Prosím čekejte...
Nepřihlášený uživatel
SVK
Nacházíte se: Studentská vědecká konference  → SVK 2018
iduzel: 43887
idvazba: 48122
šablona: stranka
čas: 25.4.2024 20:54:36
verze: 5378
uzivatel:
remoteAPIs: https://cis-prihlasovadlo.vscht.cz/svk/?year=2018
branch: trunk
Server: 147.33.89.150
Obnovit | RAW
iduzel: 43887
idvazba: 48122
---Nová url--- (newurl_...)
domena: 'svk.vscht.cz'
jazyk: 'cs'
url: '/svk-2018'
iduzel: 43887
path: 1/28821/43620/28823/43889/43887
CMS: Odkaz na newurlCMS
branch: trunk
Obnovit | RAW

SVK 2018

Sborníky SVK 2018: FCHT, FTOP, FPBT, FCHI.

Termín konání SVK

V akademickém roce 2018/19 proběhla SVK ve čtvrtek 22. 11. 2018, kdy je vyhlášen Rektorský den.

Organizace SVK

Organizace SVK je zajišťována prostřednictvím děkanátů fakult. Oddělení pro vědu a výzkum (VaV) zajišťuje elektronické vydání sborníku prací a koordinaci soutěže na fakultách.

Soutěž bude probíhat v přednáškových a posterových sekcích, výběr formy je na rozhodnutí vedení fakulty.

Minimální počet prací soutěžících v každé sekci je šest, maximální počet prací v sekci není limitován. Každý student může přihlásit jednu soutěžní práci.

Na Oddělení VaV má SVK na starosti Veronika Popová, tel. 220 44 3806, veronika.popova@vscht.cz. Dotazy ohledně elektronického přihlašovacího systému směřujte na jitka.cejkova@vscht.cz.

Časový harmonogram přípravy SVK 2018

  • Do 1. 10. 2018 jmenuje děkan fakultního organizátora SVK a jeho jméno nahlásí děkanáty na odd. VaV. Dále jmenuje pracovníky zodpovědné za organizaci jednotlivých sekcí. Fakultní a ústavní organizátoři poté budou seznámeni s elektronickým přihlašovacím systémem na stránkách http://svk.vscht.cz.
  • Od 8. 10. 2018 do 22. 10. 2018 se studenti závazně přihlásí do soutěže pomocí elektronického přihlašovacího systému http://svk.vscht.cz. K přístupu do systému použijí své školní přihlašovací údaje, vyplní ročník, jméno svého školitele a název svého příspěvku. Každý student může přihlásit jednu soutěžní práci a to s vědomím svého školitele.
  • Fakulty na základě počtu přihlášených studentů nahlásí do 25. 10. 2018 na odd. VaV počet sekcí na fakultě a počet soutěžních prací v jednotlivých sekcích.
  • Do 8. 11. 2018 studenti pomocí elektronického přihlašovacího systému nahrají anotaci svojí práce (max. 1300 znaků, max. 1 obrázek rozměru 16:9, možnosti formátování jsou návodně uvedeny v přihlašovacím systému).
  • Do 15. 11. 2018 fakultní organizátoři v elektronickém přihlašovacím systému roztřídí všechny soutěžní práce do jednotlivých sekcí na fakultě, dále uvedou názvy sekcí, místo a čas konání a složení komisí. Složení hodnotících komisí pro jednotlivé sekce určí vedení fakulty. Komise je nejméně tříčlenná a členy z řad akademických pracovníků mohou doplnit odborníci spolupracujících firem a průmyslových podniků. Předsedou komise by měl být profesor nebo docent.
  • Sborníky jednotlivých fakult budou automaticky vygenerovány na základě údajů uvedených v elektronickém přihlašovacím systému.

