Prosím čekejte...
Nepřihlášený uživatel
SVK
Nacházíte se: Studentská vědecká konference  → Předchozí ročníky  → SVK 2017
iduzel: 40852
idvazba: 48125
šablona: stranka
čas: 7.5.2024 22:30:22
verze: 5378
uzivatel:
remoteAPIs: https://cis-prihlasovadlo.vscht.cz/svk/?year=2017
branch: trunk
Server: 147.33.89.150
Obnovit | RAW
iduzel: 40852
idvazba: 48125
---Nová url--- (newurl_...)
domena: 'svk.vscht.cz'
jazyk: 'cs'
url: '/predchozi/svk-2017'
iduzel: 40852
path: 1/28821/43620/28823/43889/40852
CMS: Odkaz na newurlCMS
branch: trunk
Obnovit | RAW

SVK 2017

Sborníky 2017: FCHT, FTOP, FPBT, FCHI

Termín konání SVK

V akademickém roce 2017/18 proběhne SVK v pondělí 20. 11. 2017, kdy je vyhlášen Rektorský den.

Organizace SVK

Organizace SVK je zajišťována prostřednictvím děkanátů fakult. Oddělení pro vědu a výzkum (VaV) zajišťuje elektronické vydání sborníku prací a koordinaci soutěže na fakultách.

Soutěž bude probíhat v přednáškových a posterových sekcích, výběr formy je na rozhodnutí vedení fakulty.

Minimální počet prací soutěžících v každé sekci je šest, maximální počet prací v sekci není limitován. Každý student může přihlásit jednu soutěžní práci.

Na Oddělení VaV má SVK na starosti Veronika Popová, tel. 220 44 3806, veronika.popova@vscht.cz. Dotazy ohledně elektronického přihlašovacího systému směřujte na jitka.cejkova@vscht.cz.

Časový harmonogram přípravy SVK 2017

  • Do 27. 9. 2017 jmenuje děkan fakultního organizátora SVK a jeho jméno nahlásí děkanáty na odd. VaV. Dále jmenuje pracovníky zodpovědné za organizaci jednotlivých sekcí. Fakultní a ústavní organizátoři poté budou seznámeni s elektronickým přihlašovacím systémem na stránkách http://svk.vscht.cz.
  • Od 10. 10. 2017 do 22. 10. 2017 se studenti závazně přihlásí do soutěže pomocí elektronického přihlašovacího systému http://svk.vscht.cz. K přístupu do systému použijí své školní přihlašovací údaje, vyplní ročník, jméno svého školitele a název svého příspěvku. Každý student může přihlásit jednu soutěžní práci a to s vědomím svého školitele.
  • Fakulty na základě počtu přihlášených studentů nahlásí do 25. 10. 2017 na odd. VaV počet sekcí na fakultě a počet soutěžních prací v jednotlivých sekcích.
  • Do 8. 11. 2017 studenti pomocí elektronického přihlašovacího systému nahrají anotaci svojí práce (max. 1300 znaků, max. 1 obrázek rozměru 16:9, možnosti formátování jsou návodně uvedeny v přihlašovacím systému).
  • Do 14. 11. 2017 fakultní organizátoři v elektronickém přihlašovacím systému roztřídí všechny soutěžní práce do jednotlivých sekcí na fakultě, dále uvedou názvy sekcí, místo a čas konání a složení komisí. Složení hodnotících komisí pro jednotlivé sekce určí vedení fakulty. Komise je nejméně tříčlenná a členy z řad akademických pracovníků mohou doplnit odborníci spolupracujících firem a průmyslových podniků. Předsedou komise by měl být profesor nebo docent.
  • Sborníky jednotlivých fakult budou automaticky vygenerovány na základě údajů uvedených v elektronickém přihlašovacím systému.

