Prosím čekejte...
Nepřihlášený uživatel
SVK
Nacházíte se: Studentská vědecká konference  → SVK 2023
iduzel: 54301
idvazba: 90058
šablona: stranka
čas: 9.5.2024 04:30:37
verze: 5351
uzivatel:
remoteAPIs: https://cis-prihlasovadlo.vscht.cz/svk/
branch: trunk
Server: 147.33.89.153
Obnovit | RAW
iduzel: 54301
idvazba: 90058
---Nová url--- (newurl_...)
domena: 'svk.vscht.cz'
jazyk: 'cs'
url: '/svk-2023'
iduzel: 54301
path: 1/28821/43620/28823/54301
CMS: Odkaz na newurlCMS
branch: trunk
Obnovit | RAW

SVK 2023

Organizace SVK v akademickém roce 2023/2024

Termín konání SVK

V akademickém roce 2023/2024 proběhne SVK ve čtvrtek 23. 11. 2023, kdy je vyhlášen Rektorský den.

Organizace SVK

SVK je soutěž prací studentů bakalářských a magisterských studijních programů, která každoročně
probíhá na VŠCHT Praha.


Organizace SVK je zajišťována prostřednictvím děkanátů fakult. Oddělení pro výzkum a transfer
technologií (VaTT) zajišťuje rozpočet SVK z dotace MŠMT na specifický vysokoškolský výzkum, který je
určen výhradně na odměny za účast (startovné) a za umístění pro soutěžící z řad studentů VŠCHT
Praha. Ostatní zdroje zajišťují fakulty.


Soutěž bude probíhat v přednáškových a posterových sekcích, výběr formy je na rozhodnutí vedení
fakulty. Minimální počet přihlášených soutěžních prací studentů VŠCHT Praha v každé sekci je šest,
maximální počet prací není limitován. Fakultním koordinátorům SVK bude umožněno operativně
rozhodnout o uskutečnění soutěže v sekci i v případě, že počet přihlášených soutěžících klesne z
důvodu vyšší moci pod 6. V takovém případě bude ve spolupráci s VaTT rozhodnuto o poměrném
krácení odměn za umístění. Odměna za účast (startovné) bude zachována v plné výši.


V případě dotazů ohledně SVK se obracejte na příslušné ústavní či fakultní koordinátory.
Pro fakultní koordinátory má na oddělení VaTT SVK na starosti Mgr. Mili Losmanová, tel. 220 44 4536,
losmanom@vscht.cz. 

Časový harmonogram přípravy SVK

  • Do 4. 10. 2023 jmenuje děkan fakultního organizátora SVK a jeho jméno nahlásí děkanát na odd. VaTT. Dále určí pracovníky zodpovědné za organizaci jednotlivých sekcí.  V případě celoškolských sekcí určí koordinátory zodpovědné za organizaci prorektor pro pedagogiku.
  • Od 9. 10. 2023 do 30. 10. 2023 se studenti závazně přihlásí do soutěže pomocí elektronického přihlašovacího systému http://svk.vscht.cz. K přístupu do systému použijí své školní přihlašovací údaje, vyplní ročník, jméno vedoucího práce a název svého příspěvku. Každý student může přihlásit jednu soutěžní práci, a to s vědomím svého vedoucího práce.
  • Fakulty, respektive celoškolské sekce na základě počtu přihlášených studentů nahlásí do 9. 11. 2023 na odd. VaTT počet sekcí na fakultě a počet soutěžních prací v jednotlivých sekcích.
  • Do 10. 11. 2023 studenti pomocí elektronického přihlašovacího systému nahrají anotaci svojí práce (max. 1300 znaků, možnosti formátování jsou návodně uvedeny v přihlašovacím systému).
  • Do 18. 11. 2023 fakultní organizátoři, respektive koordinátoři celoškolských sekcí v elektronickém přihlašovacím systému roztřídí všechny soutěžní práce do jednotlivých sekcí na fakultě, dále uvedou názvy sekcí, místo a čas konání a složení komisí. Složení hodnotících komisí pro jednotlivé sekce určí vedení fakulty, respektive prorektor pro pedagogiku. Komise je nejméně tříčlenná a členy z řad akademických pracovníků mohou doplnit odborníci spolupracujících firem a průmyslových podniků. Předsedou komise by měl být profesor nebo docent. 
  • Do 22.11. 2023 bude možné automaticky vygenerovat sborníky jednotlivých ústavů/sekcí a fakult na základě údajů uvedených v elektronickém přihlašovacím systému. Fakultní koordinátoři, respektive koordinátoři celoškolských sekcí zajistí zveřejnění úplných fakultních sborníků na fakultních webech SVK.

