Prosím čekejte...
Nepřihlášený uživatel
SVK
Nacházíte se: Studentská vědecká konference  → SVK 2018
iduzel: 43887
idvazba: 48122
šablona: stranka
čas: 25.4.2024 08:26:52
verze: 5351
uzivatel:
remoteAPIs: https://cis-prihlasovadlo.vscht.cz/svk/?year=2018
branch: trunk
Server: 147.33.89.153
Obnovit | RAW
iduzel: 43887
idvazba: 48122
---Nová url--- (newurl_...)
domena: 'svk.vscht.cz'
jazyk: 'cs'
url: '/svk-2018'
iduzel: 43887
path: 1/28821/43620/28823/43889/43887
CMS: Odkaz na newurlCMS
branch: trunk
Obnovit | RAW

SVK 2018

Sborníky SVK 2018: FCHT, FTOP, FPBT, FCHI.

Termín konání SVK

V akademickém roce 2018/19 proběhla SVK ve čtvrtek 22. 11. 2018, kdy je vyhlášen Rektorský den.

Organizace SVK

Organizace SVK je zajišťována prostřednictvím děkanátů fakult. Oddělení pro vědu a výzkum (VaV) zajišťuje elektronické vydání sborníku prací a koordinaci soutěže na fakultách.

Soutěž bude probíhat v přednáškových a posterových sekcích, výběr formy je na rozhodnutí vedení fakulty.

Minimální počet prací soutěžících v každé sekci je šest, maximální počet prací v sekci není limitován. Každý student může přihlásit jednu soutěžní práci.

Na Oddělení VaV má SVK na starosti Veronika Popová, tel. 220 44 3806, veronika.popova@vscht.cz. Dotazy ohledně elektronického přihlašovacího systému směřujte na jitka.cejkova@vscht.cz.

Časový harmonogram přípravy SVK 2018

  • Do 1. 10. 2018 jmenuje děkan fakultního organizátora SVK a jeho jméno nahlásí děkanáty na odd. VaV. Dále jmenuje pracovníky zodpovědné za organizaci jednotlivých sekcí. Fakultní a ústavní organizátoři poté budou seznámeni s elektronickým přihlašovacím systémem na stránkách http://svk.vscht.cz.
  • Od 8. 10. 2018 do 22. 10. 2018 se studenti závazně přihlásí do soutěže pomocí elektronického přihlašovacího systému http://svk.vscht.cz. K přístupu do systému použijí své školní přihlašovací údaje, vyplní ročník, jméno svého školitele a název svého příspěvku. Každý student může přihlásit jednu soutěžní práci a to s vědomím svého školitele.
  • Fakulty na základě počtu přihlášených studentů nahlásí do 25. 10. 2018 na odd. VaV počet sekcí na fakultě a počet soutěžních prací v jednotlivých sekcích.
  • Do 8. 11. 2018 studenti pomocí elektronického přihlašovacího systému nahrají anotaci svojí práce (max. 1300 znaků, max. 1 obrázek rozměru 16:9, možnosti formátování jsou návodně uvedeny v přihlašovacím systému).
  • Do 15. 11. 2018 fakultní organizátoři v elektronickém přihlašovacím systému roztřídí všechny soutěžní práce do jednotlivých sekcí na fakultě, dále uvedou názvy sekcí, místo a čas konání a složení komisí. Složení hodnotících komisí pro jednotlivé sekce určí vedení fakulty. Komise je nejméně tříčlenná a členy z řad akademických pracovníků mohou doplnit odborníci spolupracujících firem a průmyslových podniků. Předsedou komise by měl být profesor nebo docent.
  • Sborníky jednotlivých fakult budou automaticky vygenerovány na základě údajů uvedených v elektronickém přihlašovacím systému.

Seznam fakultních koordinátorů

V případě dotazů ohledně SVK se obracejte na příslušné ústavní či fakultní kordinátory, popřípadě kontaktujte Veroniku Popovou z Oddělení pro vědu a výzkum (Veronika.Popova@vscht.cz). Dotazy ohledně elektronického přihlašovacího systému směřujte na Jitku Čejkovou (Jitka.Cejkova@vscht.cz).