Další informace k soutěži

  • U příležitosti SVK je vyhlášena soutěž o Cenu Julie Hamáčkové v kategorii Studentská práce typu SVK; vyhlášení soutěže a bližší informace na http://gro.vscht.cz/cjh
  • Občerstvení pro komise a soutěžící hradí ústavy z vlastních prostředků.
  • Organizace průběhu soutěže v sekcích je výlučně věcí rozhodnutí fakult.
  • Finanční příspěvek na ocenění soutěžních prací bude hrazen z prostředků dotace na specifický výzkum (IGA 2017). Jeho výše bude stanovena dohodou proděkanů a prorektora pro VaV podle celkového počtu přihlášených soutěžních prací. Oceněna bude účast a dále první tři místa v každé sekci. Výplata příspěvku studentům bude provedena bezhotovostním převodem, zajistí děkanáty fakult. Je vítána další finanční nebo věcná podpora účastníků SVK ze sponzorských zdrojů. Její výše (hodnota), způsob rozdělení a výplaty je plně v kompetenci komise sekce.
  • Vytištění diplomů budou zajišťovat fakulty.

SVK 2017 – vyhlášení

Nejste zalogován/a (anonym)

Cereálie – chemie a technologie (B40 (Knihovna ústavu 321) - 9:00)

  • Předseda: doc. Ing. Marie Hrušková, CSc.
  • Komise: Ing. Vladimír Pour, CSc., Ing. Pavel Skřivan, CSc., Ing. Ivan Švec, PhD.
Čas Jméno Ročník Školitel Název příspěvku Anotace
9:00 Bc. Markéta Líbenková M2 Ing. et Ing. Lucie Jurkaninová, PhD. Sledování obsahu rezistentního škrobu ve vybraných cereálních výrobcích. detail

Sledování obsahu rezistentního škrobu ve vybraných cereálních výrobcích.

Rezistentní (nestravitelný) škrob je frakce, která odolává trávení a vstřebávání při průchodu horní částí gastrointestinálního traktu. V nezměněné podobě se dostává do tlustého střeva, kde je působením mikroorganismů fermentován na mastné kyseliny s krátkým alifatickým řetězcem. Tyto kyseliny zlepšují funkci střev a slouží jako zdroj energie pro buňky tlustého střeva. Rezistentní škrob je spojen se zdravotními výhodami prostřednictvím lepší kontroly hladiny glukózy v krvi a prebiotickými účinky podporujícími růst prospěšné střevní mikroflóry. Studie se zabývá sledováním obsahu rezistentního škrobu ve vybraných cereálních výrobcích. Stanovuje se enzymovou metodou. Princip spočívá v hydrolýze škrobu na D-glukózu pomocí enzymu amyloglukosidázy. Obsah rezistentního škrobu se stanoví spektrofotometricky, jako D-glukóza, jejíž obsah v roztoku je přímo úměrný obsahu rezistentního škrobu ve vzorku. Ke stanovení se používá komerční kit Megazyme. Postup experimentální práce vychází z metod AOAC 2002.02, AACC 32-40.01 a Codex Type II.
9:00 Bc. Barbora Tobolová M2 Ing. Marcela Sluková, PhD. Porovnání chemického a mikrobiologického složení různých cereálních kvasů detail

Porovnání chemického a mikrobiologického složení různých cereálních kvasů

Cereální kvasy se v současné době těší zájmu jak ze strany spotřebitele, tak výrobce potravin. Jejich použití ovlivňuje nutriční kvalitu, senzorické vlastnosti, strukturu i trvanlivost pekařských výrobků. Fermentace primárních cereálních produktů se skládá z řady složitých procesů za účasti bakterií mléčného kvašení a kvasinek. Porozumění těmto procesům a možnost tyto procesy ovlivnit je tudíž určujícím faktorem pro správnou technologii výroby kvasů. Práce bude zaměřena na sledování vlastností kvasů připravených z různých druhů obilovin, neboť použitá obilovina má stěžejní vliv na vlastnosti kvasu, ale také na nutriční a senzorické vlastnosti finálního pekařského výrobku.  U kvasů vedených za přesně definovaných podmínek bude zjišťována titrační kyselost, pH, obsah organických kyselin a těkavých látek. Dále bude proveden mikrobiologický rozbor, budou stanoveny jednotlivé skupiny mikroorganismů a sledována jejich antifungální aktivita. Vybrané kvasy budou použity do receptury pekařského výrobku. U pekařského výrobku bude sledována jeho trvanlivost a proces stárnutí.
9:00 Bc. Alžběta Mandová M2 Ing. Pavel Skřivan, CSc. Fyzikálně-chemické vlastnosti a využití celozrnných mouk detail