Seznam fakultních koordinátorů

V případě dotazů ohledně SVK se obracejte na příslušné ústavní či fakultní kordinátory, popřípadě kontaktujte Veroniku Popovou z Oddělení pro vědu a výzkum (Veronika.Popova@vscht.cz). Dotazy ohledně elektronického přihlašovacího systému směřujte na Jitku Čejkovou (Jitka.Cejkova@vscht.cz).

Další informace k soutěži

  • U příležitosti SVK je vyhlášena soutěž o Cenu Julie Hamáčkové v kategorii Studentská práce typu SVK; vyhlášení soutěže a bližší informace na http://gro.vscht.cz/cjh
  • Občerstvení pro komise a soutěžící hradí ústavy z vlastních prostředků.
  • Organizace průběhu soutěže v sekcích je výlučně věcí rozhodnutí fakult.
  • Finanční příspěvek na ocenění soutěžních prací bude hrazen z prostředků dotace na specifický výzkum (IGA 2018). Jeho výše bude stanovena dohodou proděkanů a prorektora pro VaV podle celkového počtu přihlášených soutěžních prací. Oceněna bude účast a dále první tři místa v každé sekci. Výplata příspěvku studentům bude provedena bezhotovostním převodem, zajistí děkanáty fakult. Je vítána další finanční nebo věcná podpora účastníků SVK ze sponzorských zdrojů. Její výše (hodnota), způsob rozdělení a výplaty je plně v kompetenci komise sekce.
  • Vytištění diplomů budou zajišťovat fakulty.

SVK 2018 – vyhlášení

Nejste zalogován/a (anonym)

Materiálové inženýrství I (B350 - 9:00)

  • Předseda: prof. Ing. Václav Švorčík, DrSc.
  • Komise: doc. Ing. Zdeňka Kolská, Ph.D., doc. Ing. Petr Slepička, Ph.D., Ing. Alena Řezníčková, Ph.D., Mgr. Oleksiy Lyutakov, Ph.D.
Čas Jméno Ročník Školitel Název příspěvku Anotace
9:00 Polina Bainova B3 Mgr. Oleksiy Lyutakov, Ph.D. Plazmon-katalýza pro povrchovou modifikací optických prvků.  detail

Plazmon-katalýza pro povrchovou modifikací optických prvků. 

Historie chemie ukazuje, že možnost provedení chemických transformací pokaždé dostane výkonný podnět po zavedení dalšího způsobu přivést vnější energii do systému (např. vývoj foto-, mikrovlnově- nebo ultrazvukem řízených reakcí). Během posledních 3 let se vyskytla další možnost iniciace chemické transformaci, a to pomoci plazmoniky. Plazmon je kvazičástice, která umožnuje koncentrovat velké množství energie v prostorových a časových souřadnicích. Bylo dokázáno, že plazmon je schopen „zvládnout nezvládnutelné“, tzn. iniciovat chemické transformace, které jsou nedosažitelné za jiných podmínek. Další výhodou plazmonem řízených chemických reakcí je možnost s nanopřesností určit „místo excitace” plazmonu, tzn. precizního (až na nanoúroveň) řízení chemické reakci.  V teto práci bylo navrženo plazmonem řízené štěpení C-I vazby ve struktuře jodoniové soli (JS), následované vytvořením organických radikálů a jejich roubováním na povrch Au. Plazmon byl excitován spojením optického vlákna s vrstvou Au se zdrojem laserového světla, a ponořením vlákna do roztoku JS. Navržený přístup poprvé využívá plazmonicky jev jako účinný nástroj pro zahájení modifikaci povrchu Au. Metoda může byt považována za velice účinnou při povrchové modifikaci a má řadu výhod z hlediska zachování materiálu a energie.  
9:15 Bc. Lukáš Děkanovský M2 Mgr. Oleksiy Lyutakov, Ph.D. Inteligentní antibakterialní materiál na bázi  PDMS a vodivého polymeru.  detail

Inteligentní antibakterialní materiál na bázi  PDMS a vodivého polymeru. 

