Prosím čekejte...
Nepřihlášený uživatel
SVK
Nacházíte se: Studentská vědecká konference  → SVK 2023
iduzel: 54301
idvazba: 90058
šablona: stranka
čas: 9.5.2024 12:28:17
verze: 5378
uzivatel:
remoteAPIs: https://cis-prihlasovadlo.vscht.cz/svk/
branch: trunk
Server: 147.33.89.150
Obnovit | RAW
iduzel: 54301
idvazba: 90058
---Nová url--- (newurl_...)
domena: 'svk.vscht.cz'
jazyk: 'cs'
url: '/svk-2023'
iduzel: 54301
path: 1/28821/43620/28823/54301
CMS: Odkaz na newurlCMS
branch: trunk
Obnovit | RAW

SVK 2023

Organizace SVK v akademickém roce 2023/2024

Termín konání SVK

V akademickém roce 2023/2024 proběhne SVK ve čtvrtek 23. 11. 2023, kdy je vyhlášen Rektorský den.

Organizace SVK

SVK je soutěž prací studentů bakalářských a magisterských studijních programů, která každoročně
probíhá na VŠCHT Praha.


Organizace SVK je zajišťována prostřednictvím děkanátů fakult. Oddělení pro výzkum a transfer
technologií (VaTT) zajišťuje rozpočet SVK z dotace MŠMT na specifický vysokoškolský výzkum, který je
určen výhradně na odměny za účast (startovné) a za umístění pro soutěžící z řad studentů VŠCHT
Praha. Ostatní zdroje zajišťují fakulty.


Soutěž bude probíhat v přednáškových a posterových sekcích, výběr formy je na rozhodnutí vedení
fakulty. Minimální počet přihlášených soutěžních prací studentů VŠCHT Praha v každé sekci je šest,
maximální počet prací není limitován. Fakultním koordinátorům SVK bude umožněno operativně
rozhodnout o uskutečnění soutěže v sekci i v případě, že počet přihlášených soutěžících klesne z
důvodu vyšší moci pod 6. V takovém případě bude ve spolupráci s VaTT rozhodnuto o poměrném
krácení odměn za umístění. Odměna za účast (startovné) bude zachována v plné výši.


V případě dotazů ohledně SVK se obracejte na příslušné ústavní či fakultní koordinátory.
Pro fakultní koordinátory má na oddělení VaTT SVK na starosti Mgr. Mili Losmanová, tel. 220 44 4536,
losmanom@vscht.cz. 

Časový harmonogram přípravy SVK

  • Do 4. 10. 2023 jmenuje děkan fakultního organizátora SVK a jeho jméno nahlásí děkanát na odd. VaTT. Dále určí pracovníky zodpovědné za organizaci jednotlivých sekcí.  V případě celoškolských sekcí určí koordinátory zodpovědné za organizaci prorektor pro pedagogiku.
  • Od 9. 10. 2023 do 30. 10. 2023 se studenti závazně přihlásí do soutěže pomocí elektronického přihlašovacího systému http://svk.vscht.cz. K přístupu do systému použijí své školní přihlašovací údaje, vyplní ročník, jméno vedoucího práce a název svého příspěvku. Každý student může přihlásit jednu soutěžní práci, a to s vědomím svého vedoucího práce.
  • Fakulty, respektive celoškolské sekce na základě počtu přihlášených studentů nahlásí do 9. 11. 2023 na odd. VaTT počet sekcí na fakultě a počet soutěžních prací v jednotlivých sekcích.
  • Do 10. 11. 2023 studenti pomocí elektronického přihlašovacího systému nahrají anotaci svojí práce (max. 1300 znaků, možnosti formátování jsou návodně uvedeny v přihlašovacím systému).
  • Do 18. 11. 2023 fakultní organizátoři, respektive koordinátoři celoškolských sekcí v elektronickém přihlašovacím systému roztřídí všechny soutěžní práce do jednotlivých sekcí na fakultě, dále uvedou názvy sekcí, místo a čas konání a složení komisí. Složení hodnotících komisí pro jednotlivé sekce určí vedení fakulty, respektive prorektor pro pedagogiku. Komise je nejméně tříčlenná a členy z řad akademických pracovníků mohou doplnit odborníci spolupracujících firem a průmyslových podniků. Předsedou komise by měl být profesor nebo docent. 
  • Do 22.11. 2023 bude možné automaticky vygenerovat sborníky jednotlivých ústavů/sekcí a fakult na základě údajů uvedených v elektronickém přihlašovacím systému. Fakultní koordinátoři, respektive koordinátoři celoškolských sekcí zajistí zveřejnění úplných fakultních sborníků na fakultních webech SVK.