Další informace k soutěži

  • U příležitosti SVK je vyhlášena soutěž o Cenu Julie Hamáčkové v kategorii Studentská práce typu SVK; vyhlášení soutěže a bližší informace na http://gro.vscht.cz/cjh
  • Občerstvení pro komise a soutěžící hradí ústavy z vlastních prostředků.
  • Organizace průběhu soutěže v sekcích je výlučně věcí rozhodnutí fakult.
  • Finanční příspěvek na ocenění soutěžních prací bude hrazen z prostředků dotace na specifický výzkum (IGA 2018). Jeho výše bude stanovena dohodou proděkanů a prorektora pro VaV podle celkového počtu přihlášených soutěžních prací. Oceněna bude účast a dále první tři místa v každé sekci. Výplata příspěvku studentům bude provedena bezhotovostním převodem, zajistí děkanáty fakult. Je vítána další finanční nebo věcná podpora účastníků SVK ze sponzorských zdrojů. Její výše (hodnota), způsob rozdělení a výplaty je plně v kompetenci komise sekce.
  • Vytištění diplomů budou zajišťovat fakulty.

SVK 2018 – vyhlášení

Nejste zalogován/a (anonym)

Anorganické nekovové materiály II (chodba Ústavu skla a keramiky - 9:15)

  • Předseda: Prof. Dr. Willi Pabst
  • Komise: Ing. František Lahodný, Ph.D., Ing. et Mgr. Jan Kočí, Ing. Jan Macháček, Ph.D.
Čas Jméno Ročník Školitel Název příspěvku Anotace
9:15 Petra Šimonová B3 Ing. Eva Gregorová, CSc. Keramika v soustavě CaO-Al2O3-SiO2 detail

Keramika v soustavě CaO-Al2O3-SiO2

Cílem práce bylo připravit keramiku v soustavě CaO-Al2O3-SiO2, určit fázové složení po výpalu různé teploty a stanovit Youngovy moduly připravených keramik a jejich teplotní závislosti. Lisovací směs byla připravena ze Sedleckého kaolinu Ia a CaCO3 v hmotnostním poměru 80 :20. Homogenizace směsi byla provedena v polyethylenových lahvích za mokra, směs byla vylita na sádrovou formu, vysušena a rozetřena. Na laboratorním jednoosém lisu byly připraveny vzorky tvaru trámečků o rozměrech 20 x 100 mm a tablet o průměru 3,6 mm. Vzorky byly vypáleny na teploty 900, 1000, 1100, 1200 a 1300 °C s rychlostí nárůstu teploty 2°C/min a dobou výdrže 2 hodiny na maximální teplotě. Byly charakterizovány pomocí Archimédových měření objemovou hmotností a zdánlivou pórovitostí a bylo u nich stanoveno smrštění výpalem. Youngův modul pružnosti byl měřen na přístroji RFDA 23 (IMCE, Belgie) s vysokoteplotní pecí HT-1600 (IMCE, Belgie), který umožňuje stanovení resonančních frekvencí ohybových kmitů, ze kterých se následně vypočítají hodnoty Youngova modulu. V závěru práce byla provedena na jednotlivých vzorcích RTG analýza a byl stanoven typ a přibližné množství krystalických fází přítomných ve vzorcích vypálených na různé teploty.  
9:15 Bc. Alina Volkova M1 Ing. Martina Šídlová, Ph.D. Charakterizace elektrárenských popílků se zaměřením na XRD analýzu detail

Charakterizace elektrárenských popílků se zaměřením na XRD analýzu

Energetický průmysl produkuje obrovské množství vedlejších energtických produktů (VEP). Mezi tyto produkty patří popílek, popel, škvára a energosádrovec. V této práce byly charakterizovány vysokoteplotní (VP) a fluidní (FP) popílky z českých hnědouhelných elektráren a jejich hydratované produkty. Největší část byla věnována metodě rentgenové difrakční analýzy (XRD), která umožnuje stanovení fázového složení vzorku a amorfního podílu. Kvantifikace amorfního podílu byla provedena metodou vnitřního standardu s využitím Rietveldovy metody. Bylo zjištěno, že vysokoteplotní popílek obsahuje 54 % amorfní fáze a fluidní 62 %. Z FP bylo následně připraveno 5 kaší. XRD analýzou zatvrdlých kaší bylo zjištěno, že množství amorfního podílu je nezávislé na čase a současně je závislé na vodním součiniteli. Se vzrůstajícím vodním součinitelem klesalo množství amorfního podílu a narůstalo množství hlavní krystalické fáze ettringitu. Dále bylo zjištěno, že pevnosti zatvrdlých popílkových pojiv narůstají s časem a závisí na vodním součiniteli. Kaše připravené s vodním součinitelem 0,3 vykazovaly po 90 dnech pevnosti kolem 90 MPa, což činí toto bezslínkové pojivo perspektivním materiálem ve stavebnictví.  
9:15 Karolína Holíková B3 Ing. Eva Gregorová, CSc. Elastické vlastnosti keramiky v soustavě Al2O3-SiO2 detail

