Prosím čekejte...
Nepřihlášený uživatel
SVK
Nacházíte se: Studentská vědecká konference  → SVK 2023
iduzel: 54301
idvazba: 90058
šablona: stranka
čas: 9.5.2024 18:05:02
verze: 5378
uzivatel:
remoteAPIs: https://cis-prihlasovadlo.vscht.cz/svk/
branch: trunk
Server: 147.33.89.150
Obnovit | RAW
iduzel: 54301
idvazba: 90058
---Nová url--- (newurl_...)
domena: 'svk.vscht.cz'
jazyk: 'cs'
url: '/svk-2023'
iduzel: 54301
path: 1/28821/43620/28823/54301
CMS: Odkaz na newurlCMS
branch: trunk
Obnovit | RAW

SVK 2023

Organizace SVK v akademickém roce 2023/2024

Termín konání SVK

V akademickém roce 2023/2024 proběhne SVK ve čtvrtek 23. 11. 2023, kdy je vyhlášen Rektorský den.

Organizace SVK

SVK je soutěž prací studentů bakalářských a magisterských studijních programů, která každoročně
probíhá na VŠCHT Praha.


Organizace SVK je zajišťována prostřednictvím děkanátů fakult. Oddělení pro výzkum a transfer
technologií (VaTT) zajišťuje rozpočet SVK z dotace MŠMT na specifický vysokoškolský výzkum, který je
určen výhradně na odměny za účast (startovné) a za umístění pro soutěžící z řad studentů VŠCHT
Praha. Ostatní zdroje zajišťují fakulty.


Soutěž bude probíhat v přednáškových a posterových sekcích, výběr formy je na rozhodnutí vedení
fakulty. Minimální počet přihlášených soutěžních prací studentů VŠCHT Praha v každé sekci je šest,
maximální počet prací není limitován. Fakultním koordinátorům SVK bude umožněno operativně
rozhodnout o uskutečnění soutěže v sekci i v případě, že počet přihlášených soutěžících klesne z
důvodu vyšší moci pod 6. V takovém případě bude ve spolupráci s VaTT rozhodnuto o poměrném
krácení odměn za umístění. Odměna za účast (startovné) bude zachována v plné výši.


V případě dotazů ohledně SVK se obracejte na příslušné ústavní či fakultní koordinátory.
Pro fakultní koordinátory má na oddělení VaTT SVK na starosti Mgr. Mili Losmanová, tel. 220 44 4536,
losmanom@vscht.cz. 

Časový harmonogram přípravy SVK

  • Do 4. 10. 2023 jmenuje děkan fakultního organizátora SVK a jeho jméno nahlásí děkanát na odd. VaTT. Dále určí pracovníky zodpovědné za organizaci jednotlivých sekcí.  V případě celoškolských sekcí určí koordinátory zodpovědné za organizaci prorektor pro pedagogiku.
  • Od 9. 10. 2023 do 30. 10. 2023 se studenti závazně přihlásí do soutěže pomocí elektronického přihlašovacího systému http://svk.vscht.cz. K přístupu do systému použijí své školní přihlašovací údaje, vyplní ročník, jméno vedoucího práce a název svého příspěvku. Každý student může přihlásit jednu soutěžní práci, a to s vědomím svého vedoucího práce.
  • Fakulty, respektive celoškolské sekce na základě počtu přihlášených studentů nahlásí do 9. 11. 2023 na odd. VaTT počet sekcí na fakultě a počet soutěžních prací v jednotlivých sekcích.
  • Do 10. 11. 2023 studenti pomocí elektronického přihlašovacího systému nahrají anotaci svojí práce (max. 1300 znaků, možnosti formátování jsou návodně uvedeny v přihlašovacím systému).
  • Do 18. 11. 2023 fakultní organizátoři, respektive koordinátoři celoškolských sekcí v elektronickém přihlašovacím systému roztřídí všechny soutěžní práce do jednotlivých sekcí na fakultě, dále uvedou názvy sekcí, místo a čas konání a složení komisí. Složení hodnotících komisí pro jednotlivé sekce určí vedení fakulty, respektive prorektor pro pedagogiku. Komise je nejméně tříčlenná a členy z řad akademických pracovníků mohou doplnit odborníci spolupracujících firem a průmyslových podniků. Předsedou komise by měl být profesor nebo docent. 
  • Do 22.11. 2023 bude možné automaticky vygenerovat sborníky jednotlivých ústavů/sekcí a fakult na základě údajů uvedených v elektronickém přihlašovacím systému. Fakultní koordinátoři, respektive koordinátoři celoškolských sekcí zajistí zveřejnění úplných fakultních sborníků na fakultních webech SVK.