Fyzikálně-chemické vlastnosti a využití celozrnných mouk

Žitné mlýnské produkty mají odlišné fyzikálně-chemické vlastnosti, které souvisí s jejich odlišným chováním a využitím v pekárenské výrobě. Chemickými komponenty žitné obilky jsou škrob, bílkoviny a neškrobové polysacharidy, a to hlavně arabinoxylany, β-glukany, fruktany a celulosa. Žitná obilka dále obsahuje fenolové sloučeniny a antinutriční látky, jako jsou kyselina fytová, taniny, saponiny a inhibitory enzymů. Při mletí žita je využíváno jednoduššího schématu než při mletí pšenice. Zrno žita je tenčí, tvrdší, má větší soudržnost obalových vrstev a endospermu, proto se jádro hůře odděluje, a tudíž mechanické drcení a vymílání endospermu musí být intenzivnější, s větším přítlakem a střihem. Na vytvoření nosné struktury žitného těsta se podílí makromolekuly bílkoviny prostorově provázané kyselinou ferulovou s makromolekulami arabinoxylanů. Tím vzniká arabinoxylanovo-bílkovinná síť, která, včetně zbobtnalých škrobových zrn, zadržuje kypřicí plyn, umožňuje vytváření objemu žitného těsta a pečiva, a tím do značné míry nahrazuje funkci lepku v pšeničném těstě. Z hlediska výživy je žito a žitné produkty významným zdrojem vlákniny a dalších biologicky aktivních látek. Cílem práce bude zhodnocení kvality různých typů žitných mouk a jejich vliv na vlastnosti těsta a pekařského výrobku.
9:00 Bc. Eliška Růžičková M1 doc. Ing. Jan Pánek, CSc Využitelnost živin u vybraných typů alternativní výživy detail

Využitelnost živin u vybraných typů alternativní výživy

Cílem předkládané práce bylo zhodnocení výživové hodnoty čtyř typů alternativní výživy, konkrétně veganské stravy, makrobiotiky, raw stravy a paleo diety. U těchto druhů stravování byla posuzována využitelnost vybraných živin v závislosti na nadbytku jiných živin a případný nedostatek živin. Teoretická část byla zaměřena na popis alternativních diet a na význam vlákniny a polyfenolů ve výživě. Pozornost je věnována také základním živinám a vitaminům. V experimentální části byl proveden výpočet energetických hodnot a obsahu základních živin ve vybraných pokrmech. S využitím analytických metod byl stanoven obsah bílkovin, tuků, sacharidů, mastných kyselin a sušiny, a následně porovnán s vypočtenými hodnotami. Ukázalo se, že u veganské stravy byl zjištěn nižší obsah bílkovin a tuku, a vyšší obsah sacharidů, vlákniny a nenasycených mastných kyselin. U makrobiotiky bylo prokázáno, že obsah bílkovin je nižší než doporučený příjem. Vzhledem k tomu, že základem makrobiotiky jsou obiloviny, strava obsahuje vyšší obsah sacharidů včetně vlákniny. Raw strava se ukázala jako strava s vyšším obsahem tuku a nízkým obsahem bílkovin a sacharidů. U paleo diety byl zjištěn vysoký obsah bílkovin a tuků, vyšší obsah nasycených mastných kyselin než u ostatních diet, a velmi nízký obsah sacharidů.
9:00 Bc. Anna Horáčková M1 Doc. Ing. Marie Hrušková, CSc. Nové formy konopných produktů pro potravinářské užití detail

Nové formy konopných produktů pro potravinářské užití

Cílem předložené práce bylo sledovat užití kompozitní směsi mouky a konopných produktů v pekárenských výrobcích a určit vliv jednotlivých produktů na konečný výrobek. Jednodruhová kompozitní směs obsahovala pšeničnou mouku a list, květ nebo mleté semeno konopí od odrůd Finola a Bialobrzeskie, každý přídavek činil 2 %. Byla testována i směs mouky, květu a semene (2 + 2 %). Hodnocení bylo provedeno pomocí zkoušek technologických (číslo poklesu, Zelenyho test) a reologických (farinograf, extenzograf, amylograf), pomocí pekařského pokusu a senzoricky. Bylo zjištěno, že botanické části měly pozitivní vliv na technologické vlastnosti (a mohly by tedy být použity k jejich zlepšení i u jiných cereálních výrobků), ale zhoršovaly senzorické vlastnosti – obtížně přijatelná by mohla být hlavně zelená barva výrobku. Přídavek konopného semene měl opačný účinek. Při použití květu a semene zároveň byly negativní senzorické vlastnosti částečně potlačeny a zároveň byl zachován pozitivní vliv na technologické vlastnosti.
9:00 Bc. Jana Šedivá M1 doc. Ing. Marie Hrušková, CSc. Zvýšení nutriční hodnoty pekařských výrobků přídavky netradičních semen detail

