Prosím čekejte...
Nepřihlášený uživatel
SVK
Nacházíte se: Studentská vědecká konference  → SVK 2018
iduzel: 43887
idvazba: 48122
šablona: stranka
čas: 18.4.2024 17:16:25
verze: 5378
uzivatel:
remoteAPIs: https://cis-prihlasovadlo.vscht.cz/svk/?year=2018
branch: trunk
Server: 147.33.89.150
Obnovit | RAW
iduzel: 43887
idvazba: 48122
---Nová url--- (newurl_...)
domena: 'svk.vscht.cz'
jazyk: 'cs'
url: '/svk-2018'
iduzel: 43887
path: 1/28821/43620/28823/43889/43887
CMS: Odkaz na newurlCMS
branch: trunk
Obnovit | RAW

SVK 2018

Sborníky SVK 2018: FCHT, FTOP, FPBT, FCHI.

Termín konání SVK

V akademickém roce 2018/19 proběhla SVK ve čtvrtek 22. 11. 2018, kdy je vyhlášen Rektorský den.

Organizace SVK

Organizace SVK je zajišťována prostřednictvím děkanátů fakult. Oddělení pro vědu a výzkum (VaV) zajišťuje elektronické vydání sborníku prací a koordinaci soutěže na fakultách.

Soutěž bude probíhat v přednáškových a posterových sekcích, výběr formy je na rozhodnutí vedení fakulty.

Minimální počet prací soutěžících v každé sekci je šest, maximální počet prací v sekci není limitován. Každý student může přihlásit jednu soutěžní práci.

Na Oddělení VaV má SVK na starosti Veronika Popová, tel. 220 44 3806, veronika.popova@vscht.cz. Dotazy ohledně elektronického přihlašovacího systému směřujte na jitka.cejkova@vscht.cz.

Časový harmonogram přípravy SVK 2018

  • Do 1. 10. 2018 jmenuje děkan fakultního organizátora SVK a jeho jméno nahlásí děkanáty na odd. VaV. Dále jmenuje pracovníky zodpovědné za organizaci jednotlivých sekcí. Fakultní a ústavní organizátoři poté budou seznámeni s elektronickým přihlašovacím systémem na stránkách http://svk.vscht.cz.
  • Od 8. 10. 2018 do 22. 10. 2018 se studenti závazně přihlásí do soutěže pomocí elektronického přihlašovacího systému http://svk.vscht.cz. K přístupu do systému použijí své školní přihlašovací údaje, vyplní ročník, jméno svého školitele a název svého příspěvku. Každý student může přihlásit jednu soutěžní práci a to s vědomím svého školitele.
  • Fakulty na základě počtu přihlášených studentů nahlásí do 25. 10. 2018 na odd. VaV počet sekcí na fakultě a počet soutěžních prací v jednotlivých sekcích.
  • Do 8. 11. 2018 studenti pomocí elektronického přihlašovacího systému nahrají anotaci svojí práce (max. 1300 znaků, max. 1 obrázek rozměru 16:9, možnosti formátování jsou návodně uvedeny v přihlašovacím systému).
  • Do 15. 11. 2018 fakultní organizátoři v elektronickém přihlašovacím systému roztřídí všechny soutěžní práce do jednotlivých sekcí na fakultě, dále uvedou názvy sekcí, místo a čas konání a složení komisí. Složení hodnotících komisí pro jednotlivé sekce určí vedení fakulty. Komise je nejméně tříčlenná a členy z řad akademických pracovníků mohou doplnit odborníci spolupracujících firem a průmyslových podniků. Předsedou komise by měl být profesor nebo docent.
  • Sborníky jednotlivých fakult budou automaticky vygenerovány na základě údajů uvedených v elektronickém přihlašovacím systému.

Seznam fakultních koordinátorů

V případě dotazů ohledně SVK se obracejte na příslušné ústavní či fakultní kordinátory, popřípadě kontaktujte Veroniku Popovou z Oddělení pro vědu a výzkum (Veronika.Popova@vscht.cz). Dotazy ohledně elektronického přihlašovacího systému směřujte na Jitku Čejkovou (Jitka.Cejkova@vscht.cz).

