Prosím čekejte...
Nepřihlášený uživatel
SVK
Nacházíte se: Studentská vědecká konference  → SVK 2023
iduzel: 54301
idvazba: 90058
šablona: stranka
čas: 9.5.2024 13:34:51
verze: 5351
uzivatel:
remoteAPIs: https://cis-prihlasovadlo.vscht.cz/svk/
branch: trunk
Server: 147.33.89.153
Obnovit | RAW
iduzel: 54301
idvazba: 90058
---Nová url--- (newurl_...)
domena: 'svk.vscht.cz'
jazyk: 'cs'
url: '/svk-2023'
iduzel: 54301
path: 1/28821/43620/28823/54301
CMS: Odkaz na newurlCMS
branch: trunk
Obnovit | RAW

SVK 2023

Organizace SVK v akademickém roce 2023/2024

Termín konání SVK

V akademickém roce 2023/2024 proběhne SVK ve čtvrtek 23. 11. 2023, kdy je vyhlášen Rektorský den.

Organizace SVK

SVK je soutěž prací studentů bakalářských a magisterských studijních programů, která každoročně
probíhá na VŠCHT Praha.


Organizace SVK je zajišťována prostřednictvím děkanátů fakult. Oddělení pro výzkum a transfer
technologií (VaTT) zajišťuje rozpočet SVK z dotace MŠMT na specifický vysokoškolský výzkum, který je
určen výhradně na odměny za účast (startovné) a za umístění pro soutěžící z řad studentů VŠCHT
Praha. Ostatní zdroje zajišťují fakulty.


Soutěž bude probíhat v přednáškových a posterových sekcích, výběr formy je na rozhodnutí vedení
fakulty. Minimální počet přihlášených soutěžních prací studentů VŠCHT Praha v každé sekci je šest,
maximální počet prací není limitován. Fakultním koordinátorům SVK bude umožněno operativně
rozhodnout o uskutečnění soutěže v sekci i v případě, že počet přihlášených soutěžících klesne z
důvodu vyšší moci pod 6. V takovém případě bude ve spolupráci s VaTT rozhodnuto o poměrném
krácení odměn za umístění. Odměna za účast (startovné) bude zachována v plné výši.


V případě dotazů ohledně SVK se obracejte na příslušné ústavní či fakultní koordinátory.
Pro fakultní koordinátory má na oddělení VaTT SVK na starosti Mgr. Mili Losmanová, tel. 220 44 4536,
losmanom@vscht.cz. 

Časový harmonogram přípravy SVK

  • Do 4. 10. 2023 jmenuje děkan fakultního organizátora SVK a jeho jméno nahlásí děkanát na odd. VaTT. Dále určí pracovníky zodpovědné za organizaci jednotlivých sekcí.  V případě celoškolských sekcí určí koordinátory zodpovědné za organizaci prorektor pro pedagogiku.
  • Od 9. 10. 2023 do 30. 10. 2023 se studenti závazně přihlásí do soutěže pomocí elektronického přihlašovacího systému http://svk.vscht.cz. K přístupu do systému použijí své školní přihlašovací údaje, vyplní ročník, jméno vedoucího práce a název svého příspěvku. Každý student může přihlásit jednu soutěžní práci, a to s vědomím svého vedoucího práce.
  • Fakulty, respektive celoškolské sekce na základě počtu přihlášených studentů nahlásí do 9. 11. 2023 na odd. VaTT počet sekcí na fakultě a počet soutěžních prací v jednotlivých sekcích.
  • Do 10. 11. 2023 studenti pomocí elektronického přihlašovacího systému nahrají anotaci svojí práce (max. 1300 znaků, možnosti formátování jsou návodně uvedeny v přihlašovacím systému).
  • Do 18. 11. 2023 fakultní organizátoři, respektive koordinátoři celoškolských sekcí v elektronickém přihlašovacím systému roztřídí všechny soutěžní práce do jednotlivých sekcí na fakultě, dále uvedou názvy sekcí, místo a čas konání a složení komisí. Složení hodnotících komisí pro jednotlivé sekce určí vedení fakulty, respektive prorektor pro pedagogiku. Komise je nejméně tříčlenná a členy z řad akademických pracovníků mohou doplnit odborníci spolupracujících firem a průmyslových podniků. Předsedou komise by měl být profesor nebo docent. 
  • Do 22.11. 2023 bude možné automaticky vygenerovat sborníky jednotlivých ústavů/sekcí a fakult na základě údajů uvedených v elektronickém přihlašovacím systému. Fakultní koordinátoři, respektive koordinátoři celoškolských sekcí zajistí zveřejnění úplných fakultních sborníků na fakultních webech SVK.

