Prosím čekejte...
Nepřihlášený uživatel
SVK
Nacházíte se: Studentská vědecká konference  → SVK 2018
iduzel: 43887
idvazba: 48122
šablona: stranka
čas: 23.4.2024 23:54:22
verze: 5378
uzivatel:
remoteAPIs: https://cis-prihlasovadlo.vscht.cz/svk/?year=2018
branch: trunk
Server: 147.33.89.150
Obnovit | RAW
iduzel: 43887
idvazba: 48122
---Nová url--- (newurl_...)
domena: 'svk.vscht.cz'
jazyk: 'cs'
url: '/svk-2018'
iduzel: 43887
path: 1/28821/43620/28823/43889/43887
CMS: Odkaz na newurlCMS
branch: trunk
Obnovit | RAW

SVK 2018

Sborníky SVK 2018: FCHT, FTOP, FPBT, FCHI.

Termín konání SVK

V akademickém roce 2018/19 proběhla SVK ve čtvrtek 22. 11. 2018, kdy je vyhlášen Rektorský den.

Organizace SVK

Organizace SVK je zajišťována prostřednictvím děkanátů fakult. Oddělení pro vědu a výzkum (VaV) zajišťuje elektronické vydání sborníku prací a koordinaci soutěže na fakultách.

Soutěž bude probíhat v přednáškových a posterových sekcích, výběr formy je na rozhodnutí vedení fakulty.

Minimální počet prací soutěžících v každé sekci je šest, maximální počet prací v sekci není limitován. Každý student může přihlásit jednu soutěžní práci.

Na Oddělení VaV má SVK na starosti Veronika Popová, tel. 220 44 3806, veronika.popova@vscht.cz. Dotazy ohledně elektronického přihlašovacího systému směřujte na jitka.cejkova@vscht.cz.

Časový harmonogram přípravy SVK 2018

  • Do 1. 10. 2018 jmenuje děkan fakultního organizátora SVK a jeho jméno nahlásí děkanáty na odd. VaV. Dále jmenuje pracovníky zodpovědné za organizaci jednotlivých sekcí. Fakultní a ústavní organizátoři poté budou seznámeni s elektronickým přihlašovacím systémem na stránkách http://svk.vscht.cz.
  • Od 8. 10. 2018 do 22. 10. 2018 se studenti závazně přihlásí do soutěže pomocí elektronického přihlašovacího systému http://svk.vscht.cz. K přístupu do systému použijí své školní přihlašovací údaje, vyplní ročník, jméno svého školitele a název svého příspěvku. Každý student může přihlásit jednu soutěžní práci a to s vědomím svého školitele.
  • Fakulty na základě počtu přihlášených studentů nahlásí do 25. 10. 2018 na odd. VaV počet sekcí na fakultě a počet soutěžních prací v jednotlivých sekcích.
  • Do 8. 11. 2018 studenti pomocí elektronického přihlašovacího systému nahrají anotaci svojí práce (max. 1300 znaků, max. 1 obrázek rozměru 16:9, možnosti formátování jsou návodně uvedeny v přihlašovacím systému).
  • Do 15. 11. 2018 fakultní organizátoři v elektronickém přihlašovacím systému roztřídí všechny soutěžní práce do jednotlivých sekcí na fakultě, dále uvedou názvy sekcí, místo a čas konání a složení komisí. Složení hodnotících komisí pro jednotlivé sekce určí vedení fakulty. Komise je nejméně tříčlenná a členy z řad akademických pracovníků mohou doplnit odborníci spolupracujících firem a průmyslových podniků. Předsedou komise by měl být profesor nebo docent.
  • Sborníky jednotlivých fakult budou automaticky vygenerovány na základě údajů uvedených v elektronickém přihlašovacím systému.

Seznam fakultních koordinátorů

V případě dotazů ohledně SVK se obracejte na příslušné ústavní či fakultní kordinátory, popřípadě kontaktujte Veroniku Popovou z Oddělení pro vědu a výzkum (Veronika.Popova@vscht.cz). Dotazy ohledně elektronického přihlašovacího systému směřujte na Jitku Čejkovou (Jitka.Cejkova@vscht.cz).