 

Další informace k soutěži

  • Prezentace studentské práce v rámci SVK se považuje za předuveřejnění výsledku v případě plánované patentové ochrany a je tedy překážkou pro udělení patentu.
  • Občerstvení pro komise a soutěžící hradí ústavy z vlastních prostředků.
  • Organizace průběhu soutěže v sekcích je výlučně věcí rozhodnutí fakult, respektive celoškolských sekcí.
  • Finanční příspěvek na účast a ocenění umístění soutěžních prací studentů VŠCHT Praha bude hrazen z prostředků dotace MŠMT na specifický vysokoškolský výzkum (IGA 2023). Jeho výše bude stanovena dohodou proděkanů a prorektora pro VaV podle celkového počtu přihlášených soutěžních prací. Oceněna bude účast a dále první tři místa v každé sekci. Výplata příspěvku studentům bude provedena bezhotovostním převodem, zajistí děkanáty fakult. Je vítána další finanční nebo věcná podpora účastníků SVK ze sponzorských zdrojů. Její výše (hodnota), způsob rozdělení a výplaty je plně v kompetenci komise sekce.
  • Vytištění diplomů budou zajišťovat fakulty, respektive koordinátoři celoškolských sekcí.
  • U příležitosti SVK je vyhlášena soutěž o Cenu Julie Hamáčkové v kategorii Studentská práce typu SVK; soutěž je určena i pro doktorandy; vyhlášení soutěže a bližší informace na http://gro.vscht.cz/cjh

 

Rekapitulace termínů:

Datum

Akce

4. 10.

Fakulty - nahlášení fakultního organizátora a organizátorů sekcí - na VaTT

30. 10.

Studenti - uzávěrka podávání přihlášek

9. 11.

Fakulty - nahlášení počtu účastníků a počtu sekcí – na VaTT

10. 11.

Studenti - uzávěrka nahrávání anotací

18. 11.

Fakulty - seznam sekcí, místo a čas konání, složení komisí, seznam sponzorů jednotlivých sekcí

22. 11.

Fakulty - vygenerování sborníků v aplikaci svk; zveřejnění úplných fakultních sborníků na fakultních webech SVK

23. 11.

SVK

5. 12.

Fakulty - písemná zpráva z fakult o průběhu soutěže - na VaTT

 

Seznam fakultních koordinátorů

  • FCHT - doc. Ing. Jan Budka, Ph.D. (Jan.Budka@vscht.cz)
  • FTOP - Ing. Alice Vagenknechtová, Ph.D.  (Alice.Vagenknechtova@vscht.cz)
  • FPBT - Ing. Michaela Marková, Ph.D. (Michaela.Markova@vscht.cz)
  • FCHI - doc. Ing. Jitka Čejková, Ph.D. (Jitka.Cejkova@vscht.cz)

 

Přihlašovací formulář

Nejste zalogován/a (anonym)

Materiálové inženýrství (B360 - 9:00)