 

Další informace k soutěži

  • Prezentace studentské práce v rámci SVK se považuje za předuveřejnění výsledku v případě plánované patentové ochrany a je tedy překážkou pro udělení patentu.
  • Občerstvení pro komise a soutěžící hradí ústavy z vlastních prostředků.
  • Organizace průběhu soutěže v sekcích je výlučně věcí rozhodnutí fakult, respektive celoškolských sekcí.
  • Finanční příspěvek na účast a ocenění umístění soutěžních prací studentů VŠCHT Praha bude hrazen z prostředků dotace MŠMT na specifický vysokoškolský výzkum (IGA 2023). Jeho výše bude stanovena dohodou proděkanů a prorektora pro VaV podle celkového počtu přihlášených soutěžních prací. Oceněna bude účast a dále první tři místa v každé sekci. Výplata příspěvku studentům bude provedena bezhotovostním převodem, zajistí děkanáty fakult. Je vítána další finanční nebo věcná podpora účastníků SVK ze sponzorských zdrojů. Její výše (hodnota), způsob rozdělení a výplaty je plně v kompetenci komise sekce.
  • Vytištění diplomů budou zajišťovat fakulty, respektive koordinátoři celoškolských sekcí.
  • U příležitosti SVK je vyhlášena soutěž o Cenu Julie Hamáčkové v kategorii Studentská práce typu SVK; soutěž je určena i pro doktorandy; vyhlášení soutěže a bližší informace na http://gro.vscht.cz/cjh

 

Rekapitulace termínů:

Datum

Akce

4. 10.

Fakulty - nahlášení fakultního organizátora a organizátorů sekcí - na VaTT

30. 10.

Studenti - uzávěrka podávání přihlášek

9. 11.

Fakulty - nahlášení počtu účastníků a počtu sekcí – na VaTT

10. 11.

Studenti - uzávěrka nahrávání anotací

18. 11.

Fakulty - seznam sekcí, místo a čas konání, složení komisí, seznam sponzorů jednotlivých sekcí

22. 11.

Fakulty - vygenerování sborníků v aplikaci svk; zveřejnění úplných fakultních sborníků na fakultních webech SVK

23. 11.

SVK

5. 12.

Fakulty - písemná zpráva z fakult o průběhu soutěže - na VaTT

 

Seznam fakultních koordinátorů

  • FCHT - doc. Ing. Jan Budka, Ph.D. (Jan.Budka@vscht.cz)
  • FTOP - Ing. Alice Vagenknechtová, Ph.D.  (Alice.Vagenknechtova@vscht.cz)
  • FPBT - Ing. Michaela Marková, Ph.D. (Michaela.Markova@vscht.cz)
  • FCHI - doc. Ing. Jitka Čejková, Ph.D. (Jitka.Cejkova@vscht.cz)

 

Přihlašovací formulář

Nejste zalogován/a (anonym)

Technologie ropy a alternativních paliv (Univerzitní centrum Litvínov - 9:00)

  • Předseda: doc. Ing. Pavel Šimáček, Ph.D.
  • Komise: Ing. Hugo Kittel, CSc., MBA, Ing. Michal Zbuzek, Ph.D., Ing. Petr Dohnal, Ing. Jiří Kroufek, Ph.D.
Čas Jméno Ročník Školitel Název příspěvku Anotace
9:00 Bc. Michal Dragoun M2 Ing. Bc. Hugo Kittel, CSc., MBA Porovnání požadavků na kvalitu suroviny pro hydrokrakování na pevném katalytickém loži a fluidní katalytické krakování detail

Porovnání požadavků na kvalitu suroviny pro hydrokrakování na pevném katalytickém loži a fluidní katalytické krakování

Byla vypracována rešerše zaměřená na kvalitu suroviny pro hydrokrakování na pevném katalytickém loži (HC) a pro fluidní katalytické krakování (FCC). Byly uvedeny základní analytické metody používané pro charakterizaci těchto surovin a popsány základní shody a podstatné rozdíly kvality suroviny pro obě technologie. Byly diskutovány důvody zjištěných rozdílných požadavků na kvalitu, zejména související s rozdílnými katalyzátory, technologickým uspořádáním obou procesů a obecnámi požadavky na kvalitu produktů. V experimentální sekci projektu byly analyzovány vlastnosti reálné suroviny používané pro výše uvedené technologie. Byly uvedeny normy a přístroje použité k analýze. V sekci výsledky a jejich diskuse byly uvedeny naměřené vlastnosti analyzovaných vzorků surovin a diskutovány zásadní shody a rozdíly. Výsledky byly porovnány s publikovanými údaji uvedenými v literární části projektu. V závěru projektu byla formulována doporučení pro optimalizaci kvality suroviny pro technologie HC a FCC v reálné rafinerii ropy.
9:30 Bc. Stanislav Erhart M1 Ing. Martin Staš, Ph.D. Analýza chemického složení bio-olejů z pyrolýzy celulózy, hemicelulózy a ligninu detail

