Prosím čekejte...
Nepřihlášený uživatel
SVK
Nacházíte se: Studentská vědecká konference  → Předchozí ročníky  → SVK 2017
iduzel: 40852
idvazba: 48125
šablona: stranka
čas: 7.5.2024 10:52:39
verze: 5351
uzivatel:
remoteAPIs: https://cis-prihlasovadlo.vscht.cz/svk/?year=2017
branch: trunk
Server: 147.33.89.153
Obnovit | RAW
iduzel: 40852
idvazba: 48125
---Nová url--- (newurl_...)
domena: 'svk.vscht.cz'
jazyk: 'cs'
url: '/predchozi/svk-2017'
iduzel: 40852
path: 1/28821/43620/28823/43889/40852
CMS: Odkaz na newurlCMS
branch: trunk
Obnovit | RAW

SVK 2017

Sborníky 2017: FCHT, FTOP, FPBT, FCHI

Termín konání SVK

V akademickém roce 2017/18 proběhne SVK v pondělí 20. 11. 2017, kdy je vyhlášen Rektorský den.

Organizace SVK

Organizace SVK je zajišťována prostřednictvím děkanátů fakult. Oddělení pro vědu a výzkum (VaV) zajišťuje elektronické vydání sborníku prací a koordinaci soutěže na fakultách.

Soutěž bude probíhat v přednáškových a posterových sekcích, výběr formy je na rozhodnutí vedení fakulty.

Minimální počet prací soutěžících v každé sekci je šest, maximální počet prací v sekci není limitován. Každý student může přihlásit jednu soutěžní práci.

Na Oddělení VaV má SVK na starosti Veronika Popová, tel. 220 44 3806, veronika.popova@vscht.cz. Dotazy ohledně elektronického přihlašovacího systému směřujte na jitka.cejkova@vscht.cz.

Časový harmonogram přípravy SVK 2017

  • Do 27. 9. 2017 jmenuje děkan fakultního organizátora SVK a jeho jméno nahlásí děkanáty na odd. VaV. Dále jmenuje pracovníky zodpovědné za organizaci jednotlivých sekcí. Fakultní a ústavní organizátoři poté budou seznámeni s elektronickým přihlašovacím systémem na stránkách http://svk.vscht.cz.
  • Od 10. 10. 2017 do 22. 10. 2017 se studenti závazně přihlásí do soutěže pomocí elektronického přihlašovacího systému http://svk.vscht.cz. K přístupu do systému použijí své školní přihlašovací údaje, vyplní ročník, jméno svého školitele a název svého příspěvku. Každý student může přihlásit jednu soutěžní práci a to s vědomím svého školitele.
  • Fakulty na základě počtu přihlášených studentů nahlásí do 25. 10. 2017 na odd. VaV počet sekcí na fakultě a počet soutěžních prací v jednotlivých sekcích.
  • Do 8. 11. 2017 studenti pomocí elektronického přihlašovacího systému nahrají anotaci svojí práce (max. 1300 znaků, max. 1 obrázek rozměru 16:9, možnosti formátování jsou návodně uvedeny v přihlašovacím systému).
  • Do 14. 11. 2017 fakultní organizátoři v elektronickém přihlašovacím systému roztřídí všechny soutěžní práce do jednotlivých sekcí na fakultě, dále uvedou názvy sekcí, místo a čas konání a složení komisí. Složení hodnotících komisí pro jednotlivé sekce určí vedení fakulty. Komise je nejméně tříčlenná a členy z řad akademických pracovníků mohou doplnit odborníci spolupracujících firem a průmyslových podniků. Předsedou komise by měl být profesor nebo docent.
  • Sborníky jednotlivých fakult budou automaticky vygenerovány na základě údajů uvedených v elektronickém přihlašovacím systému.

Další informace k soutěži

  • U příležitosti SVK je vyhlášena soutěž o Cenu Julie Hamáčkové v kategorii Studentská práce typu SVK; vyhlášení soutěže a bližší informace na http://gro.vscht.cz/cjh
  • Občerstvení pro komise a soutěžící hradí ústavy z vlastních prostředků.
  • Organizace průběhu soutěže v sekcích je výlučně věcí rozhodnutí fakult.
  • Finanční příspěvek na ocenění soutěžních prací bude hrazen z prostředků dotace na specifický výzkum (IGA 2017). Jeho výše bude stanovena dohodou proděkanů a prorektora pro VaV podle celkového počtu přihlášených soutěžních prací. Oceněna bude účast a dále první tři místa v každé sekci. Výplata příspěvku studentům bude provedena bezhotovostním převodem, zajistí děkanáty fakult. Je vítána další finanční nebo věcná podpora účastníků SVK ze sponzorských zdrojů. Její výše (hodnota), způsob rozdělení a výplaty je plně v kompetenci komise sekce.
  • Vytištění diplomů budou zajišťovat fakulty.