Další informace k soutěži

  • U příležitosti SVK je vyhlášena soutěž o Cenu Julie Hamáčkové v kategorii Studentská práce typu SVK; vyhlášení soutěže a bližší informace na http://gro.vscht.cz/cjh
  • Občerstvení pro komise a soutěžící hradí ústavy z vlastních prostředků.
  • Organizace průběhu soutěže v sekcích je výlučně věcí rozhodnutí fakult.
  • Finanční příspěvek na ocenění soutěžních prací bude hrazen z prostředků dotace na specifický výzkum (IGA 2018). Jeho výše bude stanovena dohodou proděkanů a prorektora pro VaV podle celkového počtu přihlášených soutěžních prací. Oceněna bude účast a dále první tři místa v každé sekci. Výplata příspěvku studentům bude provedena bezhotovostním převodem, zajistí děkanáty fakult. Je vítána další finanční nebo věcná podpora účastníků SVK ze sponzorských zdrojů. Její výše (hodnota), způsob rozdělení a výplaty je plně v kompetenci komise sekce.
  • Vytištění diplomů budou zajišťovat fakulty.

SVK 2018 – vyhlášení

Nejste zalogován/a (anonym)

Sekce 5 (B II - 9:00)

  • Předseda: doc. Ing. Milena Stránská, Ph.D.
  • Komise: prof. Dr. Ing. Richard Koplík, Ing. Darina Lanková, Ph.D.
Čas Jméno Ročník Školitel Název příspěvku Anotace
9:00 Bc. Kateřina Šebelová M1 prof. Ing. Jana Hajšlová, CSc. Profily opiových alkaloidů v máku setém (Papaver somniferum L.) detail

Profily opiových alkaloidů v máku setém (Papaver somniferum L.)

Mák setý (Papaver somniferum L.) je tradiční zemědělská plodina. Odrůdy máku dělíme na potravinářské a technické. Potravinářské odrůdy obsahují nižší hladiny opiových alkaloidů (OA). Naopak technické odrůdy obsahují OA ve vyšších koncentracích a jsou pěstovány především kvůli makovině, která se využívá ve farmacii. Semena těchto odrůd jsou odpadním produktem, který bývá mísen nebo úplně nahrazuje semena potravinářského máku. Takto falšovaný mák disponuje vyšším obsahem OA, což může vést ke zdravotním komplikacím, a horšími senzorickými vlastnostmi. Proto je třeba vyvinout metody pro spolehlivé odlišení potravinářských odrůd máku. Cílem práce bylo stanovení šesti opiových alkaloidů ve vzorcích semen a makoviny různých odrůd z různých lokalit. Ke stanovení byla použita metoda vysokoúčinné kapalinové chromatografie s vysokorozlišovací hmotnostní spektrometrií (U-HPLC-HRMS). Dále se tato práce věnuje identifikaci zaznamenaných látek, které se svou molekulovou hmotností shodují se stanovovanými OA. K tomu byla využita metoda vysokoúčinné kapalinové chromatografie s vysokorozlišovací tandemovou hmotnostní spektrometrií (U-HPLC-HRMS/MS). Nejdříve byla porovnána fragmentační spektra těchto látek a známých OA a následně byly srovnány profily těchto látek ve vybraných vzorcích makoviny.  
9:20 Bc. Martin Špinka M2 Ing. Vojtěch Ilko, Ph.D. Vliv různých metod sušení na profil aroma a senzorické vlastnosti východoasijského koření   detail

Vliv různých metod sušení na profil aroma a senzorické vlastnosti východoasijského koření  