Zvýšení nutriční hodnoty pekařských výrobků přídavky netradičních semen

Cílem předložené práce bylo stanovení technologických znaků kompozitních směsí na bázi pšeničné mouky s přídavky netradičních plodin a potvrdit očekávaný vliv na charakteristiky finálního pečiva. Testovány byly dva soubory kompozitních směsí, které obsahovaly v různých koncentracích přídavky netradičních semen lnu hnědého a zlatého, chia semen, bambusové a citrusové vlákniny, nopálové, žaludové a kaštanové mouky. Dvousložkový soubor byl tvořen pšeničnou moukou a přídavkem některé netradiční plodiny v koncentraci 2,5 %, 5 % a 10 %. Vícesložkový soubor měl třísložkové a čtyřsložkové složení, kde koncentrace netradičních složek byla 0,5 %, 1 % a 5 %. Hodnocení kompozitních směsí se provedlo za pomoci technologických zkoušek a podle interního postupu VŠCHT byla sledována spotřebitelská kvalita pečiva. Z výsledků zkoušek vyplývá, že přídavky netradičních semen k pšeničné mouce zvyšují obsah vlákniny a zlepšují tvar (klenutost) finálního produktu. Výrobky s nižší koncentrací netradičních plodin odpovídají spotřebitelské kvalitě pečiva vyrobeného pouze z pšeničné mouky. Vyšší přídavek v určitých případech negativně ovlivnil senzorický profil produktu. Ze spotřebitelského hlediska se jeví pro užití do pekařských výrobků nejlépe přídavek 5 % bambusové vlákniny nebo 5 % hnědých semen chia.
9:00 Bc. Aneta Frydrychová M1 Ing. Ivan Švec, PhD. Uplatnění různých druhů vlákniny do vypichovaných sušenek detail

Uplatnění různých druhů vlákniny do vypichovaných sušenek

Cílem předložené práce bylo sledovat vliv přídavků vybraných netradičních plodin na technologické znaky kompozitních směsí a na charakteristiky vypichovaných sušenek. Dvousložkové kompozitní směsi obsahovaly jako základ pšeničnou mouku hladkou světlou, ke které bylo přidáno pět netradičních plodin ve výši 2,5; 5 a 10 %. Vícesložkové směsi byly tvořeny pšeničnou moukou hladkou světlou a kombinací vláknin z netradičních složek v přídavcích 5+5 %, 5+5+0,5 % a 5+5+1 %. Pro hodnocení byly stanoveny analytické znaky mouky a vzorků a reologické znaky mouky. Byl vypočten obsah vlákniny kompozitních směsí. Laboratorní výroba vypichovaných sušenek proběhla dle interního modelu Cereální laboratoře VŠCHT Praha. Dále bylo provedeno hodnocení vlivu přídavku netradičních plodin, měření barvy a statistické vyhodnocení naměřených dat. Bylo zjištěno, že netradiční plodiny jsou vhodné pro fortifikaci pšeničné mouky díky zvýšení obsahu všech složek vlákniny pro všechny směsi. Analytické znaky byly ovlivněny příznivě i nepříznivě a ze senzorického hlediska byla většina sušenek srovnatelná s pšeničným standardem.
Aktualizováno: 4.5.2020 16:36, : Jitka Čejková

VŠCHT Praha
Technická 5
166 28 Praha 6 – Dejvice
IČO: 60461373
DIČ: CZ60461373

Datová schránka: sp4j9ch

Copyright VŠCHT Praha
Za informace odpovídá Oddělení komunikace, technický správce Výpočetní centrum

VŠCHT Praha
na sociálních sítích
zobrazit plnou verzi