Prosím čekejte...
Nepřihlášený uživatel
SVK
Nacházíte se: Studentská vědecká konference  → SVK 2018
iduzel: 43887
idvazba: 48122
šablona: stranka
čas: 28.3.2024 18:52:33
verze: 5378
uzivatel:
remoteAPIs: https://cis-prihlasovadlo.vscht.cz/svk/?year=2018
branch: trunk
Server: 147.33.89.150
Obnovit | RAW
iduzel: 43887
idvazba: 48122
---Nová url--- (newurl_...)
domena: 'svk.vscht.cz'
jazyk: 'cs'
url: '/svk-2018'
iduzel: 43887
path: 1/28821/43620/28823/43889/43887
CMS: Odkaz na newurlCMS
branch: trunk
Obnovit | RAW

SVK 2018

Sborníky SVK 2018: FCHT, FTOP, FPBT, FCHI.

Termín konání SVK

V akademickém roce 2018/19 proběhla SVK ve čtvrtek 22. 11. 2018, kdy je vyhlášen Rektorský den.

Organizace SVK

Organizace SVK je zajišťována prostřednictvím děkanátů fakult. Oddělení pro vědu a výzkum (VaV) zajišťuje elektronické vydání sborníku prací a koordinaci soutěže na fakultách.

Soutěž bude probíhat v přednáškových a posterových sekcích, výběr formy je na rozhodnutí vedení fakulty.

Minimální počet prací soutěžících v každé sekci je šest, maximální počet prací v sekci není limitován. Každý student může přihlásit jednu soutěžní práci.

Na Oddělení VaV má SVK na starosti Veronika Popová, tel. 220 44 3806, veronika.popova@vscht.cz. Dotazy ohledně elektronického přihlašovacího systému směřujte na jitka.cejkova@vscht.cz.

Časový harmonogram přípravy SVK 2018

  • Do 1. 10. 2018 jmenuje děkan fakultního organizátora SVK a jeho jméno nahlásí děkanáty na odd. VaV. Dále jmenuje pracovníky zodpovědné za organizaci jednotlivých sekcí. Fakultní a ústavní organizátoři poté budou seznámeni s elektronickým přihlašovacím systémem na stránkách http://svk.vscht.cz.
  • Od 8. 10. 2018 do 22. 10. 2018 se studenti závazně přihlásí do soutěže pomocí elektronického přihlašovacího systému http://svk.vscht.cz. K přístupu do systému použijí své školní přihlašovací údaje, vyplní ročník, jméno svého školitele a název svého příspěvku. Každý student může přihlásit jednu soutěžní práci a to s vědomím svého školitele.
  • Fakulty na základě počtu přihlášených studentů nahlásí do 25. 10. 2018 na odd. VaV počet sekcí na fakultě a počet soutěžních prací v jednotlivých sekcích.
  • Do 8. 11. 2018 studenti pomocí elektronického přihlašovacího systému nahrají anotaci svojí práce (max. 1300 znaků, max. 1 obrázek rozměru 16:9, možnosti formátování jsou návodně uvedeny v přihlašovacím systému).
  • Do 15. 11. 2018 fakultní organizátoři v elektronickém přihlašovacím systému roztřídí všechny soutěžní práce do jednotlivých sekcí na fakultě, dále uvedou názvy sekcí, místo a čas konání a složení komisí. Složení hodnotících komisí pro jednotlivé sekce určí vedení fakulty. Komise je nejméně tříčlenná a členy z řad akademických pracovníků mohou doplnit odborníci spolupracujících firem a průmyslových podniků. Předsedou komise by měl být profesor nebo docent.
  • Sborníky jednotlivých fakult budou automaticky vygenerovány na základě údajů uvedených v elektronickém přihlašovacím systému.

Seznam fakultních koordinátorů

V případě dotazů ohledně SVK se obracejte na příslušné ústavní či fakultní kordinátory, popřípadě kontaktujte Veroniku Popovou z Oddělení pro vědu a výzkum (Veronika.Popova@vscht.cz). Dotazy ohledně elektronického přihlašovacího systému směřujte na Jitku Čejkovou (Jitka.Cejkova@vscht.cz).

Další informace k soutěži

  • U příležitosti SVK je vyhlášena soutěž o Cenu Julie Hamáčkové v kategorii Studentská práce typu SVK; vyhlášení soutěže a bližší informace na http://gro.vscht.cz/cjh
  • Občerstvení pro komise a soutěžící hradí ústavy z vlastních prostředků.
  • Organizace průběhu soutěže v sekcích je výlučně věcí rozhodnutí fakult.
  • Finanční příspěvek na ocenění soutěžních prací bude hrazen z prostředků dotace na specifický výzkum (IGA 2018). Jeho výše bude stanovena dohodou proděkanů a prorektora pro VaV podle celkového počtu přihlášených soutěžních prací. Oceněna bude účast a dále první tři místa v každé sekci. Výplata příspěvku studentům bude provedena bezhotovostním převodem, zajistí děkanáty fakult. Je vítána další finanční nebo věcná podpora účastníků SVK ze sponzorských zdrojů. Její výše (hodnota), způsob rozdělení a výplaty je plně v kompetenci komise sekce.
  • Vytištění diplomů budou zajišťovat fakulty.

