Prosím čekejte...
Nepřihlášený uživatel
SVK
iduzel: 28824
idvazba: 47802
šablona: stranka
čas: 27.4.2024 22:21:05
verze: 5351
uzivatel:
remoteAPIs: https://cis-prihlasovadlo.vscht.cz/svk/
branch: trunk
Server: 147.33.89.153
Obnovit | RAW
iduzel: 28824
idvazba: 47802
---Nová url--- (newurl_...)
domena: 'svk.vscht.cz'
jazyk: 'cs'
url: '/home'
iduzel: 28824
path: 1/28821/43620/28823/28824
CMS: Odkaz na newurlCMS
branch: trunk
Obnovit | RAW

Studentská vědecká konference

Každoročně na podzim probíhá na VŠCHT Praha  Studentská vědecká konference, na které studenti bakalářských a magisterských programů prezentují výsledky svých výzkumných prací. Práce jsou rozděleny do cca 60 sekcí podle odborného zaměření, každý soutěžící student prezentuje svou práci před odbornou komisí formou krátké přednášky nebo posteru. Nejlepší práce ve všech sekcích jsou odměňovány hodnotnými cenami, často za přispění našich průmyslových partnerů.

Letošní SVK proběhne 23. 11. 2023.

Chcete-li se stát sponzory SVK na některé z fakult VŠCHT Praha, kontaktujte prosím příslušného fakultního koordinátora.

Seznam fakultních koordinátorů

V případě dotazů ohledně SVK se obracejte na příslušné ústavní či fakultní kordinátory.

  

Přihlašovací formulář

Nejste zalogován/a (anonym)

Paliva a ochrana ovzduší (A 181 - 9:00)

  • Předseda: doc. Ing. František Skácel, CSc.
  • Komise: Ing. Alice Vagenknechtová, Ph.D., Ing. Siarhei Skoblia, Ph.D., Ing. Ondřej Hlaváček, Ing. Ilona Pasková, Ph.D., Ing. Pavel Hrabánek, Ph.D.
Čas Jméno Ročník Školitel Název příspěvku Anotace
9:00 Bc. Jan Vojnik M1 Ing. Ondřej Hlaváček Automatizovaný systém vzorkování dřevní štěpky detail

Automatizovaný systém vzorkování dřevní štěpky

Práce se zabývá dílčí částí projektu modernizace teplárny v Mladé Boleslavi, konkrétně návrhem automatizovaného systému vzorkování dřevní štěpky. S ohledem na bezpečnost práce a optimalizaci provozních nákladů je cílem práce veškerou technologii odběru a nakládání se vzorkem dřevní štěpky automatizovat. To obnáší řešení všech dílčích kroků vzorkování, počínaje odběrem dřevní štěpky z paralelních pásových dopravníků, jejich identifikaci, dopravu a především udržení stálosti vzorků při jejich uskladnění. Přínosem zavedení této technologie je také např. zamezení pohybu obsluhy laboratoře v prašném a potencionálně nebezpečném prostředí, či znemožnění ovlivnění parametrů dřevní štěpky personálem za účelem zvýhodnění jednotlivých dodavatelů.  
9:20 Daniel Vízner B3 Ing. Veronika Kyselová, Ph.D. Porovnání impregnovaných silikagelů detail

Porovnání impregnovaných silikagelů

Během práce byly impregnovány dva druhy adsorpčních materiálů, jeden čistý silikagel a druhý složený z 85 % SiO2 a zbytek aktivní uhlí. Jako impregnační činidlo byl na základě literární rešerše použit polyethylenimin, který by měl zabudováním dusíkatých funkčních skupin do matrice materiálu zvýšit sorpční kapacitu pro záchyt CO2 u jednotlivých upravených materiálů. Cílem bylo porovnat různé způsoby impregnace vybraných materiálů a následně zjistit vlastnosti upravených materiálů (např. elementární složení, BET povrch, distribuce pórů a objem pórů). Vybrané materiály byly dále použity pro sorpci oxidu uhličitého při teplotě  50°C.   
9:40 Bc. Tereza Kochová M2 Ing. Siarhei Skoblia, Ph.D. Pyrolýza vybraných odpadních materiálů pro jejich energetické a materiálové využití detail

Pyrolýza vybraných odpadních materiálů pro jejich energetické a materiálové využití

