Prosím čekejte...
Nepřihlášený uživatel
SVK
iduzel: 28824
idvazba: 47802
šablona: stranka
čas: 27.4.2024 20:14:43
verze: 5351
uzivatel:
remoteAPIs: https://cis-prihlasovadlo.vscht.cz/svk/
branch: trunk
Server: 147.33.89.153
Obnovit | RAW
iduzel: 28824
idvazba: 47802
---Nová url--- (newurl_...)
domena: 'svk.vscht.cz'
jazyk: 'cs'
url: '/home'
iduzel: 28824
path: 1/28821/43620/28823/28824
CMS: Odkaz na newurlCMS
branch: trunk
Obnovit | RAW

Studentská vědecká konference

Každoročně na podzim probíhá na VŠCHT Praha  Studentská vědecká konference, na které studenti bakalářských a magisterských programů prezentují výsledky svých výzkumných prací. Práce jsou rozděleny do cca 60 sekcí podle odborného zaměření, každý soutěžící student prezentuje svou práci před odbornou komisí formou krátké přednášky nebo posteru. Nejlepší práce ve všech sekcích jsou odměňovány hodnotnými cenami, často za přispění našich průmyslových partnerů.

Letošní SVK proběhne 23. 11. 2023.

Chcete-li se stát sponzory SVK na některé z fakult VŠCHT Praha, kontaktujte prosím příslušného fakultního koordinátora.

Seznam fakultních koordinátorů

V případě dotazů ohledně SVK se obracejte na příslušné ústavní či fakultní kordinátory.

  

Přihlašovací formulář

Nejste zalogován/a (anonym)

Energetika (knihovna Ústav energetiky - 9:00)

  • Předseda: doc. Ing. Jan Macák, CSc.
  • Komise: doc. Ing. Luděk Jelínek, Ph.D., Ing. Josef Havlík, Ing. Josef Farták, Ph.D., Ing. Jana Rejková,Ph.D.
Čas Jméno Ročník Školitel Název příspěvku Anotace
9:30 Bc. Claudia Bartošová M2 Ing. Jana Rejková, Ph.D. Chování slitin a ocelí ve vysokoteplotních prostředích detail

Chování slitin a ocelí ve vysokoteplotních prostředích

Vlivem rostoucích nároků na snižování emisí skleníkových plynů jsou stále vytvářeny nové technologie, které tuto problematiku řeší. Jednou z nich jsou technologie CCS, jejichž principem je záchyt CO2 ze spalin průmyslových technologií a jeho uložení pro potenciální budoucí využití. Technologie čištění spalin a záchytu CO2 probíhají za vysokých teplot v korozně agresivních prostředích, které mohou být náročné pro kovové konstrukční materiály. Pro studia chování materiálů byly provedeny dvě expozice, první v prostředí oxidu uhličitého a druhá v argonu, u obou byla teplota 900 °C a doba expozice 500 hodin. Výsledky těchto expozic budou vyhodnoceny gravimetricky a metodami XPS, SEM a EDS. Následně budou zhodnoceny stavy povrchů exponovaných materiálů a jejich vhodnost a životnost v oblasti CCS technologii.
9:45 Eva Bažantová B3 Ing. Mariana Arnoult Růžičková, Ph.D. Studium kinetiky koroze slitiny 800H v superkritické vodě detail

