Prosím čekejte...
Nepřihlášený uživatel
SVK
Nacházíte se: Studentská vědecká konference  → SVK 2023
iduzel: 54301
idvazba: 90058
šablona: stranka
čas: 9.5.2024 06:41:27
verze: 5378
uzivatel:
remoteAPIs: https://cis-prihlasovadlo.vscht.cz/svk/
branch: trunk
Server: 147.33.89.150
Obnovit | RAW
iduzel: 54301
idvazba: 90058
---Nová url--- (newurl_...)
domena: 'svk.vscht.cz'
jazyk: 'cs'
url: '/svk-2023'
iduzel: 54301
path: 1/28821/43620/28823/54301
CMS: Odkaz na newurlCMS
branch: trunk
Obnovit | RAW

SVK 2023

Organizace SVK v akademickém roce 2023/2024

Termín konání SVK

V akademickém roce 2023/2024 proběhne SVK ve čtvrtek 23. 11. 2023, kdy je vyhlášen Rektorský den.

Organizace SVK

SVK je soutěž prací studentů bakalářských a magisterských studijních programů, která každoročně
probíhá na VŠCHT Praha.


Organizace SVK je zajišťována prostřednictvím děkanátů fakult. Oddělení pro výzkum a transfer
technologií (VaTT) zajišťuje rozpočet SVK z dotace MŠMT na specifický vysokoškolský výzkum, který je
určen výhradně na odměny za účast (startovné) a za umístění pro soutěžící z řad studentů VŠCHT
Praha. Ostatní zdroje zajišťují fakulty.


Soutěž bude probíhat v přednáškových a posterových sekcích, výběr formy je na rozhodnutí vedení
fakulty. Minimální počet přihlášených soutěžních prací studentů VŠCHT Praha v každé sekci je šest,
maximální počet prací není limitován. Fakultním koordinátorům SVK bude umožněno operativně
rozhodnout o uskutečnění soutěže v sekci i v případě, že počet přihlášených soutěžících klesne z
důvodu vyšší moci pod 6. V takovém případě bude ve spolupráci s VaTT rozhodnuto o poměrném
krácení odměn za umístění. Odměna za účast (startovné) bude zachována v plné výši.


V případě dotazů ohledně SVK se obracejte na příslušné ústavní či fakultní koordinátory.
Pro fakultní koordinátory má na oddělení VaTT SVK na starosti Mgr. Mili Losmanová, tel. 220 44 4536,
losmanom@vscht.cz. 

Časový harmonogram přípravy SVK

  • Do 4. 10. 2023 jmenuje děkan fakultního organizátora SVK a jeho jméno nahlásí děkanát na odd. VaTT. Dále určí pracovníky zodpovědné za organizaci jednotlivých sekcí.  V případě celoškolských sekcí určí koordinátory zodpovědné za organizaci prorektor pro pedagogiku.
  • Od 9. 10. 2023 do 30. 10. 2023 se studenti závazně přihlásí do soutěže pomocí elektronického přihlašovacího systému http://svk.vscht.cz. K přístupu do systému použijí své školní přihlašovací údaje, vyplní ročník, jméno vedoucího práce a název svého příspěvku. Každý student může přihlásit jednu soutěžní práci, a to s vědomím svého vedoucího práce.
  • Fakulty, respektive celoškolské sekce na základě počtu přihlášených studentů nahlásí do 9. 11. 2023 na odd. VaTT počet sekcí na fakultě a počet soutěžních prací v jednotlivých sekcích.
  • Do 10. 11. 2023 studenti pomocí elektronického přihlašovacího systému nahrají anotaci svojí práce (max. 1300 znaků, možnosti formátování jsou návodně uvedeny v přihlašovacím systému).
  • Do 18. 11. 2023 fakultní organizátoři, respektive koordinátoři celoškolských sekcí v elektronickém přihlašovacím systému roztřídí všechny soutěžní práce do jednotlivých sekcí na fakultě, dále uvedou názvy sekcí, místo a čas konání a složení komisí. Složení hodnotících komisí pro jednotlivé sekce určí vedení fakulty, respektive prorektor pro pedagogiku. Komise je nejméně tříčlenná a členy z řad akademických pracovníků mohou doplnit odborníci spolupracujících firem a průmyslových podniků. Předsedou komise by měl být profesor nebo docent. 
  • Do 22.11. 2023 bude možné automaticky vygenerovat sborníky jednotlivých ústavů/sekcí a fakult na základě údajů uvedených v elektronickém přihlašovacím systému. Fakultní koordinátoři, respektive koordinátoři celoškolských sekcí zajistí zveřejnění úplných fakultních sborníků na fakultních webech SVK.

