Prosím čekejte...
Nepřihlášený uživatel
SVK
iduzel: 28824
idvazba: 47802
šablona: stranka
čas: 23.4.2024 09:02:07
verze: 5378
uzivatel:
remoteAPIs: https://cis-prihlasovadlo.vscht.cz/svk/
branch: trunk
Server: 147.33.89.150
Obnovit | RAW
iduzel: 28824
idvazba: 47802
---Nová url--- (newurl_...)
domena: 'svk.vscht.cz'
jazyk: 'cs'
url: '/home'
iduzel: 28824
path: 1/28821/43620/28823/28824
CMS: Odkaz na newurlCMS
branch: trunk
Obnovit | RAW

Studentská vědecká konference

Každoročně na podzim probíhá na VŠCHT Praha  Studentská vědecká konference, na které studenti bakalářských a magisterských programů prezentují výsledky svých výzkumných prací. Práce jsou rozděleny do cca 60 sekcí podle odborného zaměření, každý soutěžící student prezentuje svou práci před odbornou komisí formou krátké přednášky nebo posteru. Nejlepší práce ve všech sekcích jsou odměňovány hodnotnými cenami, často za přispění našich průmyslových partnerů.

Letošní SVK proběhne 23. 11. 2023.

Chcete-li se stát sponzory SVK na některé z fakult VŠCHT Praha, kontaktujte prosím příslušného fakultního koordinátora.

Seznam fakultních koordinátorů

V případě dotazů ohledně SVK se obracejte na příslušné ústavní či fakultní kordinátory.

  

Přihlašovací formulář

Nejste zalogován/a (anonym)

Organická chemie bakalářská I (místnost A278e - 9:15)

  • Předseda: prof. Ing. Jiří Svoboda, CSc.
  • Komise: Ing. Radek Jurok, Ph.D. - organizační tajemník, doc. Ing. František Hampl, CSc., Ing. Ondřej Šimůnek, Ing. Tomáš Jursík (Alchimica), Mgr. Jiří Kratochvíl, PhD. (CaymanPharma)
Čas Jméno Ročník Školitel Název příspěvku Anotace
9:15 Marek Chovanec B3 Ing. Markéta Rybáčková, Ph.D. Syntéza a modifikace 5-hydroxy-2-jodbenzoové kyseliny detail

Syntéza a modifikace 5-hydroxy-2-jodbenzoové kyseliny

2-jodoxybenzoová kyselina (IBX) slouží jako selektivní oxidační činidlo vhodné především pro oxidaci alkoholů na aldehydy. Mezi jeho nedostatky patří především omezená rozpustnost v běžných organických rozpouštědlech a obtížná separace odpadního produktu redukce IBX z reakční směsi. Cílem mé práce bylo připravit polyfluorovanou benzoovou kyselinu 3, která by sloužila jako prekurzor fluorovaného analogu IBX 4. To by pro izolaci produktů z reakční směsi a recyklaci oxidačního činidla umožnilo využít fluorové separační techniky. Klíčový intermediát 5-hydroxy-2-jodbenzoovou kyselinu (2) jsem připravil z 3-hydroxybenzoové kyseliny (1) a využil ji pro alkylaci polyfluorovanými trifláty.



9:30 Jiří Šimánek B3 Ing. Ondřej Kundrát, Ph.D. Ureidoderiváty pro studium dimerizace a komplexace aniontů a neutrálních látek detail

Ureidoderiváty pro studium dimerizace a komplexace aniontů a neutrálních látek

Práce se zabývá deriváty močoviny ve spojení s calix[4]arenovou a calix[5]arenovou strukturou. Tyto deriváty interagují s anionty, což bude studováno u našich látek pomocí 1H NMR titrace s důrazem na zjištění selektivity komplexací. Zároveň některé ureidocalix[4]areny tvoří dimery skrze vodíkové můstky mezi močovinovými skupinami, studium těchto dimerizací bude provedeno u našich ureidocalix[n]arenů, které vykazují jak zcela konformačně rigidní, tak konformačně flexibilní chování, což je dáno přítomností hydroxy nebo methoxy skupin na spodním okraji. Vzniklé dimery lze použít při enkapsulaci malých molekul, např. paracetamolu, ibuprofenu.



9:45 Vojtěch Musil B2 Ing. Petra Ménová, Ph.D. Synthesis of Quinoxalinone-based Inhibitors of DC-SIGN Receptor detail

Synthesis of Quinoxalinone-based Inhibitors of DC-SIGN Receptor

DC-SIGN is a surface receptor present mainly on dendritic cells. It directs immune response by recognizing high-mannose carbohydrate antigens present on the surface of various pathogens such as HIV, Hepatitis C, Mycobacterium tuberculosis or Ebola virus. The interactions of HIV and Hepatitis C viruses with DC-SIGN facilitate their spread. Therefore, there is a need for an antagonist of this interplay; however, the hydrophilicity and shallowness of the binding sites make the development of inhibitors rather complicated. Using fragment-based drug discovery (FBDD) method, fluorinated quinoxalinone derivatives were recently proven to be promising antagonists of DC-SIGN–glycan interactions. This project focuses on the synthesis of fluorinated quinoxalinones, their joining with other fragments discovered by FBDD and the evaluation of their affinity to the DC-SIGN receptor.  



