Prosím čekejte...
Nepřihlášený uživatel
SVK
Nacházíte se: Studentská vědecká konference  → SVK 2023
iduzel: 54301
idvazba: 90058
šablona: stranka
čas: 9.5.2024 04:30:37
verze: 5351
uzivatel:
remoteAPIs: https://cis-prihlasovadlo.vscht.cz/svk/
branch: trunk
Server: 147.33.89.153
Obnovit | RAW
iduzel: 54301
idvazba: 90058
---Nová url--- (newurl_...)
domena: 'svk.vscht.cz'
jazyk: 'cs'
url: '/svk-2023'
iduzel: 54301
path: 1/28821/43620/28823/54301
CMS: Odkaz na newurlCMS
branch: trunk
Obnovit | RAW

SVK 2023

Organizace SVK v akademickém roce 2023/2024

Termín konání SVK

V akademickém roce 2023/2024 proběhne SVK ve čtvrtek 23. 11. 2023, kdy je vyhlášen Rektorský den.

Organizace SVK

SVK je soutěž prací studentů bakalářských a magisterských studijních programů, která každoročně
probíhá na VŠCHT Praha.


Organizace SVK je zajišťována prostřednictvím děkanátů fakult. Oddělení pro výzkum a transfer
technologií (VaTT) zajišťuje rozpočet SVK z dotace MŠMT na specifický vysokoškolský výzkum, který je
určen výhradně na odměny za účast (startovné) a za umístění pro soutěžící z řad studentů VŠCHT
Praha. Ostatní zdroje zajišťují fakulty.


Soutěž bude probíhat v přednáškových a posterových sekcích, výběr formy je na rozhodnutí vedení
fakulty. Minimální počet přihlášených soutěžních prací studentů VŠCHT Praha v každé sekci je šest,
maximální počet prací není limitován. Fakultním koordinátorům SVK bude umožněno operativně
rozhodnout o uskutečnění soutěže v sekci i v případě, že počet přihlášených soutěžících klesne z
důvodu vyšší moci pod 6. V takovém případě bude ve spolupráci s VaTT rozhodnuto o poměrném
krácení odměn za umístění. Odměna za účast (startovné) bude zachována v plné výši.


V případě dotazů ohledně SVK se obracejte na příslušné ústavní či fakultní koordinátory.
Pro fakultní koordinátory má na oddělení VaTT SVK na starosti Mgr. Mili Losmanová, tel. 220 44 4536,
losmanom@vscht.cz. 

Časový harmonogram přípravy SVK

  • Do 4. 10. 2023 jmenuje děkan fakultního organizátora SVK a jeho jméno nahlásí děkanát na odd. VaTT. Dále určí pracovníky zodpovědné za organizaci jednotlivých sekcí.  V případě celoškolských sekcí určí koordinátory zodpovědné za organizaci prorektor pro pedagogiku.
  • Od 9. 10. 2023 do 30. 10. 2023 se studenti závazně přihlásí do soutěže pomocí elektronického přihlašovacího systému http://svk.vscht.cz. K přístupu do systému použijí své školní přihlašovací údaje, vyplní ročník, jméno vedoucího práce a název svého příspěvku. Každý student může přihlásit jednu soutěžní práci, a to s vědomím svého vedoucího práce.
  • Fakulty, respektive celoškolské sekce na základě počtu přihlášených studentů nahlásí do 9. 11. 2023 na odd. VaTT počet sekcí na fakultě a počet soutěžních prací v jednotlivých sekcích.
  • Do 10. 11. 2023 studenti pomocí elektronického přihlašovacího systému nahrají anotaci svojí práce (max. 1300 znaků, možnosti formátování jsou návodně uvedeny v přihlašovacím systému).
  • Do 18. 11. 2023 fakultní organizátoři, respektive koordinátoři celoškolských sekcí v elektronickém přihlašovacím systému roztřídí všechny soutěžní práce do jednotlivých sekcí na fakultě, dále uvedou názvy sekcí, místo a čas konání a složení komisí. Složení hodnotících komisí pro jednotlivé sekce určí vedení fakulty, respektive prorektor pro pedagogiku. Komise je nejméně tříčlenná a členy z řad akademických pracovníků mohou doplnit odborníci spolupracujících firem a průmyslových podniků. Předsedou komise by měl být profesor nebo docent. 
  • Do 22.11. 2023 bude možné automaticky vygenerovat sborníky jednotlivých ústavů/sekcí a fakult na základě údajů uvedených v elektronickém přihlašovacím systému. Fakultní koordinátoři, respektive koordinátoři celoškolských sekcí zajistí zveřejnění úplných fakultních sborníků na fakultních webech SVK.