 

Další informace k soutěži

  • Prezentace studentské práce v rámci SVK se považuje za předuveřejnění výsledku v případě plánované patentové ochrany a je tedy překážkou pro udělení patentu.
  • Občerstvení pro komise a soutěžící hradí ústavy z vlastních prostředků.
  • Organizace průběhu soutěže v sekcích je výlučně věcí rozhodnutí fakult, respektive celoškolských sekcí.
  • Finanční příspěvek na účast a ocenění umístění soutěžních prací studentů VŠCHT Praha bude hrazen z prostředků dotace MŠMT na specifický vysokoškolský výzkum (IGA 2023). Jeho výše bude stanovena dohodou proděkanů a prorektora pro VaV podle celkového počtu přihlášených soutěžních prací. Oceněna bude účast a dále první tři místa v každé sekci. Výplata příspěvku studentům bude provedena bezhotovostním převodem, zajistí děkanáty fakult. Je vítána další finanční nebo věcná podpora účastníků SVK ze sponzorských zdrojů. Její výše (hodnota), způsob rozdělení a výplaty je plně v kompetenci komise sekce.
  • Vytištění diplomů budou zajišťovat fakulty, respektive koordinátoři celoškolských sekcí.
  • U příležitosti SVK je vyhlášena soutěž o Cenu Julie Hamáčkové v kategorii Studentská práce typu SVK; soutěž je určena i pro doktorandy; vyhlášení soutěže a bližší informace na http://gro.vscht.cz/cjh

 

Rekapitulace termínů:

Datum

Akce

4. 10.

Fakulty - nahlášení fakultního organizátora a organizátorů sekcí - na VaTT

30. 10.

Studenti - uzávěrka podávání přihlášek

9. 11.

Fakulty - nahlášení počtu účastníků a počtu sekcí – na VaTT

10. 11.

Studenti - uzávěrka nahrávání anotací

18. 11.

Fakulty - seznam sekcí, místo a čas konání, složení komisí, seznam sponzorů jednotlivých sekcí

22. 11.

Fakulty - vygenerování sborníků v aplikaci svk; zveřejnění úplných fakultních sborníků na fakultních webech SVK

23. 11.

SVK

5. 12.

Fakulty - písemná zpráva z fakult o průběhu soutěže - na VaTT

 

Seznam fakultních koordinátorů

  • FCHT - doc. Ing. Jan Budka, Ph.D. (Jan.Budka@vscht.cz)
  • FTOP - Ing. Alice Vagenknechtová, Ph.D.  (Alice.Vagenknechtova@vscht.cz)
  • FPBT - Ing. Michaela Marková, Ph.D. (Michaela.Markova@vscht.cz)
  • FCHI - doc. Ing. Jitka Čejková, Ph.D. (Jitka.Cejkova@vscht.cz)

 

Přihlašovací formulář

Nejste zalogován/a (anonym)

Organická a farmaceutická technologie V (AS31a - 9:00)

  • Předseda: doc. Ing. Jiří Trejbal, Ph.D.
  • Komise: Ing. Martina Pitínová, Ph.D., Ing. Eva Zapletalová, Ph.D., Ing. Jan Patera, Ph.D.
Čas Jméno Ročník Školitel Název příspěvku Anotace
--- Bc. Ondřej Holoubek M2 Ing. Jiří Trejbal, Ph.D. Použití zeolitových katalyzátorů při přípravě methylaminů reakcí methanolu s amoniakem detail