Elastické vlastnosti keramiky v soustavě Al2O3-SiO2

Keramická směs v soustavě Al2O3-SiO2 byla připravena z kaolinu Sedlec Ia a tabulárního korundu s deklarovanou velikostí částic 0-0,2 mm v poměru 80 : 20. Kaolin byl ztekucen přídavkem 0.5 hm.% pyrofosforečnanu sodného a homogenizace směsi byla provedena za mokra v polyethylenových lahvích na překlopné míchačce (6 hodin). Následně byla směs vylita na sádrovou podložku, vysušena, rozdrcena v třecí misce a z takto připravené směsi byly vylisovány vzorky tvaru trámečků (20 x 100 mm) a tablet (průměr 3.6 mm) tlakem 50 MPa. Výpal vzorků byl proveden na teploty  1100-1500 °C (v krocích po 100 °C) při rychlosti ohřevu 2 °C/min s 2 hodinovou výdrží na maximální teplotě. Připravené vzorky byly charakterizovány pomocí objemové hmotnosti, smrštění a zdánlivé pórovitosti. Metodou impulsní excitace byl při pokojové teplotě proměřen Youngův modul, smykový modul a bylo stanoveno Poissonovo číslo. V závěru práce byla naměřena také teplotní závislost Youngových modulů jednotlivých vzorků a na vzorcích tvaru tablet byla provedena rentgenová fázová analýza.  
9:15 Barbora Jurková M1 doc.Ing. Alexandra Kloužková, CSc. Vliv fluoridu vápenatého na syntézu leucitu detail

Vliv fluoridu vápenatého na syntézu leucitu

Základní krystalickou fází mnoha současných dentálních kompozitů je leucit. Cílem dané práce je syntéza amorfního leucitového prekurzoru v hydrotermálních podmínkách s příměsí fluoridu vápenatého a následnou krystalizací tetragonálního leucitu. Teoretická část práce obsahuje stručný popis dentálních keramických materiálů, jejich historický vývoj, základní typy dentálních náhrad včetně surovinových zdrojů. Následuje informace o leucitu a jeho struktuře, vlastnostech a možných metodách jeho přípravy. V experimentální části je uveden použitý způsob syntézy amorfního leucitového prekurzoru v hydrotermálních podmínkách. Následně byl sledován vliv přídavku fluoridu vápenatého k amorfnímu nebo očkovanému prekurzoru na produkt následující kalcinace. Byl sledován vliv kalcinačních podmínek (doba a teplota) na množství syntetizovaného tetragonálního leucitu a vedlejších produktů. Cílem bylo zjistit, zda lze přídavkem fluoridu vápenatého ovlivnit teplotu krystalizace a čistotu konečného produktu. Bylo prokázáno, že přídavek CaF2 mírně snížil krystalizační teplotu tetragonálního leucitu, jak u očkovaného, tak i u amorfního prekurzoru. Dále, že na množství vznikajícího kalsilitu mají větší vliv kalcinační podmínky a přítomnost očkovací látky než přídavek fluoridu vápenatého.  
9:15 Bc. Filip Vašíček M1 Ing. Tadeáš Gavenda, Ph.D. Ramanova spektroskopie vrstev na skle detail

