Prosím čekejte...
Nepřihlášený uživatel
SVK
iduzel: 28824
idvazba: 47802
šablona: stranka
čas: 20.4.2024 14:59:38
verze: 5378
uzivatel:
remoteAPIs: https://cis-prihlasovadlo.vscht.cz/svk/
branch: trunk
Server: 147.33.89.150
Obnovit | RAW
iduzel: 28824
idvazba: 47802
---Nová url--- (newurl_...)
domena: 'svk.vscht.cz'
jazyk: 'cs'
url: '/home'
iduzel: 28824
path: 1/28821/43620/28823/28824
CMS: Odkaz na newurlCMS
branch: trunk
Obnovit | RAW

Studentská vědecká konference

Každoročně na podzim probíhá na VŠCHT Praha  Studentská vědecká konference, na které studenti bakalářských a magisterských programů prezentují výsledky svých výzkumných prací. Práce jsou rozděleny do cca 60 sekcí podle odborného zaměření, každý soutěžící student prezentuje svou práci před odbornou komisí formou krátké přednášky nebo posteru. Nejlepší práce ve všech sekcích jsou odměňovány hodnotnými cenami, často za přispění našich průmyslových partnerů.

Letošní SVK proběhne 23. 11. 2023.

Chcete-li se stát sponzory SVK na některé z fakult VŠCHT Praha, kontaktujte prosím příslušného fakultního koordinátora.

Seznam fakultních koordinátorů

V případě dotazů ohledně SVK se obracejte na příslušné ústavní či fakultní kordinátory.

  

Přihlašovací formulář

Nejste zalogován/a (anonym)

Chemie přírodních látek I

  • Předseda: Doc. Dr. Ing. Ivan Raich
  • Komise: PharmDr. Petra Cihlářová, Ph.D, Ing. Michal Jurášek, Ph.D.
Čas Jméno Ročník Školitel Název příspěvku Anotace
--- Bc. Ondřej Orság B1 Ing. Kamil Parkan, Ph.D. Optimalizace fotokatalytické stereoselektivní syntézy α-D-glykopyranosyl tetrazolů   detail

Optimalizace fotokatalytické stereoselektivní syntézy α-D-glykopyranosyl tetrazolů  

Tato práce se zabývá optimalizací nově nalezené fotokatalytické radikálové adice iniciované modrým světlem (λmax = 456 nm) 2H-tetrazol-5-ylových derivátů III na dvojnou vazbu 2,3,4,6- -tetra-O-benzylovaných D-glykalů I a II. Tato reakce vede s vysokou stereoselektivitou výhradně k N-glykosyl derivátům s relativní konfiguraci 1,2-cis, která v případě mnou využitých substrátů, 1,5-anhydro-2,3,4,6-tetra-O-benzyl-D-arabino-hex-1-enitol I a 1,5-anhydro-2,3,4,6-tetra-O-benzyl-D-lyxo-hex-1-enitol II, odpovídá α-konfiguraci na anomerním uhlíku těchto N-glykosylderivátů. Výchozí látky I a II byly připraveny pomocí Appelovy reakce, následovanou eliminací vzniklých 1-brom derivátů pomocí DBU. Pro optimalizační reakce byl využit D-glukal I s 5-fenyl-2H-tetrazolem. Průběh reakce byl sledován prostřednictvím 1H NMR spektroskopie.



--- Bc. Karel Tůma B1 Ing. Kamil Parkan, Ph.D. Stereoselektivní syntéza β-C-mannopyranosidů detail

Stereoselektivní syntéza β-C-mannopyranosidů

Ačkoli jsou β-d-mannopyranosidy v přírodě velmi vzácné, lze jejich strukturní motiv nalézt v některých mikroorganismech, kde mají významnou biologickou roli. Nejvýznamnějším zástupcem těchto β-d-manno derivátů je ADP-l-glycero-d-manno-heptopyranosa 1, která je nezbytná pro syntézu extracelulárních lipopolysacharidů některých gramnegativních bakterií. (1) Oba tyto fakty, ojedinělý a specifický výskyt těchto derivátů, jsou tak inspirací k vývoji nových selektivně působících léčiv s antimikrobiálním účinkem. Stereoselektivní syntéza vedoucí stereoselektivně k β-d-mannopyranosidů je vzhledem k 1,2-cis uspořádání velmi obtížná a dosud je výzvou cukerné chemie. V této práci se zaměřuji na stereoselektivní syntézu β-C-mannopyranosidů novým a efektivním způsobem z 2,3;4,6-di-O-isopropyliden-d-glukalu 2. (2,3) Ten je C-1 lithiací a následnou reakcí s C-elektrofilními činidly (E+) převeden na 1,2-nenasycené C-glukosidy 3, které lze pouhou hydrogenací stereoselektivně transformovat na kýžené C-glykopyranosidy 4 s výhradní β-d-manno konfigurací.  
--- Bc. Rostislav Kleveta M2 Ing. Kamil Parkan, Ph.D. Syntéza a imobilizace fluorovaných hexosaminů na multivalentní nosiče  detail

