Prosím čekejte...
Nepřihlášený uživatel
SVK
iduzel: 28824
idvazba: 47802
šablona: stranka
čas: 24.4.2024 04:23:00
verze: 5378
uzivatel:
remoteAPIs: https://cis-prihlasovadlo.vscht.cz/svk/
branch: trunk
Server: 147.33.89.150
Obnovit | RAW
iduzel: 28824
idvazba: 47802
---Nová url--- (newurl_...)
domena: 'svk.vscht.cz'
jazyk: 'cs'
url: '/home'
iduzel: 28824
path: 1/28821/43620/28823/28824
CMS: Odkaz na newurlCMS
branch: trunk
Obnovit | RAW

Studentská vědecká konference

Každoročně na podzim probíhá na VŠCHT Praha  Studentská vědecká konference, na které studenti bakalářských a magisterských programů prezentují výsledky svých výzkumných prací. Práce jsou rozděleny do cca 60 sekcí podle odborného zaměření, každý soutěžící student prezentuje svou práci před odbornou komisí formou krátké přednášky nebo posteru. Nejlepší práce ve všech sekcích jsou odměňovány hodnotnými cenami, často za přispění našich průmyslových partnerů.

Letošní SVK proběhne 23. 11. 2023.

Chcete-li se stát sponzory SVK na některé z fakult VŠCHT Praha, kontaktujte prosím příslušného fakultního koordinátora.

Seznam fakultních koordinátorů

V případě dotazů ohledně SVK se obracejte na příslušné ústavní či fakultní kordinátory.

  

Přihlašovací formulář

Nejste zalogován/a (anonym)

Organická chemie bakalářská II (Laboratoř A - 9:15)

  • Předseda: doc. Dr. Ing. Jana Hodačová
  • Komise: Ing. Michal Himl, Ph.D. - organizační tajemník, prof. Ing. Jaroslav Kvíčala, CSc., Ing. Petra Cuřínová, Ph.D. (ÚCHP AV ČR), Ing. Martin Křováček, Ph.D. (Katchem), Ing. Kryštof Šigut (Santiago)
Čas Jméno Ročník Školitel Název příspěvku Anotace
9:15 Jan Kulička B3 doc. Ing. Jan Budka, Ph.D. Syntéza sulfanylderivátů calix[4]arenu detail

Syntéza sulfanylderivátů calix[4]arenu

Calix[n]areny, objekty dlouholetého zkoumání v naší skupině, jsme schopni stabilizovat v různých konformacích s odlišnými fyzikálně-chemickými vlastnostmi. Po následné substituci horního okraje mohou calixareny nalézt mnohá uplatnění jako například chemické senzory.  Jedním z vhodných prekurzorů mohou být p-sulfanylderiváty.  Cílem této práce je připravit  sulfanylderiváty v kónické a 1,3‑střídavé konformaci a s dvěma či čtyřmi thiolovými skupinami. Jako výchozí látka byl zvolen komerčně dostupný p-terc-butylcalix[4]aren a jako klíčové činidlo byl použit tetramethylthiuramdisulfid.



9:30 Martina Reisnerová B3 Ing. Eva Svobodová, Ph.D. Příprava 7,8-dimethoxyalloxaziniových solí a studium jejich reaktivity ve vybraných fotochemických reakcích   detail

Příprava 7,8-dimethoxyalloxaziniových solí a studium jejich reaktivity ve vybraných fotochemických reakcích  

Flavinové deriváty jsou obecně známé pro svou schopnost absorbovat viditelné světlo, což lze využít při redoxních fotokatalýzách. Po excitaci účinkem viditelného světla se zvýší oxidační schopnosti derivátů flavinů, které tak můžeme použít k fotooxidaci i sloučenin s vyšším oxidačním potenciálem. Cílem mé práce je připravit 5-ethyl-7,8-dimethoxy-1,3-dimethylalloxaziniovou sůl, která je ve svém excitovaném stavu poměrně stálá a následně vyzkoušet její katalytické schopnosti u oxidací jednoduchých substrátů, např. 4-chlorbenzylalkoholu a následně u složitějších fotochemických reakcí.  



