Prosím čekejte...
Nepřihlášený uživatel
SVK
Nacházíte se: Studentská vědecká konference  → SVK 2018
iduzel: 43887
idvazba: 48122
šablona: stranka
čas: 20.4.2024 14:51:06
verze: 5351
uzivatel:
remoteAPIs: https://cis-prihlasovadlo.vscht.cz/svk/?year=2018
branch: trunk
Server: 147.33.89.153
Obnovit | RAW
iduzel: 43887
idvazba: 48122
---Nová url--- (newurl_...)
domena: 'svk.vscht.cz'
jazyk: 'cs'
url: '/svk-2018'
iduzel: 43887
path: 1/28821/43620/28823/43889/43887
CMS: Odkaz na newurlCMS
branch: trunk
Obnovit | RAW

SVK 2018

Sborníky SVK 2018: FCHT, FTOP, FPBT, FCHI.

Termín konání SVK

V akademickém roce 2018/19 proběhla SVK ve čtvrtek 22. 11. 2018, kdy je vyhlášen Rektorský den.

Organizace SVK

Organizace SVK je zajišťována prostřednictvím děkanátů fakult. Oddělení pro vědu a výzkum (VaV) zajišťuje elektronické vydání sborníku prací a koordinaci soutěže na fakultách.

Soutěž bude probíhat v přednáškových a posterových sekcích, výběr formy je na rozhodnutí vedení fakulty.

Minimální počet prací soutěžících v každé sekci je šest, maximální počet prací v sekci není limitován. Každý student může přihlásit jednu soutěžní práci.

Na Oddělení VaV má SVK na starosti Veronika Popová, tel. 220 44 3806, veronika.popova@vscht.cz. Dotazy ohledně elektronického přihlašovacího systému směřujte na jitka.cejkova@vscht.cz.

Časový harmonogram přípravy SVK 2018

  • Do 1. 10. 2018 jmenuje děkan fakultního organizátora SVK a jeho jméno nahlásí děkanáty na odd. VaV. Dále jmenuje pracovníky zodpovědné za organizaci jednotlivých sekcí. Fakultní a ústavní organizátoři poté budou seznámeni s elektronickým přihlašovacím systémem na stránkách http://svk.vscht.cz.
  • Od 8. 10. 2018 do 22. 10. 2018 se studenti závazně přihlásí do soutěže pomocí elektronického přihlašovacího systému http://svk.vscht.cz. K přístupu do systému použijí své školní přihlašovací údaje, vyplní ročník, jméno svého školitele a název svého příspěvku. Každý student může přihlásit jednu soutěžní práci a to s vědomím svého školitele.
  • Fakulty na základě počtu přihlášených studentů nahlásí do 25. 10. 2018 na odd. VaV počet sekcí na fakultě a počet soutěžních prací v jednotlivých sekcích.
  • Do 8. 11. 2018 studenti pomocí elektronického přihlašovacího systému nahrají anotaci svojí práce (max. 1300 znaků, max. 1 obrázek rozměru 16:9, možnosti formátování jsou návodně uvedeny v přihlašovacím systému).
  • Do 15. 11. 2018 fakultní organizátoři v elektronickém přihlašovacím systému roztřídí všechny soutěžní práce do jednotlivých sekcí na fakultě, dále uvedou názvy sekcí, místo a čas konání a složení komisí. Složení hodnotících komisí pro jednotlivé sekce určí vedení fakulty. Komise je nejméně tříčlenná a členy z řad akademických pracovníků mohou doplnit odborníci spolupracujících firem a průmyslových podniků. Předsedou komise by měl být profesor nebo docent.
  • Sborníky jednotlivých fakult budou automaticky vygenerovány na základě údajů uvedených v elektronickém přihlašovacím systému.

Seznam fakultních koordinátorů

V případě dotazů ohledně SVK se obracejte na příslušné ústavní či fakultní kordinátory, popřípadě kontaktujte Veroniku Popovou z Oddělení pro vědu a výzkum (Veronika.Popova@vscht.cz). Dotazy ohledně elektronického přihlašovacího systému směřujte na Jitku Čejkovou (Jitka.Cejkova@vscht.cz).

