Prosím čekejte...
Nepřihlášený uživatel
SVK
iduzel: 28824
idvazba: 47802
šablona: stranka
čas: 27.4.2024 18:03:27
verze: 5351
uzivatel:
remoteAPIs: https://cis-prihlasovadlo.vscht.cz/svk/
branch: trunk
Server: 147.33.89.153
Obnovit | RAW
iduzel: 28824
idvazba: 47802
---Nová url--- (newurl_...)
domena: 'svk.vscht.cz'
jazyk: 'cs'
url: '/home'
iduzel: 28824
path: 1/28821/43620/28823/28824
CMS: Odkaz na newurlCMS
branch: trunk
Obnovit | RAW

Studentská vědecká konference

Každoročně na podzim probíhá na VŠCHT Praha  Studentská vědecká konference, na které studenti bakalářských a magisterských programů prezentují výsledky svých výzkumných prací. Práce jsou rozděleny do cca 60 sekcí podle odborného zaměření, každý soutěžící student prezentuje svou práci před odbornou komisí formou krátké přednášky nebo posteru. Nejlepší práce ve všech sekcích jsou odměňovány hodnotnými cenami, často za přispění našich průmyslových partnerů.

Letošní SVK proběhne 23. 11. 2023.

Chcete-li se stát sponzory SVK na některé z fakult VŠCHT Praha, kontaktujte prosím příslušného fakultního koordinátora.

Seznam fakultních koordinátorů

V případě dotazů ohledně SVK se obracejte na příslušné ústavní či fakultní kordinátory.

  

Přihlašovací formulář

Nejste zalogován/a (anonym)

Organická a farmaceutická technologie III (A01 - 9:00)

  • Předseda: prof. Ing. Libor Červený, DrSc.
  • Komise: Ing. Tomáš Sommer, Ph.D., Ing. Martin Veselý, Ph.D., Ing. Tereza Školáková, Ph.D.
Čas Jméno Ročník Školitel Název příspěvku Anotace
--- Bc. Jiří Machyán M2 Ing. Tereza Školáková, Ph.D. Studium disolučního chování pevných disperzí naproxenu detail

Studium disolučního chování pevných disperzí naproxenu

Mnoho léčivých látek (API) vykazuje špatnou rozpustnost ve vodném prostředí, což představuje problém při formulaci pevných lékových forem, které musí zaručit odpovídající biodostupnost. U API s nízkou permeabilitou ji lze zlepšit pomocí zvýšení rychlosti rozpouštění, protože právě ta je krokem určujícím absorpci.   Cílem práce je popsat rozpouštěcí rychlost analgetika naproxenu (NPX) v pevných disperzích s 5 různými mezoporézními nosiči (Syloid®, Neusilin® UFL2, Neusilin® US2, FujiSil™ a FujiCalin®). Pevné disperze byly připraveny metodou společného mletí. Byl sledován vliv složení pevné disperze (1:1 a 1:5, hm. %), dále vliv doby mletí (1 h, 3 h) a vliv stárnutí během skladování při stresových podmínkách (40 °C, 75% RH) na amorficitu pevné disperze a na její rozpouštěcí rychlost.  Jednotlivé pevné disperze byly charakterizovány pomocí XRPD a pomocí disoluce v průtokové cele (USP 4) v 0,1M HCl simulující prostředí žaludku.  Z výsledků XRPD bylo zjištěno, že u disperzí s nižším obsahem NPX došlo k vymizení krystalické fáze. Doba mletí měla také příznivý účinek pro jeho amorfizaci.  U pevných disperzí bylo pozorováno převážně zlepšení rozpouštěcí rychlosti oproti čistému NPX. Disperze stresově namáhané nevykazovaly rekrystalizaci API.  
--- Bc. Jana Mušková M2 Ing. Maria Kotova, Ph.D. Hydrogenace esterů kyseliny itakonové detail

