Prosím čekejte...
Nepřihlášený uživatel
SVK
Nacházíte se: Studentská vědecká konference  → SVK 2023
iduzel: 54301
idvazba: 90058
šablona: stranka
čas: 9.5.2024 06:41:27
verze: 5378
uzivatel:
remoteAPIs: https://cis-prihlasovadlo.vscht.cz/svk/
branch: trunk
Server: 147.33.89.150
Obnovit | RAW
iduzel: 54301
idvazba: 90058
---Nová url--- (newurl_...)
domena: 'svk.vscht.cz'
jazyk: 'cs'
url: '/svk-2023'
iduzel: 54301
path: 1/28821/43620/28823/54301
CMS: Odkaz na newurlCMS
branch: trunk
Obnovit | RAW

SVK 2023

Organizace SVK v akademickém roce 2023/2024

Termín konání SVK

V akademickém roce 2023/2024 proběhne SVK ve čtvrtek 23. 11. 2023, kdy je vyhlášen Rektorský den.

Organizace SVK

SVK je soutěž prací studentů bakalářských a magisterských studijních programů, která každoročně
probíhá na VŠCHT Praha.


Organizace SVK je zajišťována prostřednictvím děkanátů fakult. Oddělení pro výzkum a transfer
technologií (VaTT) zajišťuje rozpočet SVK z dotace MŠMT na specifický vysokoškolský výzkum, který je
určen výhradně na odměny za účast (startovné) a za umístění pro soutěžící z řad studentů VŠCHT
Praha. Ostatní zdroje zajišťují fakulty.


Soutěž bude probíhat v přednáškových a posterových sekcích, výběr formy je na rozhodnutí vedení
fakulty. Minimální počet přihlášených soutěžních prací studentů VŠCHT Praha v každé sekci je šest,
maximální počet prací není limitován. Fakultním koordinátorům SVK bude umožněno operativně
rozhodnout o uskutečnění soutěže v sekci i v případě, že počet přihlášených soutěžících klesne z
důvodu vyšší moci pod 6. V takovém případě bude ve spolupráci s VaTT rozhodnuto o poměrném
krácení odměn za umístění. Odměna za účast (startovné) bude zachována v plné výši.


V případě dotazů ohledně SVK se obracejte na příslušné ústavní či fakultní koordinátory.
Pro fakultní koordinátory má na oddělení VaTT SVK na starosti Mgr. Mili Losmanová, tel. 220 44 4536,
losmanom@vscht.cz. 

Časový harmonogram přípravy SVK

  • Do 4. 10. 2023 jmenuje děkan fakultního organizátora SVK a jeho jméno nahlásí děkanát na odd. VaTT. Dále určí pracovníky zodpovědné za organizaci jednotlivých sekcí.  V případě celoškolských sekcí určí koordinátory zodpovědné za organizaci prorektor pro pedagogiku.
  • Od 9. 10. 2023 do 30. 10. 2023 se studenti závazně přihlásí do soutěže pomocí elektronického přihlašovacího systému http://svk.vscht.cz. K přístupu do systému použijí své školní přihlašovací údaje, vyplní ročník, jméno vedoucího práce a název svého příspěvku. Každý student může přihlásit jednu soutěžní práci, a to s vědomím svého vedoucího práce.
  • Fakulty, respektive celoškolské sekce na základě počtu přihlášených studentů nahlásí do 9. 11. 2023 na odd. VaTT počet sekcí na fakultě a počet soutěžních prací v jednotlivých sekcích.
  • Do 10. 11. 2023 studenti pomocí elektronického přihlašovacího systému nahrají anotaci svojí práce (max. 1300 znaků, možnosti formátování jsou návodně uvedeny v přihlašovacím systému).
  • Do 18. 11. 2023 fakultní organizátoři, respektive koordinátoři celoškolských sekcí v elektronickém přihlašovacím systému roztřídí všechny soutěžní práce do jednotlivých sekcí na fakultě, dále uvedou názvy sekcí, místo a čas konání a složení komisí. Složení hodnotících komisí pro jednotlivé sekce určí vedení fakulty, respektive prorektor pro pedagogiku. Komise je nejméně tříčlenná a členy z řad akademických pracovníků mohou doplnit odborníci spolupracujících firem a průmyslových podniků. Předsedou komise by měl být profesor nebo docent. 
  • Do 22.11. 2023 bude možné automaticky vygenerovat sborníky jednotlivých ústavů/sekcí a fakult na základě údajů uvedených v elektronickém přihlašovacím systému. Fakultní koordinátoři, respektive koordinátoři celoškolských sekcí zajistí zveřejnění úplných fakultních sborníků na fakultních webech SVK.