Další informace k soutěži

  • U příležitosti SVK je vyhlášena soutěž o Cenu Julie Hamáčkové v kategorii Studentská práce typu SVK; vyhlášení soutěže a bližší informace na http://gro.vscht.cz/cjh
  • Občerstvení pro komise a soutěžící hradí ústavy z vlastních prostředků.
  • Organizace průběhu soutěže v sekcích je výlučně věcí rozhodnutí fakult.
  • Finanční příspěvek na ocenění soutěžních prací bude hrazen z prostředků dotace na specifický výzkum (IGA 2018). Jeho výše bude stanovena dohodou proděkanů a prorektora pro VaV podle celkového počtu přihlášených soutěžních prací. Oceněna bude účast a dále první tři místa v každé sekci. Výplata příspěvku studentům bude provedena bezhotovostním převodem, zajistí děkanáty fakult. Je vítána další finanční nebo věcná podpora účastníků SVK ze sponzorských zdrojů. Její výše (hodnota), způsob rozdělení a výplaty je plně v kompetenci komise sekce.
  • Vytištění diplomů budou zajišťovat fakulty.

SVK 2018 – vyhlášení

Nejste zalogován/a (anonym)

Materiálové inženýrství II (B360 - 9:00)

  • Předseda: prof. Ing. Jindřich Leitner, DrSc.
  • Komise: doc. Ing. Jakub Siegel, Ph.D., Ing. Nikola Slepičková Kasálková, Ph.D., Ing. Kateřina Kolářová, Ph.D., Ing. Ondřej Kvítek, Ph.D.
Čas Jméno Ročník Školitel Název příspěvku Anotace
9:00 Bc Anna Kasparová M2 Ing. Alena Řezníčková, Ph.D. Teplotní a časová stabilita koloidních roztoků zlata detail

Teplotní a časová stabilita koloidních roztoků zlata

Projekt je zaměřen na studium teplotní a časové stability koloidních roztoků zlata v polyethylenglykolu (PEG) a polyethylenglykolu methyl ether thiolu (PEG-SH). Roztoky byly připraveny katodovým naprašováním zlata po dobu 300 a 900 s do polyethylenglykolu (AuNP-PEG) a polyethylenglykol thiolu (AuNP-PEG-SH). Následně byly připravené vzorky naředěny vodou v objemovém poměru 1:9 a tepelně namáhány při 4, 37, 60, 80 a 100 °C po dobu 1, 2, 3 a 5 hodin. Teplotní a časová stabilita koloidních roztoků byla sledována pomocí UV-VIS spektroskopie. Dále byla využita metoda transmisní elektronové mikroskopie ke stanovení velikosti, tvaru a distribuce nanočástic v roztocích. U vzorku AuNP-PEG-SH byla pozorována užší distribuce velikosti a menší rozměr nanočástic než v případě AuNP-PEG. V UV-VIS spektrech nebyla zaznamenána výraznější změna v absorpci v průběhu stárnutí, což značí vysokou časovou stabilitu obou roztoků. Naproti tomu vzorek AuNP-PEG vykazoval vyšší tepelnou stabilitu než AuNP-PEG-SH. Metodou atomové absorpční spektrometrie byl zjištěn lineární nárůst koncentrace zlata v roztoku v závislosti na době naprašování.  
9:15 Bc. Lucie Kousková M2 prof. Ing. Jindřich Leitner, DrSc. Fázové rovnováhy v systémech kyselina acetylsalicylová-kofein a kyselina acetylsalicylová-paracetamol detail

Fázové rovnováhy v systémech kyselina acetylsalicylová-kofein a kyselina acetylsalicylová-paracetamol

Diferenční skenovací kalorimetrie se využívá ke stanovení teplot a entalpií tání nebo také fázových přeměn, z čehož může být vytvořen fázový diagram pro daný vícesložkový systém. Ve farmacii jsou fázové diagramy využívány k určení stability polymorfů, podmínek krystalizace nebo například k prokázání eutektik, které by mohly vést k případným problémům během výroby. Zkoumány byly fázové rovnováhy v binárních systémech kyselina acetylsalicylová-kofein a kyselina acetylsalicylová-paracetamol. Naměřená data byla použita k termodynamickému výpočtu ternárního systému kyselina acetylsalicylová-paracetamol-kofein. Tato kombinace účinných látek se vyskytuje v několika léčivých přípravcích na českém trhu.
9:30 Bc. Markéta Krejčová M2 doc. Ing. Petr Slepička, Ph.D. Nanostruktury Au/Ti na biopolymeru detail

