Prosím čekejte...
Nepřihlášený uživatel
SVK
Nacházíte se: Studentská vědecká konference  → SVK 2018
iduzel: 43887
idvazba: 48122
šablona: stranka
čas: 20.4.2024 10:16:40
verze: 5378
uzivatel:
remoteAPIs: https://cis-prihlasovadlo.vscht.cz/svk/?year=2018
branch: trunk
Server: 147.33.89.150
Obnovit | RAW
iduzel: 43887
idvazba: 48122
---Nová url--- (newurl_...)
domena: 'svk.vscht.cz'
jazyk: 'cs'
url: '/svk-2018'
iduzel: 43887
path: 1/28821/43620/28823/43889/43887
CMS: Odkaz na newurlCMS
branch: trunk
Obnovit | RAW

SVK 2018

Sborníky SVK 2018: FCHT, FTOP, FPBT, FCHI.

Termín konání SVK

V akademickém roce 2018/19 proběhla SVK ve čtvrtek 22. 11. 2018, kdy je vyhlášen Rektorský den.

Organizace SVK

Organizace SVK je zajišťována prostřednictvím děkanátů fakult. Oddělení pro vědu a výzkum (VaV) zajišťuje elektronické vydání sborníku prací a koordinaci soutěže na fakultách.

Soutěž bude probíhat v přednáškových a posterových sekcích, výběr formy je na rozhodnutí vedení fakulty.

Minimální počet prací soutěžících v každé sekci je šest, maximální počet prací v sekci není limitován. Každý student může přihlásit jednu soutěžní práci.

Na Oddělení VaV má SVK na starosti Veronika Popová, tel. 220 44 3806, veronika.popova@vscht.cz. Dotazy ohledně elektronického přihlašovacího systému směřujte na jitka.cejkova@vscht.cz.

Časový harmonogram přípravy SVK 2018

  • Do 1. 10. 2018 jmenuje děkan fakultního organizátora SVK a jeho jméno nahlásí děkanáty na odd. VaV. Dále jmenuje pracovníky zodpovědné za organizaci jednotlivých sekcí. Fakultní a ústavní organizátoři poté budou seznámeni s elektronickým přihlašovacím systémem na stránkách http://svk.vscht.cz.
  • Od 8. 10. 2018 do 22. 10. 2018 se studenti závazně přihlásí do soutěže pomocí elektronického přihlašovacího systému http://svk.vscht.cz. K přístupu do systému použijí své školní přihlašovací údaje, vyplní ročník, jméno svého školitele a název svého příspěvku. Každý student může přihlásit jednu soutěžní práci a to s vědomím svého školitele.
  • Fakulty na základě počtu přihlášených studentů nahlásí do 25. 10. 2018 na odd. VaV počet sekcí na fakultě a počet soutěžních prací v jednotlivých sekcích.
  • Do 8. 11. 2018 studenti pomocí elektronického přihlašovacího systému nahrají anotaci svojí práce (max. 1300 znaků, max. 1 obrázek rozměru 16:9, možnosti formátování jsou návodně uvedeny v přihlašovacím systému).
  • Do 15. 11. 2018 fakultní organizátoři v elektronickém přihlašovacím systému roztřídí všechny soutěžní práce do jednotlivých sekcí na fakultě, dále uvedou názvy sekcí, místo a čas konání a složení komisí. Složení hodnotících komisí pro jednotlivé sekce určí vedení fakulty. Komise je nejméně tříčlenná a členy z řad akademických pracovníků mohou doplnit odborníci spolupracujících firem a průmyslových podniků. Předsedou komise by měl být profesor nebo docent.
  • Sborníky jednotlivých fakult budou automaticky vygenerovány na základě údajů uvedených v elektronickém přihlašovacím systému.

Seznam fakultních koordinátorů

V případě dotazů ohledně SVK se obracejte na příslušné ústavní či fakultní kordinátory, popřípadě kontaktujte Veroniku Popovou z Oddělení pro vědu a výzkum (Veronika.Popova@vscht.cz). Dotazy ohledně elektronického přihlašovacího systému směřujte na Jitku Čejkovou (Jitka.Cejkova@vscht.cz).