Analýza chemického složení bio-olejů z pyrolýzy celulózy, hemicelulózy a ligninu

Pyrolýzní bio-oleje představují atraktivní alternativní zdroj energie, paliv a cenných chemikálií, jejich složení a vlastnosti se však velmi liší dle použité suroviny. Cílem práce bylo provedení pyrolýzy vzorků celulózy, hemicelulózy a ligninů ze slámy, měkkého a tvrdého dřeva a následná analýza a diskuse vybraných fyzikálně-chemických vlastností bio-olejů v závislosti na použité surovině. Pyrolyzáty byly analyzovány normovanými metodami na stanovení čísla kyselosti (ASTM D664) a obsahu síry (ASTM D6667), dále byla provedena infračervená spektroskopie s Fourierovou transformací (FTIR) a stanovení obsahu vody. Těkavý podíl pyrolyzátů byl analyzován na plynovém chromatografu s hmotnostním detektorem (GC-MS). Netěkavá a vysokomolekulární frakce pyrolyzátů byla analyzována na vysokorozlišovacím hmotnostním detektoru typu orbitrap s využitím dvou ionizačních technik: chemické ionizace za atmosférického tlaku (APCI) a elektrospreje (ESI). Pyrolyzát z celulóz byl charakteristický vysokým obsahem vody, přítomností levoglukosanu a nízkým obsahem síry. Vlastnosti bio-oleje z hemicelulózy byly úzce spjaty se špatnou termickou stabilitou suroviny. Vzorky bio-olejů z ligninů se navzájem lišily především ve vlastnostech vycházejících z obsahu methoxy- a dimethoxy- fenolů v surovině.
10:00 Bc. Petr Chládek M2 doc. Ing. Pavel Šimáček, Ph.D. Katalytická konverze COna CO detail

Katalytická konverze COna CO

Cílem této práce je zmapovat proces výroby oxidu uhelnatého (CO) z oxidu uhličitého (CO2) a vodíku (H2), včetně popisu reakcí, katalyzátorů a analýzy produktů. Hlavní zaměření je pak na zhodnocení potenciálu reverzní reakce vodního plynu (RWGS) na produkci udržitelných a nízkouhlíkových dieselových paliv pomocí Fischer-Tropschovy syntézy (FTS). Tato práce přináší nejen teoretické a technické poznatky, ale také přispívá k diskusi o budoucnosti energetických zdrojů a snižování emisí skleníkových plynů.
10:30 Bc. Matěj Mašín M1 Ing. Daniel Maxa, Ph.D. Požárně-technické charakteristiky zemního plynu s příměsí vodíku detail

Požárně-technické charakteristiky zemního plynu s příměsí vodíku

Snaha o využívání zdrojů energie s nízkou nebo nulovou uhlíkovou stopou vede k omezování konvenčních fosilních paliv a jejich náhradě obnovitelnými zdroji. Jednou z cest energetické transformace je příměs "uhlíkově neutrálního" vodíku k zemnímu plynu v distribuční síti. Do určité koncentrace vodíku lze tuto směs používat ve stávajících energetických zařízeních a domácích spotřebičích bez dodatečných technických úprav, takže přídavek vodíku nevyžaduje další investiční náklady na straně spotřebitele. Kromě zaměnitelnosti vodíkové směsi s čistým zemním plynem z hlediska užitných vlastností v energetických aplikacích je však také nutné ověřit, zda se příměsí vodíku významně nezhorší požárně-technické charakteristiky tohoto paliva. Příspěvek shrnuje výsledky výpočtu a stanovení mezí výbušnosti a dalších požárně-technických parametrů u zemního plynu s příměsí 10 a 20 % vodíku.
11:00 Bc. Patrik Rous M2 Ing. Veronika Váchová Izomerace C5 a C6 n-alkanů s využitím katalyzátoru Pt/znělec detail

