Prosím čekejte...
Nepřihlášený uživatel
SVK
Nacházíte se: Studentská vědecká konference  → Předchozí ročníky  → SVK 2017
iduzel: 40852
idvazba: 48125
šablona: stranka
čas: 8.5.2024 01:41:19
verze: 5378
uzivatel:
remoteAPIs: https://cis-prihlasovadlo.vscht.cz/svk/?year=2017
branch: trunk
Server: 147.33.89.150
Obnovit | RAW
iduzel: 40852
idvazba: 48125
---Nová url--- (newurl_...)
domena: 'svk.vscht.cz'
jazyk: 'cs'
url: '/predchozi/svk-2017'
iduzel: 40852
path: 1/28821/43620/28823/43889/40852
CMS: Odkaz na newurlCMS
branch: trunk
Obnovit | RAW

SVK 2017

Sborníky 2017: FCHT, FTOP, FPBT, FCHI

Termín konání SVK

V akademickém roce 2017/18 proběhne SVK v pondělí 20. 11. 2017, kdy je vyhlášen Rektorský den.

Organizace SVK

Organizace SVK je zajišťována prostřednictvím děkanátů fakult. Oddělení pro vědu a výzkum (VaV) zajišťuje elektronické vydání sborníku prací a koordinaci soutěže na fakultách.

Soutěž bude probíhat v přednáškových a posterových sekcích, výběr formy je na rozhodnutí vedení fakulty.

Minimální počet prací soutěžících v každé sekci je šest, maximální počet prací v sekci není limitován. Každý student může přihlásit jednu soutěžní práci.

Na Oddělení VaV má SVK na starosti Veronika Popová, tel. 220 44 3806, veronika.popova@vscht.cz. Dotazy ohledně elektronického přihlašovacího systému směřujte na jitka.cejkova@vscht.cz.

Časový harmonogram přípravy SVK 2017

  • Do 27. 9. 2017 jmenuje děkan fakultního organizátora SVK a jeho jméno nahlásí děkanáty na odd. VaV. Dále jmenuje pracovníky zodpovědné za organizaci jednotlivých sekcí. Fakultní a ústavní organizátoři poté budou seznámeni s elektronickým přihlašovacím systémem na stránkách http://svk.vscht.cz.
  • Od 10. 10. 2017 do 22. 10. 2017 se studenti závazně přihlásí do soutěže pomocí elektronického přihlašovacího systému http://svk.vscht.cz. K přístupu do systému použijí své školní přihlašovací údaje, vyplní ročník, jméno svého školitele a název svého příspěvku. Každý student může přihlásit jednu soutěžní práci a to s vědomím svého školitele.
  • Fakulty na základě počtu přihlášených studentů nahlásí do 25. 10. 2017 na odd. VaV počet sekcí na fakultě a počet soutěžních prací v jednotlivých sekcích.
  • Do 8. 11. 2017 studenti pomocí elektronického přihlašovacího systému nahrají anotaci svojí práce (max. 1300 znaků, max. 1 obrázek rozměru 16:9, možnosti formátování jsou návodně uvedeny v přihlašovacím systému).
  • Do 14. 11. 2017 fakultní organizátoři v elektronickém přihlašovacím systému roztřídí všechny soutěžní práce do jednotlivých sekcí na fakultě, dále uvedou názvy sekcí, místo a čas konání a složení komisí. Složení hodnotících komisí pro jednotlivé sekce určí vedení fakulty. Komise je nejméně tříčlenná a členy z řad akademických pracovníků mohou doplnit odborníci spolupracujících firem a průmyslových podniků. Předsedou komise by měl být profesor nebo docent.
  • Sborníky jednotlivých fakult budou automaticky vygenerovány na základě údajů uvedených v elektronickém přihlašovacím systému.

Další informace k soutěži

  • U příležitosti SVK je vyhlášena soutěž o Cenu Julie Hamáčkové v kategorii Studentská práce typu SVK; vyhlášení soutěže a bližší informace na http://gro.vscht.cz/cjh
  • Občerstvení pro komise a soutěžící hradí ústavy z vlastních prostředků.
  • Organizace průběhu soutěže v sekcích je výlučně věcí rozhodnutí fakult.
  • Finanční příspěvek na ocenění soutěžních prací bude hrazen z prostředků dotace na specifický výzkum (IGA 2017). Jeho výše bude stanovena dohodou proděkanů a prorektora pro VaV podle celkového počtu přihlášených soutěžních prací. Oceněna bude účast a dále první tři místa v každé sekci. Výplata příspěvku studentům bude provedena bezhotovostním převodem, zajistí děkanáty fakult. Je vítána další finanční nebo věcná podpora účastníků SVK ze sponzorských zdrojů. Její výše (hodnota), způsob rozdělení a výplaty je plně v kompetenci komise sekce.
  • Vytištění diplomů budou zajišťovat fakulty.

