Prosím čekejte...
Nepřihlášený uživatel
SVK
Nacházíte se: Studentská vědecká konference  → SVK 2018
iduzel: 43887
idvazba: 48122
šablona: stranka
čas: 13.5.2024 20:30:32
verze: 5351
uzivatel:
remoteAPIs: https://cis-prihlasovadlo.vscht.cz/svk/?year=2018
branch: trunk
Server: 147.33.89.153
Obnovit | RAW
iduzel: 43887
idvazba: 48122
---Nová url--- (newurl_...)
domena: 'svk.vscht.cz'
jazyk: 'cs'
url: '/svk-2018'
iduzel: 43887
path: 1/28821/43620/28823/43889/43887
CMS: Odkaz na newurlCMS
branch: trunk
Obnovit | RAW

SVK 2018

Sborníky SVK 2018: FCHT, FTOP, FPBT, FCHI.

Termín konání SVK

V akademickém roce 2018/19 proběhla SVK ve čtvrtek 22. 11. 2018, kdy je vyhlášen Rektorský den.

Organizace SVK

Organizace SVK je zajišťována prostřednictvím děkanátů fakult. Oddělení pro vědu a výzkum (VaV) zajišťuje elektronické vydání sborníku prací a koordinaci soutěže na fakultách.

Soutěž bude probíhat v přednáškových a posterových sekcích, výběr formy je na rozhodnutí vedení fakulty.

Minimální počet prací soutěžících v každé sekci je šest, maximální počet prací v sekci není limitován. Každý student může přihlásit jednu soutěžní práci.

Na Oddělení VaV má SVK na starosti Veronika Popová, tel. 220 44 3806, veronika.popova@vscht.cz. Dotazy ohledně elektronického přihlašovacího systému směřujte na jitka.cejkova@vscht.cz.

Časový harmonogram přípravy SVK 2018

  • Do 1. 10. 2018 jmenuje děkan fakultního organizátora SVK a jeho jméno nahlásí děkanáty na odd. VaV. Dále jmenuje pracovníky zodpovědné za organizaci jednotlivých sekcí. Fakultní a ústavní organizátoři poté budou seznámeni s elektronickým přihlašovacím systémem na stránkách http://svk.vscht.cz.
  • Od 8. 10. 2018 do 22. 10. 2018 se studenti závazně přihlásí do soutěže pomocí elektronického přihlašovacího systému http://svk.vscht.cz. K přístupu do systému použijí své školní přihlašovací údaje, vyplní ročník, jméno svého školitele a název svého příspěvku. Každý student může přihlásit jednu soutěžní práci a to s vědomím svého školitele.
  • Fakulty na základě počtu přihlášených studentů nahlásí do 25. 10. 2018 na odd. VaV počet sekcí na fakultě a počet soutěžních prací v jednotlivých sekcích.
  • Do 8. 11. 2018 studenti pomocí elektronického přihlašovacího systému nahrají anotaci svojí práce (max. 1300 znaků, max. 1 obrázek rozměru 16:9, možnosti formátování jsou návodně uvedeny v přihlašovacím systému).
  • Do 15. 11. 2018 fakultní organizátoři v elektronickém přihlašovacím systému roztřídí všechny soutěžní práce do jednotlivých sekcí na fakultě, dále uvedou názvy sekcí, místo a čas konání a složení komisí. Složení hodnotících komisí pro jednotlivé sekce určí vedení fakulty. Komise je nejméně tříčlenná a členy z řad akademických pracovníků mohou doplnit odborníci spolupracujících firem a průmyslových podniků. Předsedou komise by měl být profesor nebo docent.
  • Sborníky jednotlivých fakult budou automaticky vygenerovány na základě údajů uvedených v elektronickém přihlašovacím systému.

Seznam fakultních koordinátorů

V případě dotazů ohledně SVK se obracejte na příslušné ústavní či fakultní kordinátory, popřípadě kontaktujte Veroniku Popovou z Oddělení pro vědu a výzkum (Veronika.Popova@vscht.cz). Dotazy ohledně elektronického přihlašovacího systému směřujte na Jitku Čejkovou (Jitka.Cejkova@vscht.cz).

