Prosím čekejte...
Nepřihlášený uživatel
SVK
Nacházíte se: Studentská vědecká konference  → SVK 2023
iduzel: 54301
idvazba: 90058
šablona: stranka
čas: 9.5.2024 12:28:17
verze: 5378
uzivatel:
remoteAPIs: https://cis-prihlasovadlo.vscht.cz/svk/
branch: trunk
Server: 147.33.89.150
Obnovit | RAW
iduzel: 54301
idvazba: 90058
---Nová url--- (newurl_...)
domena: 'svk.vscht.cz'
jazyk: 'cs'
url: '/svk-2023'
iduzel: 54301
path: 1/28821/43620/28823/54301
CMS: Odkaz na newurlCMS
branch: trunk
Obnovit | RAW

SVK 2023

Organizace SVK v akademickém roce 2023/2024

Termín konání SVK

V akademickém roce 2023/2024 proběhne SVK ve čtvrtek 23. 11. 2023, kdy je vyhlášen Rektorský den.

Organizace SVK

SVK je soutěž prací studentů bakalářských a magisterských studijních programů, která každoročně
probíhá na VŠCHT Praha.


Organizace SVK je zajišťována prostřednictvím děkanátů fakult. Oddělení pro výzkum a transfer
technologií (VaTT) zajišťuje rozpočet SVK z dotace MŠMT na specifický vysokoškolský výzkum, který je
určen výhradně na odměny za účast (startovné) a za umístění pro soutěžící z řad studentů VŠCHT
Praha. Ostatní zdroje zajišťují fakulty.


Soutěž bude probíhat v přednáškových a posterových sekcích, výběr formy je na rozhodnutí vedení
fakulty. Minimální počet přihlášených soutěžních prací studentů VŠCHT Praha v každé sekci je šest,
maximální počet prací není limitován. Fakultním koordinátorům SVK bude umožněno operativně
rozhodnout o uskutečnění soutěže v sekci i v případě, že počet přihlášených soutěžících klesne z
důvodu vyšší moci pod 6. V takovém případě bude ve spolupráci s VaTT rozhodnuto o poměrném
krácení odměn za umístění. Odměna za účast (startovné) bude zachována v plné výši.


V případě dotazů ohledně SVK se obracejte na příslušné ústavní či fakultní koordinátory.
Pro fakultní koordinátory má na oddělení VaTT SVK na starosti Mgr. Mili Losmanová, tel. 220 44 4536,
losmanom@vscht.cz. 

Časový harmonogram přípravy SVK

  • Do 4. 10. 2023 jmenuje děkan fakultního organizátora SVK a jeho jméno nahlásí děkanát na odd. VaTT. Dále určí pracovníky zodpovědné za organizaci jednotlivých sekcí.  V případě celoškolských sekcí určí koordinátory zodpovědné za organizaci prorektor pro pedagogiku.
  • Od 9. 10. 2023 do 30. 10. 2023 se studenti závazně přihlásí do soutěže pomocí elektronického přihlašovacího systému http://svk.vscht.cz. K přístupu do systému použijí své školní přihlašovací údaje, vyplní ročník, jméno vedoucího práce a název svého příspěvku. Každý student může přihlásit jednu soutěžní práci, a to s vědomím svého vedoucího práce.
  • Fakulty, respektive celoškolské sekce na základě počtu přihlášených studentů nahlásí do 9. 11. 2023 na odd. VaTT počet sekcí na fakultě a počet soutěžních prací v jednotlivých sekcích.
  • Do 10. 11. 2023 studenti pomocí elektronického přihlašovacího systému nahrají anotaci svojí práce (max. 1300 znaků, možnosti formátování jsou návodně uvedeny v přihlašovacím systému).
  • Do 18. 11. 2023 fakultní organizátoři, respektive koordinátoři celoškolských sekcí v elektronickém přihlašovacím systému roztřídí všechny soutěžní práce do jednotlivých sekcí na fakultě, dále uvedou názvy sekcí, místo a čas konání a složení komisí. Složení hodnotících komisí pro jednotlivé sekce určí vedení fakulty, respektive prorektor pro pedagogiku. Komise je nejméně tříčlenná a členy z řad akademických pracovníků mohou doplnit odborníci spolupracujících firem a průmyslových podniků. Předsedou komise by měl být profesor nebo docent. 
  • Do 22.11. 2023 bude možné automaticky vygenerovat sborníky jednotlivých ústavů/sekcí a fakult na základě údajů uvedených v elektronickém přihlašovacím systému. Fakultní koordinátoři, respektive koordinátoři celoškolských sekcí zajistí zveřejnění úplných fakultních sborníků na fakultních webech SVK.