  • Předseda: prof. Ing. Jindřich Leitner, DrSc.
  • Komise: prof. Ing. Václav Švorčík, DrSc., doc. Ing. Jakub Siegel, Ph.D., Ing. Alena Řezníčková, Ph.D., Ing. Nikola Slepičková Kasálková, Ph.D., Ing. Jaroslav Kocík, Ph.D. (ORLEN Unipetrol)
Čas Jméno Ročník Školitel Název příspěvku Anotace
9:10 Bc. Oleg Gorin M2 Mgr. Oleksiy Lyutakov, Ph.D. Plasmon-assisted electrochemical C-H amination   detail

Plasmon-assisted electrochemical C-H amination  

Organická elektrochemie právě prochází érou renesance, což je úzce spojeno s možností provádět organické transformace za mírných podmínek, s vysokou selektivitou, vysokým výtěžkem a bez použití toxických rozpouštědel. Kombinace organické elektrochemie s alternativními přístupy, jako je fotochemie, má velký potenciál díky indukovaným synergickým efektům. V této práci poprvé navrhujeme využití plazmoniky pro zvýšení rychlosti a regioselektivity chemické reakce provedené ve fotoelektrochemickém režimu. Výhody navrhované cesty jsou demonstrovány na modelové reakci s tvorbou vazby C-N mezi pyrazolem a substituovanými deriváty benzenu. Reakce byla provedena ve fotoelektrochemickém režimu na povrchu plazmonicky aktivní elektrody Au@Pt a pozorovali jsme vliv plazmonu na výtěžek reakce a regioselektivitu. Bylo demonstrováno výrazné zvýšení rychlosti reakce a změna regio-selektivity produktů za tvorby převážně "stericky nevýhodných" ortho izomerů.  
9:25 Bc. Lenka Hrudníková M2 Ing. Alena Řezníčková, Ph.D. Příprava a charakterizace tenkých měděných vrstev žíhaných ve vakuu   detail

Příprava a charakterizace tenkých měděných vrstev žíhaných ve vakuu  

Náplní této práce je charakterizace povrchových vlastností tenkých měděných vrstev, které byly připraveny katodovým naprašováním na plazmaticky aktivované sklo s následným žíháním ve vakuu. Fyzikální, chemické a morfologické vlastností povrchu meděných vrstev byly zkoumány řadou analytických metod. Pomocí rentgenové fotoelektronové spektroskopie (XPS) bylo zjištěno, že množství Cu roste se zvyšující se dobou depozice. S vyšším obsahem mědi na povrchu také narůstá i hodnota u kontaktního úhlu vody. Snímky z mikroskopu atomárních sil (AFM) a skenovacího elektronového mikroskopu (SEM) potvrzují, že povrch silnějších vrstev je jednolitý. Stárnutím vzorků se mírně snižuje jejich smáčivost a jsou tedy hydrofobnější. Takto připravené materiály nacházejí uplatnění v elektronice (díky jejich vodivosti) či optoelektronice (solární panely). Dalším cílem práce je pozorovat antibakteriální, cytotoxické či fungicidní účinky měděných nanovrstev, neboť měď silně inhibuje růst některých bakterií a zároveň je biogenním prvkem, což má potenciál v medicinálních aplikacích.
9:40 Bc. Tereza Jílková M2 Ing. Roman Elashnikov, Ph.D. Příprava a charakterizace N-dopovaných uhlíkových nanostruktur dekorovaných kovovými nanočásticemi pro katalytické aplikace       detail

Příprava a charakterizace N-dopovaných uhlíkových nanostruktur dekorovaných kovovými nanočásticemi pro katalytické aplikace      