Použití zeolitových katalyzátorů při přípravě methylaminů reakcí methanolu s amoniakem

Syntéza methylaminů je technologicky důležitý proces vzhledem k jejich hlavnímu využití jako meziproduktů pro výrobu rozpouštědel, pesticidů a chemikálií pro úpravu vody. Methylamin se vyskytuje ve třech substituovaných formách: monomethylamin (MMA), dimethylamin (DMA) a trimethylamin (TMA). Průmyslová výroba methylaminů je založena na reakci methanolu s amoniakem na pevném kyselém katalyzátoru, kdy dochází ke společnému vzniku všech forem. Největší poptávka na trhu je po DMA, ale při vysokých konverzích je termodynamicky preferovaným produktem TMA. Použití zeolitů jako katalyzátorů pro tuto reakci se zakládá na odlišných velikostech molekul jednotlivých methylaminů. Jednou z vlastností zeolitů je totiž schopnost tvarové (velikostní) selektivity. To znamená, že je možné potlačit vznik TMA, jehož molekula je největší, pokud máme zeolit s vhodnou strukturou a dostatečně malými póry. Cílem této práce bylo otestovat několik různých zeolitových katalyzátorů a následně výsledky porovnat s katalyzátorem, který se při výrobě běžně používá. Konkrétně se jednalo o zeolity Mordenit, MFI-240, Beta, Ferrierit, Y (SiO2/Al2O3 = 5,2) a Y (SiO2/Al2O3 = 80). Porovnání bylo zaměřeno na selektivitu a aktivitu katalyzátorů.  
--- Bc. Huyen Thao Nguyen M2 Ing. Tereza Školáková, Ph.D. Využití bifázické disoluční metody pro studium rozpouštění ternárních pevných disperzí detail

Využití bifázické disoluční metody pro studium rozpouštění ternárních pevných disperzí

V současnosti je přibližně 40 % na trhu dostupných léčivých látek (API) prakticky nerozpustných ve vodě. Špatná rozpustnost tedy představuje jeden z největších problémů během vývoje nových léčiv, protože s klesající rozpustností rovněž klesá i biodostupnost dané API v těle. Zlepšení rozpustnosti lze docílit např. přípravou ternárních pevných disperzí (TSD), které vykazují lepší rychlost rozpouštění a fyzikální stabilitu. Tato práce je zaměřena na studium uvolňování špatně rozpustného indomethacinu z TSD, které byly připraveny metodou volného odpařování rozpouštědla. V rámci práce byly připraveny TSD se třemi různými polymerními nosiči (Benecel™ K250 PH PRM, Natrosol™ 250L PHARM a Plasdon S- 630) a laurylsulfátem sodným. Cílem práce je poté prozkoumat vliv použitých nosičů na uvolňování léčivé látky pomocí pádlové metody (USP2) a dále pomocí bifázické disoluce, jež umožňuje odhadnout i absorpci. Získané profily tak rámcově odpovídají průběhu plazmatické koncentrace v čase po perorálním podání.
--- Bc. Zuzana Kubešová M2 doc. Mgr. Jarmila Zbytovská, Dr. rer. nat. Kombinované formulace lipidových nanočástic s urychlovači permeace aneb ve dvou se to lépe táhne  detail

Kombinované formulace lipidových nanočástic s urychlovači permeace aneb ve dvou se to lépe táhne 