Ramanova spektroskopie vrstev na skle

Ramanova spektroskopie je analytická metoda, která využívá nepružného rozptylu při interakci dopadajícího záření s atomy a molekulami měřené látky. Výhodou metody je její nedestruktivnost, rychlost a možnost analýzy různých materiálů bez náročné přípravy vzorků. Proto se používá k charakterizaci složení a struktury pevných látek, kapalin, plynů, práškových vzorků i gelů. Experiment byl zaměřen na studium povrchu a povrchových vrstev na sklech. Předmětem experimentu byla modelová binární sodná a draselná skla s různým obsahem alkálií. Ramanovou spektroskopií byla popsána struktura uvedených systémů. Skla byla korodována v prostředí HCl. Pomocí Ramanovy spektroskopie byla zkoumána koroze z hlediska sktrukturních změn ve sklech. Byly změřeny hloubkové profily, které dokumentují rozsah koroze do hloubky skla. Bylo zjištěno, že koroze způsobuje depolymerizaci skla v povrchové vrstvě, což je možné vysvětlit odlivem alkálií způsobeným tvorbou korozních produktů na povrchu skla. Byl zdokumentován rozklad tříčlenných cyklů následkem koroze, což je zřejmé z poklesu intenzity D2 píku. Ze spekter je viditelná i změna úhlu Si-O-Si. Hloubkové profily dokázaly, že hloubky strukturních změn dosahují 6 – 10 µm.  
9:15 Bc. Phuong Linh Trinh M1 doc. Dr. Ing. Martin Míka Skla jako zdroje fotonů pro optogenetiku detail

Skla jako zdroje fotonů pro optogenetiku

Optogenetika je nová optická metoda stimulace buněk v oboru neurologie, jejíž velkou předností, oproti předchozím metodám, je především přesné lokální a časové působení světla na neurony, a tím je buď cíleně stimuluje, nebo tlumí. Tato lékařská technika umožňuje léčit například poruchy zraku, sluchu, paměti a řadu dalších degenerativních poruch mozku. V mém experimentu byla, tavením v PtRh kelímku směsí oxidů a uhličitanů vybraných prvků, připravena nová laserová skla a byly proměřeny jejich absorpční a emisní vlastnosti. Připravená skla jsou slibným laserovým materiálem pro zdroje schopné generovat fotony o vhodné vlnové délce (energii) a intenzitě pro optogenetiku.
9:15 Bc. Alena Nováková M1 prof. RNDr. Ondrej Gedeon, Ph.D., DSc. Charakterizace ultratenkých vrstev na skle pomocí TOF-SIMS detail

Charakterizace ultratenkých vrstev na skle pomocí TOF-SIMS

Charakterizace ultratenkých vrstev je jednou z analytických výzev a její potřeba souvisí s povrchovými úpravami materiálů. Díky interakci s prostředím probíhají na površích chemické změny vedoucí k tvorbě vrstev s pozměněným složením, strukturou a vlastnostmi. Koroze skla, speciálně její počáteční fáze, je modelovým příkladem. V mé práci jsem využívala metodu TOF-SIMS, která je implementovaná do FIB-SEM. Optimalizaci metody, tj. nalezení vhodných experimentálních podmínek (proud iontového svazku, velikost odprašované plochy, energie a proud nábojové kompenzace) jsem provedla pro systém TiO2/sklo. Cílem bylo dosáhnout co nejlepšího hloubkového rozlišení. Bylo ukázáno, že optimalizace proudu iontového svazku (potlačení vlivu depozice při malých proudech, zamezení promíchávání iontů a nábojovým efektům při velkých proudech) v kombinaci se snížením jeho urychlovacího napětí při vhodné nábojové kompenzaci pomocí zdroje pomalých elektronů vede k hloubkovému rozlišení v řádu několika nanometrů (jednotek odprašovacích cyklů). Znalosti získané na dobře definovaném systému jsem využila pro sledování koroze na modelovém binárním sodno-křemičitém skle. Prokázalo se silné obohacení povrchu skel alkáliemi a potvrdil se vznik „krystalických útvarů“ bohatých na sodík, kyslík a hydroxid.  
Aktualizováno: 4.5.2020 16:35, : Jitka Čejková

VŠCHT Praha
Technická 5
166 28 Praha 6 – Dejvice
IČO: 60461373
DIČ: CZ60461373

Datová schránka: sp4j9ch

Copyright VŠCHT Praha
Za informace odpovídá Oddělení komunikace, technický správce Výpočetní centrum

VŠCHT Praha
na sociálních sítích
zobrazit plnou verzi