Další informace k soutěži

  • U příležitosti SVK je vyhlášena soutěž o Cenu Julie Hamáčkové v kategorii Studentská práce typu SVK; vyhlášení soutěže a bližší informace na http://gro.vscht.cz/cjh
  • Občerstvení pro komise a soutěžící hradí ústavy z vlastních prostředků.
  • Organizace průběhu soutěže v sekcích je výlučně věcí rozhodnutí fakult.
  • Finanční příspěvek na ocenění soutěžních prací bude hrazen z prostředků dotace na specifický výzkum (IGA 2018). Jeho výše bude stanovena dohodou proděkanů a prorektora pro VaV podle celkového počtu přihlášených soutěžních prací. Oceněna bude účast a dále první tři místa v každé sekci. Výplata příspěvku studentům bude provedena bezhotovostním převodem, zajistí děkanáty fakult. Je vítána další finanční nebo věcná podpora účastníků SVK ze sponzorských zdrojů. Její výše (hodnota), způsob rozdělení a výplaty je plně v kompetenci komise sekce.
  • Vytištění diplomů budou zajišťovat fakulty.

SVK 2018 – vyhlášení

Nejste zalogován/a (anonym)

Anorganické nekovové materiály III (chodba Ústavu skla a keramiky - 9:15)

  • Předseda: Doc.Ing.Dr. Martin Míka
  • Komise: Ing. Tadeáš Gavenda, Ph.D., Ing.Mária Kavanová, Ing. Eva Gregorová, CSc.
Čas Jméno Ročník Školitel Název příspěvku Anotace
9:15 Bc. et Ing. Tomáš Nedvěd M2 doc.Ing. Alexandra Kloužková, CSc. Identifikace zdrojů fluoridů v surovinách pro výrobu keramických obkladů a dlažeb detail

Identifikace zdrojů fluoridů v surovinách pro výrobu keramických obkladů a dlažeb

Minerály obsahující fluoridy jsou přirozenou složkou horninového prostředí a vyskytují se ve stopových množstvích v plastických i neplastických surovinách pro výrobu keramiky. V průběhu keramické výroby může docházet k jejich uvolňování při zpracování surovin mletím ve vodní suspenzi, sušením v rozprachových sušárnách a výpalu výrobku. Uvolněné sloučeniny fluoru pak mohou působit problémy ve výrobě, například korozi technologického zařízení. Cílem práce je prokázat zdroj fluoridů v keramických směsích tvořených kombinací šesti jílových surovin, kaolinu, vápence a živce. Dále porovnat obsah fluoridů ve výliscích a ve střepech vypálených výrobků dlažby a obkladu. Bylo provedeno hodnocení chemického složení a mineralogického složení surovin i výrobků a z vyhodnocení výsledků byly určeny zdroje fluoridů ve vstupních surovinách.  
9:15 Bc Veronika Zemančíková M1 Ing. Diana Horkavcová, Ph.D. Titaničité povlaky so striebrom na poréznej zliatine TiSi. detail

Titaničité povlaky so striebrom na poréznej zliatine TiSi.

V  biologickom inžinierstve zameranom na podporu funkcií organizmu sú často využívané kovy, predovšetkým ocele a zliatiny. Zvláštny význam má zliatina titanu a kremíku, ktorá vďaka vlastnostiam obsiahnutých prvkov vykazuje tvrdosť a pórovitosť vhodnú na implantáciu do organizmu. Aby sa predišlo nežiaducej imunitnej reakcii a odmietnutiu implantátu môžu byť zliatiny potiahnuté antibakteriálnymi sol-gel povlakmi s obsahom Ag. Táto práca sa zameriava na testovanie vybranej koncentrácie Ag v povlaku na vysoko a nízko poréznych substrátoch zliatiny TiSi.  Povlaky  boli pripravené technikou dip-coating. Zdrojom Ag boli AgNO3 a Ag3PO4. Na potvrdenie alebo vyvrátenie antibakteriálneho účinku boli povlaky testované voči gram-negatívnej baktérii  E. coli a gram-pozitívnej baktérii  S. epidermidis po dobu 4 a 24 hodín.  Ďalej boli vykonané nekontaktné testy cytotoxicity, na bunečnej línii myších fybroblastov L929. Povrchy substrátov bez povlaku, ako aj oba typy povlakov boli charakterizované optickým a elektrónovým mikroskopom.  Povlaky dokonale kopírovali porézny povrch substrátov. V prípade vysoko poréznej zliatiny sa v povlakoch objavili aj trhliny. Distribúcia častíc Ag v oboch typoch povlakov nebola rovnomerná. Po 24 hod. povlaky vykazovali takmer 100% antibakteriálny účinok.  
9:15 Bc. Patrícia Bugáňová M1 Ing. Diana Horkavcová, Ph.D. Příprava a charakterizace křemičitých sol-gel povlaků se stříbrem   detail

