Prosím čekejte...
Nepřihlášený uživatel
SVK
iduzel: 28824
idvazba: 47802
šablona: stranka
čas: 28.4.2024 12:48:32
verze: 5378
uzivatel:
remoteAPIs: https://cis-prihlasovadlo.vscht.cz/svk/
branch: trunk
Server: 147.33.89.150
Obnovit | RAW
iduzel: 28824
idvazba: 47802
---Nová url--- (newurl_...)
domena: 'svk.vscht.cz'
jazyk: 'cs'
url: '/home'
iduzel: 28824
path: 1/28821/43620/28823/28824
CMS: Odkaz na newurlCMS
branch: trunk
Obnovit | RAW

Studentská vědecká konference

Každoročně na podzim probíhá na VŠCHT Praha  Studentská vědecká konference, na které studenti bakalářských a magisterských programů prezentují výsledky svých výzkumných prací. Práce jsou rozděleny do cca 60 sekcí podle odborného zaměření, každý soutěžící student prezentuje svou práci před odbornou komisí formou krátké přednášky nebo posteru. Nejlepší práce ve všech sekcích jsou odměňovány hodnotnými cenami, často za přispění našich průmyslových partnerů.

Letošní SVK proběhne 23. 11. 2023.

Chcete-li se stát sponzory SVK na některé z fakult VŠCHT Praha, kontaktujte prosím příslušného fakultního koordinátora.

Seznam fakultních koordinátorů

V případě dotazů ohledně SVK se obracejte na příslušné ústavní či fakultní kordinátory.

  

Přihlašovací formulář

Nejste zalogován/a (anonym)

M1 - Ústav anorganické chemie (Místnost A211 - 9:30)

  • Předseda: doc. Ing. Pavla Nekvindová, Ph.D.
  • Komise: Ing. Irena Hoskovcová, CSc., Ing. Vlastimil Mazánek, Ph.D., Ing. Lukáš Blažek, Ing. Libor Mastný, CSc.
Čas Jméno Ročník Školitel Název příspěvku Anotace
9:30 Bc. Oldřich Cicvárek M2 Ing. Štěpán Huber, Ph.D. Příprava a charakterizace vybraných solí kovů vzácných zemin a jejich oxidů.   detail

Příprava a charakterizace vybraných solí kovů vzácných zemin a jejich oxidů.  

Mimo enviromentálních dopadů je oxid uhličitý nežádoucí složkou v některých výrobních procesech, kde kyslíkaté sloučeniny mohou být katalytickými jedy, příkladem takového procesu je výroba amoniaku. Vlastnosti těchto katalyzátorů lze ovlivnit přidáním oxidů kovů vzácných zemin. Ty svou přítomností zlepšují termální stabilitu katalyzátoru nebo zamezují deponování uhlíku. Kromě toho mohou ovlivňovat počet aktivních míst na katalyzátoru a také konverzi obou plynů. Tyto oxidy lze mimo jiné připravit rozkladem organických solí kovů vzácných zemin.  Práce je zaměřena na přípravu a charakterizaci vybraných organických solí kovů vzácných zemin. Látky jsou připravovány neutralizační reakcí a poté různými způsoby krystalizovány. Připravené látky jsou charakterizovány například práškovou rentgenovou difrakcí či Ramanovou spektroskopií. Sloučeniny jsou zkoumány metodou TG-MS a dále jsou studovány pevné dekompoziční produkty těchto látek z hlediska složení i morfologie pomocí skenovací elektronové mikroskopie a energiově disperzní spektroskopie.  
9:45 Bc. Ivana Faltysová M2 doc. Ing. Ondřej Jankovský, Ph.D. Využití odpadních anorganických materiálů v kompozitech na bázi reaktivního oxidu hořečnatého pro udržitelnou budoucnost   detail

Využití odpadních anorganických materiálů v kompozitech na bázi reaktivního oxidu hořečnatého pro udržitelnou budoucnost  

Tématem této práce byla příprava a charakterizace hořečnatých pojiv na bázi reaktivního oxidu hořečnatého, která zahrnovala využití odpadního žáruvzdorného materiálu na bázi MgO-C jako alternativního plniva místo tradičního písku. Nejprve byly z výchozích surovin MgO, MgCl2, písku a vody připraveny čisté referenční materiály obsahující čistou fázi 5 (5Mg(OH)2·MgCl2·8H2O). Následně byly syntetizovány kompozitní materiály s různým obsahem dvou velikostních frakcí MgO-C (0-1mm a 1-3 mm). Všechny připravené kompozitní materiály byly analyzovány širokým spektrem analytických metod – rentgenovou fluorescenční analýzou (XRF), rentgenovou difrakční analýzou (XRD), skenovací elektronovou mikroskopií (SEM), energiově disperzní spektroskopií (EDS), optickou mikroskopií (OM) a simultánní termickou analýzou (STA). Na závěr byly testovány mechanické vlastnosti vzorků, jako je pevnost v tlaku, v ohybu a Youngův modul pružnosti. Tyto materiály by mohly být použity ve stavebním průmyslu jako ekologická náhrada portlandského cementu. Z navržených kompozitů měl nejlepší výsledky vzorek, u kterého byl písek nahrazen ze 100 % menší frakcí MgO-C (0-1 mm). Jeho pevnost v tlaku dosáhla 74,83 MPa a pevnost v ohybu 16,15 MPa.  
10:00 Adam Fiedler M1 doc. Ing. Ondřej Jankovský, Ph.D. Optimalizace přípravy REBCO targetů infiltrační metodou detail