Sušení koření je proces, při kterém dochází ke konzervaci rostliny při zachování aromatických, popřípadě zdraví prospěšných látek. Během sušení může docházet ke ztrátě aromatických látek nebo ke vzniku látek nových. Práce se zaměřuje na porovnání dvou metod sušení teplým vzduchem a lyofilizací. Výhodou lyofilizace je, že probíhá za nízké teploty a tlaku a tím dochází k potlačení chemických změn. Dále jsou výrazně sníženy ztráty těkavých složek koření.  Vhodnost použitých metod je analyzována technikou SPME – GC – MS, kde se sleduje vývoj aromatického profilu vzhledem k použitým sušícím metodám. Instrumentální analýza je doplněna o senzorickou analýzu, kde jednotlivé vzorky a jejich aroma porovnávají hodnotitelé.  
9:40 Bc. Jan Šťastný M2 prof. Ing. Jana Hajšlová, CSc. Charakterizace semen máku setého po tepelném ošetření pomocí metabolomických fingerprintů/profilů detail

Charakterizace semen máku setého po tepelném ošetření pomocí metabolomických fingerprintů/profilů

   V České republice bylo v posledních letech zaznamenáno mnoho případů falšování potravinářského máku setého významně levnějším mákem farmaceutickým (odpadní produkt). Semena farmaceutických odrůd se vyznačují vysokým obsahem opiových alkaloidů (OA) na povrchu semen a nesmějí být použita pro potravinářské účely. Potenciální falšovatelé našli způsob jak semena dekontaminovat procesem zvaným termostabilizace. Jedná se o postup, během kterého jsou semena vystavena působení horké páry a tím dochází k inaktivaci lypolytických enzymů. Pára smývá OA z povrchu semen a ta mohou být vydávána za potravinářské odrůdy. Tento proces také může snížit stabilitu makových semen vůči oxidaci.  Hlavním cílem této práce bylo najít ukazatel tepelného ošetření vzorků máku procesem termostabilizace pomocí metabolomického fingerprintngu/profilování s využitím instrumentace (i) U-HPLC-HRMS/MS a (ii) infračervené spektroskopie. Data byla následně chemometricky zpracována pomocí analýzy hlavních komponent (PCA) a byly nalezeny markery pro rozlišení tepelně ošetřených a neošetřených semen. Pro neošetřená semena byl po jejich rozemletí sledován významný nárůst volných mastných kyselin, což by mohl být do budoucna hlavní ukazatel tepelného ošetření makových semen.   
10:00 Bc. Denisa Turnerová M1 doc. Ing. Jana Pulkrabová, Ph.D. Výskyt chlorovaných parafínů ve vybraných potravinách z českého trhu detail

Výskyt chlorovaných parafínů ve vybraných potravinách z českého trhu

Chlorované parafíny (CP) jsou v průmyslu používané jako retardéry hoření a změkčovadla plastů. Chlorované parafíny s krátkým řetězcem (SCCP) byly v roce 2017 zařazeny do Stockholmské konvence, jejíž cílem je eliminace produkce a používání perzistentních organických polutantů, což jsou látky, které se akumulují v životním prostředí a živých organismech a mají negativní vliv na lidské zdraví. SCCP jsou dle Mezinárodní agentury pro výzkum rakoviny (IARC) možným lidským karcinogenem (skupina 2B). V rámci této práce byly vyšetřeny různé druhy rostlinných olejů na přítomnost CP s krátkým (SCCP) a středním řetězcem (MCCP). Sledované látky byly ze vzorků izolovány pomocí gelové permeační chromatografie a následně byly stanoveny plynovou chromatografií s vysokorozlišovací hmotnostní spektrometrií v módu negativní chemické ionizace. Celkem bylo analyzováno 48 vzorků rostlinných olejů (olivové, slunečnicové, pšeničné atd.). Zjištěné obsahy SCCP byly v rozmezí pod mezí stanovitelnosti (LOQ, 10 ng/g oleje) do 322 ng/g oleje a u MCCP pod LOQ (20 ng/g oleje) do 543 ng/g oleje. Nejvíce kontaminovaným vzorkem byl olivový olej původem z Tuniska, který obsahoval 322 ng/g oleje SCCP a 236 ng/g oleje MCCP.  
10:20 Bc. Pavlína Vágenknechtová M2 Ing. Marie Suchanová, Ph.D. Multidetekční postupy pro hodnocení chemické bezpečnosti vína detail