SVK 2017 – vyhlášení

Nejste zalogován/a (anonym)

Sacharidy – chemie a technologie (B11 - 9:00)

  • Předseda: doc. Ing. Evžen Šárka, CSc.
  • Komise: Ing. Svatopluk Henke, PhD., doc. Andrej Sinica, PhD., Ing. Petra Smrčková, PhD.
Čas Jméno Ročník Školitel Název příspěvku Anotace
9:00 Bc. Natália Palugová M2 Ing. Vladimír Pour, CSc., Ing. Andrea Hinková, Ph.D. Extrakce polyfenolů pomocí membránových separačních procesů detail

Extrakce polyfenolů pomocí membránových separačních procesů

Membránové vědy představují důležitou roli v potravinářském průmyslu. Jejich charakteristická účinnost, operativní jednoduchost a selektivita mají význam při průmyslové produkci. Membránové technologie umožňují zpracovávat syrové, obnovitelné či vedlejší produkty. Znamenají rovněž ekonomické řešení průmyslového zpracování surovin. Výhodou je průběh separace za mírných fyzikálních podmínek a omezení použití chemických aditiv či průběh fázových změn. Polyfenoly jsou označované jako fytochemikálie (tzv. látky rostlinného původu). Je prokázané, že, polyfenolické látky jsou důležité při prevenci degenerativních a neurodegenerativních onemocnění. Mají též antioxidační vlastnosti. Podílejí se na barvě, chuti a nutričních vlastnostech ovoce a zeleniny.  Separační membrány představují metodu vhodnou k separaci polyfenolických látek vzhledem k jejich stabilitě.
9:00 Bc. Vojtěch Ješina M1 Ing. Svatopluk Henke Ph.d. Izolace monosacharidů z potravin pomocí chromatografických metod detail

Izolace monosacharidů z potravin pomocí chromatografických metod

Práce je zaměřena na separaci monosacharidů z vybraných vzorků karobu pomocí chromatografických metod. Mezi předpokládané separované monosacharidy patří galaktosa a mannosa. Vzorky Karob prášek světlý bio (Country Life s.r.o., ČR) a Karob – svatojánský chléb v prášku Bio, RAW (Greenspol s.r.o., ČR) byly nejprve hydrolyzovány kyselinami HCl a H2SO4 při třech různých koncentracích. Následně byla provedena separace monosacharidů na kolonách XK16/40 (GE, USA) se dvěma sorbenty, katexu Amberjet 1500 H (Rohm and Haas, Germany) a anexu Dowex 550A (Dow, USA). Získané frakce při preparativní separaci byly analyzovány vysoko-účinným kapalinovým chromatografem  Dionex DX-600 (Dow, USA) s amperometrickou detekcí. Získané preparativní chromatogramy byly následně vyhodnocovány na čistotu a výtěžek v programu MS Excel a pomocí software Aspen ChromatographyTM byla provedena identifikace rovnovážného disperzního modelu s lineární izotermou a tak vytvořena databáze modelových parametrů pro každé preparativní měření.
9:00 Bc Martina Matisková M1 doc. Mgr. Andrej Sinica, Ph.D. Složení a struktura polysacharidů netradičních plodin detail

Složení a struktura polysacharidů netradičních plodin

Cílem této práce byla izolace polysacharidových frakcí, jejich následná analýza byla provedena pomocí vybraných spektroskopických, spektrofotometrických a separačních metod. Byly vybrány tři netradiční plodiny, a to moruše černá (Morus nigra), dřín obecný (Cornus mas) a divoká cibule (Allium mongolicum). Tyto rostliny jsou zajímavé pro potenciální využití v potravinářství a farmaceutickém průmyslu díky obsahu vitaminů, polyfenolů a dalších biologicky aktivních látek. Polysacharidové složení jejich plodů a jiných orgánů je nedostatečně zkoumáno. Frakce z plodu M. nigra a C. mas a z trávy A. mongolicum obsahující pektiny, hemicelulózy a celulózu byly izolovány vícekrokovou extrakcí horkou vodou a roztokem NaOH. K analýze jednotlivých frakcí byla použita FTIR a FT Ramanova spektroskopie. Dále byl stanoven obsah uronových kyselin a celkový obsah cukrů pomocí spektrofotometrických metod. Monosacharidové složení frakcí bylo stanoveno pomocí totální hydrolýzy a plynové chromatografie. Získané výsledky ukazují na výrazné rozdíly v polysacharidovém složení buněčných stěn uvedených rostlin a čistotě izolovaných frakcí.
9:00 Bc. Lenka Moravcová M2 Doc. Ing. Evžen Šárka, CSc. Použití zesíťovaného fosforečnanu škrobu v cereálním výrobku detail