Další informace k soutěži

  • U příležitosti SVK je vyhlášena soutěž o Cenu Julie Hamáčkové v kategorii Studentská práce typu SVK; vyhlášení soutěže a bližší informace na http://gro.vscht.cz/cjh
  • Občerstvení pro komise a soutěžící hradí ústavy z vlastních prostředků.
  • Organizace průběhu soutěže v sekcích je výlučně věcí rozhodnutí fakult.
  • Finanční příspěvek na ocenění soutěžních prací bude hrazen z prostředků dotace na specifický výzkum (IGA 2018). Jeho výše bude stanovena dohodou proděkanů a prorektora pro VaV podle celkového počtu přihlášených soutěžních prací. Oceněna bude účast a dále první tři místa v každé sekci. Výplata příspěvku studentům bude provedena bezhotovostním převodem, zajistí děkanáty fakult. Je vítána další finanční nebo věcná podpora účastníků SVK ze sponzorských zdrojů. Její výše (hodnota), způsob rozdělení a výplaty je plně v kompetenci komise sekce.
  • Vytištění diplomů budou zajišťovat fakulty.

SVK 2018 – vyhlášení

Nejste zalogován/a (anonym)

Syntéza a výroba léčiv (B3+M1) (Učebna AS31a - 9:00)

  • Předseda: doc. Mgr. Jarmila Zbytovská, Dr.rer.nat.
  • Komise: doc. Ing. Eliška Vyskočilová, Ph.D. (tajemník), Ing. Jan Patera, Ph.D., Ing. Petr Durdil, CSc. (Zentiva)
Čas Jméno Ročník Školitel Název příspěvku Anotace
9:00 Bc. Adam Zicháček M1 doc.Mgr. Jarmila Zbytovská, Dr.rer.nat. Studium in vitro permeace diklofenaku přes bariéru kůže detail

Studium in vitro permeace diklofenaku přes bariéru kůže

Diklofenak je protizánětlivé léčivo běžně podávané orálně ve formě tablet, tak i na kůži ve formě mastí a krémů. Jeho transdermální podání skýtá oproti orálnímu jisté výhody, jako například zabránění dráždění žaludku nebo cílené podání přímo na místo účinku. Při tomto způsobu podání léčiva však vyvstává překážka ve formě kožní bariéry, kterou musí léčivá látka překonat. Cílem práce je vývoj metodiky analýzy diklofenaku pomocí HPLC pro následně prováděné in vitro testy prostupnosti diklofenaku přes bariéru kůže. Při experimentech byla zkoumána efektivita prostupu diklofenaku s několika různými vehikuly a koncentracemi přes kožní bariéru. Byl také sledován vliv urychlovačů transdermální absorpce morfolinového typu na efektivitu permeace léčivé látky skrz kožní bariéru. Experimentální práce byla provedena na Franzových celách. Bylo zjištěno, že suspenzní formulace jeví větší efekt z hlediska permeability diklofenaku přes kůži než nanoformulace. Jako nejlepší bylo shledáno vehikulum pufru McIlvaine o pH 6. Suspenzní formulace diklofenaku o vyšší koncentraci vykazovaly lepší hodnoty prostupnosti přes kožní bariéru. Nejlepších výsledků dosahoval urychlovač s deseti uhlíky bez násobné vazby na postranním řetězci morfolinového kruhu.  
9:00 Bc. Tereza Bultasová M1 doc.Mgr. Jarmila Zbytovská, Dr.rer.nat. Příprava a charakterizace lipidových nanočástic obsahujících diklofenak pro (trans)dermální podání detail

Příprava a charakterizace lipidových nanočástic obsahujících diklofenak pro (trans)dermální podání