Další informace k soutěži

  • U příležitosti SVK je vyhlášena soutěž o Cenu Julie Hamáčkové v kategorii Studentská práce typu SVK; vyhlášení soutěže a bližší informace na http://gro.vscht.cz/cjh
  • Občerstvení pro komise a soutěžící hradí ústavy z vlastních prostředků.
  • Organizace průběhu soutěže v sekcích je výlučně věcí rozhodnutí fakult.
  • Finanční příspěvek na ocenění soutěžních prací bude hrazen z prostředků dotace na specifický výzkum (IGA 2018). Jeho výše bude stanovena dohodou proděkanů a prorektora pro VaV podle celkového počtu přihlášených soutěžních prací. Oceněna bude účast a dále první tři místa v každé sekci. Výplata příspěvku studentům bude provedena bezhotovostním převodem, zajistí děkanáty fakult. Je vítána další finanční nebo věcná podpora účastníků SVK ze sponzorských zdrojů. Její výše (hodnota), způsob rozdělení a výplaty je plně v kompetenci komise sekce.
  • Vytištění diplomů budou zajišťovat fakulty.

SVK 2018 – vyhlášení

Nejste zalogován/a (anonym)

Organická technologie (Posluchárna A01 - 9:00)

  • Předseda: prof. Ing. Libor Červený, DrSc.
  • Komise: doc. Ing. Jiří Krupka, Ph.D. (tajemník), Ing. Iva Paterová, Ph.D., Ing. Jiří Trejbal, Ph.D.
Čas Jméno Ročník Školitel Název příspěvku Anotace
9:00 Bc. Denisa Šimáčková M2 Ing. Eva Vrbková, Ph.D. Syntéza sandaloru detail

Syntéza sandaloru

Sandalor je syntetickou vonnou látkou vyznačující se vůní santalového dřeva.  Nachází uplatnění jako součást produktů parfumářského i kosmetického průmyslu. Jeho syntéza spočívá v izomeraci a-pipenoxidu na kamfolenický aldehyd, který je následně podroben aldolové kondenzaci s butan-2-onem. Produkt aldolové kondenzace je selektivně hydrogenován za přítomnosti heterogenního katalyzátoru na žádaný sandalor. V této práci byl studován vliv reakčních podmínek (množství butan-2-onu, rozpouštědla, katalyzátoru) na průběh aldolové kondenzace. Stejně tak byly studovány podmínky hydrogenace (teplota, typ katalyzátoru). Výtěžek syntézy kamfolenického aldehydu činil 62,5 %. Výtěžek aldolové kondenzace byl 79,1 % a hydrogenace 80,2 %. Nejúčinnějším katalyzátorem se ukázal být Adkinsonův katalyzátor Cu 1800 P. Celkový výtěžek celé syntézy zahrnující všechny tři kroky byl 39,7 %.  
9:00 Bc. Filip Čejka M1 doc.Ing. Jiří Krupka, Ph.D. Desulfurizace FAME z odpadního živočišného tuku rektifikací detail

Desulfurizace FAME z odpadního živočišného tuku rektifikací

Odpadní živočišný tuk obsahuje řadu komponent, kvůli kterým se z něj vyráběné FAME (methylestery mastných kyselin) musí destilovat. Jedná se především o různé netěkavé dusíkaté látky, cholesterol apod. Tyto látky bezpečně zůstávají v destilačním zbytku. Do destilátu však pronikají různé těkavé sirné látky, kvůli kterým toto FAME překračuje limity na obsah síry dané platnou normou EN 14214. Cílem této práce bylo provedení rektifikací a destilací surového FAME, které vedly k objasnění povahy sirných látek v této surovině. Z provedených experimentů také vyplývá, že síra v surovém FAME sleduje sezónní trend. V neposlední řadě byl připraven materiál na měření rovnováhy kapalina-pára. Data získaná z těchto rovnováh pak budou použita pro návrh optimální rektifikační kolony.
9:00 Bc. Jiří Zbytovský M1 Ing. Jiří Trejbal, Ph.D. Efekt materiálů na účinnost výplní destilačních kolon detail