SVK 2017 – vyhlášení

Nejste zalogován/a (anonym)

Syntéza a výroba léčiv (B3+M1) (Učebna AS31a - 9:00)

  • Předseda: doc. Ing. Petr Zámostný, Ph.D.
  • Komise: Ing. Eliška Vyskočilová, Ph.D. (tajemník), Doc. Mgr. Jarmila Zbytovská, Dr.rer.nat., Ing. Kamila Syslová, Ph.D.
Čas Jméno Ročník Školitel Název příspěvku Anotace
9:00 Bc. Kateřina Bezpalcová M1 Ing. Jan Patera, Ph.D. Vliv interakce API-excipient na rychlost rozpouštění detail

Vliv interakce API-excipient na rychlost rozpouštění

Předmětem této práce bylo studium vlivu interakce mezi pomocnými a účinnými látkami v binárních systémech na rychlost rozpouštění. Testovány byly čtyři modelové účinné látky a dva excipienty. Rychlost rozpouštění jednotlivých binárních systémů byla zkoumána pomocí zkoušky disoluce s průtokovou celou. Studován byl také vliv složení a celkové povrchové energie na rozpouštění připravených binárních směsí. Celková povrchová energie směsí byla měřena pomocí inverzní plynové chromatografie. Z jednotlivých experimentů bylo vypozorováno, že směsi s Kollidonem®12 PF se rozpouštějí rychleji než samotné účinné látky a tento polymer vždy napomáhá rozpouštění léčiva. Interakce polymeru Kollidon®VA 64 s účinnou látkou ve všech případech způsobila rozpuštění většího množství účinné látky než v případě, kdy se účinná látka rozpouštěla samostatně, rychlost rozpouštění však ve většině případů tento polymer nezvyšoval.
9:00 Kateřina Šuchmová B3 Ing. Kamila Syslová, PhD. Syntéza magnetických mikročástic pro izolaci DNA  detail

Syntéza magnetických mikročástic pro izolaci DNA 

Cílem této práce byla příprava superparamagnetických mikročástic se schopností vazby DNA. Analýza DNA má dnes značný význam z hlediska medicinální diagnostiky, například pro diagnózu mikrobiálních infekcí, forenzní analýzu nebo detekci genetických variací. Separace pomocí vnějšího magnetického pole se v posledních letech osvědčila jako rychlá a účinná v porovnání s metodami tradičními, jako jsou například fenol-chloroformová extrakce nebo adsorpce na silikát v prostředí chaotropních činidel. Tyto tradiční metody jsou velmi pracné a časově náročné, proto je dnes upřednostňována magnetická separace. Příprava magnetických mikročástic spočívá ve funkcionalizaci magnetitového (Fe3O4) jádra pomocí polymerního obalu obsahujícího funkční karboxylové skupiny. Prezentovaná práce se zabývá přípravou zmiňovaného polymerního obalu na povrchu magnetických nanočástic disperzní polymerizací 2-hydroxyethyl methakrylátu a glycidyl methakrylátu. Schopnost připravených částic izolovat DNA je ověřena pomocí gelové elektroforézy na vzorcích obsahující DNA o délce 100-500 bp.  
9:00 Bc. Eliška Petrová M1 doc. Mgr. Jarmila Zbytovská, Dr. rer. nat. Příprava a charakterizace lipidových nanočástic obsahujících imiquimod pro transdermální podání detail

Příprava a charakterizace lipidových nanočástic obsahujících imiquimod pro transdermální podání