 

Další informace k soutěži

  • Prezentace studentské práce v rámci SVK se považuje za předuveřejnění výsledku v případě plánované patentové ochrany a je tedy překážkou pro udělení patentu.
  • Občerstvení pro komise a soutěžící hradí ústavy z vlastních prostředků.
  • Organizace průběhu soutěže v sekcích je výlučně věcí rozhodnutí fakult, respektive celoškolských sekcí.
  • Finanční příspěvek na účast a ocenění umístění soutěžních prací studentů VŠCHT Praha bude hrazen z prostředků dotace MŠMT na specifický vysokoškolský výzkum (IGA 2023). Jeho výše bude stanovena dohodou proděkanů a prorektora pro VaV podle celkového počtu přihlášených soutěžních prací. Oceněna bude účast a dále první tři místa v každé sekci. Výplata příspěvku studentům bude provedena bezhotovostním převodem, zajistí děkanáty fakult. Je vítána další finanční nebo věcná podpora účastníků SVK ze sponzorských zdrojů. Její výše (hodnota), způsob rozdělení a výplaty je plně v kompetenci komise sekce.
  • Vytištění diplomů budou zajišťovat fakulty, respektive koordinátoři celoškolských sekcí.
  • U příležitosti SVK je vyhlášena soutěž o Cenu Julie Hamáčkové v kategorii Studentská práce typu SVK; soutěž je určena i pro doktorandy; vyhlášení soutěže a bližší informace na http://gro.vscht.cz/cjh

 

Rekapitulace termínů:

Datum

Akce

4. 10.

Fakulty - nahlášení fakultního organizátora a organizátorů sekcí - na VaTT

30. 10.

Studenti - uzávěrka podávání přihlášek

9. 11.

Fakulty - nahlášení počtu účastníků a počtu sekcí – na VaTT

10. 11.

Studenti - uzávěrka nahrávání anotací

18. 11.

Fakulty - seznam sekcí, místo a čas konání, složení komisí, seznam sponzorů jednotlivých sekcí

22. 11.

Fakulty - vygenerování sborníků v aplikaci svk; zveřejnění úplných fakultních sborníků na fakultních webech SVK

23. 11.

SVK

5. 12.

Fakulty - písemná zpráva z fakult o průběhu soutěže - na VaTT

 

Seznam fakultních koordinátorů

  • FCHT - doc. Ing. Jan Budka, Ph.D. (Jan.Budka@vscht.cz)
  • FTOP - Ing. Alice Vagenknechtová, Ph.D.  (Alice.Vagenknechtova@vscht.cz)
  • FPBT - Ing. Michaela Marková, Ph.D. (Michaela.Markova@vscht.cz)
  • FCHI - doc. Ing. Jitka Čejková, Ph.D. (Jitka.Cejkova@vscht.cz)

 

Přihlašovací formulář

Nejste zalogován/a (anonym)

B1 - Ústav anorganické chemie (Laboratoř D1 - 9:30)

  • Předseda: Ing. Vít Jakeš, Ph.D.
  • Komise: Ing. Hana Kotoučová, Ph.D., Ing. Jiří Šturala, Ph.D., RNDr. Viera Murašková, Ph.D.
Čas Jméno Ročník Školitel Název příspěvku Anotace
9:30 Martin Brom B3 Ing. Jan Holub, Ph.D. Predikování vlastností koordinačních sloučenin s fotouvolnitelnými ligandy, funkcionalizovanými cytostatiky   detail

Predikování vlastností koordinačních sloučenin s fotouvolnitelnými ligandy, funkcionalizovanými cytostatiky  

Pro doručení cytostatik při léčbě nádorových onemocnění je možné využít látky, které se do organismu vpravují v neaktivní formě a následně jsou aktivovány v místě potřeby. Pro  tyto účely lze využít komplexy se schopností uvolnit ligand při excitaci světlem. Je ovšem nutné zvolit cytostatikum, či vhodný derivát cytostatika, schopné komplexace ke konkrétní částici, a také případný druhý ligand se schopností pohltit foton, a udržet a předat excitovaný elektron, který iniciuje uvolnění cytostatika. Jedná se tedy o velké množství faktorů, které je prakticky nemožné odhadnout. S využitím výpočetních metod (DFT) je však možné chování takovýchto systémů predikovat. Následně budou komplexy s nejvhodnějšími predikovanými vlastnostmi syntetizovány, jejich vlastnosti poté experimentálně ověřeny a klinicky testovány.  