9:45 Matúš Drexler B3 RNDr. Ivo Starý, CSc. Syntéza funkcionalizovaných dibenzohelicénov detail

Syntéza funkcionalizovaných dibenzohelicénov

V posledných dekádach došlo k významnému rozvoju chémie helicénov a ich aplikácií v materiálovej chémií, enantioselektívnej katalýze, organickej elektronike apod. Mojou úlohou bola príprava nitrodibenzohexahelicenu (4) v opticky čistej forme ako intermediátu pre syntézu helikálnych ligandov a funkčných materiálov. Pripojenie dvoch benzénových kruhov k vonkajšiemu okraju hexahelicénu zjednodušuje jeho syntézu s použitím [2+2+2] cyklotrimerizácie alkínov. Na prípravu aromatického triínu (3) bola využitá séria paládiom katalyzovaných Suzuki-Miyaura a Sonogashira reakcií. Kľúčový krok mojej syntézy je cyklotrimerizácia triínu (3) za vzniku cieľovej látky (4), ktorá je katalyzovaná prechodným kovom (Ni) s možnosťou využitia chirálnych ligandov. Uvedená štúdia predstavuje efektívnu syntézu nových funkcionalizovaných helicénov.



10:00 Lucie Wohlrábová B3 Ing. Petra Ménová, Ph.D. Syntéza lipidů pro kvantové nanosenzory detekující Cu2+ detail

Syntéza lipidů pro kvantové nanosenzory detekující Cu2+

Lokalizovaná optická detekce Cu2+ má zásadní význam pro pochopení patologických procesů v buňkách spojených s oxidačním stresem a defektní komunikací neuronů. Jednou z nejcitlivějších technik pro detekci paramagnetik je snímání změn elektronických vlastností krystalových poruch diamantu způsobený přítomností paramagnetik. Cílem práce je připravit kompozitní nanosenzor s diamantovým jádrem pokrytý lipidickou dvojvrstvou vázající ionty Cu2+. Tato tzv. dvojvrstva na pevném podkladu (supported lipid bilayer, SLB) bude obsahovat amfifilní chelátor iontů Cu2+. Syntetická část práce je proto zaměřena na návrh a přípravu makrocyklického selektivního chelátoru Cu2+ na bázi cyclamu nesoucího na pendantních ramenech kovalentně připojené lipidy.



10:15 Jaroslav Cerman B3 doc. Ing. Michal Kohout, Ph.D. Syntéza kapalných krystalů s terminální arylovou jednotkou detail

Syntéza kapalných krystalů s terminální arylovou jednotkou

V naší skupině se dlouhodobě zabýváme studiem termotropních kapalných krystalů, tedy materiálů, které mají široké použití v elektronice a zobrazovací technice. Termotropní kapalné krystaly jsou látky, které zahříváním při přechodu z pevné do kapalné fáze tvoří uspořádané nadmolekulární struktury, tzv. mezofáze. Mezofází rozumíme speciální stav hmoty, ve kterém si molekuly zachovávají definovanou orientaci obdobnou fázi krystalické, avšak zároveň disponují mobilitou kapalin. Termotropní kapalné krystaly lze obecně rozdělit na tyčinkovité, diskovité a lomené. Cílem práce je syntéza lomených (též banana-shaped) kapalných krystalů na bázi naftalen-2,7-diolu. Na rozdíl od dosud studovaných látek zakončených alkylovým řetězcem, obsahuje cílová molekula benzonitrilovou terminální skupinu navázanou na alkylové spojce. Alkylová spojka má lichý počet uhlíků, což má příznivý vliv na snížení přechodových teplot. Předpokládáme, že tyto molekuly budou tvořit nové typy mezofází, neboť se nachází na hranici mezi klasickými lomenými materiály a dimery tyčinkovitých a lomených materiálů.



