Prosím čekejte...
Nepřihlášený uživatel
SVK
Nacházíte se: Studentská vědecká konference  → Předchozí ročníky  → SVK 2017
iduzel: 40852
idvazba: 48125
šablona: stranka
čas: 8.5.2024 02:53:39
verze: 5378
uzivatel:
remoteAPIs: https://cis-prihlasovadlo.vscht.cz/svk/?year=2017
branch: trunk
Server: 147.33.89.150
Obnovit | RAW
iduzel: 40852
idvazba: 48125
---Nová url--- (newurl_...)
domena: 'svk.vscht.cz'
jazyk: 'cs'
url: '/predchozi/svk-2017'
iduzel: 40852
path: 1/28821/43620/28823/43889/40852
CMS: Odkaz na newurlCMS
branch: trunk
Obnovit | RAW

SVK 2017

Sborníky 2017: FCHT, FTOP, FPBT, FCHI

Termín konání SVK

V akademickém roce 2017/18 proběhne SVK v pondělí 20. 11. 2017, kdy je vyhlášen Rektorský den.

Organizace SVK

Organizace SVK je zajišťována prostřednictvím děkanátů fakult. Oddělení pro vědu a výzkum (VaV) zajišťuje elektronické vydání sborníku prací a koordinaci soutěže na fakultách.

Soutěž bude probíhat v přednáškových a posterových sekcích, výběr formy je na rozhodnutí vedení fakulty.

Minimální počet prací soutěžících v každé sekci je šest, maximální počet prací v sekci není limitován. Každý student může přihlásit jednu soutěžní práci.

Na Oddělení VaV má SVK na starosti Veronika Popová, tel. 220 44 3806, veronika.popova@vscht.cz. Dotazy ohledně elektronického přihlašovacího systému směřujte na jitka.cejkova@vscht.cz.

Časový harmonogram přípravy SVK 2017

  • Do 27. 9. 2017 jmenuje děkan fakultního organizátora SVK a jeho jméno nahlásí děkanáty na odd. VaV. Dále jmenuje pracovníky zodpovědné za organizaci jednotlivých sekcí. Fakultní a ústavní organizátoři poté budou seznámeni s elektronickým přihlašovacím systémem na stránkách http://svk.vscht.cz.
  • Od 10. 10. 2017 do 22. 10. 2017 se studenti závazně přihlásí do soutěže pomocí elektronického přihlašovacího systému http://svk.vscht.cz. K přístupu do systému použijí své školní přihlašovací údaje, vyplní ročník, jméno svého školitele a název svého příspěvku. Každý student může přihlásit jednu soutěžní práci a to s vědomím svého školitele.
  • Fakulty na základě počtu přihlášených studentů nahlásí do 25. 10. 2017 na odd. VaV počet sekcí na fakultě a počet soutěžních prací v jednotlivých sekcích.
  • Do 8. 11. 2017 studenti pomocí elektronického přihlašovacího systému nahrají anotaci svojí práce (max. 1300 znaků, max. 1 obrázek rozměru 16:9, možnosti formátování jsou návodně uvedeny v přihlašovacím systému).
  • Do 14. 11. 2017 fakultní organizátoři v elektronickém přihlašovacím systému roztřídí všechny soutěžní práce do jednotlivých sekcí na fakultě, dále uvedou názvy sekcí, místo a čas konání a složení komisí. Složení hodnotících komisí pro jednotlivé sekce určí vedení fakulty. Komise je nejméně tříčlenná a členy z řad akademických pracovníků mohou doplnit odborníci spolupracujících firem a průmyslových podniků. Předsedou komise by měl být profesor nebo docent.
  • Sborníky jednotlivých fakult budou automaticky vygenerovány na základě údajů uvedených v elektronickém přihlašovacím systému.

Další informace k soutěži

  • U příležitosti SVK je vyhlášena soutěž o Cenu Julie Hamáčkové v kategorii Studentská práce typu SVK; vyhlášení soutěže a bližší informace na http://gro.vscht.cz/cjh
  • Občerstvení pro komise a soutěžící hradí ústavy z vlastních prostředků.
  • Organizace průběhu soutěže v sekcích je výlučně věcí rozhodnutí fakult.
  • Finanční příspěvek na ocenění soutěžních prací bude hrazen z prostředků dotace na specifický výzkum (IGA 2017). Jeho výše bude stanovena dohodou proděkanů a prorektora pro VaV podle celkového počtu přihlášených soutěžních prací. Oceněna bude účast a dále první tři místa v každé sekci. Výplata příspěvku studentům bude provedena bezhotovostním převodem, zajistí děkanáty fakult. Je vítána další finanční nebo věcná podpora účastníků SVK ze sponzorských zdrojů. Její výše (hodnota), způsob rozdělení a výplaty je plně v kompetenci komise sekce.
  • Vytištění diplomů budou zajišťovat fakulty.