Vzrůstající rezistence bakteriálních kmenů vůči používaným antibiotikům se stává v současné době jednou z největších hrozeb a zároveň výzev dnešní medicíny. Tato práce si klade za cíl vývoj unikátního materiálu, který dokáže s bakteriální kolonizací úspěšně bojovat. Snahou je vyvinout materiál s dostatečnou mechanickou odolností pro širokou škálu aplikací, který bude mít schopnost zamezit bakteriální kolonizaci na svém povrchu. V případě, že na povrchu tohoto materiálu začnou bakterie proliferovat, dokážeme využít změny povrchových vlastností, touto kolonizací vyvolaných, k vratnému sepnutí uvolňování antimikrobiální složky. Materiál je optimalizován takovým způsobem, aby bylo možné vnějším elektrickým polem řídit uvolňování po dobu nezbytně nutnou k zahubení bakterií na povrchu. Po tomto procesu je možné materiál jednoduchým procesem vybavit novou dávkou antimikrobiální složky a připravit k opětovnému použití.    
9:30 Bc. Kateřina Grohmannová M2 doc. Ing. Petr Slepička, Ph.D. Studium kompozitních titanových nanovrstev na skleněném substrátu​ detail

Studium kompozitních titanových nanovrstev na skleněném substrátu​

Titan je pro svou bioinertnost a vysokou korozní odolnost často využíván v lékařství na výrobu implantátů, oxid titaničitý pak vykazuje antimikrobiální vlastnosti. Předmětem práce bylo studium tenkých titanových kompozitních vrstev s ušlechtilými kovy deponovanými na skleněném substrátu. Depozice kovů byla provedena metodou katodového naprašování. V práci byly studovány vlastnosti Ti-Au, Au-Ti, resp. Ti-Ag, Ag-Ti nanovrstev v různém poměru tlouštěk. Vrstvy byly studovány na vzduchu při pokojové teplotě a po žíhání při teplotě 300°C po dobu jedné hodiny. Byly stanoveny parametry pro depozici různých tlouštěk kovových vrstev a určeny elektrické, chemické a morfologické vlastnosti. Měřením plošné resistance byla změřena vodivost vrstev a jejich spojitost, UV-VIS spektrometrií byly stanoveny optické vlastnosti, pomocí konfokálního mikroskopu a mikroskopu atomárních sil byla stanovena drsnost a morfologie povrchu. Byl sledován vliv pořadí vrstev na stabilizaci svrchní vrstvy kovu Au resp. Ag, pokud je podkladovou vrstvou Ti v porovnání s obráceným pořadím. Rovněž byl sledován vliv žíhání na povrchovou morfologii a spojitost povrchu. Plány do budoucna jsou určit chemické složení povrchu metodou XPS a provést biologické testy.  
9:45 Bc. Barbora Ivanovská M2 Ing. Nikola Slepičková Kasálková, Ph.D. Optimalizace podmínek přípravy PVA filmů detail

Optimalizace podmínek přípravy PVA filmů

PVA je ve vodě rozpustný, biodegradabilní polymer, který nachází uplatnění především v potravinářském průmyslu. Fyzikální vlastnosti a specifické funkční použití však závisí na mnoha faktorech. Cílem práce bylo optimalizovat přípravu PVA filmů. V rámci experimentální práce byly vytvořeny polymerní fólie o různých tloušťkách a vlastnostech. Mimo jiné byla studována možnost úpravy vlastnosti folií přidáním dalších látek jako např. kovových nanočástic. K tvorbě fólií byl použit PVA o různých molekulových hmotnostech. Změna morfologie a drsnosti povrchu byla zkoumána mikroskopií atomárních sil, chemické složení bylo stanoveno metodou XPS.   
10:15 Bc. Adéla Karasová M2 doc. Ing. Petr Slepička, Ph.D. Modifikace roztoků zlatých nanočástic v PEG detail

