Prosím čekejte...
Nepřihlášený uživatel
SVK
Nacházíte se: Studentská vědecká konference  → SVK 2018
iduzel: 43887
idvazba: 48122
šablona: stranka
čas: 26.4.2024 02:11:14
verze: 5351
uzivatel:
remoteAPIs: https://cis-prihlasovadlo.vscht.cz/svk/?year=2018
branch: trunk
Server: 147.33.89.153
Obnovit | RAW
iduzel: 43887
idvazba: 48122
---Nová url--- (newurl_...)
domena: 'svk.vscht.cz'
jazyk: 'cs'
url: '/svk-2018'
iduzel: 43887
path: 1/28821/43620/28823/43889/43887
CMS: Odkaz na newurlCMS
branch: trunk
Obnovit | RAW

SVK 2018

Sborníky SVK 2018: FCHT, FTOP, FPBT, FCHI.

Termín konání SVK

V akademickém roce 2018/19 proběhla SVK ve čtvrtek 22. 11. 2018, kdy je vyhlášen Rektorský den.

Organizace SVK

Organizace SVK je zajišťována prostřednictvím děkanátů fakult. Oddělení pro vědu a výzkum (VaV) zajišťuje elektronické vydání sborníku prací a koordinaci soutěže na fakultách.

Soutěž bude probíhat v přednáškových a posterových sekcích, výběr formy je na rozhodnutí vedení fakulty.

Minimální počet prací soutěžících v každé sekci je šest, maximální počet prací v sekci není limitován. Každý student může přihlásit jednu soutěžní práci.

Na Oddělení VaV má SVK na starosti Veronika Popová, tel. 220 44 3806, veronika.popova@vscht.cz. Dotazy ohledně elektronického přihlašovacího systému směřujte na jitka.cejkova@vscht.cz.

Časový harmonogram přípravy SVK 2018

  • Do 1. 10. 2018 jmenuje děkan fakultního organizátora SVK a jeho jméno nahlásí děkanáty na odd. VaV. Dále jmenuje pracovníky zodpovědné za organizaci jednotlivých sekcí. Fakultní a ústavní organizátoři poté budou seznámeni s elektronickým přihlašovacím systémem na stránkách http://svk.vscht.cz.
  • Od 8. 10. 2018 do 22. 10. 2018 se studenti závazně přihlásí do soutěže pomocí elektronického přihlašovacího systému http://svk.vscht.cz. K přístupu do systému použijí své školní přihlašovací údaje, vyplní ročník, jméno svého školitele a název svého příspěvku. Každý student může přihlásit jednu soutěžní práci a to s vědomím svého školitele.
  • Fakulty na základě počtu přihlášených studentů nahlásí do 25. 10. 2018 na odd. VaV počet sekcí na fakultě a počet soutěžních prací v jednotlivých sekcích.
  • Do 8. 11. 2018 studenti pomocí elektronického přihlašovacího systému nahrají anotaci svojí práce (max. 1300 znaků, max. 1 obrázek rozměru 16:9, možnosti formátování jsou návodně uvedeny v přihlašovacím systému).
  • Do 15. 11. 2018 fakultní organizátoři v elektronickém přihlašovacím systému roztřídí všechny soutěžní práce do jednotlivých sekcí na fakultě, dále uvedou názvy sekcí, místo a čas konání a složení komisí. Složení hodnotících komisí pro jednotlivé sekce určí vedení fakulty. Komise je nejméně tříčlenná a členy z řad akademických pracovníků mohou doplnit odborníci spolupracujících firem a průmyslových podniků. Předsedou komise by měl být profesor nebo docent.
  • Sborníky jednotlivých fakult budou automaticky vygenerovány na základě údajů uvedených v elektronickém přihlašovacím systému.

Seznam fakultních koordinátorů

V případě dotazů ohledně SVK se obracejte na příslušné ústavní či fakultní kordinátory, popřípadě kontaktujte Veroniku Popovou z Oddělení pro vědu a výzkum (Veronika.Popova@vscht.cz). Dotazy ohledně elektronického přihlašovacího systému směřujte na Jitku Čejkovou (Jitka.Cejkova@vscht.cz).