SVK 2018 – vyhlášení

Nejste zalogován/a (anonym)

Anorganická technologie II (A44 - 9:00)

  • Předseda: Prof. Dr. Ing. Josef Krýsa
  • Komise: Ing. Miloslav Lhotka, Ph.D., Ing. Šárka Paušová, Ph.D., Ing. Jakub Mališ, Ph.D.
Čas Jméno Ročník Školitel Název příspěvku Anotace
9:00 Miroslav Hala B3 Ing. Jakub Mališ, Ph.D. Charakterizace materiálů pro výrobu bipolárních desek pro PEMFC detail

Charakterizace materiálů pro výrobu bipolárních desek pro PEMFC

Bipolární desky jsou jednou z nejdůležitějších částí PEM palivových článků, kde plní hned několik důležitých funkcí. Jejich hlavním úkolem je rovnoměrná distribuce vodíku a kyslíku, a odvod vzniklé vody. Dále slouží k vedení proudu mezi jednotlivými články ve svazku, pasivnímu chlazení a fixaci jednotlivých komponent v celém zařízení. Vzhledem k tomu, že většinu hmotnosti, objemu a značnou část cenových nákladů palivového článku tvoří právě bipolární desky, je na jejich mechanické a chemické vlastnosti kladen velký důraz. Jedním z materiálů, který se využívá k jejich výrobě, je polymerní uhlíkový kompozit. Tato práce se zabývá měřením několika klíčových vlastností ovlivňujících funkci komerčně dostupných kompozitních desek. Získaná data poslouží k výběru nejlepších materiálů, které budou použity pro výrobu bipolárních desek, které poslouží ke stavbě svazku o výkonu 200 W.
9:15 Bc. Aneta Hrubantová M1 prof. Dr. Ing. Josef Krýsa Kompozitní materiály na bázi TiO2 pro katalytické čištění vzduchu detail

Kompozitní materiály na bázi TiO2 pro katalytické čištění vzduchu

Práce se zabývá přípravou a charakterizací kompozitních materiálů s obsahem TiO2 a aktivního uhlí (AC) a jejich aplikací pro fotokatalytické čištění vzduchu. Kompozitní fotokatalyzátory na bázi TiO2  a aktivního uhlí s výhodou kombinují fotokatalytickou aktivitu TiO2 a vysokou adsorpční kapacitu aktivního uhlí.  Byly připraveny kompozitní fotokatalyzátory obsahující vysoce aktivní komerční  TiO2 fotokatalyzátor (P25 Evonik) a tři typy aktivního uhlí lišící se svými texturními vlastnostmi. Fotokatalytická aktivita vrstev kompozitů byla sledována pomocí odbourávání toluenu v průtočném deskovém reaktoru (standardní metoda ISO 22197-3).  Koncentrace toluenu byla stanovena pomocí plynového chromatografu (FID). Kromě vlivu poměru AC/TiO2  a typu AC na adsorpci a konverzi toluenu způsobenou fotokatalytickou oxidací byl dále sledován vliv mletí AC, předcházející přípravě kompozitu.  
9:30 Tomáš Imrich B3 prof. Dr. Ing. Josef Krýsa Světlem aktivované nanostrukturované materiály pro solární produkci vodíku detail

Světlem aktivované nanostrukturované materiály pro solární produkci vodíku

V záujme rozvoja čistých zdrojov energie sa venuje veľká pozornosť vodíku a jeho výrobe z obnoviteľných zdrojov. Jednu z metód predstavuje fotoelektrochemický rozklad vody pomocou slnečného žiarenia, kde významnú úlohu majú nanoštruktúrované materiály. Tie sú využité na prípravu fotoanód a fotokatód. Fotoanódy sú tvorené n – polovodičovými materiálmi, najmä na báze primárnych oxidov Ti, W, Fe, pričom táto práca popisuje prípravu a vlastnosti hematitu, α-Fe2O3. Metódou prípravy bola zvolená aerosólová pyrolýza, na sklo s vodivou vrstvou fluórom dopovaného SnO2. Charakterizácia pripravených vrstiev hematitu sa zameriava na hodnoty fotoprúdov, ako na jeden z hlavných parametrov. Ďalším významným prvkom u pripravených vrstiev hematitu je miera ich fotokorózie v priebehu ožarovania a polarizácie vo vodnom elektrolyte. Významná pozornosť bola preto venovaná pokrytiu hematitových vrstiev ochrannou vrstvou oxidu titánu (TiO2) a porovnanie ich vlastností s čistými hematitovými vrstvami. Výsledky sú diskutované v závislosti na príprave jednotlivých TiO2 ochranných vrstiev (sol-gel, sprejová pyrolýza) a type prostredia, v ktorom bola fotoanóda exponovaná.  
9:45 Anna Kloužková B3 prof. Dr. Ing. Josef Krýsa Kompozitní fotokatalyzátory na bázi TiO2 a SiO2 detail