Izomerace C5 a C6 n-alkanů s využitím katalyzátoru Pt/znělec

S platnými omezeními na chemické složení (obsah aromátů, zákaz přimíchávání tetraethylolova) automobilových benzinů je obtížné dosáhnout požadovaných kvalitativních požadavků, zejména dostatečně vysoké hodnoty oktanového čísla. Jedním z velmi efektivních způsobů, jak oktanové číslo zvýšit je izomerace lehkých benzinů, tedy katalytická konverze lineárních n-alkanů na rozvětvené iso-alkany, které poskytují mnohem vyšší hodnoty oktanového čísla. Klíčovým prvkem těchto procesů ovlivňujícím jejich celkovou účinnost je výběr správného katalyzátoru. V dnešní době jsou pro průmyslové aplikace izomerace používány zejména bifunkční katalyzátory, nejčastěji Pt nebo Pd nanesené na chlorované alumině, zeolitu nebo oxidu zirkoničitém. V rámci této práce byla popsána příprava nového katalyzátoru na bázi Pt nanesené na kysele modifikovaném znělci a jeho testování při izomeraci n-hexanu v autoklávu. Získané produkty budou z hlediska složení porovnány s produkty získanými při experimentech s využitím komerčního zeolitového katalyzátoru. Testy byly provedeny ve vsádkovém reaktoru, vzniklý izomerát a vedlejší plynné produkty byly analyzovány pomocí metod plynové chromatografie.  
11:30 Bc. Jaroslav Šajgal M2 Ing. Bc. Hugo Kittel, CSc., MBA Využití analytických metod pro řízení jednotky atmosférické destilace ropy detail

Využití analytických metod pro řízení jednotky atmosférické destilace ropy

Projekt byl zaměřen na využití analytických metod pro řízení jednotky atmosférické destilace ropy. Byla zpracována rešerše na téma pokročilého automatického řízení atmosférické destilace ropy (Advanced Process Control, APC). Byl vypracován přehled analytických metod používaných pro monitorování ropy a produkovaných frakcí (měřená veličina, norma stanovení, proč je veličina používána). V experimentální sekci byl popsán systém řízení a analytické metody pro reálnou, v současnosti provozovanou atmosférickou destilaci ropy. V sekci výsledky a jejich diskuse byly uvedeny rozhodující veličiny a výsledky analýz používaných pro řízení reálné atmosférické destilace ropy. Bylo diskutováno, jaké analýzy lze automatizovat a které je nezbytné provádět laboratorně, časový interval analýz a jak lze využití analytických informací pro řízení atmosférické destilace ropy dále zlepšovat.
12:00 Michal Šiman B1 Ing. Miloš Auersvald, PhD. Stanovení obsahu karbonylů v bio-olejích z biomasy obsahující významné množství dusíku detail

Stanovení obsahu karbonylů v bio-olejích z biomasy obsahující významné množství dusíku

Stanovení obsahu karbonylových sloučenin v bio-olejích získaných z pyrolýzy nebo hydrotermálního zkapalňování biomasy je klíčové pro odhad stability vzorku při skladování a návrhu vhodného hydrogenačního procesu. Složení bio-olejů z různých typů biomasy se však může výrazně lišit od bio-olejů ze dřeva, které byly využity pro vývoj Faixovy metody. Během tohoto výzkumu bylo odhaleno omezení této metody při analýze bio-olejů připravených z biomasy s vyšším obsahem bílkovin. Tyto bio-oleje jsou známé vysokým obsahem dusíku, který může být přítomen v podobě sloučenin, které mohou ovlivnit a zkreslit výsledky titračního stanovení obsahu karbonylů. V rámci této studie byly identifikovány dusíkaté interferenty a byl zaveden korekční krok pro přesné stanovení obsahu karbonylů. Tento nový přístup byl testován pro analýzu 13 surových bio-olejů s rozmanitým obsahem dusíku. Kromě surových bio-olejů bylo také analyzováno 5 hydrogenačně upravených bio-olejů z čistírenských kalů. Pro bio-oleje se zvýšeným obsahem dusíku obsahující méně než 0,5 mmol/g karbonylových skupin, může Faixova metoda bez korekčního kroku poskytovat nulové a v extrémních případech dokonce záporné hodnoty. Výsledky měření ukázaly, že implementace korekčního kroku je klíčová pro bio-oleje obsahující více než 2 %hm. dusíku.



Aktualizováno: 2.10.2023 14:58, : Mili Viktorie Losmanová

VŠCHT Praha
Technická 5
166 28 Praha 6 – Dejvice
IČO: 60461373
DIČ: CZ60461373

Datová schránka: sp4j9ch

Copyright VŠCHT Praha
Za informace odpovídá Oddělení komunikace, technický správce Výpočetní centrum

VŠCHT Praha
na sociálních sítích
zobrazit plnou verzi