Prosím čekejte...
Nepřihlášený uživatel
SVK
Nacházíte se: Studentská vědecká konference  → SVK 2023
iduzel: 54301
idvazba: 90058
šablona: stranka
čas: 9.5.2024 04:30:37
verze: 5351
uzivatel:
remoteAPIs: https://cis-prihlasovadlo.vscht.cz/svk/
branch: trunk
Server: 147.33.89.153
Obnovit | RAW
iduzel: 54301
idvazba: 90058
---Nová url--- (newurl_...)
domena: 'svk.vscht.cz'
jazyk: 'cs'
url: '/svk-2023'
iduzel: 54301
path: 1/28821/43620/28823/54301
CMS: Odkaz na newurlCMS
branch: trunk
Obnovit | RAW

SVK 2023

Organizace SVK v akademickém roce 2023/2024

Termín konání SVK

V akademickém roce 2023/2024 proběhne SVK ve čtvrtek 23. 11. 2023, kdy je vyhlášen Rektorský den.

Organizace SVK

SVK je soutěž prací studentů bakalářských a magisterských studijních programů, která každoročně
probíhá na VŠCHT Praha.


Organizace SVK je zajišťována prostřednictvím děkanátů fakult. Oddělení pro výzkum a transfer
technologií (VaTT) zajišťuje rozpočet SVK z dotace MŠMT na specifický vysokoškolský výzkum, který je
určen výhradně na odměny za účast (startovné) a za umístění pro soutěžící z řad studentů VŠCHT
Praha. Ostatní zdroje zajišťují fakulty.


Soutěž bude probíhat v přednáškových a posterových sekcích, výběr formy je na rozhodnutí vedení
fakulty. Minimální počet přihlášených soutěžních prací studentů VŠCHT Praha v každé sekci je šest,
maximální počet prací není limitován. Fakultním koordinátorům SVK bude umožněno operativně
rozhodnout o uskutečnění soutěže v sekci i v případě, že počet přihlášených soutěžících klesne z
důvodu vyšší moci pod 6. V takovém případě bude ve spolupráci s VaTT rozhodnuto o poměrném
krácení odměn za umístění. Odměna za účast (startovné) bude zachována v plné výši.


V případě dotazů ohledně SVK se obracejte na příslušné ústavní či fakultní koordinátory.
Pro fakultní koordinátory má na oddělení VaTT SVK na starosti Mgr. Mili Losmanová, tel. 220 44 4536,
losmanom@vscht.cz. 

Časový harmonogram přípravy SVK

  • Do 4. 10. 2023 jmenuje děkan fakultního organizátora SVK a jeho jméno nahlásí děkanát na odd. VaTT. Dále určí pracovníky zodpovědné za organizaci jednotlivých sekcí.  V případě celoškolských sekcí určí koordinátory zodpovědné za organizaci prorektor pro pedagogiku.
  • Od 9. 10. 2023 do 30. 10. 2023 se studenti závazně přihlásí do soutěže pomocí elektronického přihlašovacího systému http://svk.vscht.cz. K přístupu do systému použijí své školní přihlašovací údaje, vyplní ročník, jméno vedoucího práce a název svého příspěvku. Každý student může přihlásit jednu soutěžní práci, a to s vědomím svého vedoucího práce.
  • Fakulty, respektive celoškolské sekce na základě počtu přihlášených studentů nahlásí do 9. 11. 2023 na odd. VaTT počet sekcí na fakultě a počet soutěžních prací v jednotlivých sekcích.
  • Do 10. 11. 2023 studenti pomocí elektronického přihlašovacího systému nahrají anotaci svojí práce (max. 1300 znaků, možnosti formátování jsou návodně uvedeny v přihlašovacím systému).
  • Do 18. 11. 2023 fakultní organizátoři, respektive koordinátoři celoškolských sekcí v elektronickém přihlašovacím systému roztřídí všechny soutěžní práce do jednotlivých sekcí na fakultě, dále uvedou názvy sekcí, místo a čas konání a složení komisí. Složení hodnotících komisí pro jednotlivé sekce určí vedení fakulty, respektive prorektor pro pedagogiku. Komise je nejméně tříčlenná a členy z řad akademických pracovníků mohou doplnit odborníci spolupracujících firem a průmyslových podniků. Předsedou komise by měl být profesor nebo docent. 
  • Do 22.11. 2023 bude možné automaticky vygenerovat sborníky jednotlivých ústavů/sekcí a fakult na základě údajů uvedených v elektronickém přihlašovacím systému. Fakultní koordinátoři, respektive koordinátoři celoškolských sekcí zajistí zveřejnění úplných fakultních sborníků na fakultních webech SVK.