Kompozitní fotokatalyzátory na bázi TiO2 a SiO2

Oxid titaničitý je polovodič, který je aktivován světelnou energií. Jeho fotokatalytická aktivita je předmětem rozsáhlého výzkumu směřujícímu k jeho využití v řadě aplikací. Příkladem jsou kryty lamp v dálničních tunelech nebo nátěry obkladů operačních sálů, kde se předpokládá uplatnění samočisticího a antibakteriálního působení TiO2. Pro zvýšení účinnosti oxidu titaničitého se provádějí různé úpravy nebo modifikace. Jednou z možností je příprava kompozitních fotokatalytizátorů s přídavkem oxidu křemičitého směřující ke zlepšení adsorpčních vlastností. V prezentované práci bylo vytvořeno několik typů suspenzí lišících se dobou a intenzitou mletí obou složek (fotokatalyzátoru a SiO2) a jejich poměrem. Fotokatalytická aktivita vrstev v kapalné fázi byla hodnocena pomocí oxidace modelového barviva Acid Orange 7.
10:00 Jakub Rusek B3 prof. Dr. Ing. Josef Krýsa Nanotrubicové vrstvy TiO2 pro fotoelektrochemické aplikace detail

Nanotrubicové vrstvy TiO2 pro fotoelektrochemické aplikace

Oxid titaničitý patří již několik let k nejstudovanějším polovodičovým materiálům v oblasti fotokatalýzy, zejména z důvodu vysoké fotochemické stability a aktivity. Největší pozornost je věnována nanotrubicovým 1D strukturám TiO2. Předmětem této práce je příprava a optimalizace vlastností nanotrubicových vrstev TiO2 (TNT) za účelem jejich aplikace jako fotoanod i) v barvivem sensitizovaném solárním článku (DSSC) a ii) pro fotoelektrochemickou oxidaci polutantů ve vodě. Syntéza TNT vrstev probíhala elektrochemickou anodizací titanového substrátu. Pro zlepšení fotoelektrochemických vlastností byly takto vzniklé amorfní oxidické vrstvy podrobeny tepelné a povrchové úpravě. Připravené TNT vrstvy byly charakterizovány pomocí skenovacího elektronového mikroskopu (SEM), rentgenové difrakce (XRD) a měřením fotoproudů ve vodném elektrolytu. Klíčovým parametrem pro účinnost DSSC je míra adsorpce barviva na povrchu TiO2. Proto byla metodou UV-VIS spektrofotometrie sledována adsorpce modelového barviva N719 ([(cis – bis (isothiokyanato) bis (2,2‘ – bipyridyl – 4,4‘ – dikarboxylato) ruthenium (II))] bis – tetrabutylammonium) na povrchu TNT vrstev a provedeno srovnání s komerčně dostupnou vrstvou TiO2 částic.
10:15 Bc. Xénia Vislocká M2 prof. Dr. Ing. Josef Krýsa Fotokatalyzátory na báze oxidu titaničitého modifikované uhlíkovými materiálmi - vplyv veľkosti častíc uhlíku na aktivitu. detail

Fotokatalyzátory na báze oxidu titaničitého modifikované uhlíkovými materiálmi - vplyv veľkosti častíc uhlíku na aktivitu.

Fotokatalytická aktivita oxidu titaničitého závisí od jeho schopnosti absorbovať žiarenie o vhodnej vlnovej dĺžke za vzniku excitovaného elektrónu a kladne nabitej diery. Vzniknuté elektróny môžu následne reagovať s látkami prítomnými v roztoku a degradovať ich, alebo, čo je častejší prípad, rekombinovať s dierami za uvoľnenia tepelnej energie. Účinnosť fotokatalytickej degradácie teda závisí od životnosti elektrónov, ktorá sa pohybuje v rádoch 10-9 sekúnd a dá sa zvýšiť napríklad separovaním náboja. Jedným z vhodných spôsobov zvýšenia aktivity oxidu titaničitého je dopovanie uhlíkom. Vo svojej práci som sa zamerala na prípravu kompozitných materiálov na báze oxidu titaničitého s obsahom uhlíku, pričom dôraz bol kladený na veľkosť častíc dopantu. Na zmenšenie častíc aktívneho uhlia bola použitá metóda mokrého mletia, pričom bol sledovaný vplyv mletia na distribúciu veľkosti častíc. Za účelom získania uhlíkových častíc o veľkosti niekoľkých nanometrov bola testovaná elektrochemická metóda prípravy uhlíkových nanobodiek.
Aktualizováno: 4.5.2020 16:35, : Jitka Čejková

VŠCHT Praha
Technická 5
166 28 Praha 6 – Dejvice
IČO: 60461373
DIČ: CZ60461373

Datová schránka: sp4j9ch

Copyright VŠCHT Praha
Za informace odpovídá Oddělení komunikace, technický správce Výpočetní centrum

VŠCHT Praha
na sociálních sítích
zobrazit plnou verzi