Prosím čekejte...
Nepřihlášený uživatel
SVK
Nacházíte se: Studentská vědecká konference  → SVK 2018
iduzel: 43887
idvazba: 48122
šablona: stranka
čas: 13.5.2024 15:09:24
verze: 5351
uzivatel:
remoteAPIs: https://cis-prihlasovadlo.vscht.cz/svk/?year=2018
branch: trunk
Server: 147.33.89.153
Obnovit | RAW
iduzel: 43887
idvazba: 48122
---Nová url--- (newurl_...)
domena: 'svk.vscht.cz'
jazyk: 'cs'
url: '/svk-2018'
iduzel: 43887
path: 1/28821/43620/28823/43889/43887
CMS: Odkaz na newurlCMS
branch: trunk
Obnovit | RAW

SVK 2018

Sborníky SVK 2018: FCHT, FTOP, FPBT, FCHI.

Termín konání SVK

V akademickém roce 2018/19 proběhla SVK ve čtvrtek 22. 11. 2018, kdy je vyhlášen Rektorský den.

Organizace SVK

Organizace SVK je zajišťována prostřednictvím děkanátů fakult. Oddělení pro vědu a výzkum (VaV) zajišťuje elektronické vydání sborníku prací a koordinaci soutěže na fakultách.

Soutěž bude probíhat v přednáškových a posterových sekcích, výběr formy je na rozhodnutí vedení fakulty.

Minimální počet prací soutěžících v každé sekci je šest, maximální počet prací v sekci není limitován. Každý student může přihlásit jednu soutěžní práci.

Na Oddělení VaV má SVK na starosti Veronika Popová, tel. 220 44 3806, veronika.popova@vscht.cz. Dotazy ohledně elektronického přihlašovacího systému směřujte na jitka.cejkova@vscht.cz.

Časový harmonogram přípravy SVK 2018

  • Do 1. 10. 2018 jmenuje děkan fakultního organizátora SVK a jeho jméno nahlásí děkanáty na odd. VaV. Dále jmenuje pracovníky zodpovědné za organizaci jednotlivých sekcí. Fakultní a ústavní organizátoři poté budou seznámeni s elektronickým přihlašovacím systémem na stránkách http://svk.vscht.cz.
  • Od 8. 10. 2018 do 22. 10. 2018 se studenti závazně přihlásí do soutěže pomocí elektronického přihlašovacího systému http://svk.vscht.cz. K přístupu do systému použijí své školní přihlašovací údaje, vyplní ročník, jméno svého školitele a název svého příspěvku. Každý student může přihlásit jednu soutěžní práci a to s vědomím svého školitele.
  • Fakulty na základě počtu přihlášených studentů nahlásí do 25. 10. 2018 na odd. VaV počet sekcí na fakultě a počet soutěžních prací v jednotlivých sekcích.
  • Do 8. 11. 2018 studenti pomocí elektronického přihlašovacího systému nahrají anotaci svojí práce (max. 1300 znaků, max. 1 obrázek rozměru 16:9, možnosti formátování jsou návodně uvedeny v přihlašovacím systému).
  • Do 15. 11. 2018 fakultní organizátoři v elektronickém přihlašovacím systému roztřídí všechny soutěžní práce do jednotlivých sekcí na fakultě, dále uvedou názvy sekcí, místo a čas konání a složení komisí. Složení hodnotících komisí pro jednotlivé sekce určí vedení fakulty. Komise je nejméně tříčlenná a členy z řad akademických pracovníků mohou doplnit odborníci spolupracujících firem a průmyslových podniků. Předsedou komise by měl být profesor nebo docent.
  • Sborníky jednotlivých fakult budou automaticky vygenerovány na základě údajů uvedených v elektronickém přihlašovacím systému.

Seznam fakultních koordinátorů

V případě dotazů ohledně SVK se obracejte na příslušné ústavní či fakultní kordinátory, popřípadě kontaktujte Veroniku Popovou z Oddělení pro vědu a výzkum (Veronika.Popova@vscht.cz). Dotazy ohledně elektronického přihlašovacího systému směřujte na Jitku Čejkovou (Jitka.Cejkova@vscht.cz).