Hydrogenace esterů kyseliny itakonové

Estery kyseliny 2-methyljantarové (dimethyl, diethyl, dipropyl a dibutyl) se používají jako prekurzory pro syntézu léčiv, pesticidů a polymerních materiálů. Lze je použít v nátěrových hmotách, pojivech, změkčovadlech a tvarovacích plastech. Tyto estery lze získat hydrogenací odpovídajících esterů kyseliny itakonové (Obrázek 1). Cílem práce byla hydrogenace esterů kyseliny itakonové za použití homogenních a heterogenních katalyzátorů. Pro heterogenní katalýzu byl použit Pd/C. Při použití 1 hm. % Pd/C na navážku výchozí látky, tlaku 2 MPa, laboratorní teploty a v 50 ml methanolu bylo totální konverze výchozích látek dosaženo již po 30. minutě reakce. Hlavním produktem byla racemická směs odpovídajících esterů kyseliny 2-methyljantarové. Pro homogenní katalýzu byly použity chirální Ru komplexy, které ve své struktuře obsahovaly chirální difosfinové ligandy BINAP nebo SEGPHOS (Obrázek 1). Hydrogenace byla vedena za použití 1 mol. % katalyzátoru na navážku výchozí látky, laboratorní teploty, tlaku 1 MPa a ve 12 ml rozpouštědla. Hlavním produktem byl odpovídající 2R- nebo 2S- ester kyseliny 2‑methyljantarové. Bylo zjištěno, že konverze a stereoselektivita hydrogenací byla značně závislá na struktuře použitého komplexu.



--- Bc. Veronika Hrůzová M2 prof. Ing. Petr Zámostný, Ph.D. Optimalizace výroby tablet přímým lisováním detail

Optimalizace výroby tablet přímým lisováním

Směs pro přípravu farmaceutických tablet (tabletovina) musí splňovat mnoho kritérií, aby vyhověla požadavkům na efektivitu výroby a legislativě. Pro tablety s vysokým obsahem účinné látky (API) je běžnou praxí tabletovinu po smísení složek dále upravovat např. granulací. Cílem této práce je vyvarovat se zmíněných dalších úprav směsi a připravit vysokodávkové tablety ibuprofenu metodou přímého lisování. V první fázi výzkumu byly studovány binární směsi ibuprofenu a plniva (laktosa, mikrokrystalická celulóza), u nichž bylo při lisování zjištěno, že nevyhovují svými kompaktačními vlastnostmi, proto byly rozšířeny o lubrikant. Racionálním přístupem byly vybrány směsi, na nichž byl v další fázi studován rozpad tablet. Zde se ukázala nutnost přidání rozvolňovadla do tablet obsahujících laktosu. Směsi byly nakonec komplexně zhodnoceny bezrozměrným kritériem vyrobitelnosti, které ukázalo, že nejlepší vlastnosti vykazuje směs s mikrokrystalickou celulózou obsahující 0,75 hm.% lubrikantu. Z laktosových směsí se nejlépe jevila směs s 0,75 hm. % lubrikantu a 2 hm. % rozvolňovadla. Vhodnost tablet z vybraných směsí byla ověřena disoluční zkouškou.  
--- Bc. Tereza Staňková M2 prof. Ing. Petr Zámostný, Ph.D. Vliv přidání rozvolňovadla na velikost částic během dezintegrace tablet detail