9:45 Danylo Dementiev B2 Ing. Jan Holub, Ph.D. Testing the possibility of organometalic coordination complexes in preparation of bifunctional ligands modifying protein-protein interaction detail

Testing the possibility of organometalic coordination complexes in preparation of bifunctional ligands modifying protein-protein interaction

Multivalency, a key concept in molecular interactions, involves the simultaneous binding of a molecule to multiple sites. This principle finds innovative applications in metallodriven self-assembling coordination complexes. The synergistic coordination between metal nodes and ligands gives rise to well-defined multivalent structures, such as supramolecular grids.  Moreover, the concept of multivalency extends beyond self-assembling grids, being used in emerging fields such as Proteolysis Targeting Chimeras (PROTACs). PROTACs work by simultaneously binding a target protein and E3 ubiquitin ligase to produce a ternary complex. To drive ubiquitination and degradation at low catalytic concentrations, degraders must form appropriately positioned complexes of sufficient stability, aided by intra-complex interactions. We hypothesized these molecular recognition features could be enhanced by increasing binding valency using coordination architectures as multivalent platforms.  Currently we are synthesising model ligands based on pyridines, bipyridines and terpyridines, widely used ligands with a tunable affinity towards different metals providing various structures. Thus prepared motives will be finally tested in cell cultures, cooperating with Department of Biochemistry and Microbiology.  



10:00 Kateřina Hiršová B3 Ing. Irena Hoskovcová, CSc. Příprava ruthenium-sacharidových nanočástic jako selektivních inhibitorů lidského galektinu-1. detail

Příprava ruthenium-sacharidových nanočástic jako selektivních inhibitorů lidského galektinu-1.

Galektiny jsou intra- i extracelulární proteiny se specifickou afinitou k β-d-galaktóze a jejím glykokonjugátům. Nádorové buňky na svém povrchu a ve svém okolí zvyšují produkci některých galektinů a tím podporují růst nádoru. Příprava selektivních inhibitorů galektinů je tudíž aktuálním tématem medicinální chemie. Bylo popsáno celkem čtrnáct lidských galektinů, které mají rozmanitou funkci v organismu – od vývoje buňky přes regulaci buněčné aktivity až po apoptózu. Protože galektiny mají evolučně konzervované vazebné místo, je velmi obtížné připravit selektivní inhibitor vybraného galektinu, který má protumorní efekt.  Tato práce navazuje na nedávný objev naší skupiny: unikátní 3D struktura rutheniových polosendvičových komplexů navázaných na sacharidový skelet cílí na drobné rozdíly ve vazebných místech galektinů a připravené organorutheniové komplexy jsou selektivní inhibitory galektinu-1. V tomto projektu byl pomocí jedenáctikrokové syntézy připraven derivatizovaný organorutheniový komplex s azido skupinou, vhodný pro navázání na multivalentní nosič pomocí azid-alkynové cykloadice za vzniku nanočástic s multivalentní prezentací selektivního inhibitoru galektinu-1.  
10:15 Adéla Kubištová B2 doc. Ing. Ondřej Jankovský, Ph.D. Kompozitní materiály na bázi reaktivního oxidu hořečnatého s aditivy bohatými na uhlík  detail

Kompozitní materiály na bázi reaktivního oxidu hořečnatého s aditivy bohatými na uhlík 