Syntéza a imobilizace fluorovaných hexosaminů na multivalentní nosiče 

Tématem mé práce je příprava fluorovaných hexosaminů opatřených linkerem v anomerní poloze určených pro jejich imobilizaci na multivalentí nosiče s cílem zvýšit afinitu k receptorům lektinového typu. Práce zahrnuje syntézu ortogonálně chráněných fluorovaných glykosyldonorů, jejich napojení na linker s terminální azidovou skupinou prostřednictvím 1,2-trans O-glykosidické vazby a nalezení vhodných podmínek pro navázání vzniklého produktu na dendritický nosič buď pomocí cykloadice azid-alkyn, nebo prostřednictvím amidové vazby po redukci terminálního azidu na amin.



--- Bc Věra Šemelíková M2 Ing. Kamil Parkan, Ph.D. Stereoselektivní syntéza diglykosylazolů a jejich využití detail

Stereoselektivní syntéza diglykosylazolů a jejich využití

Limitujícím faktorem při hledání nových glykomimetik představuje O-glykosidová vazba, která je citlivá zejména na enzymatickou a kyselou hydrolýzu, což omezuje terapeutické využití těchto látek. Vyšší stability a biologické aktivity lze docílit například náhradou O-glykosidové vazby vazbou N-glykosidovou. Právě příprava látek obsahujících tuto vazbu byla náplní mojí práce. Jedním z možných syntetických přístupů, kterak lze látky obsahující N-glykosidovou vazbu připravit je SN2 substituce glykosyltetrazolů s vhodně zvolenými glykosyl donory. Těmito reakcemi lze ale jen těžko připravit α‑N‑glykosidy. Vhodnějším přístupem je fotochemicky katalyzovaná radikálová reakce glykalů I s glykosyltetrazoly II iniciovaná viditelným světlem. Jako fotokatalyzátor se používá především komerčně dostupný 9-mesityl-10-methylakridinium tetrafluorborát III. Výhodná je hlavně tolerance použitých funkčních skupin, nízká spotřeba fotokatalyzátoru a kratší reakční čas. Cílem mé práce byla příprava výchozích cukerných tetrazolů a glykalů – zejména galaktalu a glukalu a následně studium regioselektivity a stereoselektivity fotochemických reakcí. Po deprotekci použitých chránících skupin budou připravené látky testovány jako potenciální inhibitory galektinů.   



--- Bc. Petra Gwozdiaková M2 Ing. Kamil Parkan, Ph.D. Charakterizace růstového faktoru IGF-II, jeho receptoru a vazebných proteinů. detail

Charakterizace růstového faktoru IGF-II, jeho receptoru a vazebných proteinů.

Růstový faktor IGF2 patří do insulinové rodiny peptidů a proteinů. Mimo IGF2 obsahuje insulin, IGF1 a tzv. relaxinové peptidy. Mezi těmito peptidy je poměrně velká homologie v primární, sekundární a také v terciální struktuře. Díky této homologii se zmíněné peptidy váží na podobné receptory a další proteiny, které zprostředkovávají jejich biologickou odpověď a dostupnost. Zatímco insulin zajišťuje transport glukosy do buněk, čímž snižuje hladinu glykémie, růstové faktory IGF se podílejí na regulaci růstu a vývoje. V dospělosti se také výrazně liší hladiny těchto jednotlivých peptidů insulinové rodiny v těle, přičemž IGF2 je asi třikrát více než IGF1 a asi 8000 x více než insulinu. Hlavními receptory pro insulin a IGF1 jsou tyrosinkinázové receptory – insulinový a IGF1 receptor, které ale velmi účinně dokáží vázat i IGF2. Navíc existuje rovněž i IGF2 receptor, na který se z insulinové rodiny váže pouze IGF2. Tento receptor je známý také jako mannosa-6-fosfát/IGF2 receptor, protože dokáže vázat také mannosylované proteiny, které transportuje do buňky k jejich degradaci. V naší práci jsme se zaměřili na interakci IGF2 s M6P/IGF2 receptorem a zabýváme se zejména přípravou IGF2 analogu konjugovaného s mannosou-6-fosfát, který by mohl interagovat s různými vazebnými místy na M6P/IGF2R.
--- Bc. Michal Fischer M1 Ing. Kamil Parkan, Ph.D. Syntéza konjugátů diglykosylamidů s antibiotiky detail

