Prosím čekejte...
Nepřihlášený uživatel
SVK
Nacházíte se: Studentská vědecká konference  → SVK 2023
iduzel: 54301
idvazba: 90058
šablona: stranka
čas: 9.5.2024 12:28:17
verze: 5378
uzivatel:
remoteAPIs: https://cis-prihlasovadlo.vscht.cz/svk/
branch: trunk
Server: 147.33.89.150
Obnovit | RAW
iduzel: 54301
idvazba: 90058
---Nová url--- (newurl_...)
domena: 'svk.vscht.cz'
jazyk: 'cs'
url: '/svk-2023'
iduzel: 54301
path: 1/28821/43620/28823/54301
CMS: Odkaz na newurlCMS
branch: trunk
Obnovit | RAW

SVK 2023

Organizace SVK v akademickém roce 2023/2024

Termín konání SVK

V akademickém roce 2023/2024 proběhne SVK ve čtvrtek 23. 11. 2023, kdy je vyhlášen Rektorský den.

Organizace SVK

SVK je soutěž prací studentů bakalářských a magisterských studijních programů, která každoročně
probíhá na VŠCHT Praha.


Organizace SVK je zajišťována prostřednictvím děkanátů fakult. Oddělení pro výzkum a transfer
technologií (VaTT) zajišťuje rozpočet SVK z dotace MŠMT na specifický vysokoškolský výzkum, který je
určen výhradně na odměny za účast (startovné) a za umístění pro soutěžící z řad studentů VŠCHT
Praha. Ostatní zdroje zajišťují fakulty.


Soutěž bude probíhat v přednáškových a posterových sekcích, výběr formy je na rozhodnutí vedení
fakulty. Minimální počet přihlášených soutěžních prací studentů VŠCHT Praha v každé sekci je šest,
maximální počet prací není limitován. Fakultním koordinátorům SVK bude umožněno operativně
rozhodnout o uskutečnění soutěže v sekci i v případě, že počet přihlášených soutěžících klesne z
důvodu vyšší moci pod 6. V takovém případě bude ve spolupráci s VaTT rozhodnuto o poměrném
krácení odměn za umístění. Odměna za účast (startovné) bude zachována v plné výši.


V případě dotazů ohledně SVK se obracejte na příslušné ústavní či fakultní koordinátory.
Pro fakultní koordinátory má na oddělení VaTT SVK na starosti Mgr. Mili Losmanová, tel. 220 44 4536,
losmanom@vscht.cz. 

Časový harmonogram přípravy SVK

  • Do 4. 10. 2023 jmenuje děkan fakultního organizátora SVK a jeho jméno nahlásí děkanát na odd. VaTT. Dále určí pracovníky zodpovědné za organizaci jednotlivých sekcí.  V případě celoškolských sekcí určí koordinátory zodpovědné za organizaci prorektor pro pedagogiku.
  • Od 9. 10. 2023 do 30. 10. 2023 se studenti závazně přihlásí do soutěže pomocí elektronického přihlašovacího systému http://svk.vscht.cz. K přístupu do systému použijí své školní přihlašovací údaje, vyplní ročník, jméno vedoucího práce a název svého příspěvku. Každý student může přihlásit jednu soutěžní práci, a to s vědomím svého vedoucího práce.
  • Fakulty, respektive celoškolské sekce na základě počtu přihlášených studentů nahlásí do 9. 11. 2023 na odd. VaTT počet sekcí na fakultě a počet soutěžních prací v jednotlivých sekcích.
  • Do 10. 11. 2023 studenti pomocí elektronického přihlašovacího systému nahrají anotaci svojí práce (max. 1300 znaků, možnosti formátování jsou návodně uvedeny v přihlašovacím systému).
  • Do 18. 11. 2023 fakultní organizátoři, respektive koordinátoři celoškolských sekcí v elektronickém přihlašovacím systému roztřídí všechny soutěžní práce do jednotlivých sekcí na fakultě, dále uvedou názvy sekcí, místo a čas konání a složení komisí. Složení hodnotících komisí pro jednotlivé sekce určí vedení fakulty, respektive prorektor pro pedagogiku. Komise je nejméně tříčlenná a členy z řad akademických pracovníků mohou doplnit odborníci spolupracujících firem a průmyslových podniků. Předsedou komise by měl být profesor nebo docent. 
  • Do 22.11. 2023 bude možné automaticky vygenerovat sborníky jednotlivých ústavů/sekcí a fakult na základě údajů uvedených v elektronickém přihlašovacím systému. Fakultní koordinátoři, respektive koordinátoři celoškolských sekcí zajistí zveřejnění úplných fakultních sborníků na fakultních webech SVK.