Aktinická keratóza je nemoc, při které v oblasti pokožky, která je vystavena slunečnímu záření, vznikají abnormální, suché výrůstky. Tato nemoc je považována za stádium předcházející karcinomu kůže. Nanoformulace mají velký potenciál v léčbě aktinické keratózy, a to především proto, že umožnují cílenou dopravu léku do postižené tkáně s výrazně sníženým množstvím vedlejších účinků. Tato práce se zabývá formulováním diklofenaku do lipidových nanotobolek s cílem zlepšení účinnosti (trans)dermální aplikace a dosažení maximální koncentrace léčiva v dané formulaci. Pro  přípravu nanočástic byla použita metoda fázové inverze, využívající přeměnu fáze olej ve vodě (o/v) na vodu v oleji (v/o) a zpět. U připravených nanotobolek byla zkoumána jejich velikost, časová stabilita a polydisperzita. Následně byly nanočástice podrobeny permeační studii na prasečí kůži a porovnány s prostou suspenzí léčiva. Zkoumáno bylo jak množství diklofenaku, které prošlo kůží, tak to, které zůstalo v kůži zachyceno. Nanočásticová formulace způsobila kumulaci diklofenaku v kůži. To je žádoucí efekt pro léčbu právě aktinické keratózy.
9:00 Petra Havelková B3 prof. Ing. Petr Zámostný, Ph.D. Tokové vlastnosti binárních směsí s obsahem magnesium aluminometasilikátů detail

Tokové vlastnosti binárních směsí s obsahem magnesium aluminometasilikátů

V této práci byla zkoumána nová skupina kluzných látek, tzv. magnesium aluminometasilikátů. Tyto látky vynikají nízkou tendencí vytvářet nevazebné interakce, což je předurčuje jako možné kandidáty ke zlepšení tokových vlastností partikulárních látek. Ve farmaceutickém průmyslu se nejčastěji používají práškové aluminometasilikáty, z nich zejména látka s obchodním názvem Neusilinâ. Neusilinâ je dostupný v několika třídách, které se liší ve fyzikálně-chemických vlastnostech. V rámci provedených experimentů byl na binárních směsích, obsahujících MCC jakožto modelový excipient, zkoumán vliv Neusilinuâ tříd US2 a S2 na její tokové vlastnosti. Stejné měření bylo pro porovnání provedeno s hojně využívanou kluznou látkou – koloidním oxidem křemičitým, který je známý pod obchodním názvem Aerosilâ 200. K charakterizaci tokových vlastností byly využity základní lékopisné metody, a to sypný úhel a sypání otvorem, které byly následně rozšířeny o aplikaci kinetické rovnice Beverloo. Na základě obecně zjištěných poznatků o vlivu běžně používaných kluzných látek na lisovací proces a finální vlastnosti vyráběných tablet byl také proveden pilotní výzkum v případě Neusilinuâ, kdy pro vybrané binární směsi byla hodnocena energetická stránka kompaktace a následně změřena pevnost získaných výlisků.
9:00 Bc. Julie Epikaridisová M1 Ing. Jan Patera, Ph.D. Stabilita pevných disperzí připravených různou technikou detail

Stabilita pevných disperzí připravených různou technikou

V současné době vykazují nově vyvíjené API obvykle obtížnou rozpustnost ve vodném prostředí, což má za následek nízkou biologickou dostupnost. Rozpustnost a biologická dostupnost účinných látek může být zvyšována mimo jiné prostřednictvím pevných disperzí. Cílem práce bylo připravit amorfní pevné disperze různými technikami, následně je analyzovat a zjišťovat stabilitu v čase. Modelovou látkou byl zvolen Vardenafil a jako nosiče komerční polymery Kollidon® 12 PF, Kollidon® VA 64 a Parteck® MXP. K analýze připravených vzorků byla použita primárně XRD analýza. Porovnání s fyzikálními směsmi bylo provedeno na základě rychlosti uvolňování API, která byla zjištěna pomocí disoluce v průtokové cele. Hlavním cílem bylo u vybraných vzorků sledovat stabilitu v rozmezí pěti měsíců. Bylo potvrzeno, že vlivem zvýšené teploty, resp. relativní vlhkosti vzduchu, dochází v některých případech ke zvýšení mobility polymerních řetězců a tím pádem k fyzikální nestabilitě systému. U disperze připravené extruzí z taveniny docházelo z původně amorfního materiálu k progresivní rekrystalizaci API. Disperze s nižším obsahem účinné látky připravené odpařováním rozpouštědla naopak vykazují stabilitu, kdy i po pěti měsících zrychlených stabilitních testů převažuje amorfní stav API.
9:00 Bc. Aneta Melnyková B1 prof. Ing. Petr Zámostný, Ph.D. Formulace a vlastnosti vysoce porézních tablet připravených sublimační technikou detail