Optimalizace přípravy REBCO targetů infiltrační metodou

Pro naprašování tenkých vrstev vysokoteplotních supravodivých materiálů typu REBCO (RE = Y, Eu, Gd, …) se používají targety a granuláty. Targety připravené infiltrační metodou jsou vhodné díky lepší mikrostruktuře a homogenitě dispergace nesupravodivých fází. Další klíčový faktor, fázové složení targetů, byl optimalizován v systému GdBCO změnami teplotních profilů a tlaku lisování v rozmezí 6–65 MPa. Ke stanovení zastoupení supravodivé fáze Gd-123 v připravených targetech bylo použito XRD a vybrané vzorky byly detailněji charakterizovány pomocí XRF, OM a SEM-EDS. Na základě provedených analýz byl nalezen optimální teplotní profil zvyšující zastoupení fáze Gd-123 a potlačující podíl nesupravodivých fází. Zásadní vliv tlaku při lisování na fázové složení připravených targetů nebyl potvrzen, avšak lisovací tlak podmiňuje množství makroskopických defektů ve struktuře. Pro optimalizaci depozičních technik je tak k dispozici rychlá metoda přípravy supravodivých targetů s vylepšenými vlastnostmi. 
10:15 Bc. Petr Kupka M1 Ing. Jan Luxa, Ph.D. Elektrochemická exfoliace WSe2 a separace na základě tloušťky exfoliovaných vrstev detail

Elektrochemická exfoliace WSe2 a separace na základě tloušťky exfoliovaných vrstev

Exfoliace WSe2 v 0,1 M roztoku tetrabutylamoniumhexafluorofosfátu v dimethylformamidu. A následná separace získaných nanovloček pomocí centrifugace v dvoukrokovém hustotním gradientu sacharózy a polyethylenglykolu. Termodynamicky stálé rozhraní umožňuje jednoduché odebrání separovaných vloček a následné vymytí surfaktantu.
10:30 Bc. Karin Paurová M2 doc. Ing. Kateřina Rubešová, Ph.D. Studium záchytu nábojů v telluričitých sklech detail

Studium záchytu nábojů v telluričitých sklech

Telluričitá skla jsou v posledních letech předmětem zájmu díky svým jedinečným optickým, fyzikálním a chemickým vlastnostem. Zároveň jsou technologicky zajímavá poměrně jednoduchou metodou přípravy – přímou syntézou při teplotách do 1000 °C. Díky těmto vlastnostem jsou telluričitá skla atraktivní pro širokou škálu aplikací v optice a elektronice. Jejich optické vlastnosti jsou značně ovlivněny nečistotami a centry záchytu nábojů. V rámci této práce byly práškové vzorky telluričitých skel o složení TeO2:ZnO 60:40 a TeO2:ZnO:BaO 60:20:20 ozářeny rentgenovým zářením. Pomocí metody elektronové paramagnetické rezonanční spektroskopie byla studována přirozeně se vyskytující i zářením indukovaná centra záchytu nábojů a byla hodnocena jejich časová a teplotní stabilita. Tato měření byla korelována s fotoluminiscencí, radioluminiscencí a termoluminiscencí. Luminiscenční vlastnosti skel byly přítomnými centry záchytu náboje zlepšeny u vzorku o složení TeO2:ZnO 60:40 a naopak negativně ovlivněny u vzorku o složení TeO2:ZnO:BaO 60:20:20. Na základě tohoto protichůdného efektu byl studován a navržen vliv oxidu barnatého ve složení na centra záchytu nábojů a jejich následnou roli v optických vlastnostech telluričitých skel.
10:45 Bc. Kateřina Sinevičová M2 Ing. Štěpán Huber, Ph.D. ZnO tetrapody a jejich aplikace detail

ZnO tetrapody a jejich aplikace

Nanostruktury tvořené oxidy kovů jsou v současnosti studovány pro své výjimečné strukturní, elektrické a piezoelektrické vlastnosti, díky nimž se mohou uplatnit v mnoha oblastech nanotechnologií. Významnými zástupci této skupiny materiálů jsou mikrostruktury a nanostruktury oxidu zinečnatého. Tetrapodický oxid zinečnatý lze z práškové podoby převést do kompaktní formy o požadovaném tvaru a porozitě, která se může libovolně pohybovat v rozmezí mezi 50 a 98 %. Tuto porézní strukturu pak lze mimo jiné využít jako obětovanou šablonu pro přípravu nanostruktur z dalších materiálů. Nanesením vrstvy kovového materiálu by potenciálně mohla vznikat porézní kovová struktura o velké ploše s uplatněním v elektrochemii a elektronice. Tato práce je zaměřena na bezproudé pokovení ZnO tetrapodických tablet o různých porozitách niklem a stříbrem a studium vlastností vzniklých struktur pomocí metod SEM a EDX.  
Aktualizováno: 30.8.2023 15:43, : Mili Viktorie Losmanová

VŠCHT Praha
Technická 5
166 28 Praha 6 – Dejvice
IČO: 60461373
DIČ: CZ60461373

Datová schránka: sp4j9ch

Copyright VŠCHT Praha
Za informace odpovídá Oddělení komunikace, technický správce Výpočetní centrum

VŠCHT Praha
na sociálních sítích
zobrazit plnou verzi