Prosím čekejte...
Nepřihlášený uživatel
SVK
Nacházíte se: Studentská vědecká konference  → SVK 2023
iduzel: 54301
idvazba: 90058
šablona: stranka
čas: 9.5.2024 11:14:58
verze: 5351
uzivatel:
remoteAPIs: https://cis-prihlasovadlo.vscht.cz/svk/
branch: trunk
Server: 147.33.89.153
Obnovit | RAW
iduzel: 54301
idvazba: 90058
---Nová url--- (newurl_...)
domena: 'svk.vscht.cz'
jazyk: 'cs'
url: '/svk-2023'
iduzel: 54301
path: 1/28821/43620/28823/54301
CMS: Odkaz na newurlCMS
branch: trunk
Obnovit | RAW

SVK 2023

Organizace SVK v akademickém roce 2023/2024

Termín konání SVK

V akademickém roce 2023/2024 proběhne SVK ve čtvrtek 23. 11. 2023, kdy je vyhlášen Rektorský den.

Organizace SVK

SVK je soutěž prací studentů bakalářských a magisterských studijních programů, která každoročně
probíhá na VŠCHT Praha.


Organizace SVK je zajišťována prostřednictvím děkanátů fakult. Oddělení pro výzkum a transfer
technologií (VaTT) zajišťuje rozpočet SVK z dotace MŠMT na specifický vysokoškolský výzkum, který je
určen výhradně na odměny za účast (startovné) a za umístění pro soutěžící z řad studentů VŠCHT
Praha. Ostatní zdroje zajišťují fakulty.


Soutěž bude probíhat v přednáškových a posterových sekcích, výběr formy je na rozhodnutí vedení
fakulty. Minimální počet přihlášených soutěžních prací studentů VŠCHT Praha v každé sekci je šest,
maximální počet prací není limitován. Fakultním koordinátorům SVK bude umožněno operativně
rozhodnout o uskutečnění soutěže v sekci i v případě, že počet přihlášených soutěžících klesne z
důvodu vyšší moci pod 6. V takovém případě bude ve spolupráci s VaTT rozhodnuto o poměrném
krácení odměn za umístění. Odměna za účast (startovné) bude zachována v plné výši.


V případě dotazů ohledně SVK se obracejte na příslušné ústavní či fakultní koordinátory.
Pro fakultní koordinátory má na oddělení VaTT SVK na starosti Mgr. Mili Losmanová, tel. 220 44 4536,
losmanom@vscht.cz. 

Časový harmonogram přípravy SVK

  • Do 4. 10. 2023 jmenuje děkan fakultního organizátora SVK a jeho jméno nahlásí děkanát na odd. VaTT. Dále určí pracovníky zodpovědné za organizaci jednotlivých sekcí.  V případě celoškolských sekcí určí koordinátory zodpovědné za organizaci prorektor pro pedagogiku.
  • Od 9. 10. 2023 do 30. 10. 2023 se studenti závazně přihlásí do soutěže pomocí elektronického přihlašovacího systému http://svk.vscht.cz. K přístupu do systému použijí své školní přihlašovací údaje, vyplní ročník, jméno vedoucího práce a název svého příspěvku. Každý student může přihlásit jednu soutěžní práci, a to s vědomím svého vedoucího práce.
  • Fakulty, respektive celoškolské sekce na základě počtu přihlášených studentů nahlásí do 9. 11. 2023 na odd. VaTT počet sekcí na fakultě a počet soutěžních prací v jednotlivých sekcích.
  • Do 10. 11. 2023 studenti pomocí elektronického přihlašovacího systému nahrají anotaci svojí práce (max. 1300 znaků, možnosti formátování jsou návodně uvedeny v přihlašovacím systému).
  • Do 18. 11. 2023 fakultní organizátoři, respektive koordinátoři celoškolských sekcí v elektronickém přihlašovacím systému roztřídí všechny soutěžní práce do jednotlivých sekcí na fakultě, dále uvedou názvy sekcí, místo a čas konání a složení komisí. Složení hodnotících komisí pro jednotlivé sekce určí vedení fakulty, respektive prorektor pro pedagogiku. Komise je nejméně tříčlenná a členy z řad akademických pracovníků mohou doplnit odborníci spolupracujících firem a průmyslových podniků. Předsedou komise by měl být profesor nebo docent. 
  • Do 22.11. 2023 bude možné automaticky vygenerovat sborníky jednotlivých ústavů/sekcí a fakult na základě údajů uvedených v elektronickém přihlašovacím systému. Fakultní koordinátoři, respektive koordinátoři celoškolských sekcí zajistí zveřejnění úplných fakultních sborníků na fakultních webech SVK.