Použití zesíťovaného fosforečnanu škrobu v cereálním výrobku

Zesíťovaný škrob vzniká reakcí škrobových makromolekul s látkami, které mají více než jednu reaktivní skupinu. U zesíťovaného fosforečnanu je reaktivní látkou trimetafosfát. Cílem práce bylo zjistit vliv přídavku různého množství laboratorně připraveného zesíťovaného fosforečnanu škrobu (CS11/48) na senzorické a fyzikální vlastnosti a na obsah rezistentního škrobu v chlebu. Pro stanovení obsahu rezistentního škrobu byl použit set Megazyme Resistant Starch Assay Procedure od firmy Megazyme 2011. Dále byl stanoven objem chleba, penetrace střídy a sušina v průběhu skladování. Používané směsi škrobu a mouky byly proměřeny na rheometru RVA 4500 a proběhlo senzorické hodnocení chleba. Byly provedeny laboratorní rozbory upečených chlebů s přídavkem různého množství zesíťovaného fosforečnanu škrobu CS11/48. Objem a penetrace střídy chleba klesaly s rostoucím přídavkem škrobu. Podle senzorického hodnocení vyšel nejlépe 5% přídavek škrobu. Nejvyšší množství rezistentního škrobu bylo zjištěno u 15% přídavku (2,2 g/100 g suš). Podle RVA analýzy teplota mazovatění do 10 % přídavku klesala a od 15% narůstala až na teplotu 88 °C. Maximální viskozita se s narůstajícím přídavkem snižovala. Konečná viskozita s nárůstem přídavku nad 10 % klesala, ale nejnižší byla pro 5% přídavek CS11/48.
9:00 Bc. Tomáš Svoboda M1 Ing. Svatopluk Henke, Ph.D. Separace polysacharidových hydrolyzátů pomocí kontinuální chromatografie detail

Separace polysacharidových hydrolyzátů pomocí kontinuální chromatografie

Práce se zabývá možnostmi chromatografické separace hydrolyzátů guarové gumy s cílem izolovat monosacharidy galaktosu a mannosu. Vzorky guarové gumy (Guar CPS 5000, Vega provita s.r.o., ČR) byly nejprve kysele hydrolyzovány a vzniklý roztok hydrolyzátu separován na dvou typech iontoměničů, anexu (Dowex 550A, Dow, USA, Cl/OH forma) a katexu (Amberjet 1500H, Rohm und Haas, Německo, Ca forma). Současně byly testovány na separaci i modelové roztoky hydrolyzátů obsahujících pouze čistou galaktosu a mannosu. Sledovala se účinnost separace na základě výsledků analýz HPAEC/PAD jednotlivých frakcí na obsah galaktosy a mannosy. Chromatogramy byly poté v prostředí Aspen Chromatography vyhodnoceny oproti rovnovážnému disperznímu modelu a identifikovány modelové parametry, které tvořily podklad pro simulace kontinuálního chromatografického procesu programem SMBmodel v prostředí Matlab. Z výsledků vyplývá vhodnost diskontinuální i kontinuální chromatografické separace na anexovém sorbentu.
9:00 Bc. Tereza Plojharová M2 prof. Ing. J. Čopíková, CSc. Stanovení celkových cukrů a uronových kyselin v rostlinných materiálech detail