Efekt materiálů na účinnost výplní destilačních kolon

Separační účinnost výplní rektifikačních kolon se zpravidla testuje na standardních směsích uhlovodíků, ovšem takto zjištěné účinnosti se u mnoha jiných směsí nedosahuje. Snížená účinnost je pozorována zejména při rektifikaci vodných směsí, které mají obecně nízkou smáčivost. Cílem této práce tedy bylo provedení rektifikačních experimentů s různými binárními směsmi na různých výplních, a to za atmosférického tlaku a totálního refluxu. Měření zahrnuje směsi heptan‑toluen, heptan‑methylcyklohexan, ethanol‑voda, morfolin‑voda a dvě směsi kys. octová‑voda o různém složení, to vše na výplních z PTFE, zirkonia, oceli a dvou keramických. Analýza vzorků z experimentů byla prováděna na plynovém chromatografu, pomocí Karl‑Fischerovy titrace či alkalimetrické titrace. Pro každý materiál výplně pak byla vyhodnocena relativní separační účinnost směsí. Bylo zjištěno, že vodné roztoky morfolinu a kys. octové vykazují vůči referenční směsi heptan‑methylcyklohexan relativní účinnost v rozmezí 35-80 %, přičemž nejvyšší hodnoty bylo dosaženo na výplních z oceli a z keramických materiálů. Výsledky byly také dány do souvislosti s povrchovými interakcemi směsí a materiálu. Tato zjištění budou dále využita pro návrhy průmyslových rektifikačních kolon.
9:00 Bc. Roman Valeš M2 doc. Ing. Bohumír Dvořák, CSc. Studium aktuálních problémů technologie dicyklohexylaminu detail

Studium aktuálních problémů technologie dicyklohexylaminu

Dicyklohexylamin (DCHA) je důležitou surovinou pro výrobky aplikované v gumárenském průmyslu a ve výrobě produktů na inhibici koroze ocelových materiálů. Předním světovým producentem této chemikálie je BorsodChem MCHZ Ostrava, se kterým má Ústav organické technologie, VŠCHT Praha mnohaletou spolupráci. DCHA se vyrábí hydrogenací anilinu, nebo disproporcionací cyklohexylaminu (CHA) na niklových katalyzátorech. Útlum výroby anilinu a současně vysoká poptávka po cyklo- i dicyklohexylaminu stimulují potřebu zvýšit produkční kapacity této komodity. Tento záměr podpořil i současný majitel, čínská fa Wanhua. Optimalizace vybraných procesních parametrů technologie CHA + DCHA byla jedním z úkolů této práce. Byl studován vliv molárního poměru vodík/anilin a vliv obsahu vody v anilinu na rychlost jeho hydrogenace na Ni-katalyzátorech. Dlouhodobým dodavatelem Ni-katalyzátoru, ozn. KL 6524, je fa KataLeuna. Již před časem byla výroba tohoto katalyzátoru zastavena.  Dalším úkolem proto bylo, na základě výsledků testování efektivní aktivity několika dodaných vzorků katalyzátorů, mj. také vzorky s různým stupněm redukce NiO, navrhnout vhodnou náhradu za dosud užívaný katalyzátor KL-6524.           
9:00 Bc. Petra Ruskayová M2 Ing. Jan Patera, Ph.D. Pyrolýza surovin z obnovitelných zdrojů detail