Další informace k soutěži

  • U příležitosti SVK je vyhlášena soutěž o Cenu Julie Hamáčkové v kategorii Studentská práce typu SVK; vyhlášení soutěže a bližší informace na http://gro.vscht.cz/cjh
  • Občerstvení pro komise a soutěžící hradí ústavy z vlastních prostředků.
  • Organizace průběhu soutěže v sekcích je výlučně věcí rozhodnutí fakult.
  • Finanční příspěvek na ocenění soutěžních prací bude hrazen z prostředků dotace na specifický výzkum (IGA 2018). Jeho výše bude stanovena dohodou proděkanů a prorektora pro VaV podle celkového počtu přihlášených soutěžních prací. Oceněna bude účast a dále první tři místa v každé sekci. Výplata příspěvku studentům bude provedena bezhotovostním převodem, zajistí děkanáty fakult. Je vítána další finanční nebo věcná podpora účastníků SVK ze sponzorských zdrojů. Její výše (hodnota), způsob rozdělení a výplaty je plně v kompetenci komise sekce.
  • Vytištění diplomů budou zajišťovat fakulty.

SVK 2018 – vyhlášení

Nejste zalogován/a (anonym)

Sekce 1 (B32 - 9:00)

  • Předseda: doc. Ing. Jana Pulkrabová, Ph.D.
  • Komise: Ing. Vojtech Ilko, Ph.D., Ing. Marie Suchanová, Ph.D.
Čas Jméno Ročník Školitel Název příspěvku Anotace
9:00 Bc. Kamila Bauerová M1 doc. Dr. Ing. Věra Schulzová Vývoj LC-MS metody pro současné stanovení askorbové a dehydroaskorbové kyseliny detail

Vývoj LC-MS metody pro současné stanovení askorbové a dehydroaskorbové kyseliny

L-askorbová kyselina je velmi důležitou složkou potravin. Jedná se o významný antioxidant inhibující řadu oxidačních reakcí v lidském těle. Často je označována jako vitamin C, tento pojem však zahrnuje i její oxidovanou formu, L-dehydroaskorbovou kyselinu. Pro spolehlivou kvantifikaci vitaminu C je tedy nezbytné stanovit obě sloučeniny. V současné době je L-dehydroaskorbová kyselina stanovována převážně ve formě L-askorbové kyseliny po redukci v extraktu vzorku. Vlastní L-dehydroaskorbová kyselina je tedy vyjádřena jako rozdíl obsahu L-askorbové kyseliny v extraktu před redukcí a po ní. Potřeba redukce však značí časovou náročnost jak při přípravě vzorku, tak při vlastní instrumentální analýze. V rámci předkládané studie byla vyvinuta metoda pro paralelní stanovení obou těchto látek. Bylo využito ultra účinné kapalinové chromatografie ve spojení s hmotnostním spektrometrem s analyzátorem typu jednoduchý kvadrupól. Metoda byla následně využita pro studium stability vitaminu C v extraktech hrášku a mrkve a v modelových roztocích. Byl podrobně studován vliv podmínek, jako je teplota, pH a doba skladování, na obsah L-askorbové a L-dehydroaskorbové kyseliny.  
9:20 Bc. Tereza Bačinová M1 prof. Ing. Jana Hajšlová, CSc. Analýza fytokanabinoidů a dalších bilogicky aktivních látek v různých hybridech lékařského konopí detail

Analýza fytokanabinoidů a dalších bilogicky aktivních látek v různých hybridech lékařského konopí

Konopí seté je rostlina čeledi Cannabaceae, bohatá na obsah biologicky aktivních látek. Nejznámější jsou fytokanabinoidy, dále terpeny, flavonoidy, steroidy, aminokyseliny, mastné kyseliny a mnoho dalších. Kromě psychoaktivních účinků některých fytokanabinoidů (Δ9-THC) vykazuje řada obsažených látek pozitivní účinky na lidský organismus a konopí je tak v různých formách využíváno pro léčebné účely. Cílem práce bylo porovnat obsah fytokanabinoidů a dalších biologicky aktivních látek ve třech různých hybridech lékařského konopí. Pomocí technik UHPLC-HRMS byla provedena kvantitativní analýza dvanácti hlavních fytokanabinoidů a následně screening více než 300 sloučenin zahrnujících minoritní fytokanabinoidy i další biologicky aktivní látky. Ve všech vzorcích lékařského konopí převládaly neutrální alkyfenoly Δ9-THC a CBD a jejich prekurzorové kyseliny Δ9-THCA-A a CBDA. Vzájemné zastoupení a koncentrace těchto látek však byla u jednotlivých vzorků rozdílná. Oproti očekávání vykazovaly vzorky značnou podobnost v profilu minoritních fytokanabinoidů a dalších biologicky aktivních látek. Případné rozdíly v celkovém účinku testovaných hybridů lékařského konopí na organismus tak pravděpodobně budou dány zejména zastoupením hlavních fytokanabinoidů.  
9:40 Bc. Kamila Bechyňská M1 prof. Ing. Jana Hajšlová, CSc. Studium lipidomu jaterní tkáně potkanů po enterálním a parenterálním podání výživových tukových emulzí detail