 

Další informace k soutěži

  • Prezentace studentské práce v rámci SVK se považuje za předuveřejnění výsledku v případě plánované patentové ochrany a je tedy překážkou pro udělení patentu.
  • Občerstvení pro komise a soutěžící hradí ústavy z vlastních prostředků.
  • Organizace průběhu soutěže v sekcích je výlučně věcí rozhodnutí fakult, respektive celoškolských sekcí.
  • Finanční příspěvek na účast a ocenění umístění soutěžních prací studentů VŠCHT Praha bude hrazen z prostředků dotace MŠMT na specifický vysokoškolský výzkum (IGA 2023). Jeho výše bude stanovena dohodou proděkanů a prorektora pro VaV podle celkového počtu přihlášených soutěžních prací. Oceněna bude účast a dále první tři místa v každé sekci. Výplata příspěvku studentům bude provedena bezhotovostním převodem, zajistí děkanáty fakult. Je vítána další finanční nebo věcná podpora účastníků SVK ze sponzorských zdrojů. Její výše (hodnota), způsob rozdělení a výplaty je plně v kompetenci komise sekce.
  • Vytištění diplomů budou zajišťovat fakulty, respektive koordinátoři celoškolských sekcí.
  • U příležitosti SVK je vyhlášena soutěž o Cenu Julie Hamáčkové v kategorii Studentská práce typu SVK; soutěž je určena i pro doktorandy; vyhlášení soutěže a bližší informace na http://gro.vscht.cz/cjh

 

Rekapitulace termínů:

Datum

Akce

4. 10.

Fakulty - nahlášení fakultního organizátora a organizátorů sekcí - na VaTT

30. 10.

Studenti - uzávěrka podávání přihlášek

9. 11.

Fakulty - nahlášení počtu účastníků a počtu sekcí – na VaTT

10. 11.

Studenti - uzávěrka nahrávání anotací

18. 11.

Fakulty - seznam sekcí, místo a čas konání, složení komisí, seznam sponzorů jednotlivých sekcí

22. 11.

Fakulty - vygenerování sborníků v aplikaci svk; zveřejnění úplných fakultních sborníků na fakultních webech SVK

23. 11.

SVK

5. 12.

Fakulty - písemná zpráva z fakult o průběhu soutěže - na VaTT

 

Seznam fakultních koordinátorů

  • FCHT - doc. Ing. Jan Budka, Ph.D. (Jan.Budka@vscht.cz)
  • FTOP - Ing. Alice Vagenknechtová, Ph.D.  (Alice.Vagenknechtova@vscht.cz)
  • FPBT - Ing. Michaela Marková, Ph.D. (Michaela.Markova@vscht.cz)
  • FCHI - doc. Ing. Jitka Čejková, Ph.D. (Jitka.Cejkova@vscht.cz)

 

Přihlašovací formulář

Nejste zalogován/a (anonym)

Organická a farmaceutická technologie IV (A81a - 9:00)

  • Předseda: doc. Ing. Pavel Čapek, CSc.
  • Komise: Ing. Adam Karaba, Ph.D., Ing. Lada Dolejšová Sekerová, Ph.D.
Čas Jméno Ročník Školitel Název příspěvku Anotace
--- Bc. Šimon Zahradník M2 prof. Ing. Petr Zámostný, Ph.D. Optimalizace procesu přípravy nosičových systémů meloxikamu metodou částečného zvlhčení   detail

Optimalizace procesu přípravy nosičových systémů meloxikamu metodou částečného zvlhčení  