 

Další informace k soutěži

  • Prezentace studentské práce v rámci SVK se považuje za předuveřejnění výsledku v případě plánované patentové ochrany a je tedy překážkou pro udělení patentu.
  • Občerstvení pro komise a soutěžící hradí ústavy z vlastních prostředků.
  • Organizace průběhu soutěže v sekcích je výlučně věcí rozhodnutí fakult, respektive celoškolských sekcí.
  • Finanční příspěvek na účast a ocenění umístění soutěžních prací studentů VŠCHT Praha bude hrazen z prostředků dotace MŠMT na specifický vysokoškolský výzkum (IGA 2023). Jeho výše bude stanovena dohodou proděkanů a prorektora pro VaV podle celkového počtu přihlášených soutěžních prací. Oceněna bude účast a dále první tři místa v každé sekci. Výplata příspěvku studentům bude provedena bezhotovostním převodem, zajistí děkanáty fakult. Je vítána další finanční nebo věcná podpora účastníků SVK ze sponzorských zdrojů. Její výše (hodnota), způsob rozdělení a výplaty je plně v kompetenci komise sekce.
  • Vytištění diplomů budou zajišťovat fakulty, respektive koordinátoři celoškolských sekcí.
  • U příležitosti SVK je vyhlášena soutěž o Cenu Julie Hamáčkové v kategorii Studentská práce typu SVK; soutěž je určena i pro doktorandy; vyhlášení soutěže a bližší informace na http://gro.vscht.cz/cjh

 

Rekapitulace termínů:

Datum

Akce

4. 10.

Fakulty - nahlášení fakultního organizátora a organizátorů sekcí - na VaTT

30. 10.

Studenti - uzávěrka podávání přihlášek

9. 11.

Fakulty - nahlášení počtu účastníků a počtu sekcí – na VaTT

10. 11.

Studenti - uzávěrka nahrávání anotací

18. 11.

Fakulty - seznam sekcí, místo a čas konání, složení komisí, seznam sponzorů jednotlivých sekcí

22. 11.

Fakulty - vygenerování sborníků v aplikaci svk; zveřejnění úplných fakultních sborníků na fakultních webech SVK

23. 11.

SVK

5. 12.

Fakulty - písemná zpráva z fakult o průběhu soutěže - na VaTT

 

Seznam fakultních koordinátorů

  • FCHT - doc. Ing. Jan Budka, Ph.D. (Jan.Budka@vscht.cz)
  • FTOP - Ing. Alice Vagenknechtová, Ph.D.  (Alice.Vagenknechtova@vscht.cz)
  • FPBT - Ing. Michaela Marková, Ph.D. (Michaela.Markova@vscht.cz)
  • FCHI - doc. Ing. Jitka Čejková, Ph.D. (Jitka.Cejkova@vscht.cz)

 

Přihlašovací formulář

Nejste zalogován/a (anonym)

Biomedicínské aplikace II (prostory ústavu 320 - 9:00)

  • Předseda: doc. Dr. Ing. Zuzana Novotná
  • Komise: doc. Ing. Igor Hochel, Ing. Zita Holík Purkrtová, Ph.D., Ing. Nikola Vrzáčková, Ph.D.
Čas Jméno Ročník Školitel Název příspěvku Anotace
--- Bc. Anna Marešová M2 Ing. Silvie Rimpelová, Ph.D. Multimodální konjugáty paklitaxelu pro zobrazování a terapii karcinomu vaječníků a děložního čípku detail

Multimodální konjugáty paklitaxelu pro zobrazování a terapii karcinomu vaječníků a děložního čípku

