Prosím čekejte...
Nepřihlášený uživatel
SVK
Nacházíte se: Studentská vědecká konference  → SVK 2018
iduzel: 43887
idvazba: 48122
šablona: stranka
čas: 25.4.2024 15:33:49
verze: 5351
uzivatel:
remoteAPIs: https://cis-prihlasovadlo.vscht.cz/svk/?year=2018
branch: trunk
Server: 147.33.89.153
Obnovit | RAW
iduzel: 43887
idvazba: 48122
---Nová url--- (newurl_...)
domena: 'svk.vscht.cz'
jazyk: 'cs'
url: '/svk-2018'
iduzel: 43887
path: 1/28821/43620/28823/43889/43887
CMS: Odkaz na newurlCMS
branch: trunk
Obnovit | RAW

SVK 2018

Sborníky SVK 2018: FCHT, FTOP, FPBT, FCHI.

Termín konání SVK

V akademickém roce 2018/19 proběhla SVK ve čtvrtek 22. 11. 2018, kdy je vyhlášen Rektorský den.

Organizace SVK

Organizace SVK je zajišťována prostřednictvím děkanátů fakult. Oddělení pro vědu a výzkum (VaV) zajišťuje elektronické vydání sborníku prací a koordinaci soutěže na fakultách.

Soutěž bude probíhat v přednáškových a posterových sekcích, výběr formy je na rozhodnutí vedení fakulty.

Minimální počet prací soutěžících v každé sekci je šest, maximální počet prací v sekci není limitován. Každý student může přihlásit jednu soutěžní práci.

Na Oddělení VaV má SVK na starosti Veronika Popová, tel. 220 44 3806, veronika.popova@vscht.cz. Dotazy ohledně elektronického přihlašovacího systému směřujte na jitka.cejkova@vscht.cz.

Časový harmonogram přípravy SVK 2018

  • Do 1. 10. 2018 jmenuje děkan fakultního organizátora SVK a jeho jméno nahlásí děkanáty na odd. VaV. Dále jmenuje pracovníky zodpovědné za organizaci jednotlivých sekcí. Fakultní a ústavní organizátoři poté budou seznámeni s elektronickým přihlašovacím systémem na stránkách http://svk.vscht.cz.
  • Od 8. 10. 2018 do 22. 10. 2018 se studenti závazně přihlásí do soutěže pomocí elektronického přihlašovacího systému http://svk.vscht.cz. K přístupu do systému použijí své školní přihlašovací údaje, vyplní ročník, jméno svého školitele a název svého příspěvku. Každý student může přihlásit jednu soutěžní práci a to s vědomím svého školitele.
  • Fakulty na základě počtu přihlášených studentů nahlásí do 25. 10. 2018 na odd. VaV počet sekcí na fakultě a počet soutěžních prací v jednotlivých sekcích.
  • Do 8. 11. 2018 studenti pomocí elektronického přihlašovacího systému nahrají anotaci svojí práce (max. 1300 znaků, max. 1 obrázek rozměru 16:9, možnosti formátování jsou návodně uvedeny v přihlašovacím systému).
  • Do 15. 11. 2018 fakultní organizátoři v elektronickém přihlašovacím systému roztřídí všechny soutěžní práce do jednotlivých sekcí na fakultě, dále uvedou názvy sekcí, místo a čas konání a složení komisí. Složení hodnotících komisí pro jednotlivé sekce určí vedení fakulty. Komise je nejméně tříčlenná a členy z řad akademických pracovníků mohou doplnit odborníci spolupracujících firem a průmyslových podniků. Předsedou komise by měl být profesor nebo docent.
  • Sborníky jednotlivých fakult budou automaticky vygenerovány na základě údajů uvedených v elektronickém přihlašovacím systému.

Seznam fakultních koordinátorů

V případě dotazů ohledně SVK se obracejte na příslušné ústavní či fakultní kordinátory, popřípadě kontaktujte Veroniku Popovou z Oddělení pro vědu a výzkum (Veronika.Popova@vscht.cz). Dotazy ohledně elektronického přihlašovacího systému směřujte na Jitku Čejkovou (Jitka.Cejkova@vscht.cz).