V oblasti moderní farmakologie a lékařství hraje výroba léčiv a jejich efektivní formulace zásadní roli při zajištění terapeutické účinnosti a bezpečnosti pacientů. Jedním z klíčových aspektů této problematiky je vývoj nosičových systémů, které umožňují cílené a kontrolované uvolňování léčivých látek, zvyšují jejich stabilitu a zlepšují jejich biologickou dostupnost. V rámci tohoto výzkumu se zaměřujeme na přípravu nosičových systémů, ve kterých je jako modelová léčivá látka využit meloxikam. Ten patří do skupiny nesteroidních protizánětlivých léčiv (NSAID) a je využíván k úlevě od bolesti a zánětu. Tato studie se zaměřila na vývoj nosičového systému s cílem zvýšit biologickou dostupnost a kontrolu uvolňování. Byl studován proces postupného nanášení léčiva na porézní nosič a následné vysoušení. Rostoucí počet nanášecích cyklů snižuje počáteční uvolňovací rychlost, ale zvyšuje množství uvolněného meloxikamu na jednotku hmotnosti nosiče. Prostudování těchto parametrů a stanovení jejich vlivu na celkovou biologickou dostupnost účinné látky, umožní přípravu formulací se specifickými profily uvolňování.  
--- Bc. Nikola Strnádková M2 doc. Mgr. Jarmila Zbytovská, Dr. rer. nat. Lipozomy jako prostředek možné terapeutické aplikace léčiv indometacinu a diklofenaku detail

Lipozomy jako prostředek možné terapeutické aplikace léčiv indometacinu a diklofenaku

Ochranná funkce kůže představuje hlavní limitaci pro vstup vnějších látek do organismu.  To, v jakém rozsahu může být kůže efektivně využita k podání léčiv, určuje stratum corneum, nejsvrchnější vrstva kůže, která svými vlastnostmi a složením představuje největší překážku pro prostup léčiv kůží. Snaha o překonání této bariéry vedla k vývoji systémů, které by umožnily dopravu léčiv lokálně, do jednotlivých vrstev kůže, či do systémové cirkulace. Takovými systémy mohou být různé nanočásticové nosiče, vektory nebo systémy s využitím urychlovačů transdermální absorpce.   Projekt byl zaměřen na vývoj lipozomů v kombinaci s urychlovačem transdermální absorpce Azone® s následným hodnocením fyzikálně–chemických vlastností vzniklých formulací, optimalizací složení, snížením velikosti částic pomocí vysokotlaké homogenizace a sledováním jejich stability. Dále byl zkoumán vliv přídavku cholesterolu, množství a druh léčiva či urychlovače. V rámci práce byly provedeny permeační experimenty in vitro pro stanovení efektivity formulací. V neposlední řadě byl sledován vliv kombinovaných nanočástic na integritu kůže. Bylo prokázáno, že kombinace lipozomů s urychlovačem je efektivní pro transdermální cílení léčiva.  
--- Bc. František Vávra M2 Ing. Tomáš Sommer, Ph.D. Řešení problému průmyslové separace azeotropické směsi TMEDA-H2O       detail

Řešení problému průmyslové separace azeotropické směsi TMEDA-H2O      

Tetramethylethylendiamin (TMEDA) se uplatňuje jako katalyzátor polymeračních reakcí nebo jako ligand v homogenní katalýze. Průmyslový partner zkoumal pro účely výroby TMEDA možnosti separace azeotropické směsi TMEDA-H2O pomocí azeotropické rektifikace. Cílem práce bylo nalézt vhodnou pomocnou látku, která by tuto separaci umožnila, a popsat příslušné fázové rovnováhy. Azeotropická rektifikace byla provedena v přítomnosti isobutylalkoholu (IBOL) a diisopropylaminu (DIPA). DIPA se ukázal jako vhodnější z důvodu účinnější separace a vyšší čistoty produktu, a proto s ním byly proměřeny fázové rovnováhy kapalina-pára a kapalina-kapalina příslušných binárních systémů. Na základě získaných dat byly pro rovnováhy kapalina-pára vytvořeny modely NRTL a pro rovnováhu kapalina-kapalina model UNIQUAC. Tyto modely lze ve vhodném simulačním programu použít k návrhu azeotropické rektifikace směsi TMEDA-H2O.              
--- Bc. Matúš Švichký M2 Ing. Jan Patera, Ph.D. Meranie závislosti degradácie na pH detail