10:45 Šárka Bouzková B3 Ing. Markéta Rybáčková, Ph.D. Příprava prekurzorů chirálních rutheniových katalyzátorů na bázi [2.2]paracyklofanu detail

Příprava prekurzorů chirálních rutheniových katalyzátorů na bázi [2.2]paracyklofanu

4-Substituované [2.2]paracyklofany jsou zajímavými chirálními stavebními bloky. Předmětem mé práce je syntéza prekurzorů NHC ligandů pro rutheniové komplexy (analoga Grubbsových a Hoveydových-Grubbsových katalyzátorů). Při jejich přípravě jsem vycházela z [2.2]paracyklofanu, který jsem převedla na odpovídající aryl-4-amin. S cílem zvýšit stabilitu NHC ligandu budu dále syntetizovat 5-methyl[2.2]paracyklofan-4-amin. Zavedení methylové skupiny do ortho- polohy k aminoskupině by mělo přispět ke zvýšení stability vznikajícího karbenu.  



11:00 Jindřich Kropáček B3 doc. Dr. Ing. Jana Hodačová Syntéza 5, 5´ funkcionalizovaných derivátů 6,6´-dimethylbifenyl- 2,2´- diolu a 6,6´-dimethylbifenyl- 2,2´- diaminu detail

Syntéza 5, 5´ funkcionalizovaných derivátů 6,6´-dimethylbifenyl- 2,2´- diolu a 6,6´-dimethylbifenyl- 2,2´- diaminu

Cílem práce je syntéza hybridních organicko-anorganických materiálů obsahujících axiálně chirální organický fragment, které budou studovány jako potenciální heterogenní katalyzátory enantioselektivních reakcí. Hybridní materiály budou připraveny z organických bis(trialkoxysilanů) obecné struktury (1). Jako axiálně chirální jednotky byly zvoleny 6,6´-dimethylbifenyl-2,2´-diamin a 6,6´-dimethylbifenyl-2,2´-diol, které budou mít v polohách 5,5´přes vhodnou spojku připojeny triethoxysilové skupiny. Příprava intermediátů bis(triethoxysilanů) (1) bude diskutována v rámci prezentace.  



11:15 Veronika Boguschová B2 Ing. Eva Svobodová, Ph.D. Přemostěné flaviniové soli jako fotokatalyzátory oxidace benzylalkoholů detail

Přemostěné flaviniové soli jako fotokatalyzátory oxidace benzylalkoholů

Flaviny a flaviniové soli jsou známými katalyzátory oxidačních reakcí. Fungují buď na principu fotokatalytickém, kdy se flavin nebo flaviniová sůl po excitaci viditelným světlem stává silnějším oxidačním činidlem, nebo organokatalytickém, kdy působením peroxidu vodíku flaviniová sůl přechází na svůj hydroperoxid a dále oxiduje substrát. Moje práce se zabývá syntézou nových přemostěných flaviniových solí s elektronakceptorní trifluormethylovou skupinou, studiem jejich vlastností a otestováním jejich katalytických vlastností při fotooxidaci substituovaných benzylalkoholů.



11:30 Eva Tetenková B3 doc. Ing. Michal Kohout, Ph.D. Nové chirální dopanty pro kapalně-krystalické matrice detail

Nové chirální dopanty pro kapalně-krystalické matrice

Kapalné krystaly představují unikátní materiály kombinující uspořádání pevných látek s mobilitou tekutin. Díky tomu pak mohou tyto materiály uspořádané do kapalně-krystalické fáze (mesofáze) reagovat na vnější podněty, např. elektrické pole, a zaujmout nové uspořádání s minimální energií. Cílem této práce je syntéza chirálního systému odvozeného od 1,1’-binaftalen-2,2’-diolu, který bude možné použít k přípravě magnetického nanomateriálu. Při následném smísení nanomateriálu s achirálním kapalným krystalem by měl enantiomerně čistý dopant indukovat chirální uspořádání a vytvoření chirální mesofáze, a to i při nízkých koncentracích. Přítomnost magnetické nanočástice by měla vliv chirálního působení BINOLu ještě zvýšit a zároveň umožnit řízení samoskladby výsledného materiálu i slabým magnetickým polem.



Aktualizováno: 30.8.2023 15:43, : Mili Viktorie Losmanová

VŠCHT Praha
Technická 5
166 28 Praha 6 – Dejvice
IČO: 60461373
DIČ: CZ60461373

Datová schránka: sp4j9ch

Copyright VŠCHT Praha
Za informace odpovídá Oddělení komunikace, technický správce Výpočetní centrum

VŠCHT Praha
na sociálních sítích
zobrazit plnou verzi