Prosím čekejte...
Nepřihlášený uživatel
SVK
iduzel: 28824
idvazba: 47802
šablona: stranka
čas: 28.3.2024 09:29:07
verze: 5378
uzivatel:
remoteAPIs: https://cis-prihlasovadlo.vscht.cz/svk/
branch: trunk
Server: 147.33.89.150
Obnovit | RAW
iduzel: 28824
idvazba: 47802
---Nová url--- (newurl_...)
domena: 'svk.vscht.cz'
jazyk: 'cs'
url: '/home'
iduzel: 28824
path: 1/28821/43620/28823/28824
CMS: Odkaz na newurlCMS
branch: trunk
Obnovit | RAW

Studentská vědecká konference

Každoročně na podzim probíhá na VŠCHT Praha  Studentská vědecká konference, na které studenti bakalářských a magisterských programů prezentují výsledky svých výzkumných prací. Práce jsou rozděleny do cca 60 sekcí podle odborného zaměření, každý soutěžící student prezentuje svou práci před odbornou komisí formou krátké přednášky nebo posteru. Nejlepší práce ve všech sekcích jsou odměňovány hodnotnými cenami, často za přispění našich průmyslových partnerů.

Letošní SVK proběhne 23. 11. 2023.

Chcete-li se stát sponzory SVK na některé z fakult VŠCHT Praha, kontaktujte prosím příslušného fakultního koordinátora.

Seznam fakultních koordinátorů

V případě dotazů ohledně SVK se obracejte na příslušné ústavní či fakultní kordinátory.

  

Přihlašovací formulář

Nejste zalogován/a (anonym)

Chemie přírodních látek II (Respirium - 9:00)

  • Předseda: doc. Dr. Ing. Ivan Raich
  • Komise: doc. Ing. Kniežo Ladislav, CSc., Mgr. Edita Kofroňová, Ph.D., Ing. Petr Štěpánek, Ph.D.
Čas Jméno Ročník Školitel Název příspěvku Anotace
--- Bc. Barbora Baubínová M2 prof. Dr. RNDr. Oldřich Lapčík Imunofluorescenční metody stanovení anabolických steroidů detail

Imunofluorescenční metody stanovení anabolických steroidů

Stanazolol je syntetický androgenní anabolický steroid (AAS). Původně patřil mezi léčiva, nyní je často zneužíván sportovci a fitness komunitou. Obliba AAS u mladých roste kvůli rychle pozorovatelným výsledkům – zvětšení svalů, zlepšení fyzické kondice a dosahování lepších sportovních výkonů. Detekce vzorků na AAS za desítky let mnohonásobně zlepšila, nové metody, které jsou buď jednodušší, nebo rychlejší, jsou stále žádány. Cílem práce byla příprava značených derivátů stanazololu pro imunoanalýzu a zobrazovací techniky. Na stanozolol byly přes PEG3 můstek navázána fluorescenční barviva BODIPY, Cy5, Lyssamin-Rhodamin a Squarain. Všechny připravené látky byly charakterizovány pomocí UV-VIS spektrometrie, byly určeny excitační vlnové délky a fluorescenční maxima. Dále byla ověřena imunoreaktivita připravených derivátů stanazololu s polyklonální protilátkou a byly sestaveny kalibrační křivky v systému ELISA.  
--- Dana Králová B3 Ing. Kamil Parkan, Ph.D. Stereoselektivní příprava S-oligosacharidů detail

Stereoselektivní příprava S-oligosacharidů

Sacharidy hrají díky své strukturní rozmanitosti významnou roli v mnoha biologických procesech. Již dříve bylo prokázáno, že S-glykosidy mají potenciální biologické využití. Výhodou S-glykosidů je jejich vyšší enzymatická a hydrolytická stabilita S-glykosidové vazby oproti více labilní O-glykosidové vazbě, což často bývá limitujícím faktorem pro využití přírodních oligosacharidů jako terapeutik. Cílem mé práce bylo pomocí fotochemické reakce připravit příslušné S-oligosacharidy, které plánujeme otestovat pro jejich inhibici galektinu-1 a -3. K jejich syntéze jsem využila vysoce stereoselektivní fotochemickou reakci v přítomnosti 1 mol% organokatalyzátoru. Jako příklad lze uvést syntézu S-trisacharidu 3, který byl připraven reakcí chráněného 2-oxogalakalu 1 s cukerným thiolem 2 za aktivace modrým světlem při  λmax = 456 nm.  



--- Bc. Václava Susan Holinková M2 prof. Dr. RNDr. Oldřich Lapčík Vývoj imunoanalytické metody pro stanovení 21-deoxykortisolu detail