 

Další informace k soutěži

  • Prezentace studentské práce v rámci SVK se považuje za předuveřejnění výsledku v případě plánované patentové ochrany a je tedy překážkou pro udělení patentu.
  • Občerstvení pro komise a soutěžící hradí ústavy z vlastních prostředků.
  • Organizace průběhu soutěže v sekcích je výlučně věcí rozhodnutí fakult, respektive celoškolských sekcí.
  • Finanční příspěvek na účast a ocenění umístění soutěžních prací studentů VŠCHT Praha bude hrazen z prostředků dotace MŠMT na specifický vysokoškolský výzkum (IGA 2023). Jeho výše bude stanovena dohodou proděkanů a prorektora pro VaV podle celkového počtu přihlášených soutěžních prací. Oceněna bude účast a dále první tři místa v každé sekci. Výplata příspěvku studentům bude provedena bezhotovostním převodem, zajistí děkanáty fakult. Je vítána další finanční nebo věcná podpora účastníků SVK ze sponzorských zdrojů. Její výše (hodnota), způsob rozdělení a výplaty je plně v kompetenci komise sekce.
  • Vytištění diplomů budou zajišťovat fakulty, respektive koordinátoři celoškolských sekcí.
  • U příležitosti SVK je vyhlášena soutěž o Cenu Julie Hamáčkové v kategorii Studentská práce typu SVK; soutěž je určena i pro doktorandy; vyhlášení soutěže a bližší informace na http://gro.vscht.cz/cjh

 

Rekapitulace termínů:

Datum

Akce

4. 10.

Fakulty - nahlášení fakultního organizátora a organizátorů sekcí - na VaTT

30. 10.

Studenti - uzávěrka podávání přihlášek

9. 11.

Fakulty - nahlášení počtu účastníků a počtu sekcí – na VaTT

10. 11.

Studenti - uzávěrka nahrávání anotací

18. 11.

Fakulty - seznam sekcí, místo a čas konání, složení komisí, seznam sponzorů jednotlivých sekcí

22. 11.

Fakulty - vygenerování sborníků v aplikaci svk; zveřejnění úplných fakultních sborníků na fakultních webech SVK

23. 11.

SVK

5. 12.

Fakulty - písemná zpráva z fakult o průběhu soutěže - na VaTT

 

Seznam fakultních koordinátorů

  • FCHT - doc. Ing. Jan Budka, Ph.D. (Jan.Budka@vscht.cz)
  • FTOP - Ing. Alice Vagenknechtová, Ph.D.  (Alice.Vagenknechtova@vscht.cz)
  • FPBT - Ing. Michaela Marková, Ph.D. (Michaela.Markova@vscht.cz)
  • FCHI - doc. Ing. Jitka Čejková, Ph.D. (Jitka.Cejkova@vscht.cz)

 

Přihlašovací formulář

Nejste zalogován/a (anonym)

Organická chemie bakalářská B2 (A278e - 9:15)

  • Předseda: prof. Ing. Jiří Svoboda, CSc.
  • Komise: Ing. Eva Svobodová, Ph.D. - tajemník, Ing. Martin Krupička, Ph.D., Dr. rer. nat. Ing. Jiří Svoboda (Kapaji), Ing. Jiří Vokál, Ph.D. (Lach-Ner)
Čas Jméno Ročník Školitel Název příspěvku Anotace
9:15 Kristián Schwan B3 prof. Andrea Brancale, Ph.D. Synthesis and NMR structure elucidation of new tetrahydroquinoxaline derivatives as NMAT2 activators detail

Synthesis and NMR structure elucidation of new tetrahydroquinoxaline derivatives as NMAT2 activators