 

Další informace k soutěži

  • Prezentace studentské práce v rámci SVK se považuje za předuveřejnění výsledku v případě plánované patentové ochrany a je tedy překážkou pro udělení patentu.
  • Občerstvení pro komise a soutěžící hradí ústavy z vlastních prostředků.
  • Organizace průběhu soutěže v sekcích je výlučně věcí rozhodnutí fakult, respektive celoškolských sekcí.
  • Finanční příspěvek na účast a ocenění umístění soutěžních prací studentů VŠCHT Praha bude hrazen z prostředků dotace MŠMT na specifický vysokoškolský výzkum (IGA 2023). Jeho výše bude stanovena dohodou proděkanů a prorektora pro VaV podle celkového počtu přihlášených soutěžních prací. Oceněna bude účast a dále první tři místa v každé sekci. Výplata příspěvku studentům bude provedena bezhotovostním převodem, zajistí děkanáty fakult. Je vítána další finanční nebo věcná podpora účastníků SVK ze sponzorských zdrojů. Její výše (hodnota), způsob rozdělení a výplaty je plně v kompetenci komise sekce.
  • Vytištění diplomů budou zajišťovat fakulty, respektive koordinátoři celoškolských sekcí.
  • U příležitosti SVK je vyhlášena soutěž o Cenu Julie Hamáčkové v kategorii Studentská práce typu SVK; soutěž je určena i pro doktorandy; vyhlášení soutěže a bližší informace na http://gro.vscht.cz/cjh

 

Rekapitulace termínů:

Datum

Akce

4. 10.

Fakulty - nahlášení fakultního organizátora a organizátorů sekcí - na VaTT

30. 10.

Studenti - uzávěrka podávání přihlášek

9. 11.

Fakulty - nahlášení počtu účastníků a počtu sekcí – na VaTT

10. 11.

Studenti - uzávěrka nahrávání anotací

18. 11.

Fakulty - seznam sekcí, místo a čas konání, složení komisí, seznam sponzorů jednotlivých sekcí

22. 11.

Fakulty - vygenerování sborníků v aplikaci svk; zveřejnění úplných fakultních sborníků na fakultních webech SVK

23. 11.

SVK

5. 12.

Fakulty - písemná zpráva z fakult o průběhu soutěže - na VaTT

 

Seznam fakultních koordinátorů

  • FCHT - doc. Ing. Jan Budka, Ph.D. (Jan.Budka@vscht.cz)
  • FTOP - Ing. Alice Vagenknechtová, Ph.D.  (Alice.Vagenknechtova@vscht.cz)
  • FPBT - Ing. Michaela Marková, Ph.D. (Michaela.Markova@vscht.cz)
  • FCHI - doc. Ing. Jitka Čejková, Ph.D. (Jitka.Cejkova@vscht.cz)

 

Přihlašovací formulář

Nejste zalogován/a (anonym)

Enzymologie (prostory ústavu 320 - 9:00)

  • Předseda: doc. Ing. Petra Lovecká, Ph.D.
  • Komise: Ing. Jiří Šantrůček, Ph.D., Ing. Kamila Zdeňková, Ph.D., Ing. Jan Sácký, Ph.D.
Čas Jméno Ročník Školitel Název příspěvku Anotace
--- Bc. Zuzana Hurtová M2 doc. Ing. Petra Lipovová, Ph.D. Inhibitory karbapenemas: Nový pohled na léčbu rezistence k β-laktamovým antibiotikům detail

Inhibitory karbapenemas: Nový pohled na léčbu rezistence k β-laktamovým antibiotikům

