Prosím čekejte...
Nepřihlášený uživatel
SVK
iduzel: 28824
idvazba: 47802
šablona: stranka
čas: 28.4.2024 14:57:36
verze: 5351
uzivatel:
remoteAPIs: https://cis-prihlasovadlo.vscht.cz/svk/
branch: trunk
Server: 147.33.89.153
Obnovit | RAW
iduzel: 28824
idvazba: 47802
---Nová url--- (newurl_...)
domena: 'svk.vscht.cz'
jazyk: 'cs'
url: '/home'
iduzel: 28824
path: 1/28821/43620/28823/28824
CMS: Odkaz na newurlCMS
branch: trunk
Obnovit | RAW

Studentská vědecká konference

Každoročně na podzim probíhá na VŠCHT Praha  Studentská vědecká konference, na které studenti bakalářských a magisterských programů prezentují výsledky svých výzkumných prací. Práce jsou rozděleny do cca 60 sekcí podle odborného zaměření, každý soutěžící student prezentuje svou práci před odbornou komisí formou krátké přednášky nebo posteru. Nejlepší práce ve všech sekcích jsou odměňovány hodnotnými cenami, často za přispění našich průmyslových partnerů.

Letošní SVK proběhne 23. 11. 2023.

Chcete-li se stát sponzory SVK na některé z fakult VŠCHT Praha, kontaktujte prosím příslušného fakultního koordinátora.

Seznam fakultních koordinátorů

V případě dotazů ohledně SVK se obracejte na příslušné ústavní či fakultní kordinátory.

  

Přihlašovací formulář

Nejste zalogován/a (anonym)

Chemie a technologie mléka, tuků a kosmetiky (B02 - 9:00)

  • Předseda: doc. Ing. Iveta Hrádková, Ph.D.
  • Komise: doc. Ing. Šárka Horáčková, CSc., doc. Ing. Jan Kyselka, Ph.D., Ing. Anna Macůrková, Ph.D., Ing. Markéta Berčíková, Ph.D.
Čas Jméno Ročník Školitel Název příspěvku Anotace
9:00 Anastasiya Belkina, Bc. M1 doc. Ing. Šárka Horáčková, CSc. Vliv vybraných oligosacharidů na růst probiotik a na růst nežádoucích mikroorganismů detail

Vliv vybraných oligosacharidů na růst probiotik a na růst nežádoucích mikroorganismů

Cílem práce bylo porovnat vliv oligosacharidů na růst vybraných probiotických a nežádoucích mikroorganismů. Růstové charakteristiky byly hodnoceny měřením růstové křivky (růstová rychlost, lag fáze), stanovením počtu buněk a měřením pH v médiích bez přídavku sacharidů a v médiích s přídavkem glukosy, inulinu, fruktooligosacharidů s krátkým řetězcem nebo oligofruktosy. Probiotické kmeny Bifidobacterium animalis subsp. lactis BB-12 a Lactobacillus paracasei Lafti L-26 využívaly všechny sacharidy, nebyl nalezen rozdíl mezi kultivací v minimálním API médiu s glukosou a v médiích s oligosacharidy. Po 24 h se pH médií snížilo na 3,4 – 3,6. Utilizace jednotlivých oligosacharidů v API médiu s přídavkem fruktooligosacharidů s krátkým řetězcem byla potvrzena také metodou HPLC. Z naměřených růstových křivek byl potvrzen narůst podmíněně patogenních kmenů Escherichia coli CCM 4517 a Bacillus cereus CNCTC-6204 v minimálním médiu s fruktooligosacharidy, ale je pravděpodobné, že mikroorganismy využívali monosacharidy přítomné v preparátech sacharidů, jejichž přítomnost byla rovněž potvrzena metodou HPLC.  
9:20 Bc. Veronika Jachimová M2 doc. Ing. Jan Kyselka, Ph.D. Vliv technologických a kulinárních úprav na jedlé oleje s vysokým obsahem skvalenu a sterolů detail

Vliv technologických a kulinárních úprav na jedlé oleje s vysokým obsahem skvalenu a sterolů