 

Další informace k soutěži

  • Prezentace studentské práce v rámci SVK se považuje za předuveřejnění výsledku v případě plánované patentové ochrany a je tedy překážkou pro udělení patentu.
  • Občerstvení pro komise a soutěžící hradí ústavy z vlastních prostředků.
  • Organizace průběhu soutěže v sekcích je výlučně věcí rozhodnutí fakult, respektive celoškolských sekcí.
  • Finanční příspěvek na účast a ocenění umístění soutěžních prací studentů VŠCHT Praha bude hrazen z prostředků dotace MŠMT na specifický vysokoškolský výzkum (IGA 2023). Jeho výše bude stanovena dohodou proděkanů a prorektora pro VaV podle celkového počtu přihlášených soutěžních prací. Oceněna bude účast a dále první tři místa v každé sekci. Výplata příspěvku studentům bude provedena bezhotovostním převodem, zajistí děkanáty fakult. Je vítána další finanční nebo věcná podpora účastníků SVK ze sponzorských zdrojů. Její výše (hodnota), způsob rozdělení a výplaty je plně v kompetenci komise sekce.
  • Vytištění diplomů budou zajišťovat fakulty, respektive koordinátoři celoškolských sekcí.
  • U příležitosti SVK je vyhlášena soutěž o Cenu Julie Hamáčkové v kategorii Studentská práce typu SVK; soutěž je určena i pro doktorandy; vyhlášení soutěže a bližší informace na http://gro.vscht.cz/cjh

 

Rekapitulace termínů:

Datum

Akce

4. 10.

Fakulty - nahlášení fakultního organizátora a organizátorů sekcí - na VaTT

30. 10.

Studenti - uzávěrka podávání přihlášek

9. 11.

Fakulty - nahlášení počtu účastníků a počtu sekcí – na VaTT

10. 11.

Studenti - uzávěrka nahrávání anotací

18. 11.

Fakulty - seznam sekcí, místo a čas konání, složení komisí, seznam sponzorů jednotlivých sekcí

22. 11.

Fakulty - vygenerování sborníků v aplikaci svk; zveřejnění úplných fakultních sborníků na fakultních webech SVK

23. 11.

SVK

5. 12.

Fakulty - písemná zpráva z fakult o průběhu soutěže - na VaTT

 

Seznam fakultních koordinátorů

  • FCHT - doc. Ing. Jan Budka, Ph.D. (Jan.Budka@vscht.cz)
  • FTOP - Ing. Alice Vagenknechtová, Ph.D.  (Alice.Vagenknechtova@vscht.cz)
  • FPBT - Ing. Michaela Marková, Ph.D. (Michaela.Markova@vscht.cz)
  • FCHI - doc. Ing. Jitka Čejková, Ph.D. (Jitka.Cejkova@vscht.cz)

 

Přihlašovací formulář

Nejste zalogován/a (anonym)

Ústav chemie přírodních látek II (Respirium - 8:30)

  • Předseda: Ing. Petr Štěpánek Ph.D.
  • Komise: PharmDr. Petra Cihlářová, Ph.D, Ing. Michal Jurášek, Ph.D.
Čas Jméno Ročník Školitel Název příspěvku Anotace
--- Bc. Adam Rybka M2 Ing. Kamil Parkan, Ph.D. Syntéza izotopově značených 15N-aminosacharidů pro NMR strukturní analýzu detail