Příprava a charakterizace křemičitých sol-gel povlaků se stříbrem  

V dnešnej dobe dochádza k neustálemu rozvoju sklených vrstiev s antibakteriálnymi vlastnosťami, ktoré sú v praxi využívané najmä ako vrstvy určené na sanitárnu keramiku. Pre svoju technickú nenáročnosť  je vo veľkej miere používaná metóda sól-gél, ktorá spočíva v gelácii kvapalného sólu na gél s nasledujúcim vysušením a výpalom. V tejto práci boli metódou sól-gél pripravené tri typy základných kremičitých sólov. Prvý z nich slúžil ako referent, do dvoch sólov bolo striebro vnášané vo forme dusičnanu strieborného v koncentráciách c(AgNO3) = 0,06 a 0,09 mol/l. Sól bol nanesený technikou dip-coating na šesť typov skla s rozličným chemickým zložením. Po výpale bola spektrofotometricky meraná absorbancia povlakov. Povlaky boli transparentné a nemenili vizuálny charakter substrátov. Povrch povlakov bol charakterizovaný optickou a skenovacou elektrónovou mikroskopiou, ktorá preukázala čiastočnú nehomogenitu povlakov a v niektorých prípadoch nerovnomernú distribúciu strieborných častíc. Priľnavosť povlakov k substrátom bola meraná tape  testom. Adhézia všetkých povlakov k substrátom bola výborná (stupeň 5B). Na určenie antibakteriálneho účinku povlakov bol použitý antibakteriálny test voči Escherichia coli po dobu 24 hodín. Antibakteriálne účinky povlakov však potvrdené neboli.  
9:15 Tomáš Doležal B1 Ing. Martina Šídlová, Ph.D. Charakterizace elektrárenských popílků ze složišť detail

Charakterizace elektrárenských popílků ze složišť

Elektrárenské popílky jsou mnoho let důležitou druhotnou surovinou, a to především ve stavebnictví. Přesto velká část těchto popílků končí bez užitku na složištích. Vzhledem k tomu, že je kladen stále větší důraz na ekologii a současně se ztenčují zdroje primárních surovin, dochází již dnes ve světě k zpětnému vytěžování popílků s cílem jeho opětovného využití. Cílem práce bylo provést základní analýzy popílku, resp. aglomerátu (popílek + škvára) ze složiště Panský les u elektrárny Mělník. Prvotní zkoušky prováděné z každého metru vrtu zahrnovaly stanovení vlhkosti aglomerátu, granulometrii, prvkovou analýzu (XRF) a stanovení ztráty žíháním. Dále byla provedena fázová analýza pomocí rentgenové difrakce u vybraných hloubek vrtu. Následovat budou zkoušky dle normy ČSN EN 450-1 (Popílek do betonu) a ČSN 72 2071 (Popílek pro stavební účely) tak, aby byl splněn širší cíl projektu vedoucí k vypracování metodiky úpravy aglomerátu ze složiště pro jeho následné využití. Tyto zkoušky v sobě budou zahrnovat sítový rozbor, stanovení sypné a měrné hmotnosti, stanovení měrného povrchu, normální konzistence, počátku tuhnutí, index účinnosti aj. Jelikož se takto podrobný výzkum v ČR zatím neprováděl, dosažené výsledky mají v blízké budoucnosti pomoci k opětnému využívání této druhotné suroviny.  
9:15 Bc. Lucie Šrailová M2 Ing. Diana Horkavcová, Ph.D. Příprava a charakterizace křemičitých sol-gel povlaků s obsahem Ag detail