 

Další informace k soutěži

  • Prezentace studentské práce v rámci SVK se považuje za předuveřejnění výsledku v případě plánované patentové ochrany a je tedy překážkou pro udělení patentu.
  • Občerstvení pro komise a soutěžící hradí ústavy z vlastních prostředků.
  • Organizace průběhu soutěže v sekcích je výlučně věcí rozhodnutí fakult, respektive celoškolských sekcí.
  • Finanční příspěvek na účast a ocenění umístění soutěžních prací studentů VŠCHT Praha bude hrazen z prostředků dotace MŠMT na specifický vysokoškolský výzkum (IGA 2023). Jeho výše bude stanovena dohodou proděkanů a prorektora pro VaV podle celkového počtu přihlášených soutěžních prací. Oceněna bude účast a dále první tři místa v každé sekci. Výplata příspěvku studentům bude provedena bezhotovostním převodem, zajistí děkanáty fakult. Je vítána další finanční nebo věcná podpora účastníků SVK ze sponzorských zdrojů. Její výše (hodnota), způsob rozdělení a výplaty je plně v kompetenci komise sekce.
  • Vytištění diplomů budou zajišťovat fakulty, respektive koordinátoři celoškolských sekcí.
  • U příležitosti SVK je vyhlášena soutěž o Cenu Julie Hamáčkové v kategorii Studentská práce typu SVK; soutěž je určena i pro doktorandy; vyhlášení soutěže a bližší informace na http://gro.vscht.cz/cjh

 

Rekapitulace termínů:

Datum

Akce

4. 10.

Fakulty - nahlášení fakultního organizátora a organizátorů sekcí - na VaTT

30. 10.

Studenti - uzávěrka podávání přihlášek

9. 11.

Fakulty - nahlášení počtu účastníků a počtu sekcí – na VaTT

10. 11.

Studenti - uzávěrka nahrávání anotací

18. 11.

Fakulty - seznam sekcí, místo a čas konání, složení komisí, seznam sponzorů jednotlivých sekcí

22. 11.

Fakulty - vygenerování sborníků v aplikaci svk; zveřejnění úplných fakultních sborníků na fakultních webech SVK

23. 11.

SVK

5. 12.

Fakulty - písemná zpráva z fakult o průběhu soutěže - na VaTT

 

Seznam fakultních koordinátorů

  • FCHT - doc. Ing. Jan Budka, Ph.D. (Jan.Budka@vscht.cz)
  • FTOP - Ing. Alice Vagenknechtová, Ph.D.  (Alice.Vagenknechtova@vscht.cz)
  • FPBT - Ing. Michaela Marková, Ph.D. (Michaela.Markova@vscht.cz)
  • FCHI - doc. Ing. Jitka Čejková, Ph.D. (Jitka.Cejkova@vscht.cz)

 

Přihlašovací formulář

Nejste zalogován/a (anonym)

Ústav chemie přírodních látek I (Respirium - 8:30)

  • Předseda: Doc. Dr. Ing. Ivan Raich
  • Komise: Ing. Elena Prokudina Ph.D., Doc. Ing. Jan Tauchen Ph.D.
Čas Jméno Ročník Školitel Název příspěvku Anotace
--- Kateřina Eliášová B3 Ing. Bronislav Jurásek, Ph.D. Identifikace a kvantifikace psychoaktivních látek s využitím mobilních spektroskopických metod  detail

Identifikace a kvantifikace psychoaktivních látek s využitím mobilních spektroskopických metod 

Typickou mobilní metodou, která se v dnešní době používá k analýze psychoaktivních látek, je plynová chromatografie s hmotnostní spektrometrí (GC-MS). Jedná se o metodu robustní, ale destruktivní. Pro nedestruktivní a rychlou analýzu v terénu bez potřeby úpravy vzorku by mohla být přínosná spektroskopie blízké infračervené oblasti (NIR). Cílem mé práce je ověřit schopnosti NIR, identifikovat a kvantifikovat vzorky kokainu a případně přispět svými měřeními ke zpřesnění stávajícího modelu, který k identifikaci a kvantifikaci přístroj používá. Změřila jsem sérii dvousložkových směsí připravených v laboratoři na dvou přístrojích MicroNIR OnSite-W. Každé měření jsem provedla desetkrát. Následně jsem proměřila sadu pouličních vzorků a kvantifikovala jsem množství kokainu v těchto vzorcích. Výsledky mé dosavadní práce naznačují, že NIR by mohl být použit v terénu pro kvalitativní a předběžnou kvantitativní analýzu kokainu. Pro potvrzení této hypotézy budu srovnávat kvantitu kokainu získanou pomocí NIR s doplňkovou analýzou. Výsledky měření mohou sloužit k upřesnění stávajících modelů, kterých přístroj MicroNIR OnSite-W využívá, což dále povede ke zpřesnění analýz.
--- Bc. Adéla Bohatá M2 PharmDr. Petra Cihlářová, Ph.D. Stanovení vybraných sekundárních metabolitů v zástupcích rodu Amanita metodou HPLC-MS detail