Imiquimod je léčivo stimulující imunitní reakci organismu využívané v terapii kožních onemocnění jako jsou např. některé typy karcinomů. Jeho biologická dostupnost topickou cestou je velmi špatná, proto jsem se v této práci zabývala možnostmi formulace imiquimodu do částic nanometrických rozměrů, které by umožnily jeho penetraci do hlubších vrstev kůže. Konkrétně jsem se zabývala přípravou lipidových nanotobolek metodou fázového přechodu a přípravou lipozomů metodou tenké vrstvy. Předmětem práce bylo dosáhnout co nejvyšší koncentrace léčiva v daných typech částic a následně potom sledování jejich stability pomocí dynamického rozptylu světla. U daných formulací byly optimalizovány vybrané procesní parametry a výsledky pro oba systémy byly navzájem porovnány.
9:00 Kateřina Steinbergerová B3 Ing. Kamila Syslová, Ph.D. Syntéza palladnatých komplexů s potencionální cytostatickou aktivitou  detail

Syntéza palladnatých komplexů s potencionální cytostatickou aktivitou 

Přechodné kovy, zejména komplexy na bázi platiny, patří mezi nejúčinnější chemoterapeutika. Tyto komplexy, ačkoliv vykazují výborné cytostatické vlastnosti, mají spousty závažných nežádoucích toxických účinků (nefrotoxicita, ototoxicita). Z tohoto důvodu bylo vynaloženo značné úsilí k nalezení nových cytostatik, které by vykazovaly lepší farmakologické vlastnosti. Vhodnými kandidáty jsou palladnaté komplexy, které se svými chemicko-fyzikálními vlastnostmi podobají platinovým sloučeninám. Výhoda těchto sloučenin spočívá v lepší rozpustnosti, nižší nefrotoxicitě a vyšší reaktivitě, která ale nemusí být vždy pozitivní vlastností. Komplexy totiž mohou před navázáním se k hlavnímu cíli (DNA) reagovat s jinými molekulami a stát se tak neaktivními, nebo naopak ještě více toxickými. Tento problém lze řešit právě volbou vhodných ligandů. Mezi ně patří chelatotvorné látky, které stabilizují palladnaté komplexy a snižují tak jejich hydrolýzu v biologickém prostředí. Cílem této práce je syntéza a charakterizace palladnatých komplexů jako strukturních analogů komplexu Picoplatina s odlišnými pyridinovými ligandy. Připravené komplexy budou charakterizovány metodami MS, FTIR a účinnost komplexů bude ověřena pomocí biologických testů cytotoxicity.
9:00 Bc. Bára Svobodová M1 Ing. Jan Patera, Ph.D. Deriváty škrobu při přípravě rychle se rozpadajících tablet detail

Deriváty škrobu při přípravě rychle se rozpadajících tablet

Práce byla cílena na studium parametrů tabletoviny vícesložkových směsí u vybraných formulací pro přípravu rychle se rozpadajících tablet. Studovány a tabletovány byly směsi 4  modelových účinných látek z různých tříd BCS s excipienty na bázi škrobu, resp. jeho fyzikálních a chemických derivátech, které byly následně testovány na rychlost rozpadu, pevnost a porozitu. Zároveň byl zkoumán vliv těchto naměřených vlastností a lisovacího tlaku na disoluci účinných látek. Pomocí záměny excipientů za jiné škrobové deriváty o odlišných fyzikálních a chemických vlastnostech bylo aspirováno k formulaci efektivnější pro výrobu vykazující ekonomicky menší náročnost oproti výchozímu komerčně dostupnému templátu. Výsledky práce ukázaly, že některé testované varianty směsí vykazují ekvivalentní, nebo i vhodnější vlastnosti než komerční formulace. Velké změny byly sledovány v rychlosti rozpouštění, jež dosahovala u některých variant vyšších hodnot než u templátu.
9:00 Ivana Dvořáková B3 Ing. Kamila Syslová, Ph.D. Separační procesy pro monitorování neurotransmiterů v biologických matricích detail

Separační procesy pro monitorování neurotransmiterů v biologických matricích

Projekt se zabývá srovnáním separačních metod sloužících ke kvantifikaci neurotransmiterů (dopamin, serotonin) v biologických matricích pomocí vysokoúčinné kapalinové chromatografie kombinované s hmotnostní spektrometrií (HPLC-MS). Byla porovnávána metoda extrakce rozpouštědly (příp. precipitace proteinů) s metodou extrakce na pevné fázi (SPE), kde byla testována jak komerčně dostupná SPE kolonka se stacionární fází na bázi oktadecylu, tak kolonka s laboratorně připravenou stacionární fází v podobě molekulárně otištěných polymerů odpovídajících daným neurotransmiterům. Pro jednotlivé analyty byla použita HPLC-MS metoda využívající vysoce selektivního SRM (Selective Reaction Monitoring) modu, která byla kromě samotného monitorování neurotransmiterů využita ke stanovení a porovnání validačních parametrů (přesnost, správnost, výtěžnost) jednotlivých separačních metod.
9:00 Bc. Simona Michaličková M1 Ing. Adam Karaba, Ph.D.; doc. Ing. Petr Zámostný, Ph.D. Vývoj segregačního testu směsí pro přímé lisování tablet detail