Nanostruktury Au/Ti na biopolymeru

Tato práce se zabývá modifikací fólie kyseliny poly-L-mléčné tenkými vrstvami titanu a zlata. Kyselina polymléčná nachází díky své biokompatibilitě uplatnění v tkáňovém inženýrství. Titan nachází uplatnění zejména díky antimikrobiálním vlastnostem. Byly připraveny série vzorků Ti/Au a Au/Ti se shodnou celkovou tloušťkou kovové vrstvy, ale různým poměrem jednotlivých vrstev. Část vzorků byla tepelně namáhána při teplotě skelného přechodu polymeru. Po zahřátí fólie s kovovými vrstvami vzniká vlnkovitá struktura, která ovlivňuje vlastnosti materiálu. Pro studium povrchových vlastností modifikované PLLA byly použity metody goniometrie a rentgenové fotoelektronové spektroskopie (XPS). U zahřátých vzorků se vlivem vzniklé vlnkovité struktury zastoupení prvků mění. Výsledky ukázaly, že u vzorků s vrchní vrstvou titanu se tento kov vyskytuje v povrchové vrstvě téměř výhradně v oxidovaném stavu ve formě oxidu titaničitého. U vzorků s vrchní vrstvou zlata dochází s rostoucím vlivem spodní titanové vrstvy k růstu kontaktního úhlu u nezahřátých i zahřátých vzorků. U vzorků s vrchní titanovou vrstvou kontaktní úhel vlivem rostoucí tloušťky spodní vrstvy zlata klesá. Práce ukázala vliv poměru tlouštěk jednotlivých kovů a vzniku vlnkovité struktury na vlastnosti materiálu.
9:45 Bc. Michal Pešout M2 Ing. Nikola Slepičková Kasálková, Ph.D. Příprava tenkých vrstev polymeru PLLA. detail

Příprava tenkých vrstev polymeru PLLA.

Byla studována příprava tenkých vrstev kyseliny poly-L-mléčné (PLLA), jelikož se jedná o výborný způsob jak zabudovat jiné látky do původního polymeru. Od klasického roubování se liší tím, že látka je zabudována rovnoměrně do struktury polymeru a ne pouze na jeho povrch. Proces bylo nutné optimalizovat, tak aby vznikaly ideálně tlusté a homogenizované vzorky. Do tenkých vrstev PLLA byly v průběhu procesu zabudovány různé typy látek jako např. polyethylenglykol (PEG), L-lysin, kasein a také zlaté nanočástice. Vybrané vzorky byly modifikovány v plazmatu po dobu 120 s a výkonu 3 W. Povrchové vlastnosti vzorků byly studovány goniometricky (měření kontaktního úhlu) a také pomoci mikroskopie atomárních sil (AFM). Bylo prokázáno, že plazma snižuje u vybraných vzorků kontaktní úhel a pomocí AFM bylo zjištěno, že dochází ke změně povrchové morfologie.
10:15 Anastasia Skvortsova B3 Mgr. Oleksiy Lyutakov, Ph.D. Pokročilé metody identifikace poškozené DNA: SERS a ANN. detail

Pokročilé metody identifikace poškozené DNA: SERS a ANN.

V současné době hraje možnost rychlé detekce DNA obrovskou roli ve farmacii, lékařství a dalších oborech. V této práci je navržena kombinace dvou efektivních metod - SERS a ANN, která umožnuje detekovat bodové poruchy DNA pomocí přenosného ramanovského spektrometru s použitím pokročilých matematických algoritmů. Metoda nevyžaduje náročnou předpřípravu vzorků ani označování DNA, je rychlá a přesná ve srovnání s jinými široce používanými metodami.  
10:30 Bc. František Vaněk M1 doc. Ing. Petr Macháč, CSc. Příprava grafenu ze struktury polymer/kov detail