Pyrolýza je termochemická konverze organických materiálů za nepřítomnosti oxidačního media. Pyrolýza je jedním ze základních procesů probíhajících při všech termokonverzních dějích (spalování, zplyňování), a tak distribuce vznikajících produktů pyrolýzy ovlivňuje kvalitativní a kvantitativní průběh navazujících dějů. Na distribuci a vlastnosti produktů vzniklých při pyrolýze mají vliv podmínky procesu (teplota, doba reakce) a rovněž i vlastnosti vstupního materiálu. Organická hmota je transformována na plynné, kapalné a pevné produkty, které lze dále využít jak energeticky, tak i materiálově. Uhlíkatý zbytek s vysokým obsahem uhlíku lze použít pro nízkonákladovou sekvestraci COa zlepšení základních vlastností půdy. Cílem práce je zjištění chování vybraných vzorků odpadních materiálů z biomasy za podmínek pomalé pyrolýzy a určení distribuce hlavních produktů a jejich vlastností z hlediska jejich následného materiálového či energetického využití. K pyrolýzním experimentům byl vybrán vzorek posklizňových zbytků testovaný v laboratorní aparatuře s  kovovým reaktorem. V příspěvku jsou uvedeny výsledky pyrolýzního experimentu při teplotě 600 °C. Výsledkem procesu byl pevný uhlíkatý zbytek (26,06 %), kapalný kondenzát (56,08 %) a hořlavý plynný podíl (17,86 %).  



10:00 Dorian Manto B3 Ing. Alice Vagenknechtová, Ph.D. Bioplyn versus SOFC detail

Bioplyn versus SOFC

V současné době se jeví využití bioplynu v palivových článcích jako nový zajímavý zdroj obnovitelné energie. V rámci výzkumné práce bylo testováno složení bioplynu z vybrané atypické bioplynové stanice v Čechách a byla posouzena možnost jeho využití v palivových článcích typu SOFC. Práce je dále zaměřena na stanovení provozních parametrů energetické soustavy bioplynové stanice s ohledem na specifika využití systému palivových článků SOFC. Součástí práce je porovnání modelové ČOV z českého prostředí s jednotkou DEMO SOFC (Collegno, Itálie). Na závěr budou diskutovány možné provozní, ekonomické a environmentální aspekty energetického využití bioplynu v palivových článcích.  
10:20 Jan Drábek B3 Ing. Lenka Polívková, Ph.D. Zachytávání atmosférického CO2 sorpčními materiály detail

Zachytávání atmosférického CO2 sorpčními materiály

Klimatická změna je jedním z největších problémů dnešní doby a je spojována především s uvolňováním emisí oxidu uhličitého do ovzduší. S ohledem na celosvětová opatření a mezinárodní tlak na snížování uhlíkové stopy jednotlivých států by mohl přímý záchyt CO2 z ovzduší neboli DAC (Direct Air Capture) pomoct dosáhnout těchto cílů. Proces DAC zachytává oxid uhličitý do kapalné (L-DAC), či pevné (S-DAC) fáze. Tato práce se zabývá S-DAC, konkrétně testováním na základě rešerše vybraných adsorpčních materiálů, které by mohly být schopné zachycovat oxid uhličitý přímo ze vzduchu, a zjištěním, zda-li je možné jejich efektivní použití. Testovanými materiály jsou různé typy molekulových sít, aktivních uhlí a MOFs.  
10:40 Jiří Zlámal B3 Ing. Veronika Kyselová, Ph.D. Porovnávání sorpčních kapacit oxidu uhličitého u vybraných porézních materiálů detail

Porovnávání sorpčních kapacit oxidu uhličitého u vybraných porézních materiálů

Tato práce byla zaměřena na porovnání sorpčních kapacit vybraných porézních materiálů. Cílem práce bylo kromě srovnání rozdílných vlastností materiálů také prověření změny sorpční kapacity u stejných použitých materiálů za jiných podmínek. Celkem 8 adsorpčních materiálů, včetně sorbentů na bázi aktivního uhlí, aluminy, silikagelu či molekulových sít, bylo simultánně měřeno za teploty 20 °C a 40 °C pro tři různé modelové směsi plynů s rozdílnou koncentrací oxidu uhličitého, a to 10, 15 a 20 %. Pro všechny materiály byly proměřeny jejich strukturní vlastnosti na přístroji Coulter SA 3100. U některých materiálů bylo zároveň provedeno měření sorpční kapacity metodou dynamické sorpce par na přístroji DVS Advantage.
11:00 Adam Vojtovič B3 Ing. Alice Vagenknechtová, Ph.D. Syntéza a testování katalyzátorů na bázi MoO3 detail