Paklitaxel je tetracyklický diterpenoid využívaný v léčbě řady onkologických onemocnění, jeho širší využití v klinické praxi je však limitováno nízkou selektivitou pro nádorové buňky. V této práci byly studovány 4 nové deriváty paklitaxelu konjugované s difluoro-4-bora-3a,4a-diaza-s-indacenem (BODIPY) a jodo-BODIPY vázanými přes C-7 a C-2´, které by mohly najít uplatnění při zobrazování nádorů a fotodynamické terapii. Nejprve byla stanovena cyto- a fototoxicita látek v lidských nádorových buňkách z děložního čípku (HeLa), vaječníků (SK-OV-3) a kosti (U-2 OS) a v nenádorových plicních fibroblastech (MRC‑5). Zjistili jsme, že cytotoxicita všech látek po 24 i 72 h byla nižší než pro paklitaxel a přímo souvisela s polohou vazby BODIPY/jodo-BODIPY, toxičtější byly látky vázané přes C‑2´. V případě obou konjugátů s jodo-BODIPY došlo po fotoaktivaci ke zvýšení jejich toxicity v buňkách HeLa a MRC-5. V buňkách SK-OV-3 byl fototoxičtější konjugát vázaný přes C-7. Dále bylo zjištěno, že se konjugáty účinně akumulují v buňkách HeLa při 1µM koncentraci již po 10 min., a že stejně jako paklitaxel stabilizují mikrotubuly buněk U-2 OS a zastavují buněčný cyklus buněk HeLa ve fázi G2/M (24 h). Vzhledem k prokázaným antiproliferačním účinkům budou tyto látky dále studovány i ve 3D modelech buněk.
--- Bc. Terézia Horníková M2 doc. Ing. Mgr. Štěpánka Kučková, Ph.D. Plasmonic biosensor for detection of cancer biomarkers in blood detail

Plasmonic biosensor for detection of cancer biomarkers in blood

Biosensors are used daily in many fields, such as food control, healthcare, environmental monitoring, security, and forensics. A wide range of biosensors are used, like enzyme-based, tissue-based, immunosensors, DNA biosensors, etc. In this work, we focus on optical affinity biosensors based on surface plasmon resonance (SPR) and improvements in their sensing performance for the detection of cancer biomarkers in blood samples. An SPR affinity biosensor is a device that measures changes in refractive index in the close vicinity of the sensor surface caused by the interaction between a receptor attached to the sensor surface and an analyte in a solution. For sensitive detection of small concentrations of molecules, advanced detection formats are applied, such as sandwich detection with signal enhancement via functionalized gold nanoparticles (AuNPs) (Figure 1). Here, we aim to advance the standard sandwich format to achieve a better limit of detection (LOD). As a model system, we exploit the carcinoembryonic antigen (CEA), a well-known biomarker of colorectal cancer.



--- Petra Třešňáková M2 doc. Ing. Jitka Viktorová, Ph.D. Potenciál derivátů hydrochinolonů v léčbě kožních onemocnění  detail

Potenciál derivátů hydrochinolonů v léčbě kožních onemocnění 

Chinolony a zejména pak jejich fluorované deriváty se pro své baktericidní účinky využívají v klinické praxi jako širokospektrá antibiotika. Další klinické využití je předmětem řady studií. Tato práce se zabývá možnými topickými aplikacemi devíti různých hydrochinolonů. V rámci práce byly zkoumány jejich cytotoxické účinky na lidské buněčné linie keratinocytů, fibroblastů a nádorových melanocytů a jejich antimikrobiální aktivita vůči bakteriím Staphylococcus aureus, Pseudomonas aeruginosa a kvasince Candida albicans jakožto oportunním patogenům. Účinky na melanocytech byly zkoumány nejen na 2D buněčné kultuře, ale i na 3D sféroidech, pro jejichž přípravu byly použity tři metody, a to metoda visící kapky, metoda pokrytí jamek agarosovým gelem a příprava v nízko-adhezivních destičkách. Antimikrobiální aktivita byla detekována pouze vůči bakteriím, kvasinka senzitivní nebyla. U dvou testovaných derivátů, které měly do struktury zavedenou nitroskupinu, byl pozorován selektivní cytotoxický účinek vůči nádorové linii. Z toho důvodu byla u daných derivátů sledována aktivita i na sféroidech, kde došlo k zastavení růstu a částečnému rozrušení struktury. Protinádorová aktivita nitrohydrochinolonů bude předmětem dalšího výzkumu.  
--- Bc. Miriam Pitoňaková M2 Ing. Silvie Rimpelová, Ph.D. Indukcia imunogénnej bunkovej smrti vybranými kardioglykozidmi v bunkách osteosarkómu detail

Indukcia imunogénnej bunkovej smrti vybranými kardioglykozidmi v bunkách osteosarkómu