Kompozitní materiály na bázi reaktivního oxidu hořečnatého se ukazují jako slibná alternativa k široce využívanému Portlandskému cementu. Ve srovnání s Portlandským cementem mají lepší mechanické vlastnosti a s jejich procesem výroby je spojen nižší objem emisí CO2. Tématem této práce byla příprava a charakterizace tohoto materiálu, konkrétně jeho fáze 5Mg(OH)2∙MgCl2∙8H2O (MOC-518). Jako aditiva byly použity materiály bohaté na uhlík, a to uhlíkové sférické nanočástice (CNS) a fluorovaný grafen (FG) s cílem zlepšit vlastnosti daného kompozitního materiálu, pevnost v tlaku, ohybu a odolnost vůči vodě. Taktéž byly připraveny referenční vzorky MOC bez obsahu aditiv. U všech vzorků bylo analyzováno jejich chemické a fázové složení pomocí rentgenové fluorescenční (XRF) a rentgenové difrakční analýzy (XRD). Dále byla studována mikrostruktura pomocí skenovací elektronové mikroskopie (SEM) a zastoupení jednotlivých prvků pomocí energiově disperzní spektroskopie (EDS). Také byly analyzovány jejich mechanické parametry.  U MOC s obsahem CNS 1.0 hm% a 3.0 hm% došlo ke zlepšení mechanických parametrů. Zlepšení mechanických vlastností se nejvíce projevilo u vzorku MOC s 3.0 hm% CNS, kde pevnost v tlaku stoupla zhruba o 5,5 % a v ohybu o 4,3 % ve srovnání s referencí.    
10:30 Pavlína Malečková B3 Ing. Martin Pižl, Ph.D. Syntéza kobaltnatých komplexů odvozených od pyridoxalu a jeho 5C-substituentů  detail

Syntéza kobaltnatých komplexů odvozených od pyridoxalu a jeho 5C-substituentů 

Pyridoxal (PL) je jednou ze tří forem vitamínu B6, jehož aktivní formou je pyridoxal-5‘-fosfát (PLP), který je zároveň koenzymem při metabolismu aminokyselin. PLP na sebe reverzibilně váže aminokyselinu, čímž vzniká Schiffova báze (imin). Obecně Schiffova báze vzniká reakcí aminů se sloučeninou obsahující karbonylovou skupinu.    Tato práce se zabývá syntézou kobaltnatých komplexů odvozených od pyridoxalu a jeho derivátů připravených substitucí OH skupiny v poloze 5 - fosfátovou (PLP) a azidovou (PLN3) skupinou (R1 na Obr.1A). Z těchto variant substituovaného pyridoxalu lze následně připravit Schiffovy báze reakcí s aminokyselinami (R2 na Obr.1A), v této práci konkrétně s alaninem (Ala) a tyrosinem (Tyr). Z těchto ligandů a vhodné kobaltnaté soli budou poté připraveny příslušné komplexy. Prozatím jsem úspěšně syntetizovala většinu ligandů a modifikovaný pyridoxal PLN3 (Obr. 1B). Momentálně pracuji na syntéze zbývajících ligandů a kobaltnatých komplexů. 



10:45 Julie Slámová B4 doc. Ing. Ondřej Jankovský, Ph.D. Příprava a studium vlastností kodopovaných kompozitních materiálů s přídavkem nanoaditiv na bázi uhlíku detail

Příprava a studium vlastností kodopovaných kompozitních materiálů s přídavkem nanoaditiv na bázi uhlíku

Cílem této práce byla příprava a analýza kompozitů na bázi reaktivního oxidu hořečnatého. Byly studovány změny vlastností Sorelova cementu po přídavku 1D a 2D nanomateriálů do směsi. Pro přípravu byl použit vysoce reaktivní oxid hořečnatý, chlorid hořečnatý, voda, nanoaditiva na bázi uhlíku (grafen, vícevrstvé uhlíkové nanotrubice), písek jako plnivo a kyselina tříslová jako surfaktant. Bylo připraveno pět sad vzorků, jedna referenční, jedna s kyselinou tříslovou a tři s obsahem grafenu, vícevrstvých uhlíkových nanotrubic a kyseliny tříslové jednotlivě i jejich kombinací. Po 28 dnech zrání byly výsledné kompozity podrobeny těmto analýzám: rentgenová difrakční analýza, rastrovací a transmisní elektronová mikroskopie, energiově disperzní spektrometrie a optická mikroskopie. Dále byly změřeny fyzikální a mechanické vlastnosti. K největšímu nárůstu hodnot pevnosti v tlaku došlo u vzorku s obsahem 1D i 2D nanomateriálů a kyseliny tříslové současně, konkrétně o 30,2 %. Dále všechny připravené kompozity vykázaly zvýšení koeficientu měknutí, což dokazuje jejich zvýšenou voděodolnost.
Aktualizováno: 2.10.2023 14:58, : Mili Viktorie Losmanová

VŠCHT Praha
Technická 5
166 28 Praha 6 – Dejvice
IČO: 60461373
DIČ: CZ60461373

Datová schránka: sp4j9ch

Copyright VŠCHT Praha
Za informace odpovídá Oddělení komunikace, technický správce Výpočetní centrum

VŠCHT Praha
na sociálních sítích
zobrazit plnou verzi