 

Další informace k soutěži

  • Prezentace studentské práce v rámci SVK se považuje za předuveřejnění výsledku v případě plánované patentové ochrany a je tedy překážkou pro udělení patentu.
  • Občerstvení pro komise a soutěžící hradí ústavy z vlastních prostředků.
  • Organizace průběhu soutěže v sekcích je výlučně věcí rozhodnutí fakult, respektive celoškolských sekcí.
  • Finanční příspěvek na účast a ocenění umístění soutěžních prací studentů VŠCHT Praha bude hrazen z prostředků dotace MŠMT na specifický vysokoškolský výzkum (IGA 2023). Jeho výše bude stanovena dohodou proděkanů a prorektora pro VaV podle celkového počtu přihlášených soutěžních prací. Oceněna bude účast a dále první tři místa v každé sekci. Výplata příspěvku studentům bude provedena bezhotovostním převodem, zajistí děkanáty fakult. Je vítána další finanční nebo věcná podpora účastníků SVK ze sponzorských zdrojů. Její výše (hodnota), způsob rozdělení a výplaty je plně v kompetenci komise sekce.
  • Vytištění diplomů budou zajišťovat fakulty, respektive koordinátoři celoškolských sekcí.
  • U příležitosti SVK je vyhlášena soutěž o Cenu Julie Hamáčkové v kategorii Studentská práce typu SVK; soutěž je určena i pro doktorandy; vyhlášení soutěže a bližší informace na http://gro.vscht.cz/cjh

 

Rekapitulace termínů:

Datum

Akce

4. 10.

Fakulty - nahlášení fakultního organizátora a organizátorů sekcí - na VaTT

30. 10.

Studenti - uzávěrka podávání přihlášek

9. 11.

Fakulty - nahlášení počtu účastníků a počtu sekcí – na VaTT

10. 11.

Studenti - uzávěrka nahrávání anotací

18. 11.

Fakulty - seznam sekcí, místo a čas konání, složení komisí, seznam sponzorů jednotlivých sekcí

22. 11.

Fakulty - vygenerování sborníků v aplikaci svk; zveřejnění úplných fakultních sborníků na fakultních webech SVK

23. 11.

SVK

5. 12.

Fakulty - písemná zpráva z fakult o průběhu soutěže - na VaTT

 

Seznam fakultních koordinátorů

  • FCHT - doc. Ing. Jan Budka, Ph.D. (Jan.Budka@vscht.cz)
  • FTOP - Ing. Alice Vagenknechtová, Ph.D.  (Alice.Vagenknechtova@vscht.cz)
  • FPBT - Ing. Michaela Marková, Ph.D. (Michaela.Markova@vscht.cz)
  • FCHI - doc. Ing. Jitka Čejková, Ph.D. (Jitka.Cejkova@vscht.cz)

 

Přihlašovací formulář

Nejste zalogován/a (anonym)

Fyzikální chemie IV (A11 - 9:00)

  • Předseda: doc. RNDr. Eva Muchová, Ph.D.
  • Komise: doc. RNDr. Mgr. Jan Heyda, Ph.D., Mgr. Ing. Eva Krupičková Pluhařová, Ph.D.
Čas Jméno Ročník Školitel Název příspěvku Anotace
9:00 Bc. Johana Fialová M2 Mgr. Juraj Fedor, Ph.D. Dissociative electron attachment to CF3I probed by velocity map imaging detail

Dissociative electron attachment to CF3I probed by velocity map imaging

Dissociative electron attachment (DEA) is an effective method of reducing reactive halogen derivates by collisions with electrons, upon which the inert halogen ions are formed. Velocity map imaging (VMI) is a technique that reveals the dynamics of this process. The electron beam is crossed with a molecular beam of the studied molecule, leading to negative ions’ creation. The VMI spectrometer measures their time of flight (TOF) and kinetic energies by utilizing a time-and-position sensitive delay line detector.  My study is focused on the molecule CF3I, trifluoroiodomethane, as it could be a potential substitute for environmentally detrimental CF4, tetrafluoromethane, which is used in plasma processing (semiconductor industry). The advantage of CF3I is its short lifetime in the atmosphere (a few days), in comparison, the atmospheric lifetime of CFis 50 000 years (the short lifetime of CF3I is caused by photolytic cleavage of the CF3-I bond). This creates a need to understand the electron-induced chemistry of this compound and its dynamics. For this purpose, we utilize the VMI spectrometer. In my lecture, the results of the analysis of measured data by Pamir Nag PhD. will be presented.
9:20 Bc. Veronika Kostková M2 doc. Ing. Ctirad Červinka, Ph.D. Capturing the negative thermal expansion of metal–organic frameworks in silico detail

Capturing the negative thermal expansion of metal–organic frameworks in silico

During the past few decades, there has been an increasing interest in metal–organic frameworks (MOFs), because they represent promising materials for a variety of applications, especially gas storage, separation, or catalysis. They draw scientists’ attention due to their large diversity of structures and functions and because of their unique properties – high permanent porosity and extensive surface area. Another unusual property occurring frequently among MOFs is their negative thermal expansion. In this work, I investigate whether commonly used computational methods can describe this phenomenon correctly. The first approach being explored is a quasi-harmonic calculation applied to DFT-computed vibrational frequencies and electronic energies. The second method consists of classical force field molecular dynamics simulations. In this case, the force field is optimized to appropriately describe the negative thermal expansion for subsequent use in multicomponent simulations.
9:40 Bc. Anna Lamancová M1 prof. RNDr. Bc. Petr Slavíček, Ph.D. Photochemistry of acylhydrazones: theory and experiment detail