10:00 Adam Vít B3 doc. Ing. Michal Kohout, Ph.D. Design a syntéza nových chirálních katexů pro kapalinovou chromatografii detail

Design a syntéza nových chirálních katexů pro kapalinovou chromatografii

Vysokoúčinná kapalinová chromatografie (HPLC) s použitím chirálních stacionárních fází je v současnosti nejrozšířenějším způsobem získávání enantiomerně čistých látek. Široká nabídka chirálních stacionárních fází umožňuje chirální separaci téměř libovolné racemické směsi. Avšak separace vysoce polárních látek (aminokyseliny, peptidy, aminoalkoholy, atd.) představuje zpravidla pro většinu komerčních chirálních stacionárních fází značný problém. Řešením tohoto problému jsou chirální ionexy – stacionární fáze, pro které vysoce polární ionizovatelné látky představují ideální analyty. Cílem práce je syntéza chirálních katexů odvozených od 4-chlor-3-hydroxynaftalen-2-karboxylové kyseliny, které by bylo možné použít pro chirální separaci širokého spektra aminů. Optimalizovaná šestikroková syntéza navržené chirální stacionární fáze (Obr. 1) využívá snadno dostupných reagentů a byla by tedy použitelná pro přípravu nového katexu i v průmyslovém měřítku.  



10:15 Anna Mlčochová B3 Mgr. Roman Holakovský, Ph.D. Močovina využitelná jako solvatační činidlo pro chirální karboxylové kyseliny detail

Močovina využitelná jako solvatační činidlo pro chirální karboxylové kyseliny

Ve farmaceutickém průmyslu hrají významnou roli chirální léčiva. Z důvodu příznivých nebo naopak nežádoucích účinků je potřeba kontrolovat čistotu enantiomerů dané látky. Jedna z možností je použití chirálního solvatačního činidla, které vytvoří diastereomerní komplexy s enantiomery dané látky, což se projeví změnou posunu signálu v NMR spektru. K tomuto účelu je možno použít močovinu na bázi binaftalenu, která působí jako H-donor, a s molekulou, která je akceptorem vodíkových můstků vytváří komplex pomocí vodíkových vazeb. Zkoumala jsem chování chirálních alfa-substituovaných karboxylových kyselin při interakci s močovinou.  



10:45 Lukáš Kaiser B3 prof. Ing. Pavel Lhoták, CSc. Sulfinylcalix[4]areny jako prekurzory syntézy větších calixarenů detail

Sulfinylcalix[4]areny jako prekurzory syntézy větších calixarenů

Thiacalix[4]areny, sirné analogy calix[4]arenů, jsou známé více než 20 let. Vyhledávány jsou zejména pro své zajímavé komplexační schopnosti a snadnou opracovatelnost jejich makrocyklického skeletu. Jednou z běžně využívaných modifikací je oxidace sirných můstků, teprve nedávno však bylo objeveno, že sulfoxidové deriváty thiacalix[4]arenů podléhají zajímavému štěpení svého cyklického skeletu reakcí s n-butyllithiem. V případě monosulfoxidu je produktem takové reakce lineární tetramer. Po jeho opracování získáme užitečný stavební blok, který můžeme využít v reakci s dalšími vhodnými prekurzory k syntéze větších calixarenů. Výsledný makrocyklus bude ve své struktuře obsahovat kombinaci methylenových a sirných můstků. U získaných látek bude zkoumána především jejich schopnost komplexace fullerenů.  



11:00 Kateřina Babková B3 Ing. Martin Krupička, Ph.D. Standardy a slepé vzorky pro mechanochemické fluorescenční indikátory detail

Standardy a slepé vzorky pro mechanochemické fluorescenční indikátory

Mechanochemie se zabývá vlivem mechanické síly na molekuly.  Mechanická síla nejvíce působí na mechanicky citlivý molekulární fragment (mechanofor), který je připojen přes linker doprostřed polymerního řetězce. Pro kvantifikaci mechanické síly lze použít spektroskopicky aktivní mechanofor, tj. mechanochemický indikátor.  Cílem této práce je syntetizovat molekuly bez indikátorů. Tyto sloučeniny jsou pak využity jako slepé vzorky, které slouží k popsání účinku ostatních přítomných funkčních skupin.  Sloučeniny s jednodušším mechanoforem jsou para- a meta-dihydroxybenzeny substituované triethylenglykolem a polyethylenglykolem (PEG, MW = 10 kDa; 40 kDa) (Schéma 1a). Velikost síly působící na mechanofor závisí na délce řetězce, proto jsou připravovány série látek s různou délkou polymeru. Byly připraveny i nearomatické analogy – deriváty nonandiolu (Schéma 1b), za účelem zjištění účinku triazolu, bez vlivu aromatických funkčních skupin. Byla měřena UV absorpce a emise s vlivem a bez vlivu ultrazvuku. Výsledky byly vyhodnoceny s ohledem na koncentraci, rozpouštědlo, délku polymeru a intenzitu ultrazvuku.  