Meranie závislosti degradácie na pH

Stabilita liečivých látok (LL) je jedna z najdôležitejších vlastností liečivých prípravkov (LP) či už ide o stabilitu chemickú alebo fyzikálnu. Počas formulácie či skladovania liečivého prípravku môže dochádzať k degradácií liečivej látky, čo vedie k vzniku degradantov a úbytku účinnej látky. To má vplyv na zhoršenie čistoty LP, jeho bezpečnosti a môže mať vplyv aj na jeho účinnosť. Degradanty vznikajúce v LP musia byť jasne definované a ich množstvo prísne kontrolované. Liečivá látka môže byť chemicky degradovaná rôznymi degradačnými mechanizmami. Ide najmä o hydrolytickú degradáciu, termické štepenie, oxidačnú degradáciu a degradáciu svetlom. Identifikácia degradačných mechanizmov uplatňujúcich sa pri degradácií LL je preto dôležitým vodítkom pri vývoji chemicky stabilného liečivého prípravku. Cieľom tejto práce bola charakterizácia závislosti degradácie liečivej látky na pH a stanovenie hydrolytickej degradácie. Závislosť bola stanovená experimentálne na modelovej látke za využitia ôsmych rôznych stresových podmienok pH pri teplote 60°C a 75% RH. Na stanovenie prítomnosti degradantov bola použitá metóda UPLC s vlastnou vyvinutou metódou. Ukázalo sa, že zmena pH má vplyv na degradáciu LL, kde bolo možné sledovať niekoľko rôznych degradantov líšiacich sa retenčnými časmi.
--- Bc Jana Vostrá M2 Ing. Martin Zapletal, Ph.D. Vliv podmínek destilace kaprolaktamu na jeho čistotu detail

Vliv podmínek destilace kaprolaktamu na jeho čistotu

Kaprolaktam je organická látka se sumárním vzorcem (CH2)5C(O)NH. Je to cyklický amid primárně využívaný při výrobě nylonu 6, který je široce používán v textiliích, a průmyslových vláknech. Kaprolaktam je jeho významným meziproduktem, protože nylon 6 se vyrábí přímo polymerací molekuly kaprolaktamu. Aby měl polymer požadované vlastnosti, je při jeho výrobě vyžadována vysoká čistota kaprolaktamu. Proto je tato práce věnována právě problematice čištění surového kaprolaktamu. V České republice se výrobou kaprolaktamu zabývá Spolana s.r.o. v Neratovicích. Pro finální čištění surového kaprolaktamu se používá extrakce do trichlorethylenu následovaná destilací. To vede k uvolňování trichlorethylenu do okolí a společnost se díky tomu dlouhodobě potýká s neschopností plnit ekologické cíle EU. Existuje však snaha o zavedení nového postupu čištění kaprolaktamu tak, aby se omezilo vypouštění chlorovaných odpadních látek. V této práci navazuji na dlouhodobý projekt laboratoře výzkumu a vývoje chemických technologií a diplomové práce Judity Fojtáchové (2019) a Valentiny Shcherbii (2019) a zabývám se vlivem teploty a tlaku při destilačním čištění na obsah síry a kvalitu přečištěného produktu.
--- Bc. Terézia Šlosárová M2 Ing. Lada Dolejšová Sekerová, Ph.D. Identifikácia biologicky aktívnych látok v extrakte z listov rakytníku  detail

Identifikácia biologicky aktívnych látok v extrakte z listov rakytníku 

Rakytník, latinsky Hippophae rhamnoides L., je tŕnitý opadavý ker pôvodom z Ázie a Európy. Všetky časti rastliny sú považované za vysoký zdroj biologicky aktívnych látok. Rakytník bol využívaný už v tradičnej medicíne na liečbu rôznych druhov ochorení ako napríklad na liečbu kašľa, kožných problémov, žalúdočných ťažkostí, astmy a pľúcnych porúch. Jednou z možností stanovenia biologicky aktívnych látok je HPLC-MS analýza. V rámci tejto práce bola optimalizovaná HPLC-MS metóda pre stanovenie bioaktívných látok v superkritickom extrakte z listov rakytníku. Pre získanie vhodnej metódy je nutné vziať do úvahy viacero faktorov ako napríklad výber kolóny, zloženie mobilných fázy, priebeh gradientu metódy a radu ďalších. Získané chromatogramy boli následné vyhodnocované v programe Compound Discoverer, ktorý využíva chemické knižnice k identifikácii jednotlivých separovaných látok a umožňuje zároveň i štatistické zpracovánie získaných dát. Takto bola identifikovaná celá rada zlúčenín ako napríklad kyselina medronová, kyselina myristová, lauryldimethylamín oxid, myristamín oxid a ďalšie, vďaka ktorým sa rakytníku pripisujú pozitívne účinky na ľudské zdravie.  
--- Linda Chárová M2 Ing. Iva Paterová, Ph.D. Heterogenně katalyzovaná aldolová kondenzace kamfolenického aldehydu s butanalem detail