Studium lipidomu jaterní tkáně potkanů po enterálním a parenterálním podání výživových tukových emulzí

Parenterální výživa představuje nenahraditelnou a život zachraňující léčbu v situaci, kdy ztráta funkční absorpční plochy střevní slizinice je příliš velká, aby byly energetické nároky organismu pokryty enterálním příjmem živin. Sama však přináší řadu vedlejších negativních účinků včetně poškození jater. Jedním z rohodujících faktorů podmiňujících rozvoj hepatopatie je právě složení intravenózně podávané lipidové emulze. Probíhající výzkum, jehož část je předmětem této práce, je realizován Institutem klinické a experimentální medicíny v Praze a má za cíl nalézt odlišnosti v lipidomu jaterní tkáně Wistar potkanů. Cílem práce bylo zhodnotit jednak vliv složení lipidové emulze (Intralipid vs Intralipid + Omegaven), jednak vliv podání (enterálně vs parenterálně) na složení jaterního lipidomu.  Vzorky jaterní tkáně byly měřeny systémy UHPLC-HRMS/MS a UPC2-HRMS/MS a data byla podrobena cílové i necílové analýze. Pro statistické zpracování dat byly využity řízené i neřízené vícerozměrné analýzy a vytvořeny modely PCA a PLS-DA.  
10:00 Bc. Andrea Beranová M2 doc. Dr. Ing. Zdeňka Panovská Maskování hořké chuti detail

Maskování hořké chuti

Hořká chuť je jednou z pěti základních lidských chutí. Přestože existuje nespočetné množství hořkých látek, vnímání hořké chuti není ještě zcela pochopeno. Právě hořká chuť některých jedů, škodlivých látek a toxinů nás chrání před jejich konzumací. Existují však i toxické látky, které mají jinou chuť. Příkladem je etylen glykol (sladká chuť), botulotoxin (bez chuti) nebo thalium (bez chuti). Hořkou chuť vnímáme u mnoha farmaceutických výrobků a potravin, ne vždy je však žádoucí. Proto bylo vyvinuto několik metod pro její maskování. Mezi ně se řadí například přídavek sladidel, potahování hydrofilními nosiči, kdy se minimalizuje interakce mezi léčivem a chuťovými pohárky, použití cyklodextrinů, které vytvoří s léčivem stabilní komplex, nebo použití blokátorů hořké chuti. Tato práce se zaměřuje na maskování hořké chuti pomocí různých sladidel - konkrétně trehalózou, sacharózou a acesulfamem K a porovnává jejich účinnost při maskování.
10:20 Bc. Ondřej Bičiště M2 doc. Ing. Jan Pánek, CSc. Frakcionace polárních a nepolárních lipidů v rybách detail

Frakcionace polárních a nepolárních lipidů v rybách

Ryby a rybí výrobky jsou nutričně velmi ceněnou komoditou. Kromě kvalitních bílkovin a cenných minerálních látek a vitaminů obsahují také tuky s výhodným složením mastných kyselin (MK.) Lipidy mají v závislosti na složení MK a přítomnosti dalších složek (např. fosfatidylcholin) různou polaritu – homolipidy jsou vzhledem k dlouhým řetězcům MK méně polární než heterolipidy, které mají díky přítomnosti další složky vyšší  polaritu. Polárnější jsou rovněž oxidované lipidy z důvodu přítomnosti další funkční skupiny obsahující kyslík (oxo-, hydroxy- nebo epoxy- skupina). Naším cílem bylo separovat polární lipidy pomocí extrakce tuhou fází (SPE) a prokázat přítomnost fosfolipidů a případně oxidovaných lipidů ve vzorcích ryb následnou vizualizací chromatografií na tenké vrstvě (TLC). Frakce, které jsme získali metodou SPE byly podrobeny analýze MK plynovou chromatografií – GC-FID. Vzhledem k pravděpodobné přítomnosti neobvyklých MK, jako jsou např. oxokarboxylové, cyklické nebo  furanové mastné kyseliny,  zejména v polární frakci, byla provedena analýza GC-MS pro jejich identifikaci. Furanové MK jsou velmi hodnotnou minoritní složkou, nicméně stále není k dispozici dostatek studií, které by objasnily přesné fyziologické vlastnosti těchto kyselin a jejich výskyt v potravinových komoditách.  
10:40 Bc. Zuzana Bobková M2 prof. Ing. Jana Hajšlová, CSc. Stanovení fytokanabinoidů v krevních vzorcích plazmy potkanů krmených CBD detail