Pyrolýza surovin z obnovitelných zdrojů

Pyrolýza uhlíkatých sloučenin patří v petrochemii k jednomu z největších procesů pro tvorbu jednoduchých uhlíkatých látek, které slouží jako meziprodukty pro výrobu základních chemikálií i chemických specialit. Vzhledem k požadavku společnosti na ekologické využitelnosti zdrojů je pochopitelné, že jsou vyhledávány další sloučeniny, které by mohli sloužit jako vstupní suroviny. Mezi tyto suroviny mohou patřit i celulóza nebo hydrogenované rostlinné oleje. Oleje jsou na rozdíl od celulózy za normálních podmínek kapalné. Tato vlastnost jim umožňuje být kopyrolyzním společníkem pro obvyklé ropné frakce. Celulózu je možno pyrolyzovat i za přítomnosti katalyzátorů, které ovlivňují poměry těchto produktů. Tato práce se zabývá experimentální pyrolýzou celulózy a hydrogenovaných rostlinných olejů. Zkoumá se výsledné složení a poměry produktů za různých teplot pyrolýzního štěpení (600-800 °C) a u celulózy se také zkoumá vliv přítomnosti a složení katalyzátoru. Byly testovány katalyzátory na bázi oxidu zinečnatého s různým podílem mědi a lišící se metodou opracování. V produktech pyrolýzy celulózy byly primárně sledovány výtěžky a poměry kyslíkatých látek, zatímco u olejů standardní petrochemické produkty.
9:00 Bc. Jakub Rozhon M2 Ing. Adam Karaba, Ph.D. Studium kinetiky reverzní Diels-Alderovy reakce 4-methylcyklohexenu detail

Studium kinetiky reverzní Diels-Alderovy reakce 4-methylcyklohexenu

Práce se zabývá stanovením kinetických parametrů reverzní Diels-Alderovy reakce (RDA) 4-methylcyklohexenu. Výchozí látka byla analyzována metodou pyrolýzní plynové chromatografie, jejíž vhodnost byla ověřena předcházející prací zaměřenou na stanovení kinetických parametrů RDA reakce cyklohexenu. Kinetika těchto reakcí je obecně prostudována pouze v omezené míře a na omezené skupině látek, přitom se však mohou uplatňovat v jednom z nejvýznamnějších průmyslových procesů organické technologie. Experimenty probíhaly při teplotách 660, 700 a 740 °C a při různých průtocích nosného plynu reaktorem. Získaná data o zastoupení produktů v reakční směsi byla interpolována s využitím semi-mechanistického modelu, který uvažoval kromě sledované RDA reakce také průběh ostatních pyrolýzních reakcí.  
9:00 Alexandra Kukučková B3 doc.Ing. Jiří Krupka, Ph.D. Izolace naftalenu rektifikací naftalenového oleje detail

Izolace naftalenu rektifikací naftalenového oleje

Tradičním průmyslovým zdrojem naftalenu je naftalenový olej z destilace černouhelného dehtu. Zahraniční průmyslový partner vyrábí aditiva do betonu – tzv. superplastifikátory – z nakupovaného naftalenu, a má zájem si naftalen pro tyto účely vyrábět sám na nevyužívané provozní vsádkové koloně ve svém závodě. Cílem této práce bylo posoudit vhodnost tří koksárenských naftalenových olejů od různých dodavatelů jako surovin pro výrobu naftalenu v kvalitě vyhovující produkci superplastifikátorů, a to vsádkovou rektifikací bez předchozího odfenolování suroviny. Za tímto účelem byly vzorky 3 dodaných surovin detailně analyzovány plynovou chromatografií a podrobeny experimentální laboratorní vsádkové rektifikaci na koloně obdobné účinnosti jako má provozní kolona. Součástí práce byla i příprava reprezentativních vzorků takto připraveného naftalenu, které byly následně u průmyslového partnera testovány na výrobu superplastifikátorů.        
9:00 Bc. Dan Kubálek M2 Ing. Jiří Trejbal, Ph.D. Extraktivní destilace toluenu detail