Vliv přidání rozvolňovadla na velikost částic během dezintegrace tablet

Rozvolňovadla se do tablet přidávají za účelem efektivnějšího rozpadu tablety na menší částice a rychlejšího uvolňování API ze struktury tablety. Množství a způsob přidání rozvolňovadla může mít značný vliv na výsledný proces dezintegrace tablet. Tato práce se zabývá studiem změny velikosti uvolněných částic při procesu dezintegrace tablet, v závislosti na fázi homogenizačního procesu, v níž bylo rozvolňovadlo přidáno, různých kombinacích předmísení a hlavního mísení tabletoviny a množství rozvolňovadla ve směsi. Získané hodnoty ekvivalentních průměrů částic z laserové difrakce byly poté graficky znázorněny a porovnány. Výsledky ukázaly, že u tablet vylisovaných ze směsi, kde byl předmíchán ibuprofen s laktózou a následně přidáno rozvolňovadlo, se při procesu dezintegrace uvolňovaly mnohem menší částice, než u tablet vylisovaných z ostatních směsí. Na základě sledování vlivu rozdílné doby přidání rozvolňovadla do tabletové směsi bylo pozorováno, že v případě kdy je rozvolňovadlo přidáno až po 5 minutách mísení, dochází k uvolnění menších částic než v případě, kdy je přítomno od začátku míchání. Při sledování vlivu přidání rozdílného množství rozvolňovadla bylo zjištěno, že optimální proces dezintegrace tablet nastal u tabletoviny obsahující 3 hm. % rozvolňovadla.
--- Bc. Jakub Bočko M2 Ing. Tomáš Sommer, Ph.D. výzkum výťažku FAME z hľadiska vstupných surovín detail

výzkum výťažku FAME z hľadiska vstupných surovín

Projekt byl zaměřen na sledování přeměny látek v čase při kyselé esterifikaci s následnou transesterifikací jako podkladu k vyhodnocení optimalizace procesu průmyslového partnera. Laboratorní experimenty byly provedeny na šesti různých vstupních surovinách, které byly charakterizovány jejich složením a výpočtem teoretického výtěžku FAME. Vzorky byly analyzovány metodou plynové chromatografie vyvinutou na míru tomuto projektu.   Metodou totální methanolýzy byla stanovena minimální teoretická spotřeba vstupních surovin k výtěžku FAME. U nejlepších vzorků je teoreticky dosažitelná spotřeba vstupní suroviny na výrobu  1 t FAME menší než při stávající průmyslové výrobě. Zároveň byla zjištěna korelace s obsahem glyceridů ve vstupní surovině. Suroviny obsahující glyceridy vykazovali lepší teoretickou výtěžnost než suroviny, které glyceridy neobsahují. Byly provedeny laboratorní experimenty kyselé esterifikace při 60 °C za atmosférického tlaku a při 120 °C za tlaku 4,5–5,5 bar. Z experimentů vyplývá, že byl dosažen významně vyšší obsah esterů ve výsledném proudu FAME než udává průmyslný partner. To lze vysvětlit kvalitou dispergace reakční směsi v laboratorních podmínkách, kdy je snáze a rychleji dosaženo kinetické oblasti a požadované koncentrace esterů v reakční směsi.  
--- Bc. Helena Hinterholzová M2 Ing. Iva Paterová, Ph.D. Studium kinetiky esterifikace glycerolu kyselinou propanovou a butanovou detail

Studium kinetiky esterifikace glycerolu kyselinou propanovou a butanovou

Díky obavám z antimikrobiální rezistence je používání antibiotik jako stimulátorů růstu u zvířat v EU od roku 2006 zakázáno a je zde snaha nacházet látky nové, na které rezistence nevzniká. Monoglyceridy kyseliny propanové či butanové vykazují antimikrobiální aktivitu a jsou tak vhodnými látkami, které by nahradily antibiotika např. v krmivech pro drůbež. Jejich hlavní výhodou je nevznikající rezistence, zrychlování růstu zvířat a zvyšování kvality vajec a masa drůbeže. Práce se zaměřuje na studium kinetiky esterifikace glycerolu s kyselinou butanovou či propanovou a na optimalizaci podmínek této reakce. Byl studován vliv teploty reakce a množství katalyzátoru H2SO4. Pro reakci s kyselinou butanovou bylo nejvyšší koncentrace monoglyceridů dosaženo při teplotě 80 °C a 0,1 hm. % H2SO4. Po 300 minutách reakce byla výsledná koncentrace monoglyceridů 3,37 mol/l a rychlostní konstanta vypočtená regresí v programu ERA byla 0,16 dm9.mol-3.min-1. Nejlepších výsledků s kyselinou propanovou bylo dosaženo za stejné teploty i množství katalyzátoru jako s kyselinou butanovou. Výsledná koncentrace monoglyceridů po 300 minutách reakce byla 3,71 mol/l a rychlostní konstanta vypočtená regresí v programu ERA byla 0,211 dm9.mol-3.min-1.  
--- Bc. Martin Sap M2 Ing. Kamila Syslová, Ph.D. Zkoumání vlivu bezlepkové diety na Parkinsonovu chorobu s využitím NMR metabolomiky detail