Další informace k soutěži

  • U příležitosti SVK je vyhlášena soutěž o Cenu Julie Hamáčkové v kategorii Studentská práce typu SVK; vyhlášení soutěže a bližší informace na http://gro.vscht.cz/cjh
  • Občerstvení pro komise a soutěžící hradí ústavy z vlastních prostředků.
  • Organizace průběhu soutěže v sekcích je výlučně věcí rozhodnutí fakult.
  • Finanční příspěvek na ocenění soutěžních prací bude hrazen z prostředků dotace na specifický výzkum (IGA 2018). Jeho výše bude stanovena dohodou proděkanů a prorektora pro VaV podle celkového počtu přihlášených soutěžních prací. Oceněna bude účast a dále první tři místa v každé sekci. Výplata příspěvku studentům bude provedena bezhotovostním převodem, zajistí děkanáty fakult. Je vítána další finanční nebo věcná podpora účastníků SVK ze sponzorských zdrojů. Její výše (hodnota), způsob rozdělení a výplaty je plně v kompetenci komise sekce.
  • Vytištění diplomů budou zajišťovat fakulty.

SVK 2018 – vyhlášení

Nejste zalogován/a (anonym)

Ústav chemie přírodních látek (Respirium - 9:00)

  • Předseda: Raich Ivan, doc. Dr. Ing.
  • Komise: Kofroňová Edita, Ing. Ph.D., Šimák Ondřej, Ing. Ph.D.
Čas Jméno Ročník Školitel Název příspěvku Anotace
9:00 Bc Jiří Vyšohlíd M2 prof. RNDr. Pavel Drašar, DSc. Studium derivátů seskviterpenů detail

Studium derivátů seskviterpenů

V této práci byly superkritickým oxidem uhličitým extrahovány tři anatomické celky usušené rostliny Laser trilobum (L.) Borkh, jednotlivé extrakty byly posléze rozděleny chromatograficky a majoritní sekundární metabolit – seskviterpenový lakton trilobolid byl dále derivatizován nejprve zásaditou methanolýzou, při níž byl odstraněn acyl v poloze O-8, a následně za použití různě volených karboxylových kyselin, kondenzačního činidla EDCI a 4-DMAP tzv. steglichovou esterifikací selektivně v poloze O-8. Tato syntéza je výhodná pro esterifikaci stericky náročných substrátů za použití neaktivované karboxylové kyseliny. Získané deriváty budou dále biologicky testovány se zájmem o zvýšení aktivity trilobolidu, vykazujícího inhibiční efekt SERCA Ca2+ ATPasy a zvyšování cytosolické hladiny Ca2+ a použitelného jako potenciální léčivo rakoviny prostaty.  



9:00 Lucie Vršanová M2 Ing. Kamil Parkan, Ph.D. Využití 2-nitroglykalů pro syntézu nových glykomimetik detail

Využití 2-nitroglykalů pro syntézu nových glykomimetik

Galektiny jsou proteiny patřící do rodiny živočišných lektinů, které mají afinitu k sacharidům s D‑galakto konfigurací. Hrají obecně velkou roli při zánětlivých onemocněních, infekcích, selhání srdce. Jsou to regulátory nádorové progrese a jiných biologických příhod, včetně agregace homotypických buněk, apoptózy, angiogeneze a imunitních poruch. Proto mohou cílené galektinové inhibitory představovat nová terapeutická činidla pro léčbu rakoviny a dalších onemocnění. Cílem mé práce je právě syntéza nových derivátů odvozených od GalNAc pro testování na inhibiční aktivitu Galektinu-1.
9:00 Kryštof Škach M2 RNDr. Martin Flegel, CSc. Návrh, syntéza a studium inhibitorů HIV-1 detail

Návrh, syntéza a studium inhibitorů HIV-1

Virem lidské imunitní nedostatečnosti (HIV) a s ním spojeným syndromem získané imunitní nedostatečnosti (AIDS) je v současnosti postiženo zhruba 40 milionů lidí po celém světě. I přes značný pokrok ve vývoji inhibitorů cílících na různé části životního cyklu HIV a vysoce účinných terapeutických strategií jsou stále navrhovány nové molekuly se schopností inhibice HIV, které staví na již získaných poznatcích.  Předmětem této práce je návrh, syntéza a studium nových molekul s vysokou afinitou k proteinům struktury HIV-1, jež tvoří esenciální části životního cyklu tohoto viru, s motivací je efektivně inhibovat a zamezit jejich správné funkci.  
9:00 Bc. Karolína Vaňková M1 Ing. Kamil Parkan, Ph.D. Syntéza nových (1→1)-C-disacharidů detail