Vývoj imunoanalytické metody pro stanovení 21-deoxykortisolu

Stanovení 21-deoxykortisolu (21-DOF) má význam při odhalování souboru onemocnění zvaných kongenitální adrenální hyperplazie (CAH). Jedná se o autosomálně recesivní poruchu syntézy kortisolu inhibicí exprese enzymu 21-hydroxylasy. Nejvýznamnější a nejčastější formy postižení jsou spojeny se ztrátami solí nebo formy čistě virilizující (narušení vývoje pohlavních znaků, infertilita, hirsutismus). CAH provázená ztrátami solí vede k život ohrožujícím stavům (hyponatremii, hyperkalemii, oslabení srdečních funkcí, vývojovým vadám, hypotenzi), nebezpečným zejména pro novorozence, proto jsou metody odhalující CAH při screeningových testech velmi významné. V dnešní době existuje řada metod pro stanovení látek, které se při CAH hromadí – obvykle jde o metody RIA či metody instrumentální (HPLC/MS), ty jsou však v klinické praxi náročné na finance i obsluhu. Tato práce se zabývá zjištěním parametrů a optimalizací nepřímé kompetitivní ELISA metody za použití polyklonálních protilátek, získaných imunizací králíků konjugátem 21-DOF/BSA, a připraveného konjugátu 21-deoxykortisol-3-karboxymethyloximu s RSA za UV-VIS detekce, včetně testování křížové reaktivity s vybranými steroidy.
--- Bc. Aneta Nezmeškalová M2 RNDr. Miroslav Ledvina, CSc. Syntéza luminiscenčně značených peptidů s afinitou k cholesterolu detail

Syntéza luminiscenčně značených peptidů s afinitou k cholesterolu

Cholesterol je jednou ze základních komponent plazmatické membrány živočišných buněk a sledování jeho intracelulární homeostázy má značný význam, neboť její nerovnováha má za následek řadu patologických stavů. Proto je v současnosti věnována značná pozornost sondám schopných detekovat membránový cholesterol. Předmětem práce je vývoj luminiscenční sondy založené na peptidech schopných rozpoznávat cholesterolový motiv. Vzhledem k tomu, že standardní luminiscenční značky část vykazují vazebnou afinitu k fosfolipidové buněčné membráně budou jako značka využity luminiscenční nanodiamantové částice. Vazebná afinita připravených peptidů bude studována na modelové fosfolipidové liposomální membráně obsahující cholesterol.
--- Bc. Martina Čapková M2 prof. Ing. Zdeněk Wimmer, DrSc. Strukturní modifikace oleanolové a morolové kyseliny detail

Strukturní modifikace oleanolové a morolové kyseliny

Oleanolová kyselina je pentacyklická triterpenová kyselina vyskytující se v potravinách či v bylinách využívaných tradiční medicínou pro své široké spektrum účinků. V Číně je již několik desítek let volně prodávána jako léčivo chronických či akutních hepatitid. Podobné účinky mají i její isomery – morolová kyselina, která byla poprvé izolována v 2. polovině 20. století a moronová kyselina. Jejich nevýhodou je však nízká rozpustnost ve vodě a špatná vstřebatelnost v trávícím traktu organismu. Rozpustnost a aktivita těchto látek může být však zvýšena jejich modifikací. Jednou z možných modifikací, na kterou je tato práce zaměřena, je tvorba řetízků formou oligomerizace monomerních molekul. K syntéze navržených dimerů a trimerů bylo ke spojení využito hydrofilního linkeru a 1,3-cykloadice.
--- Bc. Michaela Křivská M2 prof. Dr. RNDr. Oldřich Lapčík Modifikace insulinu pro ovlivněni selektivity interakcí s isoformami insulinového receptoru detail

Modifikace insulinu pro ovlivněni selektivity interakcí s isoformami insulinového receptoru

Cílem práce je vývoj nových analogů insulinu se zvýšenou selektivitou buď pro isoformu A nebo  pro isoformu B receptoru insulinu. Do různých pozic insulinu jsou inkorporovány nepřirozené a  stéricky komplikované aminokyseliny připravené ve spolupracující laboratoři Ullricha Jahna v ÚOCHB.  Dále budou zjišťovány vazebné afinity připravených analogů vůči isofomám insulinového receptoru a jejich schopnosti receptory aktivovat.  Selektivní analogy by mohly mít význam pro léčbu diabetu či neurodegenerativních onemocnění.  
--- Bc. Václav Kraus M2 prof. RNDr. Pavel Drašar, DSc. Příprava derivátů shogaolu detail

Příprava derivátů shogaolu

Gingeroly a shogaoly jsou biologicky aktivní látky zázvoru lékařského, které jsou součástí jeho aromatu a podílí se na jeho léčivém působení. V současné době jsou studovány jejich protizánětlivé a cytotoxické účinky. Bylo zjištěno, že tyto látky jsou schopné inhibovat enzym leukotrien A4 hydrolasu (LTA4H), jehož katalýzou vzniká leukotrien B4. Ten je vysoce syntetizován například v karcinomu tlustého střeva, kde stimuluje proliferaci rakovinných buněk. Inhibicí LTA4H je dle in vitro testů možné dosáhnout selektivní cytotoxicity látek vůči nádorovým buňkám; tj. látky mají až 50× nižší cytotoxicitu vůči buňkám zdravým. V prozatím publikovaných pracích byly sledovány účinky zejména [6]‑gingerolu, [6]-shogaolu a jejich derivátů. Cílem této práce je připravit [10]-shogaol a jeho deriváty a otestovat jejich cytotoxicitu vůči zdravým a rakovinným buňkám.
Aktualizováno: 30.8.2023 15:43, : Mili Viktorie Losmanová

VŠCHT Praha
Technická 5
166 28 Praha 6 – Dejvice
IČO: 60461373
DIČ: CZ60461373

Datová schránka: sp4j9ch

Copyright VŠCHT Praha
Za informace odpovídá Oddělení komunikace, technický správce Výpočetní centrum

VŠCHT Praha
na sociálních sítích
zobrazit plnou verzi