Syntéza izotopově značených 15N-aminosacharidů pro NMR strukturní analýzu

Aminosacharidy jsou hojně se vyskytující přírodní látky, které v živých organismech zastupují řadu biologicky důležitých funkcí. Kromě toho, že jsou zdrojem energie a stavebního materiálu, se také účastní specifického buněčného rozpoznávání. Sacharidové části  glykoproteinů a glykolipidů jsou rozpoznávány lektiny, které řídí například interakce mezi buňkami a imunitní reakce1. Vzhledem ke své strukturní rozmanitosti jsou sacharidy nejméně prozkoumanými biomolekulami, a proto studium jejich 3D struktury pomocí NMR spektroskopie pomůže porozumět jejich významu v organismech. Syntéza aminosacharidů se nejčastěji provádí katalytickou redukcí azidu. Nevýhoda při redukci 15N-azidu však spočívá v tom, že bychom získali pouze poloviční zastoupení izotopu 15N, jelikož je azid izotopově značený pouze na jednom terminálním dusíku2. Proto jsme využili reakci s 15N-ftalimidem, pro zavedení amino skupiny na D-galaktosid 1. Kdy nejprve byl ftalimid substituován za hydroxylovou skupinu Mitsunobovou reakcí, s následnou deprotekcí benzylových chránicích skupin a uvolnění ftalimidu za vzniku 6-aminogalaktosidu 4. (1) Ambrosi, M. et al. Org. Biomol. Chem. 2005, 3, 1593-1608. (2) Bae, J. et al. Chem. Sci. 2021, 12, 14309-14315.  



--- Zuzana Turková B3 doc. Ing. Martin Kuchař, Ph.D. Optimalizace fotokatalytické degradace sildenafil citrátu na imobilizovaném fotokatalyzátoru detail

Optimalizace fotokatalytické degradace sildenafil citrátu na imobilizovaném fotokatalyzátoru

Sildenafil citrát je látka, která se používá primárně k léčbě erektilní dysfunkce (ED) a nejčastěji se prodává pod obchodním názvem Viagra. Funguje na principu inhibice fosfodiesterasy-5 (PDE5), která štěpí cGMP na 5´GMP. cGMP je důležitý druhý posel, který reguluje prokrvení tkání. Inhibicí PDE5 tedy nedochází k jeho štěpení a tím se prokrvení zefektivňuje. Kromě ED se sildenafil citrát využívá také k léčbě pulmonální arteriální hypertenze a syndromu dolních cest močových. S rostoucí spotřebou inhibitorů PDE5 roste i jejich koncentrace ve vodním prostředí (v řádu ng/l), kde ovlivňují přítomné živočichy a narušují tak rovnováhu ekosystému. Zároveň vzrůstá potřeba tyto látky z odpadních vod odstraňovat, přičemž klasické čistící postupy jsou v této oblasti nedostačující. Efektivním způsobem odstraňování organických polutantů je fotokatalytická degradace. Za přítomnosti UV záření dochází na fotokatalyzátoru (TiO2) k rozkladu organických molekul za vzniku CO2, H2O a anorganických sloučenin. Práce se zabývá optimalizací fotokatalytické degradace sildenafil citrátu s cílem zefektivnit jeho odbourávání z odpadní vody. Jako fotokatalyzátor byl použit TiO2-imobilizovaný na skleněných destičkách, pokles koncentrace sildenafil citrátu během reakce byl monitorován pomocí HPLC-UV.
--- Bc. Klaudia Hladoníková M2 Ing. Kamil Parkan, Ph.D. Molekulárne mechanizmy pôsobenia M6P/IGF2 receptoru v bunkách detail