Plazmon-aktivní materiály si díky svým vlastnostem získávají pozornost mimo jiné na poli elektrochemie a katalýzy. V této práci jsme se zabývali přípravou plazmon-aktivního katalyzátoru na bázi karbonizovaných polypyrolových nanotrubiček (cPPyNTs) a měděných nanočástic (CuNPs). Nejdříve byly syntetizovány a poté žíhány polypyrolové nanotrubičky jako templát pro přípravu N-dopovaných uhlíkových nanostruktur. Následně byly na jejich povrchu redukovány CuNPs s cílem zavést do struktury plazmon-aktivní komponent. Úspěšná syntéza požadovaných struktur byla prokázána pomocí skenovací elektronové mikroskopie (SEM) a SEM-EDX analýza potvrdila chemické složení připravených nanostruktur. Kromě toho metody XPS a XRD neukázaly přítomnost oxidů mědi. Tvorba kovových nanočástic byla potvrzena i pomocí UV-Vis spektroskopie, která zaznamenala absorpční maximum kolem 600 nm typické pro nanočástice mědi. Následně byla prozkoumána elektrochemická aktivita pomocí modelových reakcí HER a ORR bez osvícení a při osvícení různými vlnovými délkami. ORR měření ukázala zvýšení hustoty proudu při ozáření vzorků v závislosti na používaných vlnových délkách. Získané výsledky prokázaly, že připravený materiál má vysoký potenciál pro katalytické aplikace v oblastech palivových článků a použití zeleného vodíku.
9:55 Bc. Daria Karepova M1 Mgr. Oleksiy Lyutakov, Ph.D. Příprava smart antimikrobiálních povrchů na bází hydrofobního MOFu a jeho elektro-aktivací samočisticích vlastností detail

Příprava smart antimikrobiálních povrchů na bází hydrofobního MOFu a jeho elektro-aktivací samočisticích vlastností

Metal-organické sítě jsou porézní koordinační sloučeniny složené z organických ligandů a kovových iontů nebo shluků kovových atomů. Velká rozmanitost struktur metal-organických sítí skýtá potenciál pro jejich použití v různých aplikacích včetně přípravy antibakteriálních materiálů pro zdravotnické prostředí. Tato práce se zabývá vývojem antibakteriálního materiálu na bázi metal-organické sítě UiO-66 poskytujícího elektrickým proudem přepínatelné samočisticí a antimikrobiální vlastnosti založené na vzniku plynné vrstvy na povrchu substrátu ve vodném prostředí. Vzorky byly připraveny roubováním UiO-66 na povrch skla s tenkou vrstvou platiny. Následně u vzorků byly sledovány spektrální a chemické změny na povrchu, byla studována změna jejich hydrofobnosti v každém kroku syntézy a optimalizovány vlastnosti finálních hydrofobních povlaků. Výsledný materiál byl podroben zkouškám samočisticích vlastností v imitovaném kontaminovaném a vodném prostředí.
10:10 Bc. Kristýna Požárová M1 Ing. Ondřej Kvítek, Ph.D. Příprava a řízené uvolňování Ag nanočástic z hydrogelu karboxymethylcelulózy detail

Příprava a řízené uvolňování Ag nanočástic z hydrogelu karboxymethylcelulózy

Nanočástice stříbra mají díky prokázaným antibakteriálním účinkům široké uplatnění, např. ve zdravotnictví, chemickém průmyslu a kosmetice, ale ve vyšších koncentracích jsou toxické. Řešením tohoto problému by mohlo být jejich řízené uvolňování z polymerních hydrogelů. Hydrogely byly připraveny z karboxymethylcelulózy síťováním pomocí kyseliny citronové. Kyselina citronová byla rovněž využita pro redukci AgNO3 při přípravě stříbrných nanočástic, které byly následně do hydrogelu zabudovány. Připravované nanočástice byly kulovitého tvaru o průměru cca 20 nm. K jejich uvolnění ze struktur hydrogelů docházelo během 24 hodin. Připravované vzorky byly stabilní v destilované vodě a málo stabilní v pufrovaném fyziologickém roztoku. U vzorků byla sledována prokazatelná antibakteriální aktivita vůči E. Coli a S. aureus. Tyto kompozitní materiály se jeví jako perspektivní pro využití v medicíně např. pro prostředky ke krytí ran.  
10:45 Bc. Jonáš Priškin M2 prof. Ing. Petr Slepička, Ph.D. Solvent casting COC: povrchové a tepelné úpravy a charakterizace detail