Syntéza a testování katalyzátorů na bázi MoO3

V rámci výzkumné práce byl testován katalyzátor na bázi oxidu molybdenového, který se používá v různých typech reakcí za účelem ovlivnění reakčních podmínek.  Cílem práce bylo otestovat a porovnat nosiče s různými poměry impregnací molybdenem. Vybraný nosič pocházel z komerční sféry, současně byl ale v laboratorních podmínkách vyroben jiný, který byl také impregnován. U obou byly porovnávány základní parametry. Vlastnosti katalyzátoru se mění podle množství nanesené impregnace na plochu pórů nosiče. Za použití metody dynamické sorpce par a analýzy povrchu materiálu byl zkoumán průmyslový nosič MCM-41 s různým obsahem impregnace oxidu molybdenového a laboratorně vyrobený nosič. 
11:20 Vojtěch Mohelník B3 Ing. Zdeněk Beňo, Ph.D. Vliv teploty sušení na analýzu palivářské dřevní štěpky   detail

Vliv teploty sušení na analýzu palivářské dřevní štěpky  

V důsledku politiky EU v oblasti omezování změn klimatu je patrný stále se stupňující tlak na odklon od využívání fosilních zdrojů energie. Tato skutečnost se rovněž týká provozovatelů tepláren, kteří aktivně vyhledávají náhradu za fosilní paliva. Jedním z možných řešení je spalování biomasy, zejména dřevní štěpky. Její kvalitativní parametry jsou značně proměnlivé, obzvláště co se obsahu veškeré vody týče. Přechod na spalování dřevní štěpky je spojen i se změnami v dodavatelských řetězcích, čehož důsledkem jsou zvýšené nároky na provozní laboratoře, které vyplývají ze zvýšeného denního množství vzorků k analýze. Společně se samotnou technologií se tak transformují i provozní laboratoře, které hledají postupy vedoucí k optimalizaci jejich chodu za účelem úspory času a personálních nákladů při udržení kvality. Práce se zabývá vlivem optimalizačních návrhů na kvalitu výsledků v oblasti stanovení výhřevnosti biopaliv.
11:40 Bc. Gleb Petrenko M1 Ing. Marek Staf, Ph.D. Pyrolýza odpadních plastů s využitím získaných produktových frakcí. detail

Pyrolýza odpadních plastů s využitím získaných produktových frakcí.

Při nakládání s odpadními plasty je obecně preferována jejich recyklace. V některých případech však není možné dané plasty k produkci nových výrobků použít. Takové materiály je třeba využít jiným způsobem, jímž je např. spalování s využitím tepelné energie nebo pyrolýza. Pyrolýza umožňuje kromě energetického využití získat i další produkty použitelné jako surovinový vstup pro jiné technologie. V rámci práce byla zkoumána pomalá pyrolýza odpadních polymerů na bázi polyvinylchloridu a polyvinylacetátu. Průmyslová pyrolýza uvedených plastů je obtížná vzhledem k uvolňování vysoce korozivních plynů. V laboratorním měřítku musí být studována mimo jiné i proto, aby bylo možné predikovat vliv těchto materiálů na pyrolýzní zařízení, do kterého mohou vstupovat i jako nežádoucí kontaminanty vsádky. Výstupem práce je hmotnostní bilance pyrolýzy, údaje o složení jednotlivých frakcí produktů a parametry tuhých zbytků podrobených aktivaci vodní párou a kyselým roztokem. Během měření byl také testován vliv teploty a kontaktního času s aktivačním médiem na specifický povrch a distribuci velikosti pórů produktů aktivace.  
Aktualizováno: 30.8.2023 15:43, : Mili Viktorie Losmanová

VŠCHT Praha
Technická 5
166 28 Praha 6 – Dejvice
IČO: 60461373
DIČ: CZ60461373

Datová schránka: sp4j9ch

Copyright VŠCHT Praha
Za informace odpovídá Oddělení komunikace, technický správce Výpočetní centrum

VŠCHT Praha
na sociálních sítích
zobrazit plnou verzi