Topické podání léčiv má řadu výhod – je neinvazivní, nedochází při něm k first-pass efektu ani dráždění trávicího traktu a obecně má méně vedlejších účinků než jiné způsoby podání. Nevýhodou je však nutnost překonání kůže, hlavní ochranné bariéry před vnikem cizorodých látek (tedy i léčiv) do organismu. Cílem práce bylo zvýšení efektivity absorpce léčiv kůží za pomoci lipidových nanotobolek (LNC) v kombinaci s urychlovači permeace. LNC enkapsulují léčivou látku v lipidovém jádře, čímž zvyšují její rozpustnost a chrání ji před degradací. Po aplikaci na kůži se rozkládají a léčivo je z nich uvolněno. Difuse léčiva kůží je usnadněna urychlovači permeace, které dočasně rozruší její uspořádanou strukturu. Byly připraveny LNC s obsahem dvou léčiv – diklofenaku sodného (DF) a indomethacinu (IND). Součástí formulací byly také urychlovače kožní absorpce – isopropylmyristát, Azone® a N-alkylmorfoliny Mo12 a Mo14. Byl sledován vliv urychlovačů na základní charakteristiky částic (velikost, polydisperzitu a stabilitu) a efektivitu transdermální absorpce in vitro permeačními experimenty. Všechny připravené formulace byly stabilní, ale vliv urychlovačů na kožní absorpci léčiv se lišil. U DF se projevil pouze urychlovací efekt isopropylmyristátu, kdežto u IND se projevil efekt všech urychlovačů. 
--- Bc. Markéta Hudcová M2 doc. Ing. Eliška Vyskočilová, Ph.D. Katalyzátory na bázi solí N-heterocyklů pro přípravu styrenkarbonátů detail

Katalyzátory na bázi solí N-heterocyklů pro přípravu styrenkarbonátů

Cyklické karbonáty nacházejí uplatnění jako aprotická rozpouštědla, elektrolyty v lithiových článcích, prekurzory pro výrobu polymerů, či jako intermediáty při přípravě biologicky aktivních látek. Možným způsobem přípravy cyklických karbonátů je cykloadice oxidu uhličitého na epoxidy.  Cílem práce byla příprava materiálů na bázi pyridiniových a imidazoliniových solí katalyzujících reakci styrenoxidu s CO2 a následné studium reakce za různých podmínek (Schéma 1). S výzkumem chirálních materiálů výrazně vzrostla i poptávka po opticky čistých sloučeninách. Proto byla rovněž studována asymetrická cykloadice CO2 na styrenoxid v přítomnosti chirálních katalyzátorů za vzniku preferenčního enantiomeru žádaného styrenkarbonátu. Reakce byly vedeny při mírných podmínkách.  Katalyzátory byly úspěšně připraveny a charakterizovány. Katalytická aktivita byla ověřena při cykloadici CO2 na styrenoxid. Pozorována byla konverze výchozí látky, která rostla s rostoucí teplotou a s klesajícím tlakem. Při studiu asymetrické cykloadiční reakce nedocházelo k preferenčnímu vzniku jednoho enantiomeru. Ve všech případech však vznikal styrenkarbonát se 100% selektivitou. Tyto nově připravené katalyzátory tak představují jednoduché a perspektivní materiály pro reakci epoxidů s oxidem uhličitým.  



--- Anna Šmídová M2 Ing. Lada Dolejšová Sekerová, Ph.D. Profilování plazmatických metabolitů u psů s rakovinnými onemocněními a gastrointestinálními potížemi   detail

Profilování plazmatických metabolitů u psů s rakovinnými onemocněními a gastrointestinálními potížemi  

V dnešní době jsou psi pro mnoho lidí nedílnou součástí rodiny a péče o jejich zdraví a kvalitu jejich života je stále důležitější. Jedním z významných zdravotních problémů, který může psy postihnout, jsou různé formy rakoviny. Diagnostika těchto onemocnění je obtížná a nádory jsou tak často odhaleny až v pokročilých stádiích, což může mít vliv na úspěšnost léčby. Výsledky metabolomických studií ukazují, že tento přístup má slibný potenciál pro brzkou diagnostiku rakoviny u psů a může nabídnout jednoduchý a rychlý způsob vyšetření, což může znamenat zlepšení prognózy a úspěšnosti léčby. Tento projekt byl zaměřen na využití metabolomiky k identifikaci biomarkerů pro diagnostiku rakoviny u psů. Předmětem práce bylo provedení analýzy vzorků krevní plazmy s využitím LC‑ESI-MS s následným zpracováním výsledků v programu Compound Discoverer, kde byla provedena identifikace metabolitů a následné statistické vyhodnocení. Výstupem bylo porovnání plazmatických koncentrací vybraných metabolitů psů s rakovinným onemocněním s kontrolní skupinou klinicky zdravých psů a psů s gastrointestinálními potížemi. Mezi sledované metabolity patřily plazmatické aminokyseliny (prolin, tryptofan, tyrosin) a některé karboxylové kyseliny (stearová, eikosapentaenová, linolová, jalovcová).  
--- Bc. Martin Maľa M2 Ing. Jan Patera, Ph.D. Zlepšování rozpouštění ezetimibu impregnací SiOjako nosiče detail