Multidetekční postupy pro hodnocení chemické bezpečnosti vína

Na vinicích po celém světě jsou používány pesticidy s cílem chránit révu vinnou před chorobami způsobenými převážně houbami a hmyzem, neboť chuť vína silně závisí na kvalitě použitých hroznů. Nicméně i nadměrné používání pesticidů může mít negativní vliv na kvalitu vína, a především na zdraví spotřebitelů. Tato práce byla zaměřena na stanovení reziduí pesticidů a jejich metabolitů ve vzorcích révy vinné. Byly analyzovány vzorky listů, hroznů, moštů, vín a vedlejších produktů dvou odrůd. Během cílové analýzy bylo sledováno devět různých pesticidů aplikovaných podle postřikového plánu. Analytická metoda zahrnovala extrakci vzorku metodou QuEChERS. Separace, identifikace a kvantifikace reziduí pesticidů byla provedena pomocí kapalinové chromatografie ve spojení s tandemovou hmotnostní spektrometrií (LC-MS/MS) a ve spojení s vysokorozlišovací hmotnostní spektrometrií (LC-HRMS). V průběhu celé produkce vína byly sledovány změny obsahu reziduí aplikovaných pesticidů a zároveň byl monitorován vznik transformačních produktů (metabolitů) těchto pesticidů. Ve víně, jakožto finálním produktu, bylo z devíti sledovaných pesticidů nad limitem kvantifikace pět reziduí. Mezi nejčastější metabolity identifikované v rámci cílového screeningu patřily zejména produkty hydroxylace a glykosylace.
10:40 Bc. Veronika Všetečková M2 doc. Ing. Jana Pulkrabová, Ph.D. Retardéry hoření - skrytá rizika v plastech detail

Retardéry hoření - skrytá rizika v plastech

Do řady polymerních materiálů se pro zlepšení jejich tepelné odolnosti přidávají aditiva nazývané retardéry hoření (FR). Některé FR jsou zakázané nebo legislativně omezené Stockholmskou konvencí o perzistentních organických polutantech, přesto jsou stále detekovány především ve výrobcích z recyklovaných plastů. Cílem této práce bylo stanovení 43 vybraných FR ve 27 vzorcích plastových kuchyňských pomůcek, galanterie a hraček. Mezi vybrané FR patřily dnes již zakázané polybromované difenylethery (PBDE) a hexabromcyklododekan (HBCD). Dalšími byly organofosfátové retardéry hoření (OPFR), např. triethylfosfát, a tzv. nové retardéry hoření (NFR), např. technická směs Dechlorane Plus (směs isomerů anti-DP:syn-DP (3:1, m/m)).  K izolaci látek byla použita extrakce směsí hexan:dichlormethan (4:1,v/v). Analýza PBDE a NFR byla provedena plynovou chromatografií ve spojení s hmotnostní spektrometrií za použití negativní chemické ionizace (GC-MS-NCI) a analýza OPFR a HBCD ultraúčinnou kapalinovou chromatografií s tandemovou hmotnostní spektrometrií (UHPLC-MS/MS). Ve vzorcích bylo detekováno 34 látek, v nejvyšších koncentracích dekabromdifenyléther (BDE 209) (<0,5 – 1 280 000 ng/g), trifenylfosfát (TPhP) (<0,5 – 617 000 ng/g) a 1,2-bis(2,4,6-tribromfenoxy)ethan (BTBPE)  (<0,5 – 300 000 ng/g).
Aktualizováno: 4.5.2020 16:35, : Jitka Čejková

VŠCHT Praha
Technická 5
166 28 Praha 6 – Dejvice
IČO: 60461373
DIČ: CZ60461373

Datová schránka: sp4j9ch

Copyright VŠCHT Praha
Za informace odpovídá Oddělení komunikace, technický správce Výpočetní centrum

VŠCHT Praha
na sociálních sítích
zobrazit plnou verzi