Rezistence vůči karbapenemům, širokospektrým 𝛽-laktámovým antibiotikům, je závažným celosvětovým problémem, který ohrožuje léčbu bakteriálních infekcí způsobených nejen nozokomiálními patogeny. Rezistence ke karbapenemům vzniká především produkcí karbapenemas, což jsou bakteriální hydrolytické enzymy schopné štěpení jak nových generací karbapenemů, tak i řady penicilinů a cefalosporinů. V případě úspěšné inhibice těchto enzymů by se již zavedená 𝛽-laktámová antibiotika stala znovu účinnými v boji proti bakteriálním infekcím způsobených ESBL kmeny. Tato práce se věnuje rekombinantní produkci a izolaci karbapenemasy 3 (KPC-3) Klebsiella pneumoniae, její charakterizaci a studiu její inhibice deriváty kyseliny borité. Za účelem studia inhibičního potenciálu borátových sloučenin byla KPC-3 podrobena řadě testů enyzmové aktivity v jejich přítomnosti. Bylo odhaleno, že hned několik sloučenin vyvolává slibný inhibiční efekt, kde byla pozorována snížená rychlost štěpení 𝛽-laktámového antibiotika jakožto substrátu. Tato zjištění nabízejí slibnou cestu k řešení rezistence vůči karbapenemům, konkrétně v souvislosti s ESBL kmeny produkujícími KPC-3 a potenciálním budoucím terapeutickým využitím identifikovaných inhibitorů.  
--- Dajana Kolářová B3 Ing. Michaela Marková, Ph.D. Funkční charakterizace  C-koncové části mykobakteriální  inosinmonofosfát-5-dehydrogenasy detail

Funkční charakterizace  C-koncové části mykobakteriální  inosinmonofosfát-5-dehydrogenasy

Mykobakteriální inosin-5‘-mononofosfát dehydrogenasa (IMPDH) je považována za slibný cíl pro vývoj antimikrobiálních látek. IMPDH je regulačním enzymem v metabolismu purinových bází vedoucí k syntéze GTP. Katalyzuje konverzi inosin-5‘-monofosfátu na xantosin-5‘-monofosfát za současné redukce NAD+. IMPDH se vyskytuje ve formě oktameru, ve kterém jsou jednotlivé protomery provázány pomocí C-konců tak, že C-konec první podjednotky zasahuje až k aktivnímu místu té další. Toto provázání v rámci oktameru by mohlo mít vliv na pozorované kooperativní chování enzymu, přesná molekulární funkce C-konců ale není známá. Práce se zabývá strukturní charakterizací C-konců IMPDH z Mycobacterium smegmatis a jejich významu pro aktivitu enzymu. Na základě strukturní analýzy byla navržena sada bodových mutací C-koncových zbytků, které se účastní interakcí s aktivním místem. Metodologie zahrnovala přípravu bakteriálních expresních vektorů pro sadu vybraných mutantů. Následovala heterologní exprese těchto mutantů v E. coli a purifikace exprimovaných proteinů pomocí imobilizační metalo-afinitní chromatografie. Nyní probíhá analýza reakční kinetiky mutantů pro zhodnocení vlivu mutací na enzymatickou aktivitu IMPDH. Tento projekt může přispět k lepšímu porozumění reakčního mechanismu IMPDH.



--- Bc. Anežka Sigmundová M2 Ing. Eva Benešová, Ph.D. Rekombinantní produkce beta-galaktosidasy z bakterie Microscilla sp. PRE1 detail

Rekombinantní produkce beta-galaktosidasy z bakterie Microscilla sp. PRE1

Beta-galaktosidasy jsou běžně biotechnologicky využívané enzymy. Jejich schopnost hydrolyzovat laktosu je široce využívána při výrobě bezlaktosových potravin nebo pro řešení environmentálních problémů spojených s odpadní syrovátkou. Kromě hydrolytické aktivity vykazují některé z těchto enzymů schopnost katalyzovat transglykosylační reakce, jejichž produkty jsou například prebiotika ve formě galaktooligosachridů. Schopnost transglykosylace je předpovězena zařazením proteinu do rodiny glykosylhydrolas s mechanismem se zachováním anomerní konfigurace. Rychlejší katalýza, vyšší afinita k substrátu či aktivita při extrémních podmínkách jsou důvody pro hledání nových zdrojů beta-galaktosidas. V této práci je studována beta-galaktosidasa z rodiny glykosylhydrolas 2, pro kterou je na základě struktury předpovězena transglykosylační schopnost. Gen pro tuto beta-galaktosidasu se nachází  na megaplasmidu bakterie Microscilla sp. PRE1 izolované z pobřežních sedimentů v Kalifornii. Tento gen byl vložen do plasmidu pET16b metodou Gibson Assembly a správnost konstruktu byla ověřena sekvenací. Získaný vektor byl využit pro rekombinantní produkci beta-galaktosidasy v buňkách E. coli BL21 (DE3) a E. coli BL21 (DE3) Gold. Dalšími kroky bude charakterizace a výzkum katalytických schopností enzymu.  
--- Bc. Barbora Bajerová M1 Ing. Markéta Častorálová, Ph.D. Aminokyselinové záměny na rozhraní matrixového proteinu a fosfoproteinu Masonova-Pfizerova opičího viru blokující štěpení virovou proteasou detail