SVK 2017 – vyhlášení

Nejste zalogován/a (anonym)

Anorganické nekovové materiály III (chodba Ústavu skla a keramiky - 9:00)

  • Předseda: doc. Dr. Ing. Martin Míka
  • Komise: Ing.Tadeáš Gavenda, PhD., Ing.Mária Kavanová, Ing.Eva Gregorová, CSc.
Čas Jméno Ročník Školitel Název příspěvku Anotace
9:00 Bc. Lucie Woldřichová M2 Ing. Jan Macháček, Ph.D. Reologie farmaceutických substancí detail

Reologie farmaceutických substancí

Ve farmaceutickém průmyslu při výrobě léčiv jsou jedním z klíčových parametrů viskozita a viskoelasticita. Viskozita a viskoelasticita slouží pro návrh správného míchání, správných tokových vlastností a vhodné roztiratelnosti, jež má vliv na plnění a dopravu pomocných látek a API ve výrobě léčiv. Studium reologie a teplotních závislostí viskozity API a excipientů je nutné pro efektivní výrobu léčiv extruzí a ko-extruzí. Tato práce je zaměřena na reologické chování vybraných kapalných a polotuhých léčivých přípravků (s důrazem na nenewtonské plastické soustavy, některé s tixotropním chováním) a zejména teplotní závislost viskozity.
9:00 Bc. Adriana Krajčiová M2 Ing. Miroslav Rada, CSc. Vliv povrchové úpravy skla Float nanoprášky na některé vybrané parametry detail

Vliv povrchové úpravy skla Float nanoprášky na některé vybrané parametry

Cieľom práce bola úprava povrchu skla typu Float dvomi druhmi nanopráškov, a to konkrétne oxidu hlinitého a oxidu zirkoničitého, nájdenie ich optimálneho pomeru v zmesi za použitia metódy tlakového vstrekovania a následné vyšetrenie vplyvu týchto úprav povrchu na mikrotvrdosť. Mikrotvrdosť bola stanovovaná pomocou Vickersovej metódy vtlačovania diamantového indentoru do povrchu takto upravených vzoriek skla pri zaťaženiach 10g, 50g a 100g na cínovej aj necínovej strane. Všetky stanovené hodnoty mikrotvrdosti boli prepočítané na percentuálne zlepšenie pomocou zrovnávania voči hodnotám mikrotvrdosti slepej vzorky. V tejto práci bol skúmaný vplyv veľkosti častíc nanopráškov na výslednú mikrotvrdosť, získaný meraním na poloautomatickom mikrotvrdometri.
9:00 Bc. Soňa Hříbalová M1 prof. Dr. Dipl.-Min. Willi Pabst Vliv uhlíkového znečištění na optické vlastnosti transparentní keramiky detail

Vliv uhlíkového znečištění na optické vlastnosti transparentní keramiky

Optické vlastnosti transparentní keramiky jsou obecně ovlivněny inkluzemi, především pokud mají výrazně odlišný index lomu, např. póry, které mají index lomu blízký 1. Nízké pórovitosti lze u keramiky docílit metodou SPS, která využívá průchod elektrického proudu grafitovými formami. Grafitové formy se používají kvůli jejich elektrické vodivosti, ale zásadním problémem pro přípravu transparentní keramiky je to, že v průběhu slinování kontaminují vzorek uhlíkem. Vzniklé uhlíkové inkluze pak společně se zbytkovou pórovitostí keramiky negativně ovlivňují průhlednost vzorku. Jedním z hlavních materiálů používaných pro přípravu opticky transparentní keramiky s vysokou pevností je spinel MgAl2O4, který vykazuje mnohem lepší mechanické vlastnosti než sklo a je díky své kubické struktuře zvláště vhodný pro optické aplikace. V rámci této práce bylo pomocí Mieovy teorie modelováno, do jaké míry uhlíkové inkluze a pórovitost ovlivňují průhlednost spinelové keramiky, a to jak v závislosti na vlnové délce procházejícího světla, tak na koncentraci a velikosti inkluzí. Dále byly srovnány vlivy pórovitosti a uhlíkových inkluzí mezi sebou. Výsledky získané touto prací mohou sloužit ke správné interpretaci experimentálně naměřených závislostí transmitance na vlnové délce.
9:00 Bc. Kristýna Švagrová M2 Ing. Diana Horkavcová, Ph.D. Příprava a charakterizace titaničitých sol-gel povlaků s obsahem Ca-P detail