Zlepšování rozpouštění ezetimibu impregnací SiOjako nosiče

V současnosti je největším problémem při vývoji nových léčiv špatná rozpustnost ve vodném prostředí, což významně komplikuje formulaci lékové formy. Je proto důležitým cílem výroby zvýšení rozpustnosti a rychlosti rozpouštění léčivých látek a tím i zvýšení biodostupnosti. Používají se různé metody modifikace účinné látky. Jednou z nich je použití nosičů pro účinné látky, které by umožnily optimální a kontrolované uvolňování léčivých či jiných aktivních složek. Stále větší pozornost v této oblasti získává silikagel, který se vyznačuje výjimečnými povrchovými vlastnostmi a chemickou stabilitou, což ho činí atraktivním kandidátem. Cílem této práce je podrobněji zkoumat povrchové vlastnosti SiO2 v závislosti na relativní vlhkosti vzduchu při přípravě nosiče. Ta může mít za následek změnu chemické struktury povrchu. Právě tato změna povrchových vlastností by mohla mít vliv na uchycení a/nebo uvolnění API z/na povrchu nosiče. Jako účinná látka byl použit ezetimib, kterým byl silikagel impregnován. Takto se připravili vzorky za použití SiO2 uchovávaného při různé vzdušné vlhkosti. Byla zkoumána míra tvorby skelné fáze pomocí XRD, disoluční chování bylo sledováno pomocí disoluce v průtokové cele a povrchové vlastnosti byly měřeny pomocí IGC a BET metody.
--- Bc. Marcel Mimra M2 prof. Ing. Petr Zámostný, Ph.D. Vliv mikrostruktury tablet na jejich deintegraci detail

Vliv mikrostruktury tablet na jejich deintegraci

Dezintegrace tablet je jedním ze základních faktorů ovlivňujících biologickou dostupnost, a proto se používá jako důležitý kvalitativní atribut tablet s okamžitým uvolňováním. Cílem výzkumu bylo zjistit závislost mezi složením formulace, její mikrostrukturou a dezintegrací tablet. Modelové ternární tablety obsahující účinnou látku amlodipin a excipienty CaHPO4·2H2O a mikrokrystalickou celulózu byly připraveny ve 4 variantách složení a za použití tří lisovacích tlaků. Dezintegrace jednotlivých tablet byla sledována v disolučním médiu pomocí optického mikroskopu na začátku experimentu a posléze ve stanovených časových intervalech. Mezi jednotlivými časovými úseky bylo disoluční médium s tabletou promícháváno tak, aby se zamezilo sedimentaci tablety/dezintegrovaných částic a agregátů. Snímky pořízené v průběhu experimentu byly podrobeny obrazové analýze. Ze získaných výsledků bylo zjištěno, že se zvyšujícím se lisovacím tlakem dochází k pomalejšímu rozpadu fragmentů na menší částice. Data budou dále využita k propojení známých disolučních profilů modelových tablet s jejich dezintegračním chováním a nalezení souvislostí mezi těmito faktory. To by umožnilo připravovat tablety s určitou distribucí velikosti částic v průběhu rozpadu a dosáhnout tak řízení disolučního profilu.
Aktualizováno: 2.10.2023 14:58, : Mili Viktorie Losmanová

VŠCHT Praha
Technická 5
166 28 Praha 6 – Dejvice
IČO: 60461373
DIČ: CZ60461373

Datová schránka: sp4j9ch

Copyright VŠCHT Praha
Za informace odpovídá Oddělení komunikace, technický správce Výpočetní centrum

VŠCHT Praha
na sociálních sítích
zobrazit plnou verzi