Syntéza nových (1→1)-C-disacharidů

V rámci této práce byly připraveny nové (1→1)-C-disacharidy s konfigurací β‑d‑Galp‑(1→1)‑β‑d‑Glcp a β‑d‑Galp‑(1→1)‑β‑d‑Manp. Klíčovým krokem jejich přípravy byla Pd‑katalyzovaná sp2-sp3 Suzukiho-Miyaurova „cross-coupling“ reakce, která umožnila spojení dvou sacharidových jednotek 1 a 2 za tvorby C-C vazby. Následné oxidačně-redukční transformace vzniklého C‑pseudodisacharidu 3 vedly ke vzniku kýžených (1→1)‑C‑disacharidů 4. Ty jsou nyní na spolupracujícím pracovišti testovány jako potenciální inhibitory Galektinu-1.   



9:00 Bc. Tomáš Otava M2 RNDr. Miroslav Ledvina, CSc. Nové protivirové deriváty na bázi nukleosidů a nukleotidů detail

Nové protivirové deriváty na bázi nukleosidů a nukleotidů

Viry patří mezi nejčastější lidské patogeny a boj proti nim je jednou z priorit současného lékařského a farmaceutického výzkumu.  Do rodu Flavivirus patří viry, které jsou původci významných lidských onemocnění, jako je například horečka dengue, západonilská horečka, žlutá zimnice nebo mikrocefalie způsobené virem Zika. Doposud nebyla pro některá onemocnění objevena žádná efektivní léčebná metoda. Jedním z hlavních přístupů k návrhu nových terapeutik proti těmto (ale i dalším) virům je cílení na viry kódované proteiny. Jedním takovým proteinem je i methyltransferasa, která je zodpovědná za N-7 a 2´-O methylaci čepičky virového genomu. Bylo prokázáno, že N-7 methylace je nezbytná pro replikaci virové RNA a absence methylové skupiny v 2´-O pozici způsobí zesílenou imunitní odpověď hostitelského organismu. Inhibicí tohoto proteinu by tedy bylo možné potlačit šíření virové infekce v organismu. Ve své práci představuji nové potenciální inhibitory methyltransferasové domény virového proteinu NS5 na bázi karbacyklických analogů donoru methylové skupiny S-adenosylmethioninu a jejich syntézy. Dále pak fluorescenčně značené analogy tohoto donoru, které byly použity pro testování vaznosti těchto látek na protein.  



9:00 Michal Kratochvíl M2 Ing. Kamil Parkan, Ph.D. Inovativní příprava a využití 2,3:4,6-O-di-iso-propyliden-D-glukalu detail

Inovativní příprava a využití 2,3:4,6-O-di-iso-propyliden-D-glukalu

2-O-glukal s isopropylidenovými chránícími skupinami (1) představuje velmi vhodný monosacharidový derivát pro reakci s organokovy. Lze tak i za mírných podmínek připravit 2-O-glukal lithium (2), který ochotně reaguje s elektrofily (3). Takto jednoduše připravené 1-substituované 2-O-glukaly (4) mohou poskytovat vhodný prekurzor pro syntézu složitějších sacharidových derivátů. Dosud publikovaná příprava výchozího 2-O-glukalu je však poměrně obtížná1 a nabízí se tak hledat nové, jednodušší přístupy pro jeho syntézu. Jako vhodná alternativa se nabízí dehydrohalogenace 2,3:4,6-di-O-isopropyliden-D-mannopyranosyl chloridu popřípadě 2,3:4,6-di-O-isopropyliden-D-glucopyranosyl chloridu, které se vyznačují svou stálostí a snadnou přípravou2,3. 1.   Chambers, D. J.; Evans, G. R.; Fairbanks, A. J., Tetrahedron 2004, 60, 8411-8419. 2.   Deng, L.; Tsybina, P.; Gregg, K. J.; Mosi R,; Zandberg, W. F.; Boraston, A. B.; Vocadlo, D. J., Bioorganic Med. Chem. 2013, 21, 4839-4845. 3.   Gómez A. M.; Pedregosa A.; Casillas M.; Uriel C.; López J. C., Eur. J. Org. Chem. 2009, 3579-3588.