Aminokyselinové záměny na rozhraní matrixového proteinu a fosfoproteinu Masonova-Pfizerova opičího viru blokující štěpení virovou proteasou

Masonův-Pfizerův opičí virus (M-PMV) je retrovirus z rodu Betaretrovirus. Životní cyklus M-PMV se dá rozdělit na časnou a pozdní fázi. Během pozdní fáze dochází ke skládání virové částice, jejímu transportu k buněčné membráně, pučení a následné maturaci. Během maturace nezralé virové částice dochází k sekvenčnímu štěpení virového polyproteinu Gag virovou proteasou a to vede k významným morfologickým změnám, které jsou podstatné pro vznik zralé virové částice schopné infekce nové hostitelské buňky. N-koncovou doménou polyproteinu Gag je matrixová (MA) doména, která se podílí na transportu nezralé virové částice k cytoplasmatické membráně a jejich následné interakci. Pro studium významu štěpení MA v další maturaci virové částice bylo zapotřebí ověřit, které aminokyselinové záměny ve fúzním proteinu MA-PP zabrání jeho štěpení. Tyto aminokyselinové záměny budou následně použity ke studiu maturace M-PMV in vivo. Cílem práce bylo navrhnout a připravit fůzní proteiny MA-PP M-PMV s aminokyselinovými záměnami v okolí štěpného místa a otestovat štěpení těchto proteinů virovou proteasou. Podařilo se nám ověřit, že aminokyselinové záměny A101K, A102K a M100P v MA-PP blokují jeho štěpení virovou proteasou.
--- Bc. Jakub Halbrštát M2 doc. Ing. Petra Lipovová, Ph.D. Potvrzení role adenylyltransferasy v rezistenci ke gentamycinu v MRSA 9 detail

Potvrzení role adenylyltransferasy v rezistenci ke gentamycinu v MRSA 9

MRSA, neboli Meticilin-rezistentní zlatý stafylokok, je naším nejobávanějším problémem v medicíně. Díky šíření antibiotické rezistence, se v roce 2050 přepokládá, že infekce Staphylococcus aureus bude nejčastější příčinou úmrtí (v dnešním době nejčastější příčinou úmrtí je rakovina). Cílem této práce je najít v genu enzym adenylyltransferasunu ant(4´)-Ia, který je zodpovědný za modifikaci aminoglykosidových antibiotik (například: gentamycin, kanamycin, streptomycin,…), které se využívají při léčbě zlatým stafylokokem. Mechanismus modifikace probíhá tak, že se přenáší AMP z ATP na cílové aminoglykosidové antibiotikum. V této práci jsme v databázi vyhledali sekvenci adenylyltransferasy a nechali jsme si podle ní nasyntetizovat plasmid. Poté jsme rekombinantně produkovali protein s histidovou kotvou, pročistili afinitní chromatografií, ověřili izolovaný protein pomocí Western blotu a následně jsme otestovali enzymovou aktivitu. V budoucnu chceme otestovat vybrané potenciální inhibitory, které by se mohly použít v klinické léčbě infekcí Staphylococcus aureus.  
--- Bc. Michal Dvořák M2 doc. Ing. Petra Lipovová, Ph.D. Destruktasy multirezistentních kmenů Staphylococcus aureus a jejich inhibice adjuvantní terapií detail

Destruktasy multirezistentních kmenů Staphylococcus aureus a jejich inhibice adjuvantní terapií