Solvent casting COC: povrchové a tepelné úpravy a charakterizace

Cyklické olefinové kopolymery patří mezi novou třídou polymerních materiálů. Tyto materiály nacházejí použití ve výrobě transparentních výlisků pro ukládání optických dat nebo v optice, např. pro čočky či senzory. Tyto materiály jsou také zvláště zajímavé pro primární balení léčiv, zdravotnické prostředky a diagnostické jednorázové produkty. V práci jsou charakterizovány folie vyrobené metodou solvent casting a podrobené povrchové plazmatické aktivaci či s deponovanými Au nanovrstvami. V rámci práce byl charakterizován vliv plazmatické modifikace na povrchovou morfologii a chemii připravených struktur. U vzorků s naprašovanými Au vrstvami byly sledovány jejich morfologické a optické vlastnosti. Při přípravě folií metodou solvent casting zůstává zbytkové množství chloroformu v polymeru jako změkčovadlo, čehož bylo využito pro tvorbu 3D bublinkaté struktury obohacené o ušlechtilý kov. Takto připravené materiály mohou nalézt uplatnění jak 3D skefoldy pro růst buněk.
11:00 Bc. Laura Špaková M2 prof. Ing. Petr Slepička, Ph.D. Systémy polymer-protoporfyrin pro fotodynamickou terapii nádorů detail

Systémy polymer-protoporfyrin pro fotodynamickou terapii nádorů

Experimentálna fotodynamická terapia nádorov v súčasnosti na seba púta veľkú pozornosť pre svoju efektivitu v liečbe rakoviny vďaka použitiu špecifických fotosenzibilizátorov – látok, ktoré absorbujú žiarenie určitej vlnovej dĺžky a premieňajú ho na fluorescenciu alebo aktivujú kyslík na reaktívne kyslíkové radikály. Efektivita spočíva v cielení na rakovinové bunky, pričom bunky zdravého tkaniva nie sú liečbou zaťažované. Pre tento proces je dôležitý tzv. EPR efekt, vďaka ktorému je zabezpečená preferenčná akumulácia polymérneho konjugátu s fotosenzibilizátorom v nádorovom tkanive v dôsledku jeho poškodenej vaskulatúry a nevyvinutému lymfatickému systému. Po akumulácii konjugátu a následnom odštiepení fotosenzibilizátoru v nádore je na aktiváciu fotosenzibilizátoru použité žiarenie s vhodnou vlnovou dĺžkou, čo zabezpečí tvorbu cytotoxických reaktivních foriem kyslíka, singletový kyslík, a zničenie rakovinových buniek. Spomínaná fluorescencia môže byť nápomocná pri diagnostike rakoviny a fluorescenčne riadených chirurgických zákrokov. Cieľom tejto práce bolo pripraviť konjugáty biokompatibilných polymérov s fotosenzibilizátorom Pyf-B (Pyropheophorbide B), ich charakterizácia, štúdium fluorescencie a štúdium uvoľňovania fotosenzibilizátoru z konjugátov.  
11:15 Bc. Andrea Tošovská M2 Mgr. Oleksiy Lyutakov, Ph.D. Chirální plazmon-aktivní nanostruktury pro enantioselektivní detekci léčiv na základě SERS   detail

Chirální plazmon-aktivní nanostruktury pro enantioselektivní detekci léčiv na základě SERS  