Photochemistry of acylhydrazones: theory and experiment

Acylhydrazones prove to be particularly fascinating as photoswitches, showcasing dynamic E/Z isomerization behavior under varying conditions. In this work, we focus mainly on two molecules, AH1 and AH2. AH1 exhibits a reversible E/Z isomerization, transitioning between these forms efficiently, while AH2, intriguingly, undergoes E to Z isomerization but lacks the ability to revert back to its original state. Experimental data were gathered through UV-Vis spectroscopy and EPR (Dr. Kovaricek, UCT Prague), shedding light on the distinct behaviors of these molecules under varying conditions. UV-Vis allowed us to track the electronic transitions during isomerization. EPR, on the other hand, offered a closer look at the spin states, providing valuable information about the electronic configurations. In theoretical approach, we employed TDDFT to simulate the spectroscopic data and optimize the structures to the T1 and S1 states. The spin-orbit coupling further enriched our understanding of the electronic transitions during isomerization processes. Our objective is to unravel the difference between these two molecules, elucidating the intricacies of their isomerization processes through a theoretical approach, thereby contributing valuable insights to the field of molecular photoswitches.  
10:00 Bc. Martin Mašek M1 doc. RNDr. Michal Kolář, Ph.D. Molecular dynamics simulations of ancestral ribosome models with protein fragments detail

Molecular dynamics simulations of ancestral ribosome models with protein fragments

Ribosome is a molecular machine orchestrating the protein biosynthesis. At the core of the ribosomal structure, comprised of ribosomal RNA (rRNA) chains and ribosomal proteins, resides the active site called peptidyl transferase center (PTC). There is a quasi-symmetrical region enveloping the PTC, which interestingly is conserved among different species. This intriguing symmetry hints at an ancient evolutionary origin, suggesting that the first protoribosomes consisted only of the inner core of contemporary ribosome and then iteratively accreted. We conducted several all-atom molecular simulations of two protoribosome models using contemporary ribosomes as a template. Our focus was on PTC constructs incorporating various ribosomal protein fragments, aiming to elucidate their role in the structure. These in silico experiments revealed that the presence of protein fragments enhances the rigidity of the rRNA chains, suggesting a potential role in the evolution of ribosome. Looking ahead, we are going to perform coarse grained simulations of the models to extend the simulation time scale which potentially can provide further details about our constructs.
10:20 Bc. Lukáš Peterka M1 prof. RNDr. Bc. Petr Slavíček, Ph.D. Revealing the Mechanism of Pyrrole and Dipyrrinone Derivatives Oxidation detail

Revealing the Mechanism of Pyrrole and Dipyrrinone Derivatives Oxidation

In this work, I focus on pyrrole and dipyrrinone derivatives as model compounds for studying bilirubin oxidation, particularly significant due to the formation of oxidation products in neonatal jaundice phototherapy and the recognized role of bilirubin as an antioxidant. The experiment in a cooperating laboratory (P. Klán, MU Brno) proposes a novel photooxidation pathway for dipyrrinones, involving electron transfer from the excited dipyrrinone to triplet oxygen, followed by superoxide radical anion addition to the dipyrrinone. This study investigates the suggested mechanism using computational chemistry techniques, primarily employing DFT and the so-called constrained DFT methods. Additionally, semiempirical approaches are used. The results obtained so far are consistent with the experiment and offer insight into the mechanics of the photooxidation.  
10:40 Bc. Veronika Šritterová M1 doc. Ing. Ctirad Červinka, Ph.D. Molecular Modelling of the Internal Dynamics of Porous Metal-Organic Liquids detail

Molecular Modelling of the Internal Dynamics of Porous Metal-Organic Liquids

Porous liquids (PLs) represent an innovative class of materials as they combine the permanent porosity of solid sorbents and the fluid nature of liquids. Adding structured voids into liquids is highly attractive in terms of promising applications including gas capture, catalysis, and separations. This work presents a set of molecular dynamics simulations addressing the structural and dynamic properties of PLs comprised of the selected ionic liquids (ILs) and metal-organic frameworks (MOFs), in particular ZIF-8. In this study, dynamic characteristics of the fluid in close proximity to the free surface of the crystal structure are investigated at the atomic resolution. Simulated structural and dynamic properties of the solvating layer of IL are compared with those acquired from simulations of pure substances. It is ascertained that the confinement of the ILs within the MOF pore influences the structural organization. The ultimate objective is in the analysis of the phase behavior, which is affected by both the varying molecular size of the IL and the pore dimensions of MOF. Based on the obtained findings, all considered ILs are supposed to retain their fluid properties in sufficiently sized pores, making them suitable for the formation of porous liquids based on ZIF-8.  
Aktualizováno: 2.10.2023 14:58, : Mili Viktorie Losmanová

VŠCHT Praha
Technická 5
166 28 Praha 6 – Dejvice
IČO: 60461373
DIČ: CZ60461373

Datová schránka: sp4j9ch

Copyright VŠCHT Praha
Za informace odpovídá Oddělení komunikace, technický správce Výpočetní centrum

VŠCHT Praha
na sociálních sítích
zobrazit plnou verzi