Další informace k soutěži

  • U příležitosti SVK je vyhlášena soutěž o Cenu Julie Hamáčkové v kategorii Studentská práce typu SVK; vyhlášení soutěže a bližší informace na http://gro.vscht.cz/cjh
  • Občerstvení pro komise a soutěžící hradí ústavy z vlastních prostředků.
  • Organizace průběhu soutěže v sekcích je výlučně věcí rozhodnutí fakult.
  • Finanční příspěvek na ocenění soutěžních prací bude hrazen z prostředků dotace na specifický výzkum (IGA 2018). Jeho výše bude stanovena dohodou proděkanů a prorektora pro VaV podle celkového počtu přihlášených soutěžních prací. Oceněna bude účast a dále první tři místa v každé sekci. Výplata příspěvku studentům bude provedena bezhotovostním převodem, zajistí děkanáty fakult. Je vítána další finanční nebo věcná podpora účastníků SVK ze sponzorských zdrojů. Její výše (hodnota), způsob rozdělení a výplaty je plně v kompetenci komise sekce.
  • Vytištění diplomů budou zajišťovat fakulty.

SVK 2018 – vyhlášení

Nejste zalogován/a (anonym)

Anorganické nekovové materiály I (chodba Ústavu skla a keramiky - 9:15)

  • Předseda: prof.RNDr.Ondřej Gedeon, Ph.D.
  • Komise: Ing.Diana Horkavcová, Ph.D., Ing.Martina Šídlová, Ph.D., Ing.Miroslav Rada, CSc.
Čas Jméno Ročník Školitel Název příspěvku Anotace
9:15 Bc. Soňa Hříbalová M2 prof. Dr. Dipl. Min. Willi Pabst Modelování transmitance polydisperzních systémů detail

Modelování transmitance polydisperzních systémů

Optické vlastnosti heterogenních materiálů (resp. soustav) jsou ovlivněny inkluzemi o odlišném indexu lomu. V případě absorbujících inkluzí i jejich absorpčním indexem. Přítomnost částic v suspenzi se projeví jejím zakalením, stejně jako je průhlednost transparentní keramiky typicky snížena přítomností pórů. V případě keramiky připravené metodou SPS také inkluzemi uhlíku. Transmitanci lze modelovat pomocí Mieovy teorie (a jejích aproximací) v závislosti na velikosti inkluzí anebo na vlnové délce. Obě tyto závislosti byly modelovány a detailně zpracovány do trojrozměrných grafů. Literatura obvykle při modelování transmitance uvažuje jednu velikost inkluzí (nabízí se otázka, jestli byla průměrná velikost inkluzí zvolena vhodně), a proto byla v této práci transmitance heterogenních systémů modelována pro celé rozdělení velikosti absorbujících a neabsorbujících inkluzí. Tyto výsledky byly následně srovnány s experimentálně naměřenými hodnotami. Cílem této práce je ukázat vliv rozdělení velikosti inkluzí na průhlednost heterogenních systémů a také zjistit, zda existuje vhodný průměr velikosti inkluzí, který dobře reprezentuje rozdělení jejich velikosti. Tyto poznatky mají dále sloužit pro snadnější předpověď transmitance heterogenních systémů jako je např. transparentní keramika.
9:15 Bc. Martin Holeček M1 Ing. Jan Macháček, Ph.D. Charakterizace keramických materiálů na bázi SiO2 vytvořených 3D tiskem z fotopolymerní matrice detail

Charakterizace keramických materiálů na bázi SiO2 vytvořených 3D tiskem z fotopolymerní matrice

Práce se zabývá charakterizací keramického materiálu připraveného 3D tiskem technologií SLA., tj. stereolitograficky z fotocitlivé pryskyřice s nanočásticemi SiO2. Byla provedena reologická analýza výchozí pryskyřice, analýza mikrostruktury vzorků po tisku a po výpalu, analýza deformace vzorků po výpalu a byla vyhodnocena pevnost vzorků po výpalu. Výsledky analýz by měly posloužit v další práci k případným úpravám složení keramické pryskyřice pro získání nových užitných vlastností a možností aplikace 3D tisku keramiky.  
9:15 Bc. Johana Kulhánková M2 doc. Dr. Ing. Dana Rohanová Nové složení SBF a první výsledky in vitro testů detail