Molekulárne mechanizmy pôsobenia M6P/IGF2 receptoru v bunkách

IGF2 je peptidový hormón produkovaný najviac vo fetálnom období v pečeni, svaloch, pľúcach, kostiach a CNS, kde reguluje správny vývoj, rast a diferenciáciu buniek. Jeho zvýšené hladiny podporujú tvorbu nádorov a rakoviny, zatiaľ čo jeho nízke hladiny sa podieľajú na vzniku neurologických ochorení ako je Alzheimerova choroba, Angelmanov syndróm alebo poruchy autistického spektra. Veľká časť jeho biologických účinkov sú sprostredkované jeho väzbou na inzulínové receptory a IGF1 receptor.  Okrem nich sa s najvyššou afinitou viaže aj na svoj primárny receptor – M6P/IGF2 receptor, ktorý zabezpečuje jeho internalizáciu a degradáciu z krvného obehu, a tým reguluje jeho hladiny v krvi. Okrem väzobného miesta pre IGF2 obsahuje väzobné miesta aj pre mannosa-6-fosfát (M6P). Prostredníctvom nich rozpoznáva lyzozomálne enzýmy značené M6P a transportuje ich do lyzozómov, kde môžu následne tráviť a degradovať rôzne makromolekuly. Hoci sa doposiaľ zdalo, že tieto procesy nie sú schopné spustiť žiadnu signalizačnú odpoveď, postupom času sa ale zisťuje, že IGF2 predsa len nejaké biologické účinky prostredníctvom M6P/IGF2 receptoru má. Vo svojej práci sa zameriavam na bunkovú signalizáciu M6P/IGF2 receptora po väzbe ako IGF2, tak aj M6P a rôznych mannosylovaných derivátov odvodených od M6P.  
--- Klára Mansfeldová B3 Ing. Kamil Parkan, Ph.D. Inovativní přístup k α-aryl-S-glykosidům detail

Inovativní přístup k α-aryl-S-glykosidům

Jelikož S-glykosidická vazba je v porovnání s vazbou O-glykosidickou stabilnější, jsou S-glykosidy zkoumány jako potenciální terapeutika. V případě α-aryl-S-galaktosidů se jedná například o inhibitory galektinů1. Cílem této práce je regio- a stereoselektivní příprava 1,2-cis-S-glykosidů, které jsou díky své biologické aktivitě atraktivnější, avšak na přípravu složitější, než jejich trans- analogy. K jejich přípravě jsem využila organokatalyzovanou thiol-enovou reakci iniciovanou viditelným světlem a následovanou „cross‑couplingovou“ Pd katalyzovanou Buchwaldovou-Hartwigovou-Migitovou reakcí2. Při této reakci používám různé arylhalogenidy a sleduji odlišnosti v míře jejich reaktivity. 1. Dalhqvist, A. et. al. Med. Chem. Comm. 2019, 10 (6), 913-925 2. Brachet, E. et al.  Adv. Synth. Catal. 2013, 355: 477-490.  



--- Bc. Michal Fischer M2 Ing. Kamil Parkan, Ph.D. Syntéza analogů mannosa-6-fosfátu detail

Syntéza analogů mannosa-6-fosfátu

Mannosa-6-fosfát se v organismu váže na M6P/IGF2 (IGF = insulin-like growth factor) receptor. M6P/IGF2 receptor hraje roli například v regulaci růstu, diferenciaci tkání a v posilování a obnově paměti1. Též bylo zjištěno, že rakovinné buňky obsahují větší množství IGF2/M6P receptorů něž buňky zdravé2. Tento receptor tedy může být cílem pro terapii neurodegenerativních poruch, například Alzheimerovy choroby, ale také pro cílení léčiv přímo do nádorových buněk. Využití přímo mannosy‑6-fosfátu není vhodné, kvůli nestabilitě fosfátové skupiny, která je v organismu rychle hydrolyzována. Nabízí se tedy využití bioisosterických fosfonátů, kde je atom fosforu vázán k d‑mannose přes uhlík, namísto přes kyslík, jak je tomu u fosfátů. Cílem mé práce je syntetizovat stabilní analogy mannosa-6-fosfonátu, konkrétně jeho C-glykosidy, které jsou stabilnější oproti O-glykosidům. Připravené deriváty budou testovány pro svou potenciální biologickou aktivitu v rámci spolupráce s ÚOCHB. (1) Kornfeld, S. Annu. Rev. Biochem 1992, 61, 307-330. DOI: 10.1146/annurev.bi.61.070192.001515. (2) Zhao, Y.; Escot, C.; Maudelonde, T.; Puech, C.; Rouanet, P.; Rochefort, H.  Cancer Res. 1993, 53 (12), 2901-2905.  
--- Bc. Hana Fuxová M2 doc. Dr. Ing. Ivan Raich Modelovací studie interakcí kyseliny 3-sulfopropionové a jejích analogů a prekurzorů s Aβ-peptidy detail