Extraktivní destilace toluenu

Průmyslový partner Ústavu organické technologie DEZA, a.s. zpracovává surový benzol z koksování černého uhlí. Ze surového benzolu se získává benzen, toluen, xyleny a další uhlovodíky. Rektifikací BTX se v provozu získává toluen o čistotě 99 %. Zbylé procento tvoří nečistoty, především nearomáty. Cílem Laboratoře výzkumu a vývoje chemických technologií je upravit tento proces a získat toluen o čistotě převyšující 99,9 %. Extraktivní destilace je vhodná metoda separace toluenu a nearomátů. Byly zkoumány čtyři rozpouštědla pro extraktivní destilaci – sulfolan, methylpyrrolidon, formylmorfolin a triethylenglykol. Naším cílem bylo určit nejvhodnější z nich. Z výsledků vyplynulo, že ze čtyř zkoumaných rozpouštědel je nejlepší sulfolan.  
9:00 Bc. Tereza Kovářová M2 Ing. Iva Paterová, Ph.D. Aldolová kondenzace kamfolenického aldehydu s methylethylketonem detail

Aldolová kondenzace kamfolenického aldehydu s methylethylketonem

Aldolová kondenzace kamfolenického aldehydu s methylethylketonem poskytuje žádaný produkt, který je významným intermediátem v syntézách dalších vonných látek, zejména Polysantolu a strukturně příbuzných látek. Tyto látky se používají jako syntetická náhražka vonných silic santalového dřeva, které se hojně užívají v kosmetice a parfumářském průmyslu. Práce byla zaměřena na použití heterogenních katalyzátorů ve zmíněné aldolové kondenzaci. Jako katalyzátory byly použity hydrotalcity, které jsou odvozeny od nerostu brucitu (Mg(OH)2). Jde o vrstevnaté materiály, které jsou tvořeny hořečnatými a hlinitými kationty a mezivrstvou obsahující molekuly vody a vyměnitelné anionty. Byl sledován průběh reakce při použití hydrotalcitů s různým obsahem hořečnatých a hlinitých kationtů a dále byl sledován vliv reakčních podmínek (množství katalyzátoru vůči kamfolenickému aldehydu, molární poměr reaktantů) na průběh reakce. Nejvyšší dosažená konverze kamfolenického aldehydu téměř 90 % se selektivitou k žádanému produktu cca.  40 % byla dosažena po 4 hodinách reakce při 70 °C s molárním poměrem reaktantů 1:10 a při použití 100 hm. % hydrotalcitu HT2.5 vůči kamfolenickému aldehydu.   
9:00 Bc. Jan Dušek M2 Ing. Jiří Trejbal, Ph.D. Mokrá oxidace sulfidových louhů detail

Mokrá oxidace sulfidových louhů

Mokrá oxidace je velmi rozšířeným průmyslovým procesem, využívaným zejména při čištění odpadních vod. V této práci byl proces mokré oxidace využit oxidaci sulfidových sloučenin v odpadní vodě z rafinerie. Aby bylo možné demonstrovat celý proces mokré oxidace, byl projekt měřen na třech aparaturách, v autoklávu, v trubkovém reaktoru a v krystalizátoru. U všech vzorků se podařilo dosáhnout nízkých koncentrací síranů a thiosíranů. Sledovány byla reakční podmínky, tj. teplota, množství kyslíku přidaného do procesu i průtok reakční směsi.                                    Wet oxidation is a widespread industrial proces, especially used for wastewater treatment. In this project, the wet oxidation process was utilized by oxidation of sulphide compounds in waste water from refinery. In order to demonstrate the whole wet oxidation process, the project was measured on three apparatuses, an autoclave, a tubular reactor and a crystallizer. For all samples, low concentrations of sulphates and thiosulphates have been achieved. The reaction conditions, i.e. the temperature, the amount of oxygen added to the process and the flow of the reaction mixture were monitored.  
Aktualizováno: 4.5.2020 16:35, : Jitka Čejková

VŠCHT Praha
Technická 5
166 28 Praha 6 – Dejvice
IČO: 60461373
DIČ: CZ60461373

Datová schránka: sp4j9ch

Copyright VŠCHT Praha
Za informace odpovídá Oddělení komunikace, technický správce Výpočetní centrum

VŠCHT Praha
na sociálních sítích
zobrazit plnou verzi