Interakci mezi světlem a hmotou lze výrazně posílit pomocí excitace povrchových plazmonů, která umožňuje subdifrakční fokusování světelné energie. Tento jev je zvláště výrazný v případě tzv. plazmonických horkých míst, která našly široké uplatnění v oblasti povrchově zesílené Ramanovy spektroskopie (SERS). Tato práce se zabývá přípravou a použitím chirálních nanostruktur zlata, které mají unikátní tvar helikoidů a chiralitu zakódovanou v každé jednotlivé nanočástici. Zkoumá se vliv chirálních analytů umístěných v plazmonickém horkém místě na intenzitu lokálního elektrického pole a jejich SERS odezvu. Byla vyrobena uspořádaná vrstva Au helikoidů s konzistentní mezerou mezi nanočásticemi na plazmonově aktivní zlaté mřížce, která je schopna podporovat excitaci a šíření povrchových plazmon-polaritonů. Chirální molekuly analytu, konkrétně R(+) nebo S(-) enantiomery naproxenu, byly umístěny v prostoru mezi Au helikoidy a byl pozorovan významný rozdíl v zesílení SERS mezi enantiomery v závislosti na chiralitě helikoidů. Tyto experimentální poznatky mají potenciál výrazně přispět k rozvoji enantioselektivní detekce léčiv.  
11:30 Bc. Šárka Trhoňová M2 Ing. Nikola Slepičková Kasálková, Ph.D. Příprava hydrogelů na bázi PVA pro tkáňové inženýrství detail

Příprava hydrogelů na bázi PVA pro tkáňové inženýrství

Polyvinylalkohol (PVA) je hydrofilní polymer s vynikající biokompatibilitou, který díky svým vlastnostem nachází uplatnění v různých biomedicínských oblastech. Hydrogely na bázi PVA se v průběhu času ukázaly jako slibné biomateriálypro nejrůznější aplikace tkáňového inženýrství, zejména pro krytí ran, kultivaci vaskulárních buněk a cévní implantace. V této práci byly porovnávány vlastnosti PVA hydrogelů síťovaných kyselinou citronovou, jednak čistých a jednak dotovaných polyethylengykolem (PEG). Metodou gravimetrie byl studován hmotnostní úbytek materiálu po expozici vodě a hmotnostní úbytek způsobený ablací po modifikaci argonovým plasmatem. Dále byla stanovována změna pH vody a buněčných kultivačních médií, které byly ve styku s hydrogely. V neposlední řadě bylo sledováno stárnutí hydrogelů a změny jejich povrchové morfologie.
11:45 Bc. Cyril Vacek M2 prof. Ing. Petr Slepička, Ph.D. Charakterizace a povrchová modifikace nového biopolymerního nanokompozitu Hastalex detail

Charakterizace a povrchová modifikace nového biopolymerního nanokompozitu Hastalex

Při hledání materiálů s unikátními vlastnostmi je nutné tyto vlastnosti velmi často optimalizovat pomocí vhodné kombinace materiálů při tvorbě kompozitů. Jedním takovým je i nový biopolymerní nanokompozit Hastalex obsahující grafen. Tato práce se zabývá jeho povrchovou modifikací plazmatem, depozicí ušlechtilého kovu či tepelným namáhání s cílem změnit jeho povrchové vlastnosti pro použití v tkáňovém inženýrství. Modifikovaný povrch byl studován pomocí mikroskopie atomárních sil, goniometrie a SEM. Byla sledována cytokompatibilita, antibakteriální vlastnosti, smáčivost a morfologie povrchu, jeho prvkové složení a mechanické vlastnosti. Plazmatická expozice měla významný vliv na cytokompatibilitu fólie Hastalex pro oba výkony plazmatu 3 W i 8 W. Počet buněk lidských fibroblastů na plazmaticky exponované fólii Hastalex se výrazně zvýšil ve srovnání s původním polymerem a předčil tkáňový polystyren. Plazmatická expozice také ovlivnila růst a tvar buněk fibroblastů. Depozice Ag v kombinaci s tepelným namáháním významně ovlivnila antibakteriální vlastnosti polymeru Hastalex.  
Aktualizováno: 2.10.2023 14:58, : Mili Viktorie Losmanová

VŠCHT Praha
Technická 5
166 28 Praha 6 – Dejvice
IČO: 60461373
DIČ: CZ60461373

Datová schránka: sp4j9ch

Copyright VŠCHT Praha
Za informace odpovídá Oddělení komunikace, technický správce Výpočetní centrum

VŠCHT Praha
na sociálních sítích
zobrazit plnou verzi