Mezi komerčně významné komodity s vysokým obsahem skvalenu řadíme panenský olivový olej a oleje z jednobuněčných organismů (Single Cell Oils) jako jsou kvasinky. Uvedené oleje lze šetrně rafinovat, současně se ovšem využívají pro kulinární účely. Za vysokých teplot dochází k degradaci triacylglycerolů a také složek nezmýdelnitelného podílu. Byly zkoumány změny skvalenu a sterolů při kulinárních úpravách jedlých olejů. Byla provedena syntéza vybraných degradačních produktů skvalenu, zejména příslušných epoxy derivátů. Provedením simulovaného smažení bylo možné pozorovat vznik žádoucího skvalanu a kampestanolu společně s potenciálně škodlivými degradačními produkty.  
9:40 Bc. Josefína Kousalová M2 Ing. Markéta Berčíková, Ph.D. Vliv olejové fáze na vlastnosti oleogelů detail

Vliv olejové fáze na vlastnosti oleogelů

Oleogely jsou gely složené z oleje s přídavkem malého množství látky, která oleji dodává polotuhou strukturu. Tyto látky nazýváme strukturanty. Potenciální využití oleogelů je v současné době zejména v kosmetickém a farmaceutickém průmyslu.  Pro účely této práce byly připraveny oleogely ze šesti olejů o různém zastoupení mastných kyselin. Jako strukturant byla použita kyselina 12-hydroxystearová. Vlastnosti připravených oleogelů byly porovnány prostřednictvím zádrže oleje. Hodnota minimální gelační koncentrace strukturantu byla stejná pro všechny stanovované oleje s výjimkou ricinového oleje, pro který byla pro vznik oleogelu nutná vyšší koncentrace. Důvodem by mohl být vysoký obsah kyseliny ricinolejové, která se v jiných olejích kromě ricinového nevyskytuje. Nejvyšší zádrže oleje bylo dosaženo u mandlového a rybího oleje. Pro prozkoumání chování oleogelů v komplexním systému byly připraveny kosmetické emulze typu v/o s přídavkem kyseliny 12-hydroxystearové do olejové fáze. Reologické vlastnosti připravených emulzí byly zkoumány pomocí rotačního reometru. Emulze, která oproti původní receptuře obsahovala snížené množství emulgátoru a kyselinu 12-hydroxystearovou, dosahovala srovnatelných hodnot meze toku jako emulze připravená podle původní receptury.  
10:20 Bc. Anna Kozáková M2 doc. Ing. Šárka Horáčková, CSc. Technologické a protektivní vlastnosti nezákysových bakterií mléčného kvašení detail

Technologické a protektivní vlastnosti nezákysových bakterií mléčného kvašení

Nezákysové bakterie mléčného kvašení označované též jako NSLAB mohou být dominující mikroflórou, která zajišťuje kvalitu a bezpečnost zrajících sýrů. Patří mezi ně hlavně rody Enterococcus, Pediococcus, Leuconostoc a heterofermentativní druhy rodu Lactobacillus.  V práci byly provedeny mikrobiální rozbory pěti druhů polotvrdých sýrů s využitím různě selektivních kultivačních médií (agar s kanamycinem a žlučovými solemi, Rogosa agar, M17 agar a MRS agar s přídavkem vankomycinu, klindamycinu nebo ampicilinu) s cílem porovnat diverzitu těchto sýrů a dále izolovat některé kmeny fakultativně heterofermentativních laktobacilů. Nejvíce se lišil italský sýr Prafiorito plus, u kterého proběhl výrazný nárůst na půdě se všemi antibiotiky, na rozdíl od ostatních sýrů, kde nárůst proběhl pouze na půdě s přídavkem vankomycinu. Vybrané izoláty byly dále testovány na proteolytickou aktivitu na médiu TGYE agar s mlékem. U dvou izolátů byly pro bližší identifikaci použity API fermentační testy, z jejichž výsledků můžeme určit, že se u obou jedná o druh Lactobacillus curvatus.  
10:40 Jan Vaňous M2 doc. Ing. Šárka Horáčková, CSc. Mikrobiální kultury pro bioprezervaci potravin detail