NMAT2 is a neuron-specific enzyme, found in the cytoplasm, which stimulates the synthesis of NAD+. A recently identified natural compound (EGCG, epigallocatechin gallate) showed a positive effect on increasing the NAD+ levels in cells. Neurodegeneration is associated with low levels of NAD+, and it could be possibly delayed, or suppressed, by stimulating the NMAT2 enzyme. This work is focused on synthesis, purification and characterization of tetrahydoquinoxaline derivatives as structural analouges of EGCG. In this project, we focus especially on 3-phenyl-3,4-dihydroquinoxaline-2(1H)-one (1) and 2-phenyl-1,2,3,4-tetrahydroquinoxaline (2) derivatives. The synthesis of these compounds is possible through the reaction of  o-phenylenediamines with oxoacid esters followed by reduction. The reduction can be partial (1) or complete (2) on the right reaction conditions. The resulting amide (1) and amine (2) offer the possibility of selective alkylation of nitrogen atoms.  By altering the substituents on the starting compounds,  different tetrahydroquinoxaline derivatives were prepared. Structures of all products were elucidated by 1H,  13C and 2D NMR spectra.



9:30 Pavel Říkovský B2 - Příprava makrocyklických analogů pepstatinu A detail

Příprava makrocyklických analogů pepstatinu A

Lidský proteolytický enzym katepsin D je předmětem nemálo publikací kvůli jeho nadprodukci v buňkách karcinomu prsu. Nejpotentnějším známým přirozeně se vyskytujícím inhibitorem katepsinu D je pepstatin A. Pepstatin A však nevykazuje vhodné vlastnosti, nesplňuje žádné z pěti obecných Lipinského pravidel. Proto je pro nás zajímavým cílem připravit jeho makrocyklické analogy, které by vykazovaly stejnou či vyšší míru inhibice a zároveň lepší vlastnosti, co se především rozpustnosti a biodostupnosti týče. Několik takových makrocyklických analogů již bylo připraveno a uvedeno v rámci publikace, ze které jsem vycházel při tvorbě své práce pro Středoškolskou odbornou činnosti, v rámci které jsem úspěšně připravil dva prekurzory jednoho makrocyklického analogu. Na tuto publikaci a svou předchozí práci nyní navazuji právě přípravou makrocyklických analogů z dříve syntetizovaných prekurzorů.



9:45 Eliška Marková B3 Ing. Jiří Tůma, Ph.D. Studium interakce spiropyranových přepínačů s α-aminokyselinami detail

Studium interakce spiropyranových přepínačů s α-aminokyselinami

Spiropyrany představují unikátní typ fotopřepínače, který na základě externího světelného impulsu přechází mezi uzavřenou, nepolární spiropyranovou formou (SP) a otevřeným, zwitterionickým merocyaninem (MC). Díky této dynamické, reverzibilní transformaci našly spiropyrany uplatnění v mnoha materiálech užívaných např. jako senzory, sorbenty pro čištění odpadních vod, či světlem ovladatelné katalyzátory. V naší laboratoři studujeme interakce spiropyranů, resp. jejich otevřených MC forem s aminokyselinami. Aminokyseliny, jakožto přirozené zwitterionty, jsou vhodným partnerem pro tvorbu dvojnásobné iontové vazby s MC formou spiropyranu. MC forma je tak schopna selektivního záchytu aminokyselin z roztoku a jejich následného uvolnění pomocí světelného impulsu (Obr. 1). Nastíněný koncept může v budoucnu najít aplikaci pro chromatografickou separaci aminokyselin, či pro direktivní transport a řízené uvolnění léčiva na bázi aminokyseliny. V rámci této práce byl připraven modelový spiropyran I s propargyloxylovou skupinou v poloze 5‘, která umožňuje další modifikaci materiálu pomocí click-reakce. U cílové sloučeniny byla studována kinetika světlem indukovaného přepínání mezi SP a MC formou pomocí UV-Vis spektroskopie a interakce s modelovou aminokyselinou (fenylalaninem) pomocí NMR.  