Stanovení vybraných sekundárních metabolitů v zástupcích rodu Amanita metodou HPLC-MS

Nejznámějšími druhy z rodu Amanita jsou muchomůrky červená (A. muscaria) a tygrovaná (A. pantherina). Jejich historie užívání sahá až do dávných dob, kdy byly užívány pro své psychotropní účinky. Muchomůrku červenou pozná každý díky jejímu červenému zbarvení a často ji lze zahlédnout v animovaných pohádkách, kde představuje pomyslné nebezpečí. I když se jedná o jedovatou houbu, která může představovat hrozbu, tak je zdrojem mnoha sloučenin, které by mohly v budoucnu mít potenciál k využití v medicínské oblasti. Hlavní obsahové látky v houbě, které zapříčiňují psychotropní efekty, jsou kyselina ibotenová a muscimol, který je produktem dekarboxylace kyseliny ibotenové. Cílem mé práce je kvantifikovat vybrané sekundární metabolity ve vzorcích hub metodou HPLC-MS. Budu se věnovat zejména stanovení muskarinu, muscimolu a kyseliny ibotenové. Kromě vývoje vhodné HPLC-MS metody se zabývám vývojem postupu vhodného pro extrakci analytů z hub, optimalizaci a validaci metody. Výsledné zastoupení analytů v jednotlivých druzích z různých koutů České republiky budou v budoucnu porovnány mezi sebou a budou diskutovány možné vlivy ovlivňující složení zkoumaných alkaloidů v jednotlivých houbách.  
--- Bc. Marek Vurm M2 doc. Ing. Martin Kuchař, Ph.D. Stanovení tryptaminových alkaloidů a jejich metabolitů v moči pacientů trpících pooperačním deliriem po operaci srdce detail

Stanovení tryptaminových alkaloidů a jejich metabolitů v moči pacientů trpících pooperačním deliriem po operaci srdce

Pooperační delirium představuje závažný stav, který může ovlivnit zotavení pacientů, může zanechat trvalé následky a v nejhorším případě skončit i úmrtím pacienta. Je charakterizován zmateností, narušeným vědomím, mohou se objevit i halucinace a často se vyskytuje po rozsáhlých chirurgických zákrocích, především u starších pacientů. Je spojeno s narušením metabolismu tryptofanu. Práce se zabývá analýzou serotoninu, N,N-dimethyltryptaminu (DMT) a 5-hydroxy-N,N-dimethyltryptaminu (bufotenin) v moči pacientů po operaci srdce trpících pooperačním deliriem pomocí HPLC-MS. Analýza těchto tryptaminů nabízí potenciál pro identifikaci biochemických markerů spojených s deliriem, což by mohlo vést k lepší diagnostice, prevenci a léčbě. Tím by se zásadně mohla zlepšit kvalita péče o pacienty trpící tímto stavem. Tato práce poskytuje nové informace o možných biochemických souvislostech s pooperačním deliriem a může položit základy pro vývoj nových léčebných postupů či preventivních opatření.  
--- Bc. Dominik Lovás M2 prof. Dr. RNDr. Oldřich Lapčík Sekundární metabolity rodu Exobasidium (Fungi: Basidiomycota) a jejich biotechnologický význam. detail

Sekundární metabolity rodu Exobasidium (Fungi: Basidiomycota) a jejich biotechnologický význam.