Příprava a charakterizace titaničitých sol-gel povlaků s obsahem Ca-P

V dnešní, uspěchané době s náročným životním stylem obyvatel existuje řada důvodů, proč se vědci a lékaři stále více zajímají o výrobu a renovaci náhrad lidského těla. Implantát musí  100 % -ně plnit funkci nahrazené tkáně, musí být mechanicky a chemicky odolný a v těle nesmí působit škodlivě. Z těchto důvodů se část výzkumu zaměřuje na povrchové úpravy biomateriálů, aby se zlepšila biologická reakce mezi implantátem a tělem. Byly připravovány titaničité povlaky s obsahem Ca-P metodou sol-gel a technikou dip-coating na titanovém substrátu. Do solu na bázi tetra-n-butylorthotitanátu byly přidány reagenty Ca-P ze zásobních etanolových roztoků. Povlaky byly připravovány za různých podmínek potahování. Na vypálených povlacích byla testována bioaktivita pomocí 14 – denního statického in vitro testu v simulované tělní tekutině. Povlaky po výpalu a po in vitro testu byly charakterizovány optickým mikroskopem a skenovacím elektronovým mikroskopem. Po statickém in-vitro testu se na povlacích vytvořily Ca – P fáze, bioaktivita ale nebyla potvrzena, jelikož se neprecipitoval hydroxyapatit. Byly vyhodnoceny nejperspektivnější povlaky, které budou použity při dalším testování. V nastávajících experimentech se budou vybrané povlaky testovat na adhezní, antibakteriální a cytotoxické vlastnosti.
9:00 Bc. Aneta Hepnerová M2 prof. Ing. Aleš Helebrant, CSc. Možnost náhrady testů in-vivo testy in-vitro při sledování rozpustnosti vláken detail

Možnost náhrady testů in-vivo testy in-vitro při sledování rozpustnosti vláken

Důležitou vlastností nových typů skleněných vláken, využívaných např. ve stavebnictví, je rozpustnost v plicích při jejich případném vdechnutí. Ta bývá testována v akreditovaných laboratořích testy in-vivo. Pokusná zvířata bývají např. umístěna ve speciálních komorách, kde inhalují ve vzduchu rozptýlená vlákna, nebo jsou jim určitá množství vláken vstřikována injekčně do plic a je sledován hmotnostní úbytek těchto vláken po 40 dnech.  Cílem práce bylo posoudit, zda by testy in-vivo mohly být alespoň částečně nahrazeny jednoduchými modelovými testy in-vitro. Bylo sledováno rozpouštění E-vláken v simulované plicní tekutině (SLF o pH = 7,4) při teplotě 36,5o C po dobu 1-40 dní formou statických testů bez míchání a za stálého míchání při různých poměrech S/V (povrch vláken ku objemu SLF). Byla měřena časová závislost koncentrace složek přešlých ze skla do SLF metodou AAS a byly stanoveny hmotnostní úbytky vláken. Výsledky byly porovnány s výsledky testů in-vivo. V průběhu testů byl dále sledován vzhled a složení vláken pomocí SEM-EDS. Výsledky ukázaly, že při testovaných S/V dochází k rozpouštění vláken, při vysokém S/V (3,7 cm-1) však docházelo k výraznějšímu zpětnému srážení vyloužených složek na povrchu vláken. Vlákna v míchaných a nemíchaných roztocích se rozpouštěla srovnatelně.
9:00 Bc. Dagmar Hejlová M1 Ing. Jan Macháček, Ph.D. Příprava a vlastnosti granulí BaTiO3 pro magnetickou rezonanci detail