Syntéza konjugátů diglykosylamidů s antibiotiky

V současné době je antibiotická resistence vážný problém v rozvojových, ale i vyspělých zemích. Má práce se zabývá syntézou derivátů antibiotik, které by potenciálně mohly tento problém řešit. Jedná se o konjugáty diglykosylaminů s antibiotiky, kde antibiotikum je s diglykosylaminem spojeno vhodným amidovým linkerem. Glykosidová část konjugátu by se měla vázat na povrchové receptory bakterií zvané lektiny, a tím lokalizovat antibiotikum přímo k bakteriální buňce. Tento jev by měl být obzvláště užitečný proti bakteriálním biofilmům, které jsou proti volným antibiotikum odolné. Dále by tyto deriváty mohly mít určitou antibiotickou selektivitu, kterou by zprostředkoval vhodně zvolený sacharid v diglykosylamidu. Syntéza těchto konjugátů vychází z jednoduchých aldohexos, které jsou převedeny na diglykosylaminy a dále selektivně N-acylovány za vzniku diglykosylamidu. Tyto deriváty dále reagují s aminoskupinou antibiotika za vzniku amidové vazby.  



--- Adéla Paulusová B3 doc. Ing. Martin Kuchař, Ph.D. Optimalizace fotokatalytické degradace endokrinních disruptorů ve vodném prostředí detail

Optimalizace fotokatalytické degradace endokrinních disruptorů ve vodném prostředí

Endokrinní disruptory jsou chemické látky, které mohou narušovat hormonální systém. Tyto látky jsou považovány za škodlivé z toho důvodu, že mohou způsobovat vrozené vývojové vady nebo rakovinová onemocnění. U živočichů z řad ryb mohou způsobovat u samčích jedinců neplodnost nebo dokonce přeměnu v samici. Endokrinní disruptory se vyskytují ve stopovém množství v odpadních vodách, přičemž čističky odpadních vod jsou v jejich odstraňování nedostačující. Fotokatalýza se ukazuje jako efektivní doplňková metoda ke konvenčnímu čištění odpadních vod. Tato technologie využívá oxidu titaničitého a UV záření k degradaci polutantů pomocí radikálových reakcí.  Cílem práce je optimalizace fotokatalytické degradace endokrinních disruptorů z hlediska účinnosti. Jako zástupce byl vybrán 17α-ethinylestradiol,  jako nejčastěji používaný  syntetický estrogen v hormonální antikoncepci. Jako fotokatalyzátor je použit TiO2 P25 ve formě suspenze a imobilizovaný na nosiči. Efektivita fotokatalytické degradace je sledována pomocí HPLC-DAD metody.  
--- Lina Kieuová M2 Ing. Roman Effenberg, Ph.D. Kolipidy pro postliposomální modifikace  detail

Kolipidy pro postliposomální modifikace 

Liposomy představují vhodný systém, pro transportní či diagnostické účely v humánní medicíně. Základní stavební složkou jsou fosfolipidy stabilizované například cholesterolem, což zaručuje jejich biokompatibilitu. Takto připravené liposomy nemají biologickou specifitu. Z tohoto důvodu je důležitá příprava kolipidů s vhodnými skupinami pro postliposomální ligace vektorových molekul. Práce se zabývá přípravou kolipidů na bázi symetricky větvené mastné kyseliny s hydrofilní spojkou, nesoucí funkční skupiny pro postliposomální modifikace. Na liposomy prezentující ortogonální funkční skupiny se vedle vektorových molekul mohou zavést látky vhodné pro terapeutické, či diagnostické účely.
Aktualizováno: 30.8.2023 15:43, : Mili Viktorie Losmanová

VŠCHT Praha
Technická 5
166 28 Praha 6 – Dejvice
IČO: 60461373
DIČ: CZ60461373

Datová schránka: sp4j9ch

Copyright VŠCHT Praha
Za informace odpovídá Oddělení komunikace, technický správce Výpočetní centrum

VŠCHT Praha
na sociálních sítích
zobrazit plnou verzi