Obsah nespalitelných, resp. netěkavých složek v pevných produktech byl zjištěn termogravimetrickou analýzou.
11:00 Bc. Daria Sudakova M2 Ing. Jaroslav Aubrecht, Ph.D. Vývoj modifikovaných materiálů na bázi SBA-15 detail

Vývoj modifikovaných materiálů na bázi SBA-15

Mezoporézní materiály na bázi SiO2 jsou látky s vysokým specifickým povrchem a jasně definovanou strukturou. Povrch těchto materiálů může přesáhnout 1000 m2.g-1, díky čemuž se používají v mnoha adsorpčních aplikacích nebo jako nosiče při přípravě katalyzátorů. Jedním typickým představitelem těchto materiálů je SBA-15. Jedná se o 3D materiál s organizovanou hexagonální strukturou mající systém kanálků širokých okolo 10 nm. Tloušťka stěn skeletu je přibližně 3-6 nm, což dává materiálu dobrou tepelnou a mechanickou stabilitu. Tento materiál je díky vysokému vnitřnímu povrchu (až 900 m2.g-1) vhodným materiálem pro depozici kovů, kdy je možné docílit vysoké disperze těchto kovů. Prvním krokem mé práce byla syntéza SBA-15 a jeho charakterizace s cílem popsání jeho struktury a textury. Poté byl SBA-15 modifikován nanesením monovrstvy TiO2. Výhoda nanesení pouze jedné vrstvy je v tom, že materiál přebírá vlastnosti TiO2 a ponechá si vysoký specifický povrch. Monovrstva TiO2 byla nanesena dvěma metodami, kdy byly použity dva prekurzory TiO2 - butoxid titaničitý a isopropoxid titaničitý. Finální složení a struktura těchto materiálů byla analyzována různými metodami. Na takto připravený nosič bude poté naneseno Ru a katalyzátor bude použit v hydrogenaci 5-hydroxymethylfurfuralu.



11:30 Bc. Jan Vysloužil M2 Ing. Lukáš Matějovský, Ph.D. Diethylentriamin jako inhibitor koroze oceli pro butanol-benzínové směsi  detail

Diethylentriamin jako inhibitor koroze oceli pro butanol-benzínové směsi 

Celosvětovou snahou je snižovat spotřebu fosilních paliv a produkci skleníkových plynů, a tím omezovat negativní dopad na životní prostředí. Jedním z ekologických řešení se naskýtá možnost využití biopaliv II. generace v dopravě. Mezi tato paliva lze považovat kvasný biobutanol vyrobený z lignocelulózy. Přidávání biobutanolu do benzinu může mít negativní vliv na kompatibilitu konstrukčních materiálů (nejrozšířenější jsou uhlíkové oceli), které přichází s palivy do kontaktu. Přesto má n-butanol značný potenciál. Při kontaminaci těchto paliv (H2O, Cl-, H+), tj. například při nedodržení správných výrobních, skladovacích či přepravních zásad, může docházet k nárůstu agresivity paliva a ke ztrátám na zařízení vlivem koroze. Těmto ztrátám lze do velké míry předcházet přídavkem vhodných inhibitorů. Cílem této práce bylo otestovat inhibiční účinek dostupného a levného diethylentriaminu na oceli tř. 11 v kontaminovaných butanol-benzínových směsích s využitím elektrochemických metod, jako jsou elektrochemická impedance a polarizace (směsi B60 a B85), a gravimetrické metody (směsi včetně B25). Dále byl prošetřen vliv Cl- a H+ iontů na inhibiční účinnost (B85).



Aktualizováno: 30.8.2023 15:43, : Mili Viktorie Losmanová

VŠCHT Praha
Technická 5
166 28 Praha 6 – Dejvice
IČO: 60461373
DIČ: CZ60461373

Datová schránka: sp4j9ch

Copyright VŠCHT Praha
Za informace odpovídá Oddělení komunikace, technický správce Výpočetní centrum

VŠCHT Praha
na sociálních sítích
zobrazit plnou verzi