Formulace a vlastnosti vysoce porézních tablet připravených sublimační technikou

Tato práce se zabývá přípravou a vlastnostmi vysoce porézních tablet, jejichž porozita je indukována odstraněním sublimovatelného materiálu, který je rozptýlen matrici ze základní směsi. V této práci byl jako sublimační činidlo zvolen kafr. Tablety dále obsahovaly API paracetamol, bezvodou laktózu, polyvinylpyrolidon, stearát hořečnatý, případně sodnou sůl karboxymethylcelulózy. Byly zkoumány vlivy různých parametrů na pevnost a dobu rozpadu, především vliv obsahu sublimačního činidla, vliv velikosti částic, vliv přítomnosti rozvolňovadla. Nejprve byly zkoumány dvě základní homologické řady tablet se zvyšujícím se obsahem kafru (0–29 %). Tyto řady od sebe lišily přítomností rozvolňovadla. Následně byly připraveny a studovány dodatečné sady tablet. Nejrychlejší rozpad ze všech měřených tablet byl pozorován u tablet připravených ze směsi v poměru 10:2 (základní směs:kafr) s přítomností rozvolňovadla. Pevnost tablet se obecně snižovala s množstvím použitého kafru.
9:00 Bc. Kateřina Steinbergerová M1 Ing. Kamila Syslová, Ph.D. Příprava mono- a disubstituovaných komplexů palladia s potenciální cytostatickou aktivitou detail

Příprava mono- a disubstituovaných komplexů palladia s potenciální cytostatickou aktivitou

Významným přínosem pro chemický průmysl se stal objev adamantanu roku 1932. Díky své výjimečné symetrické struktuře našel široké uplatnění, a to zejména ve farmaceutickém průmyslu a v oblasti polymerních látek. Biologická aktivita byla poprvé prokázána u amantadinu, jenž se jeví jako účinná látka proti virům chřipky A-2 a virům Rausova sarkomu. Antivirotické účinky byly pozorovány také u rimantadinu. Další biologicky aktivní látkou je memantin působící jako blokátor iontových kanálů NMDA receptorů, jejichž nadměrná aktivita způsobuje neurodegenerativní onemocnění. Některé sloučeniny adamantanů vykazují dokonce protirakovinné účinky. Cílem této práce byla syntéza mono- a disubstituovaných palladnatých komplexů s potenciální cytostatickou aktivitou. Komplexy palladia se však vyznačují vysokou reaktivitou, podléhají rychlé výměně ligandů a hydrolýze, čímž je bráněno dosažení buněčného cíle, molekuly DNA. Za účelem stabilizace těchto sloučenin byly zvoleny objemné aminoligandy s adamantanovým skeletem. Připravené komplexy byly analyticky charakterizovány metodami MS, FTIR a XRD. Rovněž byly provedeny in vitro cytotoxické testy na nádorových i zdravých buněčných liniích.
9:00 Milada Peřinová B3 doc.Mgr. Jarmila Zbytovská, Dr.rer.nat. Studium obnovy narušené kožní bariéry pomocí ceramidových formulací  detail

Studium obnovy narušené kožní bariéry pomocí ceramidových formulací 

Hlavní bariéru lidské kůže tvoří její nejsvrchnější část zvaná stratum corneum (SC) složená z korneocytů a intracelulárních lipidů. Narušení její lipidové složky souvisí se sníženou hladinou ceramidů a je spojeno s řadou kožních onemocnění jako je lupénka či atopická dermatitida. Použití samotných ceramidů při léčbě je však omezeno nízkou propustností SC. Cílem této práce bylo hledání optimální ceramidové nanoformulace pro obnovu bariéry SC. Tento problém byl řešen vytvořením lipidových nanočástic (tzv. liposomů) obsahujících ceramidy a jejich následnou aplikací na narušenou prasečí kůži, která je svými vlastnostmi podobná kůži lidské. Experimenty probíhaly na Franzových celách. Po narušení horní vrstvy laurylsulfátem sodným se nanesla obnovující formulace v podobě homogenizovaných a nehomogenizovaných liposomů. Byl sledován vliv velikosti liposomů na účinnost obnovení bariéry SC. Na takto ošetřené kůži byla stanovena propustnost pro modelové léčivo indomethacin. Čím méně indomethacin procházel kůží, tím byla bariérová schopnost kůže lepší. Výsledky naznačují vyšší efekt v obnově kožní bariéry po aplikaci nehomogenizovaných liposomů.
9:00 Bc. Nikita Marinko M1 prof. Ing. Petr Zámostný, Ph.D. Nosičové systémy pro zrychlené uvolňování léčivé látky detail