Modelovací studie interakcí kyseliny 3-sulfopropionové a jejích analogů a prekurzorů s Aβ-peptidy

Za iniciační roli v patologii Alzheimerovy choroby je považováno chybné sbalení amyloid‑β peptidů a jejich následná agregace za vzniku toxických Aβ‑oligomerů. Základem kauzální léčby je předcházet tvorbě toxických Aβ‑oligomerů, fibrilů a plaků, tj. vyvíjet léčiva, která vykazují antiamyloidní efekt. Nadějné jsou v tomto směru kromě monoklonálních protilátek také malé molekuly se sulfonovou skupinou, konkrétně potom kyselina 3‑sulfopropionová a její prekurzor tramiprosát, známý též jako homotaurin. Nedávno byla zjištěna přítomnost kyseliny 3‑sulfopropionové v lidském mozku a předpokládá se, že vyšší koncentrace této látky vede k větší stabilizaci Aβ‑monomerů, díky níž je následně zabraňováno jejich oligomerizaci. Tato práce se zabývá molekulovou dynamikou pro systém Aβ42‑peptid ve vodě, která poskytuje záznam o přirozeném chování Aβ42‑peptidu. Další část je věnována vytváření směsných boxů s kyselinou 3‑sulfopropionovou ve vodě a s tramiprosátem ve vodě při různém procentuálním zastoupení komponentů. Směsné boxy budou následně využity k molekulové dynamice a bude porovnáváno přirozené chování Aβ42‑peptidu s jeho chováním v těchto systémech.  
--- Daniel Smíšek B3 doc. Ing. Martin Kuchař, Ph.D. Optimalizace fotokatalytické degradace MDMA z vody detail

Optimalizace fotokatalytické degradace MDMA z vody

3,4-methylendioxymethamfetamin (lidově extáze či MDMA) je psychostimulační látka amfetaminového typu. MDMA je spolu s dalšími stimulanty (metamfetamin, kokain) a opiáty (morfin, metadon) jednou z nejčastěji detekovaných psychoaktivních látek v povrchových vodách. Výrobou (legální i nelegální) a konzumací se MDMA a jeho metabolity dostávají do čističek odpadních vod. V čističkách není kompletně odstraněn a v koncentracích ng/l z nich pokračuje dále do povrchové vody. Pro člověka není chronická toxicita ultrastopového množství MDMA detailně známa, nicméně pro vodní organismy představuje značné riziko – negativně ovlivňuje jejich migraci, rozmnožování či příjem potravy. Jednou z možností pro efektivní odstranění organických polutantů z vody je použití nanočástic TiO2 a UV záření, kdy dochází k rozkladu znečišťující látky až na CO2, H2O a anorganické sloučeniny dusíku. V této práci byla vyvinuta UHPLC-UV metoda pro analýzu MDMA a příslušných degradačních meziproduktů. Následně byly určeny základní statistické parametry metody jako LOD, LOQ, lineární dynamický rozsah a opakovatelnost. Dále byly otestovány různé podmínky fotokatalytické degradace MDMA ve vodě (koncentrace TiO2, intenzita UV záření).  
Aktualizováno: 2.10.2023 14:58, : Mili Viktorie Losmanová

VŠCHT Praha
Technická 5
166 28 Praha 6 – Dejvice
IČO: 60461373
DIČ: CZ60461373

Datová schránka: sp4j9ch

Copyright VŠCHT Praha
Za informace odpovídá Oddělení komunikace, technický správce Výpočetní centrum

VŠCHT Praha
na sociálních sítích
zobrazit plnou verzi