Vývoj segregačního testu směsí pro přímé lisování tablet

Tato práce se zabývá použitím a úpravou matematického modelu pro hodnocení segregace partikulárních látek, která je velkým problémem při průmyslové výrobě pevných lékových forem, zejména z hlediska stejnoměrnosti lékových jednotek. Proto je výhodné ji rozpoznat a popsat, aby mohla být zavedena odpovídající preventivní opatření. Matematický model může pomoci ověřit představy o mechanismu, kterým segregace v daném konkrétním případě probíhá. Pro segregační testy byla v této práci zvolena směs různě velkých částic CaHPO4∙2H2O. Modelová směs byla podrobena standardnímu segregačnímu testu, založeném na pozorování segregace ve válcové trubici, v níž dochází k přesypávání materiálu. U vzorků odebraných v průběhu segregačních testů podél trubice byly analyzovány distribuce velikosti částic pomocí statického rozptylu světla, takže byly získány údaje o změně distribuce velikosti částic podél segregační cely. Na základě výsledků analýzy pak byly upravovány parametry matematického modelu i samotná modelová představa.
9:00 Bc. Klára Ivanecká M1 Doc. Ing. Petr Zámostný, Ph.D. Vliv velikosti primárních částic na kinetiku disoluce tablet detail

Vliv velikosti primárních částic na kinetiku disoluce tablet

Táto práca sa zaoberá problematikou vplyvu veľkosti primárnych častíc na vlastnosti tabliet. Konkrétne bola skúmaná rýchlosť uvoľňovania liečivej látky z tablety vzhľadom na veľkosť jej primárnych častíc. Tablety pripravené z jednotlivých frakcií granulátu boli podrobené disolučným testom a odobrané vzorky analyzované UV spektrofotometrom. Získané hodnoty boli spracované do disolučných profilov, z ktorých môžeme usudzovať, že rýchlosť uvoľňovania liečivej látky klesala s rastúcou veľkosťou častíc tablety. Tento trend bol pozorovaný rovnako u tabliet lisovaných pod tlakom 125 MPa ako aj u tabliet lisovaných pod tlakom 200 MPa. Vyšší lisovací tlak spôsobil u všetkých typov tabliet spomalenie uvoľňovania účinnej látky. Regresná analýza dát v programe ERA 3.0 poskytla výpočet rýchlostných konštánt, maximálneho uvoľneného podielu a rádu kinetiky uvoľňovania. Hodnota rýchlostnej konštanty stúpala s klesajúcou veľkosťou častíc. Pomocou analýzy špecifickej rozpúšťacej rýchlosti bolo možné pozorovať vplyv fragmentácie na rýchlosť uvoľňovania liečivej látky, ktorý u všetkých typov tabliet prevládal nad vplyvom vzniku difúznej bariéry.
9:00 Nikita Marinko B3 doc. Ing. Petr Zámostný, Ph.D. Granulace mikrosuspenze pro zlepšené uvolňování tadalafilu detail