Příprava a charakterizace křemičitých sol-gel povlaků s obsahem Ag

Pro účely běžného dokončování keramických výrobků či pro jejich specifickou povrchovou dekorativní úpravu se využívá nepřeberné množství glazur. U velkého množství materiálů lze použít také techniku sol-gel, kterou lze vytvořit transparentní ochrannou vrstvu s antibakteriálními účinky. V tomto experimentu byla jako substrát zvolena mikroskopická podložní sklíčka, na které byl nanášen křemičitý povlak s dvěma koncentracemi stříbra metodou sol-gel technikou spray-coating. Cílem tohoto experimentu bylo připravit transparentní antibakteriální sol-gel povlaky za třech různých podmínek nanášení a následně stanovit nejlepší parametry. Hlavními kritérii pro stanovení kvality vypálených povlečených substrátů bylo měření adheze a charakterizace povlaků optickým a elektronovým mikroskopem. Antibakteriální účinky povlaků byly testovány vůči bakteriím Escherichia Coli a Staphylococcus Epidermidis po dobu 4 a 24 hod. Nejlepší výsledky vykazovaly povlaky SA09 nanášené za 1. a 3. podmínky. Tyto povlaky o koncentraci stříbra c = 0,09 mol/l vytváří nejčastěji kompaktní povrch s minimem trhlin a pórů. Částice stříbra se v žádném typu povlaků neshlukují.  
9:15 Klára Pulcová B3 Ing. Martina Šídlová, Ph.D. Odolnost bezcementového popílkového pojiva proti působení vody a CHRL detail

Odolnost bezcementového popílkového pojiva proti působení vody a CHRL

Uhelné popílky vznikající vysokoteplotním spalováním v uhelných elektrárnách jsou významnou druhotnou surovinou. Tyto vysokoteplotní popílky (VP) se používají jako přísada do cementu, betonu, pórobetonu, aj. Druhý typ popílků – popílky fluidní (FP), které vznikají ve fluidních kotlích při nižších teplotách, své uplatnění stále hledají. Vysoký obsah CaO a CaSO4 znemožňuje použití FP s portlandským cementem. Ukazuje se, že správnou cestou by mohla být příprava pojiva bezcementového, které vykazuje obdobné mechanické vlastnosti jako portlandský cement. Pro použití v pozemním stavitelství však musí být tato pojiva odolná vůči změnám teplot za působení vody a chemických rozmrazovacích látek (CHRL) vyskytujících se v posypových solích. Cílem práce bylo vytvořit bezcementová tělesa z FP, vystavit je střídavému zmrazování a roztávání v prostředí vody a 3 % roztoku NaCl ve smyslu normy ČSN 73 1326 a sledovat jejich postupnou korozi. Bylo zjištěno, že kaše připravené z FP s plastifikátorem a provzdušňující přísadou vykazují po 100 cyklech nenarušený, popř. jen slabě narušený povrch. Dosažené výsledky naznačují, že by se FP mohly stát perspektivním materiálem pro použití v pozemním stavitelství.  
9:15 Bc. Jan Baborák M1 Ing. Miroslav Rada, CSc. Vliv poměru obsahu jednomocných a trojmocných iontů na vlastnosti skel detail

Vliv poměru obsahu jednomocných a trojmocných iontů na vlastnosti skel

Skla obsahující více než jeden druh alkalických iontů vykazují značné nelineární změny vlastností v závislosti na molárním poměru obsahu těchto iontů. Náplní této práce je vypracování literární rešerše týkající se tohoto fenoménu, který je označován jako efekt smíšených alkálií (anglicky „the mixed alkali effect“). Cílem je získání kompaktní databáze informací o chování základních technologických vlastností skloviny a skel v závislosti na složení sklářského kmene – a to především na vstupním molárním poměru alkalických oxidů. Dále bude experimentálně ověřen vliv poměru obsahu jednomocných oxidů Na2O, K2O a Li2O a trojmocných oxidů Al2O3 a B2O3 na vlastnosti připravené skloviny a skel. Sledovanými vlastnostmi budou: viskozita, el. vodivost, krystalizační charakteristiky, dilatometrické parametry, hydrolytická odolnost a sonorita.  
Aktualizováno: 4.5.2020 16:35, : Jitka Čejková

VŠCHT Praha
Technická 5
166 28 Praha 6 – Dejvice
IČO: 60461373
DIČ: CZ60461373

Datová schránka: sp4j9ch

Copyright VŠCHT Praha
Za informace odpovídá Oddělení komunikace, technický správce Výpočetní centrum

VŠCHT Praha
na sociálních sítích
zobrazit plnou verzi