11:15 Vojtěch Košťál B3 prof. Ing. Jaroslav Kvíčala, CSc. Syntéza N-fluoralkyltriazolů a jejich transannulace detail

Syntéza N-fluoralkyltriazolů a jejich transannulace

Organofluorové sloučeniny představují zajímavou skupinu látek jak z pohledu jejich často neobvyklé reaktivity, tak i z pohledu vlastností. Vyskytují se v mnoha léčivech, agrochemikáliích a funkčních materiálech. V posledních letech bylo poměrně hodně pozornosti věnováno zavedení skupin CF3, CF2CF2 nebo CF2H. Pětičlené heterocyklické sloučeniny jako triazoly a imidazoly se vyskytují v mnoha biologicky aktivních látkách. Jejich modifikace fluoralkylovými skupinami vede k látkám s potenciálně zajímavými vlastnostmi. V mé práci jsem se věnoval syntéze již popsaných i zcela nových N-fluoralkyltriazolů, které jsem následně jednokrokovou reakcí transformoval na imidazoly. Tato transannulace představuje zcela nový přístup k syntéze těchto těžko dostupných 2-trifluormethyl imidazolů.



11:30 Tereza Edlová B3 doc. Ing. Tomáš Tobrman, Ph.D. Příprava derivátů bromcyklobutenu a jejich aplikace v organické syntéze detail

Příprava derivátů bromcyklobutenu a jejich aplikace v organické syntéze

[n]Dendraleny jsou látky, které mají ve své struktuře tři a více vzájemně cross-konjugovaných ethylenových jednotek. Tyto sloučeniny si získaly výraznou vědeckou pozornost díky svému potenciálu jako cenné výchozí látky pro výstavbu komplexních organických molekul. V naší laboratoři byl v nedávné době vyvinut a publikován nový postup pro přípravu [3] a [4]dendralenů, který využívá termicky iniciované elektrocyklické otevření disubstituovaných cyklobutenů. Ve své práci jsem se soustředila na vytvoření nové metodiky pro přípravu bromcyklobutenů (2) z 2-bromcyklobutanonu (1) a jejich převedení na [5]dendraleny (5) a [5]oxadendraleny (6). Bromcyklobuteny (2) jsem připravila z ketonu (1) přeměnou na odpovídající bromhydrin, jehož vznik touto cestou dosavadní literatura nepřipouštěla. Následná dehydratace poté poskytla kýžený bromalken (2). V další části práce jsem se věnovala převedení připravených bromcyklobutenů na meziprodukty (3) a (4) a jejich následnému otevření za vzniku [5]dendralenů (5,6).



11:45 Kristýna Majerová B3 Ing. Eva Svobodová, Ph.D. Kvartérní isoalloxazinové soli jako fotokatalyzátory detail

Kvartérní isoalloxazinové soli jako fotokatalyzátory

Flavinové deriváty jsou známé svými schopnostmi absorbovat světlo z viditelného oblasti spektra. Ukázaly se býti dobrými fotokatalyzátory u různých typů reakcí, například benzylové oxidace, sulfidové oxidace, E/Z-izomerace elektronové chlorace a jiné. Zvýšit oxidační schopnosti flavinových derivátů je možné buď excitací účinkem viditelného světla, nebo převedením na kvartérní flavinové soli. Spojením obou způsobů je možné ještě posunout redukční potenciál a oxidovat i sloučeniny s vyšším oxidačním potenciálem. Cílem mé práce je příprava 5-ethyl-7,8-dimethoxyisoalloxazinové soli, studium jejich vlastností a otestování jejích katalytických schopností např. při oxidaci sulfidů na sulfoxidy.



Aktualizováno: 30.8.2023 15:43, : Mili Viktorie Losmanová

VŠCHT Praha
Technická 5
166 28 Praha 6 – Dejvice
IČO: 60461373
DIČ: CZ60461373

Datová schránka: sp4j9ch

Copyright VŠCHT Praha
Za informace odpovídá Oddělení komunikace, technický správce Výpočetní centrum

VŠCHT Praha
na sociálních sítích
zobrazit plnou verzi