Nové složení SBF a první výsledky in vitro testů

řžžřčrrččSimulovaná tělní tekutina (Simulated Body Fluid; SBF) kopíruje anorganickou část lidské krevní plazmy a využívá se pro in vitro testování kostních implantátů. SBF namíchaný podle (ISO 23317) má oproti lidské plazmě nízký obsah (HCO3)- iontů a navíc pro udržení neutrálního pH využívá syntetický pufr TRIS. Tyto odchylky od reálné plazmy ústí v pozitivně falešné výsledky in vitro testů. Cílem práce bylo připravit roztok SBF s reálnými koncentracemi iontů a bez přidaného pufru TRIS (SBF 27) a otestovat ho na vysoce reaktivním sklokeramickém materiálu připraveného ze skla Bioglass®.  Během staticko-dynamického in vitro testu byl roztok SBF každých 24 hodin vyměňován za čerstvý a zároveň byly odebírány výluhy na analýzy Ca2+ a (PO4)3- iontů a měřena koncentrace Si jako indikátoru rozpouštění (AAS) sklokeramického scaffoldu. Hodnota pH rostla, podobně jako při testu s pufrem TRIS. Materiál byl analyzován pomocí XRF, XRD, SEM/EDS a BET před i po testu. Bylo zjištěno, že bez pufru TRIS se na povrchu sklokeramiky tvoří Ca-P fáze amorfní povahy (ACP).
9:15 Bc. Sabina Amandykova M2 Ing. Eva Gregorová, CSc. Charakterizace kompozitní keramiky Al2O3-ZrO2 obrazovou analýzou detail

Charakterizace kompozitní keramiky Al2O3-ZrO2 obrazovou analýzou

V rámci seminární práce byla provedena charakterizace mikrostruktury pomocí programu LUCIA G (Laboratory Imaging s.r.o, ČR) na SEM snímcích kompozitní keramiky Al2O3-ZrO2 s různým složením (0, 20, 40, 60 a 80 obj. % oxidu zirkoničitého). Pomocí stereologických vztahů byly stanoveny všechny globální metrické deskriptory, které lze určit pomocí planární sondy (na řezu): objemová frakce, hustota rozhraní a hustota integrálu středního zakřivení, a s nimi související velikosti: střední délka úseků zrn a fázových oblastí a Jeffriesova velikost zrn. Naměřené objemové frakce mají maximální odchylku 4,5 % a naznačují, že vzorky nebyly optimálně homogenizované. Velikosti jednotlivých zrn (střední délka úseků a Jeffriesova velikost) mají podobný průběh. Se zvyšující se objemovou frakcí oxidu zirkoničitého dochází ke zmenšení korundových zrn. S přibývajícím množstvím fáze narůstá naměřená velikost fázových oblastí (aglomerátů).  
9:15 Bc. Zuzana Žatkuláková M2 Ing. Bc. Adéla Polonská, Ph.D. Geopolyméry na báze metakaolínu detail

Geopolyméry na báze metakaolínu

Geopolyméry predstavujú alkalicky aktivované materiály vznikajúce polykondenzáciou, ktorá zahŕňa reakciu hlinitokremičitanového prekurzoru s alkalickým aktivátorom. Vďaka svojím výhodným vlastnostiam, medzi ktoré patrí vysoká skorá pevnosť, majú tieto materiály široký rozsah využiteľnosti. V práci sme sa zamerali na prípravu geopolymérnych zmesí na báze metakaolínu (Mefisto K05 a Mefisto LB05, České lupkové závody, a.s.), vodného skla a hydroxidu sodného. Zmesi sa líšili hodnotou silikátového modulu MS (MS = 1,0; 1,2; 1,4 a 1,6) a obsahom Na2O (wNa2O = 10 a 15 hm. %). Pred mechanickou skúškou sme zistili rozmery testovaných teliesok pomocou posuvného meradla a následne sme vykonali skúšky pevnosti v tlaku. Z experimentálne získaných hodnôt pevností a vizuálneho posúdenia vzhľadu vzoriek vyzretých geopolymérnych zmesí sme určili ich optimálne zloženia. Vzorky s vyšším obsahom Na2O vykazovali po 28 dňoch od prípravy vyššie pevnosti ako telieska s nižším obsahom Na2O. Na telieskach pripravených z metakaolínu Mefisto K05 so zvyšujúcim obsahom Na2O a hodnotou silikátového modulu sme pozorovali trend zmenšovania veľkosti. Naopak, všetky telieska tvorené metakaolínom Mefisto LB05 mali tendenciu zväčšovať svoju veľkosť počas zrenia voľne na vzduchu.
9:15 Bc. Kristina Timoshevskaya M2 doc. Dr. Ing. Martin Míka Laserová skla pro fotodynamickou terapii detail