Heterogenně katalyzovaná aldolová kondenzace kamfolenického aldehydu s butanalem

Práce se zabývá optimalizací podmínek aldolové kondenzace kamfolenického aldehydu s butanalem za využití heterogenních bazických katalyzátorů typu hydrotalcitů. Žádaným produktem této reakce je 2-ethyl-4-(2,2,3-trimethylcyklopent-3-en-1-yl)but-2-enal, který po následujícím zpracování lze použít pro výrobu vonných látek s odérem santalového dřeva. Cílem práce byla příprava hydrotalcitů, jejich aktivace a optimalizace podmínek aldolové kondenzace.  Byl sledován vliv rozpouštědla, teploty, množství katalyzátoru a poměru výchozích látek s cílem dosáhnout vysoké konverze kamfolenického aldehydu a selektivity k žádanému produktu. Dále byl sledován vliv poměru Mg:Al v připravených hydrotalcitech a  způsob jejich aktivace a schopnost regenerace. Jako nejvhodnější byla vybrána teplota reakce 75 °C, poměr výchozích látek 1:1, dávkování butanalu a ethanol jako rozpouštědlo. Pro reakci byly využity aktivované hydrotalcity s poměrem Mg:Al iontů 3,4:1 a hmotnostním poměrem katalyzátoru vůči kamfolenickému aldehydu 0,4:1. Za těchto podmínek po 3. hodině reakce bylo dosaženo konverze kamfolenického aldehydu 68 % a selektivity k žádanému produktu 84 %.   
--- Bc. Barbora Haláková M2 prof. Ing. Petr Zámostný, Ph.D. Studium smáčivosti povrchu interaktivních směsí meloxikam-nosič detail

Studium smáčivosti povrchu interaktivních směsí meloxikam-nosič

Mnoho účinných látek dnešní doby se vyznačuje nevyhovující rozpustností a ve svém důsledku tak představuje problém pro jednoduché uplatnění v praxi. Zájem o využití interaktivních směsí proto každým rokem roste zejména díky možnosti optimalizace rozpouštěcí rychlosti. Použitím interaktivních směsí zahrnujících léčivo nanesené na povrchu pevného nosiče vzniká strukturovaný povrch tvořený doménami hydrofilnějšího nosiče a hydrofobního léčiva, který je klíčový pro smáčivost systému, jeho povrchovou energii a v konečném důsledku i kinetiku uvolňování léčiva a jeho biologickou dostupnost. Cílem této práce je studium interakce kapaliny s povrchem kompozitních materiálů určováním povrchové energie za pomocí měření kontaktního úhlu a následné porovnání s výsledky z disolučních testů. Modelovou interaktivní směsí zde byla směs Neusilin-meloxikam. Porovnáním výsledků pro různě strukturované směsi bylo možno získat korelaci mezi množstvím obsaženého meloxikamu na povrchu a smáčivostí povrchu a následně uvést vše do souvislosti s výsledky disolučních zkoušek. V širším kontextu je možné na základě získaných dat dospět ke zobecnění vlivu struktury povrchu na smáčivost systémů hydrofobního léčiva naneseného na hydrofilnější nosič.
Aktualizováno: 2.10.2023 14:58, : Mili Viktorie Losmanová

VŠCHT Praha
Technická 5
166 28 Praha 6 – Dejvice
IČO: 60461373
DIČ: CZ60461373

Datová schránka: sp4j9ch

Copyright VŠCHT Praha
Za informace odpovídá Oddělení komunikace, technický správce Výpočetní centrum

VŠCHT Praha
na sociálních sítích
zobrazit plnou verzi