Mikrobiální kultury pro bioprezervaci potravin

Náplní této práce bylo zhodnocení antimikrobiální aktivity protektivní kultury Lacticaseibacillus rhamnosus FreshQ Cheese 11 (Chr. Hansen) a potenciálních protektivních kultur Lactiplantibacillus plantarum CCDM 181, L. plantarum CCDM 3050 a Limosilactobacillus fermentum CCDM 3051. Konkrétně byla určena inhibiční schopnost L. rhamnosus a obou kmenů L. plantarum vůči vybraným kvasinkám na MEA/MRS agarech, plísním na povrchu jogurtu a inhibiční schopnost L. plantarum CCDM 3050 a L. fermentum vůči vybraným plísním na střídě chleba, do kterého byly tyto kultury přidány před jeho upečením ve formě kvasů. Antimikrobiální aktivita se ve všech případech ukázala jako kmenově a v případě chleba i substrátově specifická – trend růstu plísní na pohankovém chlebu se výrazně lišil od toho na pšeničném. Kvasinky byly nejlépe inhibovány L. plantarum, kdy oba kmeny vykázaly inhibiční aktivitu vůči 11 z 16 testovaných kvasinek, L. rhamnosus pouze vůči 4 z 16. Plísně na jogurtu byly nejsilněji inhibovány kmenem L. plantarum CCDM 3050 – docházelo k největšímu zpoždění nárůstu plísně i k nejvýraznějšímu zmenšení průměrné velikosti narostlé kolonie oproti kontrole. Všechny produkty, vyrobené s přídavkem výše zmíněných bakteriálních kultur, měly přijatelné senzorické vlastnosti.   
11:00 Bc. Júlia Vicenová M2 Ing. Anna Macůrková, Ph.D. Príprava  galakto-oligosacharidov za využitia  β-galaktozidázy detail

Príprava  galakto-oligosacharidov za využitia  β-galaktozidázy

Galaktooligosacharidy sú látky, ktoré sú používané ako prebiotiká. Pre človeka sú nestráviteľné ale podporujú rast probiotických baktérií ako sú bifidobaktérie a laktobacily. Účinky prebiotík boli preukázané nielen pri ochoreniach gastrointestinálneho traktu, ale majú pozitívny vplyv na fungovanie nervového, imunitného či kardiovaskulárneho systému. Cieľom tejto práce bola príprava oligosacharidov s fukózou reakciou, ktorá bola katalyzovaná enzýmom β-galaktosidázou . Ako substrát enzýmovej reakcie bola použitá laktóza, prípadne zmes laktózy s fukózou a bol sledovaný vplyv zmeny pH v reakčnej zmesi na výťažok oligosacharidov. Priebeh enzýmovej reakcie bol sledovaný v určitých časových intervaloch. Produkty reakcie boli analyzované pomocou HPLC s ELS detektorom na kolóne Hypercarb. Pri porovnaní chromatogramov produktov reakcie s čistou laktózou a zmesi laktózy a fukózy boli v chromatograme produktov zo zmesi laktózy a fukózy identifikované unikátne píky, ktoré by mohli indikovať prítomnosť oligosacharidov obsahujúcich fukózu. Ďalej bolo zistené, že prídavok fukózy zvýšuje výslednú koncentráciu oligosacharidov. Vplyv zmien pH reakčnej zmesi sa prejavil v celkovom množstve reakčných produktoch a zároveň aj v množstve jednotlivých produktoch.  
11:20 Bc. Monika Šupolíková M1 doc. Ing. Iveta Hrádková, Ph.D. Fyzikální stabilita kosmetických emulzí detail

Fyzikální stabilita kosmetických emulzí

Tato práce se zabývá fyzikální stabilitou kosmetických emulzí. Mezi hlavní faktory stability patří teplota skladování, množství a struktura emulgátoru, polarita a molekulová hmotnost emolientu a přítomnost gelotvorné látky. Celkem bylo připraveno 15 emulzí o různém složení. K charakterizaci těchto emulzí byly zvoleny metody mikroskopického stanovení distribuce velikosti částic a měření na přístroji LUMiSizer. Tyto metody využívají předpokladu, že velikost částic v emulzi je základním ukazatelem její stability. Bylo zjištěno, že pro tvorbu nejstabilnějších emulzí je potřeba vyšší koncentrace emulgátorů, nepolární emolient a přítomnost gelotvorné látky. Při mikroskopickém stanovení byly určeny jako stabilnější vzorky s obsahem ethoxylovaných mastných alkoholů jako emulgátorů, při měření na přístroji LUMiSizer však byly stabilnější vzorky s acylglyceroly jako emulgátory a s obsahem gelotvorné látky. Vzorek s acylglyceroly, který neobsahoval gelotvornou látku, byl vysoce nestabilní. Nebyla zjištěna souvislost mezi molekulovou hmotností emolientu a stabilitou emulzí.
Aktualizováno: 30.8.2023 15:43, : Mili Viktorie Losmanová

VŠCHT Praha
Technická 5
166 28 Praha 6 – Dejvice
IČO: 60461373
DIČ: CZ60461373

Datová schránka: sp4j9ch

Copyright VŠCHT Praha
Za informace odpovídá Oddělení komunikace, technický správce Výpočetní centrum

VŠCHT Praha
na sociálních sítích
zobrazit plnou verzi