Nosičové systémy pro zrychlené uvolňování léčivé látky

Práce se zabývá přípravou nosičových systémů účinné látky se špatnou rozpustností ve vodě pro dosažení jejího zrychleného uvolňování. Využívá se snížení velikosti částic účinné látky a jejich nanesení na nosičový systém při vlhké granulaci. Jako účinná látka byl v práci použit meloxikam. V mlecích experimentech se snížení velikosti částic provedlo technikou mokrého mletí v planetovém kulovém mlýnu PM100 CM. Metodou laserové difrakce se měřila distribuce velikosti částic. Produkty mletí - suspenze s rozmělněnou účinnou látkou byly použity pro granulaci s experimentálními směsmi pomocných látek. Z granulátů se lisovaly tablety, které byly hodnoceny v disolučních zkouškách v uspořádání s pádly. Na základě výsledků experimentů se hodnotil vztah mezi dosaženým specifickým povrchem částic z mlecích experimentů a rychlostí uvolňování, získanou z disolučních experimentů. Rychlost uvolňování se kvantifikovala pomocí počáteční rychlosti a Weibullova modelu. Koncept zrychleného uvolňování byl u mletých šarží ověřen až po optimalizaci parametrů spojených s výrobou tablet (složení, lisování). K eliminaci vlivu tabletování byly následně zahájeny experimenty zkoušející vlastnosti granulátu pomocí zkoušek průtokové disoluce.  
9:00 Bc. Sára Pytlíková M1 Ing. Iva Paterová, Ph.D. Zn- modifikované bifunkční bazické katalyzátory pro syntézu jononů detail

Zn- modifikované bifunkční bazické katalyzátory pro syntézu jononů

Jonony jsou vonné látky velmi významné v parfumářském a farmaceutickém průmyslu. Jejich syntéza pomocí heterogenních bazických katalyzátorů typu hydrotalcitu, které jsou snadno separovatelné z reakční směsi může být alternativou pro současnou syntézu katalyzovanou hydroxidem sodným v kapalné fázi. Syntéza jononů zahrnuje aldolovou kondenzaci citralu s acetonem, jejímž produktem je pseudojonon, a následnou cyklizaci na α-jonon, β-jonon nebo γ-jonon. Tato práce se zabývá převedením dvoustupňové syntézy jononů do tzv. „one-pot“ reakce, katalyzované zinkem modifikovanými hydrotalcity v různém poměru Mg/Al/Zn.  Bylo zjištěno, že s rostoucím obsahem hořčíku v hydrotalcitu roste konverze citralu. Všechny katalyzátory byly vysoce selektivní pro aldolovou kondenzaci, avšak cyklizace pseudojononu na jonony neprobíhala. Výsledky získané v průběhu provádění experimentů v rámci této práce mohou být využity pro další výzkum v oblasti bifunkčních katalyzátorů na bázi hydrotalcitů.



9:00 Bc. Aneta Lakomá M1 Ing. Adam Karaba, Ph.D. Optimalizace čistících procesů po výrobě polotuhých lékových forem detail

Optimalizace čistících procesů po výrobě polotuhých lékových forem

Při výrobě polotuhých lékových forem je čistění výrobního zařízení obtížnější než u jiných lékových forem. Krémy a masti často obsahují mastné složky, jako jsou vosky a oleje, které limitují čištění zařízení od zbytkových nečistot. Aktivní farmaceutické ingredience (API) v přípravcích, mohou mít zásadní nežádoucí účinky. Je přitom nezbytné zabránit přenosu reziduí API z jednoho přípravku, do přípravku s jinou API tzv. křížové kontaminaci. Práce se zabývá studiem uvolňování léčivé látky z polotuhých lékových forem. Byla vyvinuta analytická metoda pro stanovení API, která v roztocích detergentů degradovala. Poté byly sledovány jednotlivé parametry (typ detergentu, koncentrace detergentu, teplota mycího roztoku) a jejich vliv na mycí proces. Přestup API z povrchu znečištěného modelového terčíku byl sledován odebíráním vzorků z mycího roztoku a jejich analýzou. Následně byl mycí efekt hodnocen na základě zbytkové kontaminace na terčíku. Na základě těchto experimentů byly stanoveny optimální parametry čistícího procesu pro jednotlivé lékové formy. Čistící proces s nastavenými optimálními parametry byl ověřen v poloprovozním měřítku.  V rámci tohoto ověřování byly parametry čistícího procesu dodatečně doladěny (s ohledem na procesní požadavky).
9:00 Bc. Kateřina Zítová M1 doc.Ing. Eliška Vyskočilová, Ph.D. Studium adsorpce modelových substancí na vybrané materiály detail