Rod Exobasidium (Exobasidiales, Ustilaginomycotina, Basidiomycota) zahrnuje 50 druhů, které jsou rozšířeny po celém světě a jsou důležitými rostlinnými patogenními houbami, které se vyskytují jako parazité na dřevinách, jako jsou Ericaceae, Theaceae a Lauraceae. Některé druhy rodu Exobasidium mohou snižovat produkci a kvalitu úrody čaje. Naprostá většina druhů není známa z axenické kultury a dosud nebyly publikovány žádné údaje o jejich sekundárních metabolitech (SM). Dosavadní studium na kmenu Exobasidium sp., že tyto houby produkují pigmenty patřící mezi naftochinony. Naftochinony jsou látky s řadou účinků, jako jsou antimikrobní, antifungální, antivirální, antiparazitální, či protinádorové. Zajímavou otázkou je zapojení těchto látek do patogeneze. Cílem práce je 1) poznání metabolické diverzity SM produkovaných rodem Exobasidium (cca 5 druhů), 2) hledání stimulantů produkce SM u rodu Exobasidium, 3) zjištění biotechnologického a farmakologického potenciálu získaných SM. Práce bude zahrnovat kultivaci mikrobiálních kmenů a izolaci, purifikaci a identifikaci sek. metabolitů (HPLC, MS, NMR, Rentgenová krystalografie) a studium biologických aktivit (antibakteriální, antifungální, antiparazitální, nematocidní, protinádorová a fytototoxická).
--- Bc. Michaela Maříková M2 doc. Ing. Martin Kuchař, Ph.D. Vývoj a validace LC-MS metody pro stanovení ketaminu, norketaminu a midazolamu v lidském séru v klinickém hodnocení léčby deprese detail

Vývoj a validace LC-MS metody pro stanovení ketaminu, norketaminu a midazolamu v lidském séru v klinickém hodnocení léčby deprese

Cílem práce je vyvinout LC-MS metodu pro stanovení ketaminu, norketaminu a midazolamu v lidském séru. Metoda bude aplikována na vzorky séra pacientů s farmakorezistentní depresí, účastnících se klinické studie PSIKET na Národním ústavu duševního zdraví (NÚDZ). Studie se zaměřuje především na rychle nastupující antidepresivní efekt psilocybinu. Ketamin je disociativní anestetikum s již známým antidepresivním účinkem a ve studii slouží jako kontrolní látka. Midazolam je v ní používán jako aktivní placebo, tedy látka psychoaktivní, ale bez antidepresivního účinku. V mé práci byla pozornost věnována vývoji a validaci LC-MS metody. Optimalizace separace zahrnovala použití různých kolon, složení mobilní fáze a jejího gradientu. Dále byla provedena optimalizace parametrů iontového zdroje hmotnostního spektrometru. Poté následoval vývoj a optimalizace extrakčního postupu – precipitace proteinů organickými rozpouštědly a také různé varianty extrakce vysolováním (SALLE). Precipitace 0,1% kyselinou mravenčí v acetonitrilu poskytovala nejlepší výtěžnost a nejnižší matricový efekt, a byla tedy vybrána jako finální postup. Vyvinutá metoda byla validována podle směrnice ICH M10 Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA).
--- Bc. Pavlína Soukupová M2 PharmDr. Petra Cihlářová, Ph.D. Stanovení bioaktivních látek kozince blanitého (Astragalus mongholicus) detail

Stanovení bioaktivních látek kozince blanitého (Astragalus mongholicus)

Kozinec blanitý (Astragalus mongholicus) je víceletá bylina z čeledi bobovitých (Fabaceae), používaná po tisíce let zejména v čínské tradiční medicíně. Za jeho široké spektrum blahodárných účinků jsou zodpovědné hlavně biologicky aktivní látky obsažené v kořenu rostliny, který se po zpracování prodává jako doplněk stravy. Jedná se o adaptogenní rostlinu napomáhající organismu přizpůsobit se na psychickou i fyzickou zátěž.  Současné vědecké výzkumy ukazují, že cykloastragenol obsažený v kozinci je schopný zvyšovat aktivitu telomeráz, které prodlužují telomery, snižují degradaci DNA a tím tak teoreticky zpomalují stárnutí. V mé práci se věnuji stanovení vybraných bioaktivních látek kozince blanitého v potravinových doplňcích pomocí vysokoúčinné kapalinové chromatografie ve spojení s tandemovou hmotnostní spektrometrií (HPLC-MS/MS). Zaměřila jsem se na skupinu polyfenolických látek, včetně flavonoidů a fenolických kyselin. Dále jsem se věnovala steroidním látkám, pro stanovení některých z nich bylo nutné kvůli nedostatečné ionizaci v iontovém zdroji provést derivatizační reakci. Mým dalším cílem je vyvinutí a optimalizace metody pro stanovení cykloastragenolu a astragalosidů.  
Aktualizováno: 2.10.2023 14:58, : Mili Viktorie Losmanová

VŠCHT Praha
Technická 5
166 28 Praha 6 – Dejvice
IČO: 60461373
DIČ: CZ60461373

Datová schránka: sp4j9ch

Copyright VŠCHT Praha
Za informace odpovídá Oddělení komunikace, technický správce Výpočetní centrum

VŠCHT Praha
na sociálních sítích
zobrazit plnou verzi