Hlavnou nevýhodou mnohých rakovinových liečebných metód je ich neselektívnosť. Jedným z možných riešení je naučiť imunitný systém aktívne rozpoznávať a bojovať s nádorovými bunkami. Tento prístup, imunoterapia, využíva imunogénnu bunkovú smrť (ICD) na aktiváciu imunitného systému. Indukciou ICD sa uvoľňujú signálne molekuly, ako proteín s vysokou mobilitou skupiny 1 (HMGB1), kalretikulín a adenozíntrifosfát (ATP), ktoré stimulujú imunitný systém. Limitáciou je, že nie všetky látky majú schopnosť indukovať ICD, no kardioglykozidy sú výnimkou. Cieľom tejto práce je zistiť, či doposiaľ nepreskúmaný deglukohyrkanozid môže indukovať ICD a slúžiť ako potenciálny liek proti rakovine. V našich experimentoch sme sledovali signálne molekuly a ich typické správanie v procese ICD, ako vylučovanie HMGB1 z buniek osteosarkómu (U-2 OS), pričom sme zaznamenali pokles HMGB1 v bunkách a zároveň jeho nárast v médiu. V ďalších experimentoch budeme analyzovať úbytok ATP v bunkách U-2 OS a jeho nárast v médiu prostredníctvom fluorescenčnej mikroskopie, fluorimetrie a chemiluminiscencie, a študovať transport kalretikulínu na vonkajšiu stranu cytoplazmatickej membrány pomocou prietokovej cytometrie. V doterajších experimentoch sme doposiaľ pozorovali potvrdenie teoretických predpokladov.  
--- Bc. Kateřina Veselá M2 doc. Ing. Barbora Holubová, Ph.D. Imunochemická detekce N,N-dimethyltryptaminu  detail

Imunochemická detekce N,N-dimethyltryptaminu 

N,N–dimethyltryptamin (DMT) je v přírodě se vyskytující halucinogenní látka. Nejznámější je jako primární psychoaktivní látka rituálního nápoje ayahuascy, vývaru z amazonské liany Banisteriopsis caapi. Česká republika zákonem ustanovila DMT jako návykovou látku, pro které platí značná omezení zacházení, dovozu, vývozu a transportu. K minimalizaci bezpečnostních rizik spojených s konzumací návykových látek je nutná dostupnost metod detekce, které tyto látky budou schopné odhalit. Cílem této práce je vyvinout ELISA metodu pro detekci DMT. První část práce se zabývá výběrem vhodných imunoreagencií pro sestavení metody v nepřímém kompetitivním uspořádání – konjugátu DMT s hovězím sérovým albuminem a příslušné primární protilátky. Další část práce se zabývá výběrem vhodných podmínek metody. Dosud byly vybrány koncentrace konjugátu a primární protilátky a složení pufrů pro ředění protilátek. Tyto podmínky poskytly detekční limit DMT 0,01 ng∙ml-1 a bude snahou ho nadále snižovat (např. výběrem koncentrace sekundární protilátky, teplotou a dobou inkubace). Metoda následně bude použita ke stanovení DMT ve vzorcích – uměle kontaminovaných, popřípadě i reálných.  
--- Bc. Zdeněk Míchal M2 Ing. Eva Jablonská, Ph.D. Testování flavonolignanů in vitro - interakce s estrogenovým a androgenovým receptorem detail

Testování flavonolignanů in vitro - interakce s estrogenovým a androgenovým receptorem

Schopnost exogenních látek vázat se na hormonální receptory může vést k mnoha negativním účinkům na živé organismy – od oslabení imunitního sytému přes podporu proliferace rakovinných buněk po narušení schopnosti reprodukce. Flavonolignany, látky nacházejících se například v doplňcích stravy pro podporu regenerace jater, mají schopnost se na receptory vázat, avšak nebylo dosud testováno jejich působení. V naší práci byla ověřována schopnost vybraných synteticky připravených flavonolignanů a jejich derivátů vázat na estrogenové (ER) a androgenové receptory (AR) a působit jako agonista. Dále byl zaveden obdobný test proověření antagonistického působení. V současnosti je zaváděn také test pro vazbu na glukokortikoidní receptor (GR). Tyto reportérové testy in vitro byly provedeny s použitím lidských buněčných linií HeLa9903 s vloženým ER a MDA-kb2 s vloženým AR a GR. Bylo vyhodnoceno, že žádná z testovaných látek, mimo kvercetin, neinteragovala jako agonista ani s jedním ze zmíněných receptorů. Flavonol kvercetin agonisticky interagoval s ER, což je v souladu s literaturou.  Dále budou pro vybrané flavonolignany ověřeny antagonistické schopnosti. Také budou otestovány jejich metabolity získané metabolickou aktivací in vitro pomocí krysího jaterního homogenátu.
--- Bc. Eliška Podoláková M2 prof. Ing. Vojtěch Spiwok, Ph.D. Biomarkery morbidity experimentální schistosomózy detail