Studium kinetiky koroze slitiny 800H v superkritické vodě

Ve své práci se zabývám kinetikou korozního chování oceli 800H v superkritické vodě. Korozní kinetika popisuje rychlost a průběh koroze studované oceli. V současné době má testování vlivu superkritické vody na korozi ocele velký význam a to především v jaderné energetice, neboť v budoucnu se plánuje využití reaktorů IV. generace, které jsou superkritickou vodou chlazené. V současnosti existují dvě hlavní metody měření rychlosti koroze. První možností je gravimetrie, která je založena na principu zvážení vzorku oceli před a po korozi. Toto měření je ovšem nepřesné vzhledem k tomu, že část zkorodované vrstvy se může například během experimentu odloučit. Druhou možností je elektrochemická impedanční spektroskopie (EIS), kdy se na elektrodách detekují elektrony probíhající korozní reakce. Výstupem tohoto měření je impedance vystihující odporové vlastnosti prostředí. Výsledné impedanční spektrum se dále zpracovává a vyhodnocuje. Výsledkem je pak náboj, z něhož se pomocí Faradayova zákona spočítá změna hmotnosti. Ta odpovídá přírůstku korozního produktu. Elektrochemická impedanční spektroskopie je ve srovnání s gravimetrií přesnější. Cílem mé práce je analýza a zpracování impedančního spektra a porovnání získaných dat pomocí obou metod.  
10:00 Bc. Kryštof Frank M2 doc. Ing. Jan Macák, CSc. Analýza korozních vrstev ZrO2 Ramanovou spektrometrií detail

Analýza korozních vrstev ZrO2 Ramanovou spektrometrií

Při analýzách oxidických vrstev na slitinách zirkonia se Ramanova spektroskopie na VŠCHT Praha s úspěchem využívá již delší dobu. Metoda je rovněž používána jako doplňková metoda k elektrochemické impedanční spekroskopii. Další výzkum v této oblasti se zabývá zpřesňováním metodiky měření Ramanových spekter. Tato práce se zabývá analýzou oxidické vrstvy po rozpuštění kovového zirkonia ve směsi kyselin fluorovodíkové a dusičné. Cílem této práce je analyzovat oxidické vrstvy v různých vzdálenostech od rozhraní ropuštěný kov-oxid.
10:15 Adéla Plachá B3 Ing. Eva Mištová, Ph.D. Sorpce fosforečnanů z vodných roztoků pomocí aktivované aluminy KA 402 detail

Sorpce fosforečnanů z vodných roztoků pomocí aktivované aluminy KA 402

Vysoké koncentrace fosforu v povrchových vodách jsou dlouhodobým problémem, při úpravě vody pro různé účely je tedy potřeba hledat efektivní cesty pro jeho odstranění. Zároveň pak s narůstajícím nedostatkem zpracovatelných zásob fosforu je třeba tyto procesy navrhovat i s návazností na zpětnou těžbu fosforu zachyceného při úpravě. Pro všechny experimenty se používá aktivovaná alumina KA 402 v granulované formě. Pomocí dynamických kolonových experimentů je sledován vliv regeneračního roztoku (NaOH - 0,5 mol/l) a kondicionačních roztoků (HCl - 0,1 mol/l nebo voda nasycená oxidem uhličitým) na­ chemickou stabilitu sorbentu. Zároveň je sledována délka sorpčních cyklů a účinnost regenerace. Vstupní sorpční roztok má koncentraci 20 mg/l fosforečnanů, limitní koncentrace pro ukončení sorpční fáze je pak 0,5 mg/l. Kolony obsahují 10 ml sorbetu o velikosti částic 500 μm. Dále byly měřeny tlakové ztráty při průtoku kolonou v závislosti na zrnitosti sorbetu a pomocí rovnovážných vsádkových experimentů byl zjištěn vliv pH sorpčního roztoku na zachycené množství fosforečnanů.  
10:30 Viachaslau Radzeuski B3 doc. Ing. Jan Macák, CSc. Studium korozního chování Fe-Cr-Ni slitin v superkritické vodě pomocí in-situ elektrochemických technik detail

Studium korozního chování Fe-Cr-Ni slitin v superkritické vodě pomocí in-situ elektrochemických technik