Příprava grafenu ze struktury polymer/kov

Tato práce se zabývá přípravou tenkých vrstev uhlíku ve formě grafenu. Cílem je optimalizovat podmínky přípravy, zejména pak teploty žíhání a tloušťky vrstvy (železo, kobalt a nikl napařený na SiO2 překrytý tenkou vrstvou polymethylmethakrylátu) tak, aby vzniklé vrstvy uhlíku vytvářely grafen. Metoda je založena na tepelném formování vrstev kovu, v němž se při zvýšené teplotě rozpustí uhlík z rozloženého polymeru původně umístěného na povrchu. Během chladnutí se snižuje rozpustnost uhlíku v kovu, uhlík segreguje na fázových rozhraních, tedy na povrchu kovu a na rozhraní kov-substrát. Za vhodných podmínek se zde vytvářejí velmi tenké krystalické vrstvy uhlíku, které se svými parametry blíží grafenu. Po odleptání katalytické vrstvy kovu zbyde vrstva několikavrstvého grafenu na povrchu SiO2, který je při vhodné volbě tloušťky vrstvy SiO2 jasně patrný pod optickým mikroskopem. Dobře viditelné oblasti grafenu jsou analyzovány metodou Ramanovy spektroskopie, která poskytuje informace o počtu vrstev grafenu a jeho poruchovosti.
10:45 Bc. Hana Walaská M1 Mgr. Oleksiy Lyutakov, Ph.D. Modifikace kovových povrchů opticky aktivními deriváty [7]helicenu pro detekci biomolekul detail

Modifikace kovových povrchů opticky aktivními deriváty [7]helicenu pro detekci biomolekul

Heliceny a funkční vrstvy na jejich bázi jsou díky svým ojedinělým elektronickým a chiroptickým vlastnostem vhodné pro širokou škálu aplikací. Přestože byly již dříve úspěšně aplikovány např. v molekulárním rozpoznávání či sensingu, jejich využití v oblasti detekce analytů pomocí povrchově zesílených jevů (např. SERS) je zcela unikátní. S ohledem na výše zmíněné skutečnosti byly v rámci této práce nejprve připraveny a plně charakterizovány nové deriváty 9‑(pyridylethynyl)[7]helicenů. Následně byly úspěšně rozděleny pomocí preparativní HPLC s chirální stacionární fázi na jednotlivé (P)- a (M)‑enantiomery. Látky byly posléze s úspěchem použity k modifikaci předem připravených stříbrných plasmon aktivních mřížek vhodných k detekci biomolekul pomocí SERS techniky. Vlastnosti připravených hybridních nanostruktur byly studovány pomocí spektroskopických a mikroskopických metod.   



11:00 Bc Karolina Zaslavská M2 Ing. Kateřina Kolářová, Ph.D. Příprava vzorků hydroxyapatitu tvarovaných  pomocí methylcelulózy detail

Příprava vzorků hydroxyapatitu tvarovaných  pomocí methylcelulózy

Tento projekt je zaměřen na ovlivnění fyzikálních vlastností vzorků slinovaného hydroxyapatitu, připravených s pomocí methylcelulózy a na možnost obohacení těchto vzorků další látkou. V této práci jsem připravila několik vzorků hydroxyapatitu, které se liší poměry hydroxyapatitového prášku a methylcelulózy, a použitým rozpouštědlem. Příprava sestávala ze zhomogenizování roztoku methylcelulózy a rozpouštědla a následném přidání určitého množství hydroxyapatitu. Takto připravený materiál jsem nechala vždy usušit a poté slinovala za vysokých teplot. Na závěr jsem připravené vzorky hydroxyapatitu vždy nechala vysterilizovat v autoklávu. Pro obohacení vzorků jsem použila kurkumin. Následně jsem vybrala 6 zajímavých kombinací, na kterých jsem studovala materiálové vlastnosti. Měřila jsem nasákavost, pomocí skenovací elektronové mikroskopie jsem sledovala povrch a porozitu připravených vzorků. U vzorků obohacených kurkuminem jsem sledovala jeho postupné uvolňování do destilované vody a dále také antibakteriální vlastnosti vzorků s navázaným kurkuminem. Cílem této práce je schopnost ovlivnit výsledné vlastnosti materiálu a sledovat chování vzorků obohacených kurkuminem.  
Aktualizováno: 4.5.2020 16:35, : Jitka Čejková

VŠCHT Praha
Technická 5
166 28 Praha 6 – Dejvice
IČO: 60461373
DIČ: CZ60461373

Datová schránka: sp4j9ch

Copyright VŠCHT Praha
Za informace odpovídá Oddělení komunikace, technický správce Výpočetní centrum

VŠCHT Praha
na sociálních sítích
zobrazit plnou verzi