Staphylococcus aureus je jedním z nejobávanějších patogenů dnešního světa. Jeho multirezistentní kmeny (MRSA či VRSA) se šíří obzvláště v nemocničním prostředí a způsobují stále hůře léčitelné infekce. Naději pro úspěšnou léčbu představuje tzv. adjuvantní terapie, která spočívá v inhibici konkrétního mechanismu rezistence nízkomolekulární látkou (adjuvans) a následnou léčbu infekce tím antibiotikem, které mělo být příslušným mechanismem rezistence eliminováno. Jedním z masivně rozšířených enzymů, který způsobuje rezistenci MRSA vůči mnoha aminoglykosidům, je bifunkční enzym AAC/APH (aminoglykosid-acetyltransferasa/fosfotransferasa). Po klonování příslušného genu z chromosomální DNA MRSA jsme bifunkční enzym úspěšně produkovali, purifikovali a zavedli vhodné metody pro stanovení obou jeho aktivit. Na základě pokusů s MRSA byly vybrány flavonoidní, steroidní a selenoesterové látky, u kterých byl změřen jejich inhibiční vliv na aktivitu bifunkčního AAC/APH. Dle výsledků jsme vytipovali hlavní strukturní rysy adjuvans a přibližně určili i místo jejich vazby na enzym. Získaná data budeme dále ověřovat na rozdělených strukturně-funkčních doménách bifunkčního AAC/APH. Specifitu inhibitorů ověříme také na další acetyltransferase, která způsobuje rezistenci k chloramfenikolu.
--- Bc. Lucie Hodboďová M2 Ing. Markéta Častorálová, Ph.D. Studium interakce HIV-1 proteasy s fúzními proteiny odvozenými od matrixového a kapsidového proteinu viru HIV-1 detail

Studium interakce HIV-1 proteasy s fúzními proteiny odvozenými od matrixového a kapsidového proteinu viru HIV-1

Inhibitory proteasy jsou jednou ze tříd antiretrovirových léků používaných k léčbě infekce virem HIV-1. HIV-1 proteasa je klíčový enzym v životním cyklu viru HIV-1 a je zodpovědná za štěpení virových polyproteinů na jednotlivé funkční jednotky, což je nezbytné pro tvorbu zralých infekčních částic. HIV-1 proteasa není sekvenčně specifická, avšak výskyt kompenzačních mutací v globulárních doménách polyproteinů a NMR experimenty naznačují možný vliv těchto domén na rozpoznání cílových míst štěpení. Cílem práce je studium interakce virové proteasy s fúzními proteiny odvozenými od polyproteinu Gag, které se liší přítomností globulární domény po stranách štěpného místa. Pro studium byly produkovány tři fúzní proteiny a aktivní i inaktivní forma HIV-1 proteasy. Fúzní proteiny byly navrženy tak, že jejich základem je matrixový protein a N-terminální doména kapsidového proteinu viru HIV-1, avšak liší se přítomností a počtem jednotlivých globulárních domén. Byly připraveny vektory pro produkci těchto proteinů v bakteriálních buňkách a proteiny byly produkovány a izolovány. Bylo provedeno štěpení fúzních proteinů proteasou a byl sledován vliv přítomnosti globulárních domén na štěpení. Následně bude studována interakce inaktivní proteasy s fúzními proteiny pomocí termoforézy.
--- Bc. Jakub Musil M2 doc. Ing. Jitka Viktorová, Ph.D. ABCF ATPase regulates gene expression by ribosome-mediated attenuation detail

ABCF ATPase regulates gene expression by ribosome-mediated attenuation

Nowadays, the rapid increase of antibiotic resistance seems to be one of the most important problems we have to deal with. The deciphering of new defence mechanisms plays a crucial role in the fight against the ever-evolving bacteria. One of these newly discovered mechanisms of antimicrobial defence is the ribosome-binding ABCF proteins found in all bacterial phyla. Not only are these ATPases known to confer resistance to antibiotics by binding the 50S ribosomal subunit, but recent research has also shown that some of these proteins act as regulators of bacterial gene expression. Recently, our laboratory reported that the ABCF ATPase LmrC is an antibiotic-responsive element that can activate gene expression of the transcriptional regulator LmbU. LmbU is a key transcriptional activator of the biosynthetic lincomycin gene cluster in the antibiotic producer Streptomyces lincolnensis. In my work, I hypothesise that LmrC activates transcription of lmbU through the mechanism of ribosome-mediated attenuation. This hypothesis was strongly supported by mapping the mRNA upstream regulatory region of lmbU. Ongoing testing of prepared reporter constructs with mutations in the same regulatory region shows further confirmation of the proposed mechanism.  
Aktualizováno: 2.10.2023 14:58, : Mili Viktorie Losmanová

VŠCHT Praha
Technická 5
166 28 Praha 6 – Dejvice
IČO: 60461373
DIČ: CZ60461373

Datová schránka: sp4j9ch

Copyright VŠCHT Praha
Za informace odpovídá Oddělení komunikace, technický správce Výpočetní centrum

VŠCHT Praha
na sociálních sítích
zobrazit plnou verzi