9:00 Bc. Natalie Kolderová M2 Ing. Martin Kuchař, Ph.D. Chirální separace deschlorketaminu a jeho metabolitů  superkritickou fluidní chromatografií detail

Chirální separace deschlorketaminu a jeho metabolitů  superkritickou fluidní chromatografií

Deschlorketamin je řazen mezi nové psychoaktivní substance (NPS). Tyto látky většinou nepodléhají mezinárodní kontrole a během posledních let byl na evropském trhu zaznamenán velký nárůst jejich výskytu. NPS se dělí do mnoha skupin dle jejich původu. Jednou z těchto skupin jsou arylcyklohexylaminy, jež reprezentuje ketamin a jeho analoga. Ketamin je sice zneužíván jako rekreační droga způsobující halucinace až disociaci osobnosti, zároveň je však využíván v lékařství pro navození anestézie a k potlačení chronické bolesti. Bylo též prokázáno, že jeden z opticky čistých metabolitů ketaminu působí jako antidepresivum s rychlým nástupem účinku. Deschlorketamin, strukturní analog ketaminu, ve své struktuře rovněž obsahuje chirální centrum, avšak účinky jednotlivých enantiomerů či enantiomerů jeho metabolitů prozatím nebyly popsány. Naším cílem je proto vyvinout metodu chirální separace deschlorketaminu a jeho metabolitů s využitím chirálních kolon v superkritické fluidní chromatografii a optimalizovat podmínky hmotnostní detekce. V současné době máme vyvinutou a optimalizovanou metodu enantioseparace deschlorketaminu a jeho metabolitů, kterou využijeme pro stanovení poměrů a koncentrací těchto látek v biologických vzorcích.
9:00 Bc. Michala Jirsová M2 prof. Ing. Zdeněk Wimmer, DrSc. Syntéza porfyrinu substituovaného vybranými amidy betulinové kyseliny.  detail

Syntéza porfyrinu substituovaného vybranými amidy betulinové kyseliny. 

Syntéza a studium porfyrínu substituovaného vybranými amidy betulinové kyseliny.             Předmětem této práce je příprava několik konjugátu derivátů betulinové kyseliny s 5,10,15,20-tetrakis(4-karboxyfenyl)-21H,23H-porfyrinem, přičemž odlišnost připravovaných derivátů spočívá pouze v polyaminovém raménku  nacházející se mezi polyesterem jantarové kyseliny  na  C(3)-OH betulinové kyseliny a již zmíněném porfyrinem. Tato práce zahrnuje jednotlivé kroky pro dosažení požadovaného derivátu porfyrinu, jako je příprava již uvedeného poloesteru kyseliny betulinuvé pomocí sukcinanhydridu v přítomnosti DMAP, dále příprava amidu na volné karboxylové skupině poloesteru pomocí Boc-ethylendiaminu v přítomnosti T3P a pyridinu, aktivace karboxylové skupiny porfyrinu pomocí bis(pentafluorfenyl)karbonátu za přítomnosti 4-methylmorfolinu. Poslední krok spočívá v připojení aktivovaného porfyrinu k předem připravenému derivátu betulinové kyseliny amidovou vazbou v přítomnosti DIPEA a DMF.             Připravené deriváty budou zkoumány především na jejich cytotoxickou, antimikrobiální nebo anti-HIV aktivitu, dále pak na jejich schopnosti vytvářet supramolekulární systémy v přítomnosti vody a směsí rozpouštědel.
Aktualizováno: 4.5.2020 16:35, : Jitka Čejková

VŠCHT Praha
Technická 5
166 28 Praha 6 – Dejvice
IČO: 60461373
DIČ: CZ60461373

Datová schránka: sp4j9ch

Copyright VŠCHT Praha
Za informace odpovídá Oddělení komunikace, technický správce Výpočetní centrum

VŠCHT Praha
na sociálních sítích
zobrazit plnou verzi