Stanovení celkových cukrů a uronových kyselin v rostlinných materiálech

Předmětem práce je stanovení celkových cukrů a uronových kyselin v rostlinných materiálech, a to konkrétně v rakytníku a mořské řase kelpa. Rakytník je součástí potravinových doplňků a užívá se kvůli jeho účinné látce pektinu a dále vitaminu C. Rakytník obsahuje řadu cukrů, avšak středem zájmu jsou polysacharidy, zejména pektiny, které jsou složené z částečně methylované polygalakturunové kyseliny. Mořská řasa kelpa je také součástí mnoha potravinových doplňků a její užívání slibuje řadu příznivých účinků na lidský organismus. Kelpa obsahuje řadu minerálů a stopových prvků. Doplňky stravy z kelpy by měly být pro náš organismus největším přírodním zdrojem jódu. Kelpy patří mezi hnědé mořské řasy, které jsou bohaté na sulfátované polysacharidy. Hlavním sulfátovaným polysacharidem v hnědých řasách je fukoidan. Dále obsahují algináty a laminariny. Celkové cukry byly stanoveny pomocí orcinové metody, jejíž reakce spočívá v hydrolýze materiálu v silně kyselém prostředí a reakcí produktů hydrolýzy s orcinem. Obsah uronových kyselin byl stanoven podobně po kyselé hydrolýze a reakcí produktů hydrolýzy s 3-hydroxybifenylem.
9:00 Bc. Lucie Třešňáková M1 Doc. Mgr. Andrej Sinica, PhD. Strukturní analýza polysacharidových frakcí z dřevokazné houby Ganoderma resinaceum detail

Strukturní analýza polysacharidových frakcí z dřevokazné houby Ganoderma resinaceum

Cílem této studie byla izolace polysacharidových frakcí z plodnic dřevokazné houby Ganoderma resinaceum, ověření jejich čistoty a složení pomocí vhodných analytických metod. K izolaci frakcí bylo použito několik extrakčních kroků: extrakce studenou a vroucí vodou, následně extrakce pomocí roztoku 1 M NaOH. Pro dosažení čistoty a frakcionace byly využity přečišťovací mezikroky, zejména enzymatické odstranění bílkovin (pepsin, pronasa) a odstranění barviv pomocí H2O2. K určení čistoty a složení byly použity spektroskopické a separační metody: FT-IR, FT-Ramanova a NMR spektroskopie, organická elementární analýza a  plynová chromatografie. Celkem byly získány čtyři vysokomolekulární frakce (F1, F2, F3, F4) s majoritním zastoupením polysacharidů. Hlavní složkou všech polysacharidů byla glukosa; mannosa a galaktosa tvořily v případě frakce F1 významné složky polysacharidu, ostatní cukry měly minoritní zastoupení. Organická elementární analýza prokázala velmi nízká residua bílkovin a vyšší obsah síry byl způsoben použitím DMSO. Frakce F1 byla složena z mannogalaktanu a glukanů, F2 obsahovala převážně β-glukany, F3 byla identifikována jako směs α a β-glukanů a F4 jako chitin-glukanový komplex.
9:00 Mgr. Veronika Pourová M2 BSc. Ingemar Gröön Sledování procesu karamelizace ve vybraných sirupech a cukerných roztocích detail

Sledování procesu karamelizace ve vybraných sirupech a cukerných roztocích

Karamelizace je komplexní reakce cukrů za vysoké teploty. Může být ovlivněna mnoha faktory, jako je teplota, pH, použitý materiál či tlak. Není zveřejněno mnoho studií, které by popisovaly konkrétní průběh reakce za daných podmínek, protože postupy výroby karamelu jsou často výrobními tajemstvími podniků. V této práci jsou sledovány vlastnosti karamelových sirupů připravených z roztoku cukru, invertního cukru a glukózy různé koncentrace zahřívaných na teplotu 105 °C po dobu 2-48 hodin bez úpravy a s úpravou pH. Hodnocena je sušina refraktometricky, pH roztoku, barva spektrofotometricky a obsah sacharózy polarimetricky. Senzoricky je hodnocena podobnost výsledných sirupů s konkurenčním produktem. Studie ukázala, že úprava pH před zahřátím umožňuje rychlejší formaci karamelové barvy a vůně a nižší zákal výsledného produktu. Při periodické úpravě pH je zamezeno poklesu pH pod určitou hodnotu, která je klíčová pro vznik zákalu typického pro tmavě zbarvené karamelové sirupy. Tento postup je možné použít i pro výrobu velmi tmavé melasy.
Aktualizováno: 4.5.2020 16:36, : Jitka Čejková

VŠCHT Praha
Technická 5
166 28 Praha 6 – Dejvice
IČO: 60461373
DIČ: CZ60461373

Datová schránka: sp4j9ch

Copyright VŠCHT Praha
Za informace odpovídá Oddělení komunikace, technický správce Výpočetní centrum

VŠCHT Praha
na sociálních sítích
zobrazit plnou verzi