Modifikace roztoků zlatých nanočástic v PEG

Cílem práce je nalezení nejstabilnější koncentrace roztoku trisodium citrátu (TCD) pro uchovávání koloidního zlata (Au) deponovaného do polyethylenglykolu (PEG) při pokojové teplotě. V laboratoři jsem deponovala Au nanočástice (Au NP) metodou naprašování po dobu 100s, 200s, 300s, 400s a 500s do 2ml PEG. Vzniklé koloidní zlato bylo následně zkombinováno s 18ml vodného nízkoprocentního roztoku TCD (0,5g TCD ve 100ml H2O; 1,0g TCD ve 100ml H2O; 1,5g TCD ve 100ml H2O; 2,0g TCD ve 100ml H2O). Touto cestou jsem vytvořila čtyři sady vzorků s hodnotami uvedenými výše, které byly následně analyzovány metodami AAS, TEM a UV-VIS. Byly sledovány tyto vlastnosti Au NP – tvar, velikost a koncentrace, měřené bezprostředně po přípravě roztoků. Optické vlastnosti Au NP (UV-VIS) byly hodnoceny nultý (0.), sedmý (7.), čtrnáctý (14.) a dvacátý osmý (28.) den po přípravě. Výsledky popsaných testů jsou prezentovány.
10:30 Bc. Tomáš Tichý M1 doc. Ing. Petr Macháč, CSc. Elektrochemické leštění Cu fólií pro přípravu grafenu metodou CVD.   detail

Elektrochemické leštění Cu fólií pro přípravu grafenu metodou CVD.  

Práce je zaměřena na kvalitu připraveného grafenu metodou CVD na elektrochemicky leštěných měděných substrátech. Cílem práce bylo co nejvíce snížit drsnost povrchu měděné fólie elektrochemickým postupem a na takto elektrochemicky čištěné substráty připravit grafen. Dalším krokem je porovnat grafen narostlý na elektrochemicky leštěných měděných fóliích, s grafenem narostlým na referenční neleštěné fólii a diskutovat výsledky.  
10:45 Bc. Pavla Šuláková M2 doc. Ing. Jakub Siegel, Ph.D. Optimalizace procesu laserové modifikace polymeru v kapalině detail

Optimalizace procesu laserové modifikace polymeru v kapalině

Vývoj, příprava a charakterizace inovativních povrchů materiálů je obor, který je dlouhá léta na vzestupu a stále ukazuje nové možnosti materiálového inženýrství. S moderními technologiemi přišly i nové příležitosti a nový svět- nanosvět, který skýtá vlastnosti, kterých není možné v našem makrosvětě dosáhnout. Obsahem této práce je modifikace polymerního povrchu laserem v kapalném prostředí a jeho následná analýza. Ponořený polymer byl vystaven laserovému záření o různém napětí a laserovém toku. Takto připravené vzorky byly následně charakterizovány pomocí mikroskopu atomárních sil (AFM) a rentgenové fotoelektronové spektroskopie (XPS). AFM poskytla informaci o reliéfu a drsnosti povrchu. Díky XPS byly pozorovány změny atomárního složení vzorků. Výsledkem této práce je výběr optimálních hodnot napětí a laserového toku pro následnou přípravu vzorků, tentokrát v kapalném prostředí obsahujícím stříbrné nanočástice. Polymery s imobilizovanými stříbrnými nanočásticemi na svém povrchu jsou slibnou skupinou materiálů, které vykazují antibakteriální účinky, což je v dnešní době s rostoucí rezistencí bakterií na antibiotika stále vyhledávanější vlastností pro bioaplikace.  
Aktualizováno: 4.5.2020 16:35, : Jitka Čejková

VŠCHT Praha
Technická 5
166 28 Praha 6 – Dejvice
IČO: 60461373
DIČ: CZ60461373

Datová schránka: sp4j9ch

Copyright VŠCHT Praha
Za informace odpovídá Oddělení komunikace, technický správce Výpočetní centrum

VŠCHT Praha
na sociálních sítích
zobrazit plnou verzi