Laserová skla pro fotodynamickou terapii

V současné době jsou skla s oxidy vzácných zemin velice užitečným zdrojem světla pro medicinské aplikace, například pro diagnostiku nebo léčbu rakoviny. Důvodem jsou jejich fluorescenční vlastnosti.  Fotodynamická terapie je moderní metodou, která se používá v nádorové terapii. Jedná se o postup využívající záření o přesné vlnové délce působící na speciální látky zvané fotosenzibilizátory, které se přednostně akumulují v nádorových buňkách. Po ozáření se ve fotosenzitivní látce iniciuje fotochemická reakce, jejímž produktem jsou vysoce reaktivní formy kyslíku, jež se podílejí na destrukci nádorových buněk s minimálním poškozováním okolních tkání.  Cílem mé práce je připravit skla na bázi SiO2 – P2O5 – CaO – Na2O dopovaná lanthanoidy a charakterizovat jejich optické vlastnosti pro použití ve fotodynamické terapii. Skla byla tavena v PtRh kelímku po dobu 150 min při 1400°C a následně byla temperována po dobu 60 min při 550°C. U připravených vzorků byly proměřeny jejich transmitance i luminiscence a diskutován vliv chemického složení na tyto optické vlastnosti.  
9:15 Renáta Farkašová B2 doc. Dr. Ing. Martin Míka Optická a laserová skla detail

Optická a laserová skla

Pro sedm připravených druhů optických skel byly změřeny jejich optické vlastnosti, především luminiscenční spektra excitovaná zeleným laserem o vlnové délce 533 nm a modrým laserem o vlnové délce 405 nm. Šest skel obsahovalo částice stříbra a atomy europia a vykazovalo červenou luminiscenci při excitaci jak zeleným, tak i modrým laserem. Sedmý vzorek s částicemi stříbra a atomy samaria vykazoval červenou luminiscenci pouze při excitaci modrým laserem, v případě excitace zeleným laserem nebyla luminiscence pozorována. Výzkumným cílem bylo nalezení vztahu mezi chemickým složením a luminiscencí po excitaci modrým nebo zeleným laserem. Tyto vztahy použijeme pro vývoj skla s vysokou intenzitou luminiscence ke konstrukci laserových zdrojů světla o vhodné vlnové délce.
9:15 Bc. Aiman Albekova M1 doc. Dr. Ing. Martin Míka Fosforečná skla s emisí vhodnou pro fotodynamickou terapii detail

Fosforečná skla s emisí vhodnou pro fotodynamickou terapii

Cílem mé práce bylo připravit a studovat nová luminescnční fosforečná skla použitelná pro fotodynamickou terapii. Fotodynamická terapie je nejmodernější lečebná metoda proti rakovině. PDT zahrnuje kombinaci chemických a fyzikálních účinků, které způsobují destrukci nádorové tkáně. Tato metoda je vysoce účinným způsobem léčby prekancerózních a rakovinných onemocnění. Prakticky je jedinou metodou používanou v onkologii, díky níž je možné nejen vyléčit pacienta, ale i zachránit postižený orgán a vyhnout se řadě komplikací. Jedná se o trikomponentní metodu, o složkách, které nejsou toxické a neprojevují se dlouhodobě zatěžujícími biologickými efekty. První složkou je léčivo-fotosenzibilizátor, které se po podání pacientovi přednostně akumuluje v postižených tkáních. Druhou složkou je laserový paprsek, který je přiveden do nádorů a vyvolává potřebné chemické reakce. Třetí složkou je následně uvolněný aktivní kyslík, který efektivně ničí nádorové buňky. Tumor je četrně zničen a rychle se tak nahrazuje zdravou tkaňí. Experimentální část se skládála z přípravy skel, měření transmitance, luminiscence, barevnosti a excitačních spekter těchto připravených skel. Dále byla měřena fotocitlivost vybraných fotosenzitivních látek na světlo emitované z připravených skelných luminoforů.  
Aktualizováno: 4.5.2020 16:35, : Jitka Čejková

VŠCHT Praha
Technická 5
166 28 Praha 6 – Dejvice
IČO: 60461373
DIČ: CZ60461373

Datová schránka: sp4j9ch

Copyright VŠCHT Praha
Za informace odpovídá Oddělení komunikace, technický správce Výpočetní centrum

VŠCHT Praha
na sociálních sítích
zobrazit plnou verzi