V jednom ze šesti navržených typů jaderných reaktorů IV. generace (SCWR) je předpokládáno použití superkritické vody jako chladícího média. Kvůli specifickým vlastnostem vody v superkritickém stavu (t >373 °C, p >22 MPa) je důležité najít materiály pokrytí jaderného paliva, které budou mít v daném prostředí dobré korozní a mechanické vlastnosti s nízkým záchytem neutronů. Byly provedeny in-situ korozní testy na slitinách 310S a 800H pomocí elektrochemické impedanční spektroskopie (EIS), což je metoda, která nám umožnuje stanovit korozní vlastnosti daných materiálů. Experimentální data byla vyhodnocena a byly získány parametry, odpovídající okamžité korozní rychlosti.  
10:45 Bc. Petr Čech M2 Ing. Mariana Arnoult Růžičková, Ph.D. Studium korozního chování slitiny 310S-AFA v superkritické vodě detail

Studium korozního chování slitiny 310S-AFA v superkritické vodě

V rámci materiálového výzkumu pro 4. generaci jaderných reaktorů a konkrétně pro jaderný reaktor chlazený superkritickou vodou (SCWR), se pro pokrytí paliva uvažuje především o korozivzdorných ocelích, neboť oxidy zirkonia neodolají extrémním teplotám a tlakům. V rámci mezinárodního projektu ECC-Smart je nejvíce pozornosti věnováno slitinám 310S a 800H. Ve své práci se zaměřuji na AFA úpravu oceli 310S. AFA-SS (Alumina forming austenitic stainless steel) je adaptace korozivzdorných austenitických ocelí, která obsahuje vyšší množství hliníku. Dvě hmotnostní procenta hliníku ve slitině podporují růst ochranné vrstvy oxidu hlinitého, která zvyšuje korozní odolnost a další chemicko-mechanické vlastnosti slitiny. Oxid chromitý má za vysokých teplot tendence se oxidovat na rozpustný chroman, oxid hlinitý je teplotně stálejší bez tendence k oxidaci. Slitina byla podrobena elektrochemické impedanční spektroskopii v nadkritickém autoklávu. Tato data byla následně vyhodnocena a poskytla nám užitečné informace o korozním chování v prostředí superkritické vody.
11:00 Stella Špirochová B3 Ing. Jaroslav Moško Porovnání obsahu síry v produktech termochemického zpracování čistírenských kalů detail

Porovnání obsahu síry v produktech termochemického zpracování čistírenských kalů

V rámci hierarchie nakládání s odpady, která je součástí politiky Evropské unie, je preferována recyklace nebo energetické využití vzniklého odpadu před skládkováním. Jeden ze způsobů zpracování odpadních kalů z čistíren odpadních vod představuje pyrolýza, během které dochází jak ke snížení objemu a hmoty odpadu, tak k termickém rozkladu organických polutantů, což umožňuje další materiálové využití produktů pyrolýzy. Předmětem zkoumání byl sušený stabilizovaný čistírenský kal a produkty pyrolyzního zpracování. V rámci práce byly stanoveny základní palivo-energetické vlastnosti a dále byla provedena analýza celkové síry v kalu a náležitých pyrolýzních produktech. Stanovení celkové síry bylo provedeno spalováním vzorků v kyslíkové atmosféře za vysokého tlaku v kalorimetru a následnou analýzou absorpčních roztoků obsahujících vzniklé sírany pomocí iontové chromatografie. Výsledky této metody byly porovnány s elementární analýzou provedenou přístrojem Flash EA 1112. Vysoké koncentrace síry byly zjištěny ve vzorcích pocházejících z výměníku (27,06 hm.%) a z filtru (52,65 hm.%). Příčiny tohoto jevu a stanovení různých forem síry v jednotlivých vzorcích kalu budou předmětem dalšího zkoumání.  
Aktualizováno: 30.8.2023 15:43, : Mili Viktorie Losmanová

VŠCHT Praha
Technická 5
166 28 Praha 6 – Dejvice
IČO: 60461373
DIČ: CZ60461373

Datová schránka: sp4j9ch

Copyright VŠCHT Praha
Za informace odpovídá Oddělení komunikace, technický správce Výpočetní centrum

VŠCHT Praha
na sociálních sítích
zobrazit plnou verzi