10:00 Miroslav Stroka B3 Dr. habil. Ullrich Jahn Towards the total synthesis of ampelopsin F detail

Towards the total synthesis of ampelopsin F

Ampelopsin F belongs to a diversified class of polyphenolic compounds distributed in Vitaceous plants.1 Although this molecule exhibits unique biological activities such as antimalarial activity2 and hepatoprotective function,3 further biological screening is restricted by its sparse amounts extractable from Nature. Therefore, it is necessary to develop a practical method that allows access to larger quantities of ampelopsin F and its analogues. The total synthesis is envisaged by a tandem reaction consisting of two consecutive 1,4-additions and subsequent oxidation reactions to furnish the core of ampelopsin F. References: [1] H. Y. Jeong, J. Y. Kim, H. K. Lee, D. T. Ha, K. S. Song, K. Bae, Y. H. Seong, Arch. Pharm. Res. 2010, 33, 1655–1664. [2] Indriani, Y. Takaya, N. N. T. Puspaningsih, N. S. Aminah, Chem. Nat. Compd. 2017, 53, 559–561. [3] X. Kou, N. Chen, Food Sci. Hum. Wellness 2012, 1, 14-18.  



10:30 Adam Kleman B2 Ing. Petr Beier, Ph.D. Synthesis of 1-fluoroalkylisoquinoline derivates detail

Synthesis of 1-fluoroalkylisoquinoline derivates

Isoquinoline core is present in many natural products and in drugs, such as anesthetics or medications against Parkinson's disease. Therefore, new ways of their synthesis are being sought, although their formation is rarely a short and simple synthetic way. Introduction of one or multiple atoms of fluorine into the molecule can have a positive influence on its pharmacological properties, yet only a small number of 1-fluoroalkylated isoquinolines are known. In our group we are focusing on the reactivity of N-fluoroalkylated azides and triazoles. When exposed to microwave irradiation, N-fluoroalkylated triazoles underwent a rearrangement with the loss of nitrogen to form N-fluoroalkylated ketenimines. Further heating of these ketenimines induced 1,3-fluorine shift and resulted in the formation of 1-fluoroalkylated-3-fluoroisoquinolines in poor yields. The aim of this work was to prepare starting triazoles, to increase the yields and optimize the reaction conditions with the use of suitable additives which facilitated the fluorine shift, and to reveal the scope of substituted 1-fluoroalkylated-3-fluoroisoquinolines.  



10:45 Lenka Vondráčková B3 Ing. Petra Cuřínová, Ph.D. Synthesis of aromatic amines through the rearrangements of thiocarbonyl intermediates. detail

Synthesis of aromatic amines through the rearrangements of thiocarbonyl intermediates.

Dengue virus (DENV) is the most widespread human viral pathogen transmitted by mosquitoes (Aedes Albopictus and Aedes Aegypti). Although over 100 countries are affected, roughly half of the world’s population is at risk and DENV is spreading to new areas – including Europe, there is no specific treatment yet.                         My project is focused on the hit expansion of new antiviral compounds that were selected by virtual screening to weaken or even abolish interactions between proteins NS3 and NS5, which are responsible for the replication of a virus in a host cell. While synthesizing the original hit II, we met a problem of unexpected behavior of the starting material I in the presence of hydrazine. Instead of the substitution of the oxygen atom in the oxadiazole ring of I to form the compound II, we observed the quantitative formation of III, the structure of which was confirmed by NMR, HRMS, and X-ray analysis. We proposed the mechanism in analogy with Smiles rearrangement and we are investigating necessary conditions and possible use of this reaction.  



11:00 Karolína Roháčová B3 Ing. Michal Himl, Ph.D. Syntéza a studium komplexačních vlastností 1,3-dibutoxy-1,3-fenylen močovinového makrocyklu detail

Syntéza a studium komplexačních vlastností 1,3-dibutoxy-1,3-fenylen močovinového makrocyklu

Cílem této práce je optimalizace syntézy 1,3-dibutoxy-1,3-fenylen močovinového makrocyklu a studium jeho komplexačních vlastností. Základ struktury makrocyklu tvoří čtyři benzenová jádra substituována butoxy skupinami, které zlepšují rozpustnost makrocyklu. Benzenová jádra jsou propojena močovinovými můstky, které zajišťují interakci s ionty. S připraveným makrocyklem byla provedena komplexační studie s vybranými kationty a pokus o stanovení komplexačních konstant.



Aktualizováno: 2.10.2023 14:58, : Mili Viktorie Losmanová

VŠCHT Praha
Technická 5
166 28 Praha 6 – Dejvice
IČO: 60461373
DIČ: CZ60461373

Datová schránka: sp4j9ch

Copyright VŠCHT Praha
Za informace odpovídá Oddělení komunikace, technický správce Výpočetní centrum

VŠCHT Praha
na sociálních sítích
zobrazit plnou verzi