Biomarkery morbidity experimentální schistosomózy

Schistozóma, česky krevnička, patří mezi klinicky nejvýznamnější zástupce třídy motolic. Krevničky jsou původci závažného onemocnění zvané schistosomóza. Endemické oblasti toho onemocnění sčítají celkem 78 států světa, ve kterých žije přibližně 700 milionů lidí. Převážná většina rizikových států spadá do zemí s nízkou ekonomickou a životní úrovní. Podle WHO v roce 2021 vyžadovalo preventivní léčbu 251,4 milionů lidí, z nichž pouze 75,3 milionů lidem bylo podáno dosud jediné komerčně dostupné antiparazitikum prazikvantel. Současný výzkum schistosomózy se zaměřuje na nové přístupy v prevenci obyvatel v ohrožených oblastech, snížení nákladů na diagnostiku, zlepšení její dostupnosti, ale i na vývoj nových léčiv. Právě nové léčivo je vysoce žádoucí, a to především kvůli nebezpečí vzniku rezistence na prazikvantel, ale i řadě dalším problémům, které skrývá lék „jediné volby“. Nedílnou součástí vývoje nových léčiv in vivo jsou testy účinnosti experimentálních infekcí na myších modelech. Cílem diplomové práce je navrhnout biomarkery vhodné pro hodnocení průběhu experimentální schistosomózy a dále připravit porovnávací podmínky pro budoucí výzkum inhibitorů schistosomálních proteáz, jakožto potenciální léčiva.  
--- Bc. Anežka Teissingová M2 Ing. Silvie Rimpelová, Ph.D. Synergický protinádorový účinek kolchicinu a modulátorů autofagie na plicní nádorové buňky detail

Synergický protinádorový účinek kolchicinu a modulátorů autofagie na plicní nádorové buňky

Kolchicin je účinný mitotický jed inhibující proliferaci nádorových buněk. Jeho využití v léčbě rakoviny je však omezeno vysokou systémovou cytotoxicitou a častým rozvojem buněčné rezistence. Možným mechanismem rezistence nádorových buněk je vyvolání cytoprotektivní autofagie, pomocí níž jsou odstraňovány poškozené buněčné komponenty. V této práci byla studována možnost zvýšení terapeutického účinku kolchicinu v buňkách adenokarcinomu plic (A549) modulací buněčné autofagie. Nejprve byla stanovena toxicita vybraných modulátorů autofagie a kolchicinu v buňkách A549 a v nenádorových plicních fibroblastech (MRC-5). Dále byla stanovena toxicita kombinací modulátorů autofagie s netoxickými koncentracemi kolchicinu po 24 a 72h ošetření buněk A549. Bylo zjištěno, že kolchicin v kombinaci s inhibitory autofagie chlorochinem a bafilomycinem A1 a induktory autofagie fluvastatinem, rapamycinem a chinakrinem působí synergicky. Tyto kombinace látek by tak mohly být vhodnější pro terapii nádorových onemocnění než samotný kolchicin a budou proto dále zkoumány, mimo jiné i na buňkách A549 rezistentních ke kolchicinu. Modulace autofagie studovanými látkami a jejich synergických kombinací bude dále studována fluorescenční mikroskopií a specifickým barvením autofagosomů monodansylkadaverinem.
Aktualizováno: 2.10.2023 14:58, : Mili Viktorie Losmanová

VŠCHT Praha
Technická 5
166 28 Praha 6 – Dejvice
IČO: 60461373
DIČ: CZ60461373

Datová schránka: sp4j9ch

Copyright VŠCHT Praha
Za informace odpovídá Oddělení komunikace, technický správce Výpočetní centrum

VŠCHT Praha
na sociálních sítích
zobrazit plnou verzi