Studium adsorpce modelových substancí na vybrané materiály

V současné době dochází v populaci k nárůstu užívání léčiv, jejichž neřízená konzumace může vést k otravám. Kritickou skupinou léčiv jsou běžně dostupné léčivé přípravky bez lékařského předpisu. Tématem práce bylo studium adsorpce vybraných léčiv (kyselina askorbová, paracetamol, nikotinamid, kyselina nikotinová, ibuprofen a kyselina salicylová) na aktivní uhlí a montmorillonit a následné vyhodnocení potenciální použitelnosti těchto adsorbentů jako antidot pro terapii intoxikace organismu. Byl sledován časový průběh adsorpce léčiv z vodných roztoků. Dále byl sledován vliv typu, množství aktivního uhlí a teploty na průběh adsorpce. Aktivní uhlí Norit SX1 se ukázalo jako nejvhodnější adsorbent pro adsorpci paracetamolu (0,6 mg/mg), kyseliny nikotinové (0,4 mg/mg), kyseliny askorbové (1,0 mg/mg), kyseliny salicylové (0,7 mg/mg) a ibuprofenu (0,3 mg/mg). Nejméně vhodným adsorbentem byl montmorillonit. Adsorbované množství léčiv na zvolené adsorbenty záviselo především na specifickém povrchu a pH adsorbentů. Při experimentech za vyšší teploty bylo docíleno rychlejšího navázání léčiva z roztoku a s rostoucím množstvím aktivního uhlí rostla i efektivita adsorpce.  
9:00 Bc. Barbora Šteflová M1 Ing. Iva Paterová, Ph.D. Hydrogenace Iraldeinu na Arosantol (Madranol) s využitím Ru nosičových katalyzátorů detail

Hydrogenace Iraldeinu na Arosantol (Madranol) s využitím Ru nosičových katalyzátorů

Práce je zaměřena na přípravu vonné látky Madranol (Arosantol, 1‑(2,2,6‑trimethylcyklohex‑1-yl)-pentan-3-ol), která se připravuje hydrogenací Iraldeinu (směsi n-methyliononů). Cílem práce bylo nalézt optimální reakční podmínky při použití komerčního rutheniového katalyzátoru Ru 605. Nejvyššího zastoupení žádané látky (97 %) bylo dosaženo za následujících reakčních podmínek: t = 130 °C, p = 5 MPa a 5 hm. % katalyzátoru vzhledem k substrátu, bez rozpouštědla. Z testovaných rozpouštědel (methanol, isopropylalkohol, tetrahydrofuran, n-hexan) bylo nejvyššího zastoupení žádané látky (90 %) dosaženo při použití isopropylalkoholu. Součástí této práce byla také syntéza methyliononů aldolovou kondenzací citralu s butan-2-onem a následnou cyklizací kyselinou fosforečnou. Byly testovány různé poměry výchozích látek. Pro dosažení požadované totální konverze citralu se ukázal být jako nejvhodnější molární poměr výchozích látek citral : butan‑2‑on : katalyzátor rovný 1 : 6 : 0,8.   
Aktualizováno: 4.5.2020 16:35, : Jitka Čejková

VŠCHT Praha
Technická 5
166 28 Praha 6 – Dejvice
IČO: 60461373
DIČ: CZ60461373

Datová schránka: sp4j9ch

Copyright VŠCHT Praha
Za informace odpovídá Oddělení komunikace, technický správce Výpočetní centrum

VŠCHT Praha
na sociálních sítích
zobrazit plnou verzi