Příprava a vlastnosti granulí BaTiO3 pro magnetickou rezonanci

Hlavním cílem této práce byla laboratorní příprava granulí BaTiO3, pomocí vlhké granulace, výpal vzniklých granulí a popsání vlastností těchto granulí. Granule by mohly být potenciálně použity ve formě vodné suspenze uzavřené ve vaku pro homogenizaci magnetického pole B1 při zobrazování pomocí lékařské nukleární magnetické rezonance. Byly připraveny tři velikosti granulí, které pocházely z nadsítných frakcí: 0,6; 1,0 a 1,5 mm. Na těchto granulích probíhala veškerá další měření. Především bylo charakterizováno chemické a fázové složení vypálených granulí, dále kruhovitost pomocí obrazové analýzy, pevnost v tlaku a celková pórovitost pomocí analýzy obrazu a uzavřená pórovitost pyknometricky a zdánlivá viskozita pomocí penetrometrie. Bylo zjištěno, že připravené granule nejsou pro zamýšlené použití příliš vhodné, protože mají velkou celkovou porozitu, její výsledná hodnota je (26 ± 7) %. Největší část tvoří otevřené póry prostupné vodou. Tyto a ještě více uzavřené póry vyplněné plynem snižují výslednou hodnotu permitivity granule BaTiO3, což není žádoucí. Proto, aby granule vykazovaly lepší vlastnosti jako například menší porozitu a byly více kruhovité, by bylo lepší použít jiný postup přípravy granulí, například metodu extruze/sferonizace.
9:00 Bc. Lucie Burešová M2 prof. Dr. Dipl.-Min. Willi Pabst Příprava a charakterizace gradientové hydroxyapatitové keramiky detail

Příprava a charakterizace gradientové hydroxyapatitové keramiky

Syntetický hydroxyapatit je významný biokompatibilní, přesněji řečeno bioaktivní, materiál,  protože má podobné složení a vlastnosti jako přírodní hydroxyapatit, který tvoří anorganickou (minerální) složku kostí člověka. Mikrostruktura kosti je však nejen porézní, ale i gradientová, tj. vykazuje výrazné gradienty pórovitosti od kraje (víceméně hutná kortikální kost) do vnitřku (vysoce porézní trabekulární kost). Gradientu pórovitosti, který by měl simulovat gradientní strukturu kostí, bylo dosaženo kombinací biologického napěňování pomocí kvasinek (droždí) a litím do sádrové formy resp. na sádrovou podložku. Pro tyto účely byly měněny klíčové parametry, jako je obsah škrobu, obsah ethanolu a obsah sacharózy v licí suspenzi. Po nalití na sádrovou podložku byly suspenze při 80 °C napěněny pomocí kvasinek. Po usušení byly vzorky vypáleny (s nárůstem 2 °C/min a dobou výpalu 4 h při 850 °C). Pro kontrolu vhodnosti vypalovacího režimu byla provedena rentgenová fázová analýza. Ze vzorků byly připraveny nábrusy a na snímcích z optického mikroskopu byla provedena obrazová analýza.  
9:00 Bc. Mária Dobáková M2 Ing. Miroslav Rada, CSc. Optimalizace složení nových křišťálových skel detail

Optimalizace složení nových křišťálových skel

Cieľom práce bol návrh nových zložení skiel bez obsahu olova, arzénu a bária so zachovaním dôležitých technologických a úžitkových parametrov. Pozornosť bola zameraná predovšetkým na čo najvyššie hodnoty merného elektrického odporu, ktoré umožňujú elektrické tavenie skiel. Ohľad bol tiež braný na cenovú náročnosť kmeňa. Konkrétne bolo navrhnutých a pripravených celkom 5 nových skiel bez obsahu spomínaných toxických prvkov. Jednotlivé zloženia boli volené tak, aby boli vyhovujúce nasledujúce dôležité parametre skiel: merná elektrická vodivosť, viskozitné a kryštalizačné charakteristiky a hydrolytická odolnosť. Práca sa zaoberala návrhom nových zložení skiel jednak s obsahom oxidu strontnatého, ale aj s využitím prítomnosti dolomitu a vápenca, len vápenca a len dolomitu v kmeni. Namerané výsledky boli porovnané nielen medzi sebou, ale i s výsledkami získanými v bakalárskej práci.  
Aktualizováno: 4.5.2020 16:36, : Jitka Čejková

VŠCHT Praha
Technická 5
166 28 Praha 6 – Dejvice
IČO: 60461373
DIČ: CZ60461373

Datová schránka: sp4j9ch

Copyright VŠCHT Praha
Za informace odpovídá Oddělení komunikace, technický správce Výpočetní centrum

VŠCHT Praha
na sociálních sítích
zobrazit plnou verzi