Zkoumání vlivu bezlepkové diety na Parkinsonovu chorobu s využitím NMR metabolomiky

Parkinsonova choroba (PD) je druhé nejčastější neurodegenerativní onemocnění, které je spojeno s úbytkem dopaminergních neuronů v mozku a na něž v současnosti neexistuje vhodná léčba. Protože patogeneze neurodegenerativních onemocnění může být spojena s chronickým zánětem střeva, nedávně studie ukázaly pozitivní vliv protizánětlivé diety na průběh a rozvoj PD. Jedním z nástrojů ke sledování a diagnostice onemocnění je metabolomika, která stav organismu charakterizuje na základě komplexní analýzy všech metabolitů ve studovaném vzorku. Cílem této výzkumné práce je zhodnotit efekt bezlepkové diety podávané pacientům s PD po dobu 12 měsíců. Pomocí NMR metabolomiky je průběžně monitorován metabolomický profil plasmy a moči u pacientů s bezlepkovou a normální dietou. Detekované změny jsou hodnoceny metodami statistické analýzy. Cílem této části studie je identifikovat změny metabolomu spojené s podáváním bezlepkové diety a korelovat je s dostupnými klinickými parametry pacientů s PD.  
--- Bc. Kateřina Čermáková M2 doc. Mgr. Jarmila Zbytovská, Dr. rer. nat. Role kyseliny hyaluronové jako vehikula nanosystémů pro dermální podání   detail

Role kyseliny hyaluronové jako vehikula nanosystémů pro dermální podání  

Kyselina hyaluronová je biologicky aktivní polymer, který má významný potenciál v oblasti farmaceutického výzkumu, zejména pro svou schopnost udržovat vlhkost a interagovat s kůží. Hlavním cílem této práce je sledovat vliv molekulové hmotnosti kyseliny hyaluronové na záchyt léčivé látky imiquimod, který je využíván v léčbě (pre)karcerózních stavů kůže. Z důvodu jeho nízké biodostupnosti byl imiquimod nejdříve zformulován do nanosystémů (konkrétně nanokrystalů o velikosti 206 ± 13 nm a PLGA nanočástic o velikosti 164 ± 6 nm) a až poté kombinován s kyselinou hyaluronovou o různých molekulových hmotnostech. Byly testovány celkově tři molekulové hmotnosti kyseliny hyaluronové, a to 1‑1,5 MDa, 90-130 kDa a 8-15 kDa. Celkově tedy bylo testováno 6 různých gelů – 3 obsahující PLGA nanočástice s celkovou koncentrací imiquimodu 0,1 hm. % a 3 nanokrystalické formulace s 2 hm. % imiquimodu. Vliv jak nanoformulace, tak kyseliny hyaluronové byl pozorován už na stabilitě a viskozitě vzniklých kombinovaných systémů. Účinek typu hyaluronové kyseliny na záchyt imiquimodu v kůži z nanočástic i nanokrystalů byl hodnocen v ex vivo permeační studii na prasečí kůži.  
Aktualizováno: 30.8.2023 15:43, : Mili Viktorie Losmanová

VŠCHT Praha
Technická 5
166 28 Praha 6 – Dejvice
IČO: 60461373
DIČ: CZ60461373

Datová schránka: sp4j9ch

Copyright VŠCHT Praha
Za informace odpovídá Oddělení komunikace, technický správce Výpočetní centrum

VŠCHT Praha
na sociálních sítích
zobrazit plnou verzi