Granulace mikrosuspenze pro zlepšené uvolňování tadalafilu

Cílem této práce bylo zjistit, zda je možné technikou mokrého mletí zvýšit specifický povrch částic API a ovlivnit tak rozpouštěcí rychlost tadalafilu. Z důvodu malého množství API k dispozici byly podmínky mletí zvoleny na základě výsledků přípravné studie, ve které se mikronizoval rovněž téměř nerozpustný CaHPO4.2H2O s tím, že pomocí laserové difrakce bylo za těchto podmínek pozorováno snížení velikosti částic na úroveň d50 kolem 1μm. Suspenze tadalafilu, mletá za stejných podmínek se použila jako granulační kapalina. U vysušeného granulátu se stanovil obsah API a dále byly vylisovány tablety, které se porovnaly v disolučním testu s tabletami z homogenizované směsi bez výše zmíněného mletí a granulace. Z dvou disolučních testů bylo patrné, že tablety prosté směsi vykazovaly nepatrně rychlejší uvolňování API. Mletí dalšího podílu tadalafilu za stejných podmínek a měření vývoje distribuce velikosti částic metodou laserové difrakce ukázalo, že u API prakticky nedochází ke zmenšování velikosti částic. Granulát a prostá směs tedy obsahovaly API o stejném specifickém povrchu a ke zvýšení rychlosti uvolňování proto nemohlo dojít. Pomalejší uvolňování z granulátu lze vysvětlit přítomností granulačního pojiva, které zvětšuje odpor proti přenosu hmoty v počáteční fázi disoluce.
9:00 Bc. Tomáš Skačányi M1 Ing. Kamila Syslová, Ph.D. Príprava a vývoj katalyzátora pre rozklad pár peroxidu vodíka detail

Príprava a vývoj katalyzátora pre rozklad pár peroxidu vodíka

V oblasti sterilizácie a dekontaminácie sa stále viac presadzuje používanie peroxidu vodíka v parnej fáze ako účinné médium. Táto metóda slúži k sterilizácii izolátorov, aseptických jednotiek výroby liečiv, k ošetreniu celých výrobných hál a budov. Po skončení dekontaminácie je treba pracovnú hodnotu koncentrácie pár peroxidu vodíka znížiť pod 1 ppm (podľa OSHA) - ochrana životného prostredia, pracovníkov a taktiež na zabránenie možnej interakcii zbytkového peroxidu vodíka so surovinami. Doterajšie riešenie spočívalo v samovoľnom rozklade pár peroxidu vodíka na vodu a kyslík buď priamo v dekontaminovanom priestore, ktorý je časovo náročný alebo vo ventilačnom systéme, kde pary peroxidu vodíka strávia krátky čas a nestihnú sa rozložiť. Preto sa do procesu zavádza katalytická jednotka. Na rozklad peroxidu vodíka v kvapalnej fáze sa používajú katalyzátory na báze vzácnych kovov (Pt, Pd, Ag), ktorých mechanizmus sa dá predpokladať aj v plynnej fáze. Vysoká katalytická aktivita k rozkladu peroxidu vodíka bola pozorovaná aj pre MnO2, preto boli pripravené a testované katalyzátory s rôznym obsahom tohto oxidu na nosiči. Pripravené katalyzátory boli otestované vzhľadom na účinnosť k rozkladu pár peroxidu vodíka a vplyv podmienok (Rh, objemový prietok vzduchu, teplota) na túto účinnosť.
9:00 Bc. Michala Piklová M1 Ing. Eliška Vyskočilová, Ph.D. Studium adsorpce modelových substancí na silikátové materiály, smektity a aktivní uhlí detail

Studium adsorpce modelových substancí na silikátové materiály, smektity a aktivní uhlí

V této práci byl sledován časový průběh adsorpce kyseliny acetylsalicylové (ASA) z vodných roztoků o odlišné počáteční koncentraci ASA na zvolené adsorbenty a byly porovnávány jejich adsorpčních kapacity. Jako adsorbenty byly použity vybrané druhy aktivního uhlí, konkrétně Norit SX1, Norit SX2 a Chezacarb, ze smektitů byl použit montmorillonit, bentonit, který byl modifikován (sodná, kyselá a bazická forma), a ze silikátů byl použit silikagel a práškový alumosilikát. Množství kyseliny acetylsalicylové ve vzorcích bylo stanoveno pomocí UV/VIS spektroskopie. Z použitých adsorbentů je nejvhodnějším materiálem pro adsorpci kyseliny acetylsalicylové z vodného prostředí aktivní uhlí Chezacarb. Jako nejméně vhodné adsorbenty byly vyhodnoceny montmorillonit a silikátové materiály. Adsorbované množství ASA a průběh adsorpce na dané materiály byly ovlivněny především pH použitého adsorbentu.
Aktualizováno: 4.5.2020 16:36, : Jitka Čejková

VŠCHT Praha
Technická 5
166 28 Praha 6 – Dejvice
IČO: 60461373
DIČ: CZ60461373

Datová schránka: sp4j9ch

Copyright VŠCHT Praha
Za informace odpovídá Oddělení komunikace, technický správce Výpočetní centrum

VŠCHT Praha
na sociálních sítích
zobrazit plnou verzi