Stanovení fytokanabinoidů v krevních vzorcích plazmy potkanů krmených CBD

Fytokanabinoidy jsou sloučeniny nacházející se v konopí. Mezi nejvýznamnější patří kanabidiol (CBD). CBD není psychotropní a působí prospěšně na lidský organismus, vykazuje např. analgetické a protizánětlivé účinky. Bývá složkou doplňků stravy, nejčastěji se užívá ve formě CBD oleje. Při roztroušené skleróze či epilepsii pomáhá CBD zmírnit příznaky nemoci a v kombinaci s tetrahydrokanabinolem (THC) dochází k synergii. Cílem práce byla analýza 36 vzorků krevní plazmy potkanů ze studie biodostupnosti CBD. Zvířata byla krmena čistým preparátem CBD navázaným na šest různých nosičů. V intervalech 2, 4 a 6 hodin od podání preparátů byla odebírána krevní plazma, ve které bylo následně provedeno stanovení fytokanabinoidů technikou UHPLC-MS/MS. Ve vzorcích bylo na hladině kvantifikace detekováno pouze CBD. Jeho nejvyšší koncentrace byla pozorována u vzorků odebraných po dvou hodinách, s následným poklesem v dalších časech odběru. Výjimkou byl olejový nosič s nárůstem maximální koncentrace až ve čtvrté hodině po podání. Dále byla sledována hypotéza konverze CBD na psychotropní THC, která probíhala při simulaci kyselého prostředí žaludečních šťáv. THC bylo ve vzorcích plasmy detekováno, ovšem pouze na hranici meze detekce. Tato hypotéza bude zkoumána v navazujících experimentech.
11:00 Bc Andrea Bělohlávková M2 Ing. Vojtěch Hrbek, Ph.D. Oxidované lipidy – markery zdravotního rizika pro lidský organismus detail

Oxidované lipidy – markery zdravotního rizika pro lidský organismus

Oxidované lipidy jsou přirozeným meziproduktem metabolismu lipidů (β-oxidace) a dále je lidské tělo přímá ve fritovaných a pečených potravinách. Další tvorba těchto lipidů probíhá při oxidačním stresu, kdy tento stav vede k nadměrnému působení volných radikálů na lipidy, kde dochází k oxidaci a tato oxidace vede ke změně struktury a ztrátě biologický funkcí lipidů. Cílem této práce bylo porovnání změn v profilech lipidů u skupiny pacientů, kterým byla podávána parenterální výživa s kontrolní skupinou zdravých jedinců, kteří nejsou závislí na intravenózně podávané výživě. Statistické vyhodnocení spočívalo ve sledování jednotlivých změn poměrů koncentrací oxidovaných lipidů v plazmě.  Plasma pro analýzu pocházela od pacientů z Institutu klinické a experimentální medicíny. Analyty byly podrobeny izolaci pro zisk lipidů a takto připravené vzorky byly analyzovány technikou  LC-HRMS. K profilování oxidovaných lipidů byl použit software Agilent Profinder a pro statistickou analýzu těchto lipidů byl využit internetový portál MetaboAnalyst. Testovací skupina vykázala zvýšené koncentrační poměry oxidovaných lipidů než kontrolní skupina, což vedlo k potvrzení hypotézy, že pacienti na parenterální výživě snadněji podléhají oxidačnímu stresu.
Aktualizováno: 4.5.2020 16:35, : Jitka Čejková

VŠCHT Praha
Technická 5
166 28 Praha 6 – Dejvice
IČO: 60461373
DIČ: CZ60461373

Datová schránka: sp4j9ch

Copyright VŠCHT Praha
Za informace odpovídá Oddělení komunikace, technický správce Výpočetní centrum

VŠCHT Praha
na sociálních sítích
zobrazit plnou verzi